dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kubanki

    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    140
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie Elektroniczny licznik energii

    Witam,
    mam pytanie do elektryków. Chciałbym sobie na rozdzielni od ogrzewania zamontować licznik, żeby wiedzieć, ile energii zużywam na ogrzewanie. Licznik ma być 3-fazowy, na szynę DIN. Znalazłem na allegro takie za niecałe 200 stówy, co by ewentualnie wchodziło w grę. Ale teraz nie wiem, co oznacza z praktycznego punktu widzenia, że licznik jest na prąd znamionowy 10A, a maksymalny 100A. Nie wiem dokładnie, jaki prąd tam idzie, jak wszystko hula, ale podejrzewam, że dobrze ponad 20A to musi być (musiałbym sprawdzić, jakie są moce zainstalowanych kabli grzewczych).
    Czy żeby licznik pokazywał sensowne wartości prąd musi być zbliżony do prądu znamionowego licznika, czy wystarczy, żeby był mniejszy od maksymalnego tylko? A może w ogóle za tę cenę to nie warto się bawić i trzebaby kupić coś bardzo drogiego, żeby to miało jakikolwiek sens?

  2. #2

    Domyślnie

    musiałbym sprawdzić, jakie są moce zainstalowanych kabli grzewczych.
    Sprawdz moc i podaj na forum.
    Dzień dobry, cześć i czołem !
    Jestem wesoły Donek, prezydentem zaś jest Bronek. Zdrożała: żywność, prąd i gaz, więc Wam coś obiecam jeszcze raz!

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kubanki

    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    140
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Nie mam przy sobie papierów teraz, ale z tego co pamiętam to było plus minus 17kW.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie Re: Elektroniczny licznik energii

    Cytat Napisał kubanki
    Witam,
    mam pytanie do elektryków. Chciałbym sobie na rozdzielni od ogrzewania zamontować licznik, żeby wiedzieć, ile energii zużywam na ogrzewanie. Licznik ma być 3-fazowy, na szynę DIN. Znalazłem na allegro takie za niecałe 200 stówy, co by ewentualnie wchodziło w grę. Ale teraz nie wiem, co oznacza z praktycznego punktu widzenia, że licznik jest na prąd znamionowy 10A, a maksymalny 100A. Nie wiem dokładnie, jaki prąd tam idzie, jak wszystko hula, ale podejrzewam, że dobrze ponad 20A to musi być (musiałbym sprawdzić, jakie są moce zainstalowanych kabli grzewczych).
    Czy żeby licznik pokazywał sensowne wartości prąd musi być zbliżony do prądu znamionowego licznika, czy wystarczy, żeby był mniejszy od maksymalnego tylko? A może w ogóle za tę cenę to nie warto się bawić i trzebaby kupić coś bardzo drogiego, żeby to miało jakikolwiek sens?
    Czyli z twojego opisu wynika że chwilowy prąd nie może być większy jak 100A. Natomiast przy pracy ciągłej nie możesz przekroczyć 10A.
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  6. #6

    Domyślnie

    Twój licznik stale możesz obciażyć prądem maxymalnym czyli 100A. Prąd bazowy czy znamionowy licznika jest określany w innym celu.
    Pozdrawiam marcin714

    Regulamin forum

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin714
    Twój licznik stale możesz obciażyć prądem maxymalnym czyli 100A. Prąd bazowy czy znamionowy licznika jest określany w innym celu.
    _________________
    Pozdrawiam marcin714

    Eprojekty - Eprzyłącza - Einstalacje .

    Prąd znamionowy – ustalony prąd pracy urządzenia elektrycznego, przy poziomie którego urządzenie to zachowuje się zgodnie z jego przeznaczeniem.

    NIE wprowadzaj ludzi w błąd. I zachowaj takie "E fachofe" porady dla siebie!
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Cytat Napisał fenix2
    Cytat Napisał marcin714
    Twój licznik stale możesz obciażyć prądem maxymalnym czyli 100A. Prąd bazowy czy znamionowy licznika jest określany w innym celu.
    _________________
    Pozdrawiam marcin714

    Eprojekty - Eprzyłącza - Einstalacje .

    Prąd znamionowy – ustalony prąd pracy urządzenia elektrycznego, przy poziomie którego urządzenie to zachowuje się zgodnie z jego przeznaczeniem.

    NIE wprowadzaj ludzi w błąd. I zachowaj takie "E fachofe" porady dla siebie!
    Jak się nie znasz na licznikach, to nie pyskuj
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Np. dla licznika 10(40)A
    10A - to prąd bazowy licznika
    (40) - to największy prąd mogący przepływać przez licznik, przy którym mogą występować ewentualnie błędy pomiarowe zużytych kWh, w granicach dopuszczalnych odchyleń od stanu prawidłowego.
    Pomiar jest najwłaściwszy jeśli licznik pracuje przy swoim prądzie bazowym nie większym jak 10A.
    W rozgraniczeniu tych prądów 10A(40) może bardziej chodzi o zakresy dopuszczalnego błędu pomiarowego niż o wytrzymałość całego układu przed przeciążeniem. Zresztą wiadomo jak coś jest przeciążone to może wykazywać odchyłki od normy i funkcjonować nieprawidłowo.
    Każdy chce aby jego licznik wskazywał jak najmniej!


    Zresztą innym problemem jest przekrój kabla wchodzącego do licznika, inny jest przy 10A a inny przy obciążeniu 100A.

    Inna spraw że określenie prąd znamionowy może wprowadzać błąd. Prąd bazowy jest właściwym określaniem i oznacza coś innego.
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  10. #10

    Domyślnie

    Panowie- każdy z wasna 95% w domu ma licznik o prądzie bazowym 10A i przeciażalności od 4 do 10 i wszystko gra i buczy. Więc i w tym przypadku problemów nie będzie.
    Pozdrawiam marcin714

    Regulamin forum

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kubanki

    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    140
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    No to już nie wiem...
    Mogę, czy nie mogę zainstalować licznik o parametrach 10(100)A przy założeniu, że w maksymalny prąd to ok. 30A (pewnie taki to idzie w porywach z 5h w ciągu doby, jak jest już dobrze poniżej zera na dworze)? Na forum ISE znalazłem informację, które by potwierdzały tezę, że mogę (prąd bazowy licznika to ma być prąd, przy którym ustala się klasę dokładności licznika, czy jakoś tak).
    Tutaj linki:
    http://ise.pl/forum/viewtopic.php?p=73717
    http://ise.pl/forum/viewtopic.php?p=54417

    Pozdrawiam,
    Bubu

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony