dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    __Marek

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Skąd
    Bydgoszcz
    Posty
    243

    Domyślnie Tynk przypominający sitko

    Z pytaniem już podpinałem się pod inny wątek, ale nie dostałem odpowiedzi.
    W środę (25.10) ekipa położyła mi silikatowy tynk Novalit T (barwiony w masie) firmy KABE. Zrobili 3 ściany, oprócz zachodniej. W sobotę zwróciłem uwagę, że na południowej ścianie jest mnóstwo jakby mikroskopijnych otworków/dziurek. Na pozostałych ścianach wszystko wygląda dobrze. Co może być tego powodem?
    Temperatura podczas kładzenia była około 10 stopni i było bezchmurne niebo.W nocy spadało do około 2C. Może słońce pomimo stosunkowo niskiej temperatury?

  2. #2

    Domyślnie

    Wrzuć zdjęcia, wtedy będzie można coś powiedzieć.
    Trzymajmy się ciepło

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    __Marek

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Skąd
    Bydgoszcz
    Posty
    243

    Domyślnie

    A więc wygląda to tak:

    strona południowa


    strona północna:


    Różnica kolorów przekłamana przez aparat. Realnie żaden kolor nie odpowiada rzeczywistemu.
    I drugie pytanie czy czasami nie za bardzo przytarli struktury?

  4. #4

    Domyślnie

    Może robili południową ścianę gdy świeciło na nią słońce, a pozostałe gdy był na nich cień. Co do przytarcia struktur to trudno powiedzieć bo zdjęcie zbyt dużo odbiega od rzeczywistości. Jakby Pan mógł trochę z dalsza zrobić i w możliwie jak największej rozdzielczości. A jeszcze pytanie jaka grubość ziarna tynku?

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    __Marek

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Skąd
    Bydgoszcz
    Posty
    243

    Domyślnie

    Ściana południowa była robiona w słońcu, ale było około 10C. Grubość ziarna 2.0 mm.
    http://i33.tinypic.com/6zrgud.jpg

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie Re: Tynk przypominający sitko

    Cytat Napisał __Marek
    ...
    W środę (25.10) ekipa położyła mi silikatowy tynk Novalit T (barwiony w masie) firmy KABE. Zrobili 3 ściany, oprócz zachodniej. W sobotę zwróciłem uwagę, że na południowej ścianie jest mnóstwo jakby mikroskopijnych otworków/dziurek...
    Dzięki temu ściana będzie oddychać. Tak zwane mikropory.
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    __Marek

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Skąd
    Bydgoszcz
    Posty
    243

    Domyślnie Re: Tynk przypominający sitko

    Cytat Napisał fenix2
    Dzięki temu ściana będzie oddychać. Tak zwane mikropory.
    dowcipniś... ocieplałem styropianem więc nie jestem aż tak zainteresowany tymi mikroporami.
    A tak poważnie to:
    1. te otworki są ciemniejsze (cień) i przez to elewacja południowa robi wrażenie ciemniejszej niż wschodnia gdy pada na nią słońce
    2. obawiam się czy na przestrzeni kilu sezonów zimowych gromadzona woda w otworach zamarzając nie będzie negatywnie wpływać na elewację i czy w efekcie końcowym nie popęka
    3. od strony południowej mam drogę szutrową ( 8m od ściany) i obawiam się czy te otworki nie będą sprzyjały szybszemu brudzeniu się elewacji, osadzaniu i przetrzymywaniu kurzu

  8. #8

    Domyślnie Re: Tynk przypominający sitko

    Cytat Napisał __Marek
    Temperatura podczas kładzenia była około 10 stopni i było bezchmurne niebo.W nocy spadało do około 2C. Może słońce pomimo stosunkowo niskiej temperatury?
    Minimalna temperatura otoczenia, przy której można położyć tynki cienkowarstwowe (w szczególności silikatowe), to 8 stopni C. Nie znaczy to jednak, że taka temperatura powinna być w momencie położenia, ale również powinna się utrzymywać do czasu związania tynku. Widocznie twoi fachowcy o tym nie wiedzieli. Tynki silikatowe są szczególnie wrażliwe na zmienne czynniki atmosferyczne, (temperatura, wilgotność powietrza itp) a efekt tego widać na Twoim budynku. To właśnie ściana połudnoiwa wygląda na prawidłowo wyschniętą (pierwsza fotka) a północna na niewłaściwie wyschniętą. Prawdopodobnie świecące słońce zdążyło wysuszyć ścianę połudnoiwą przed spadkiem temperatury i dlatego różni się ona od innych. Osobiście nie zdecydowałbym sie na położenie silikatów przy tak kapryśnej pogodzie
    Trzymajmy się ciepło

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mocca
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    1.337
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    491

    Domyślnie

    to i ja podłączę się pod wątek z podobnym pytaniem

    pomijając fakt, że mam totalnie skopane ocieplenie, robota przerwana i odłozona do wiosny, moi fachofcowie bez mojej wiedzy i aprobaty (tego samego dnia co autorowi wątku) zdązyli położyc mi tynk na ścianie wschodniej. Tynk silikonowy baranek 2 mm
    po około dobie wyglądał tak


    Ponieważ mam wszystko do poprawy a ta ściana wymaga ponownego zaciągania klejem zastanawiam się na przyszłość, czy te mikropeknięcia sa winą temperatury, niefachowego położenia czy jakości materiału? pory też są...

  10. #10

    Domyślnie

    Według mnie to mieszadełkiem porządnie rozmieszali a nie poczekali aż powietrze wyjdzie czyli powinni poczekać kilkanaście minut.To poprostu mi wygląda na pękające powietrze podczas schnięcia ale...mogę sie mylić

    Pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony