dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 181 z 193
Pokaż wyniki od 3.601 do 3.620 z 3842
  1. #3601
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rsat

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Polska Wieś
    Kod pocztowy
    46-073
    Posty
    54

    Domyślnie

    Zeby sprawdzić te dane to trzeba na CW400 - przytrzymać dłuzej MENU potem nizej DIAGNOZA
    nastepnie WARTOŚCI MONITOROWANE i tam jest PALNIK oraz OBIEG GRZEWCZY
    Ja obecnie od rana ustawiłem 20 stopni i o 14 na 20,5 . Od załączenia o 6 rano do teraz grzeje non stop (widać po czasie grzania w info) o 14 do 15 grzał
    temp. zasilania ządana 42
    wartosc rzeczywista zasilania 42
    temp kotła zadana 42
    rzeczywista temp kotła 42.1
    Po osiągnięciu 20,5
    temp. zasilania ządana 38 i potem zeszła na 36
    wartosc rzeczywista zasilania 41
    temp kotła zadana 41
    rzeczywista temp kotła 41.1
    i pojawił sie wpływ pom -0,6
    Temperatura na zewnątrz minus 2
    komfort w domu jak najbardziej Grzejniki ciepłe
    Ostatnio edytowane przez rsat ; 10-01-2019 o 15:09

  2. #3602

    Domyślnie

    @rustin
    Po pierwsze, to co pokazuje na sterowniku, to nie jest dokładnie prawda, bo zaokrągla do 0.5stC. Więc to może być 21,5; 21,6; 21,8 a zawsze pokazuje 21,5.
    U Ciebie 0.5stC to przekłada się na 1,5stC przesunięcia krzywej, a przy podłogówce, to dużo
    Lepiej patrz w menu systemowym, w diagnostyce.

    Jeżeli zadaną masz 35, a rzeczywistą 38, to znaczy, że układ nie odbiera tyle ciepła co piec produkuje i wraca to ciepło w postaci wyższej temperatury wody powrotu. Jeżeli temperatura powrotu jest np.: 34, to nie ma szans, aby piec podniósł temperaturę wody o 1stC nawet jak pracuje na minimalnych obrotach. Piec też ma swoje granice możliwości, nawet "w tym kierunku". Dlatego jest prośba, abyś także patrzył, z jaką mocą % pracuje. Bo jak pracuje z mocą minimalną przy -5stC, to co się dzieje, jak masz +5stC na zewnątrz?

    I tu może jest pies pogrzebany: może masz za duży piec, albo piec o za dużej minimalnej mocy. Mój (Buderus GB192i) ma 24kW i potrafi pracować z mocą 11%, czyli produkować 2,6kW energii. Z moich notatek wynika, że różnica pomiędzy temperaturą powrotu (u mnie jest taki wskaźnik w diagnostyce) a temperaturą wyjście wody z pieca nigdy nie spadła poniżej 8 stC.

    Jeżeli u Ciebie (przykładowo) temperatura powrotu jest 30stC, to niezależnie co ustawisz jako temperatura zadana (w zakresie od 30 do 38stC), piec nie zrobi ci mniej niż (przykładowo) 38stC.I teraz: jeżeli "ustawisz" (w ten czy w inny sposób) temperaturę zadaną na 36stC, to piec będzie działał na minimalnych obotach. Ale jak obniżysz temperaturę zadaną do 33stC, to różnica między zadaną a rzeczywistą przekroczy pewien próg (u mnie 6stC, u innych 5stC) i piec się wyłączy na pewien czas (u mnie na 10min, a potem sobie zmieniłem na 30min, mam taki parametr). Po tym czasie włączy się i spróbuje podziałać, jak sytuacja się nie zmieniła, to się ponownie wyłączy itd.

    Jednym ze sposobów obniżenia temperatury jest "wpływ pomieszczenia", jak przesadzisz, to piec ci się będzie wyłączał.

    Odpowiadając na twoje pytanie: dlaczego u nas grzeje non-stop (u mnie 24h/dobę z 15 minutową przerwą, wymuszoną)? bo prawdopodobnie mamy lepiej dobrany piec do potrzeb domu. Jak piec jest za duży do potrzeb domu (lub/i ma za dużą minimalna moc), to zaczyna się wyłączać. U mnie się wyłącza przy ok. 12-14 stC na zewnątrz. Poniżej tej temperatury działa non-stop.
    Ostatnio edytowane przez gb987t ; 10-01-2019 o 15:18

  3. #3603
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rsat

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Polska Wieś
    Kod pocztowy
    46-073
    Posty
    54

    Domyślnie

    W junkersie kotle tez jest Ale my mając CW400 nic nie zrobimy
    2.3b Interwał czasowy między wyłączeniem i ponownym włączeniem palnika
    • 3 … 10 … 45 minut Interwał czasowy ustala minimalny czas
    oczekiwania między wyłączeniem a ponownym
    włączeniem palnika. Regulator ogrzewania podłączony za pomocą magistrali BUS 2-przewodowej optymalizuje to
    ustawienie.
    2.3C Interwał temperaturowy dla wyłączenia i ponownego załączenia palnika
    • 0 … 6 … 30 kelwinów Różnica między rzeczywistą a zadaną temperaturą zasilania aż do momentu załączenia palnika.
    Regulator ogrzewania podłączony za pomocąmagistrali BUS 2-przewodowej optymalizuje to
    ustawienie.
    Ja mam 24 kW i przy 12% moc 2,9 w serwisowym ustawieniu kotła ograniczona max moc (menu 3)do 19 KW
    Ostatnio edytowane przez rsat ; 10-01-2019 o 15:38

  4. #3604
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Usa
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Gbbsoft wogole czytasz co ja pisze?
    Pytałeś już i powrót a ja pisałem że nie przekracza 30' np teraz jest 25'.
    Pytasz o moc minimalna w temacie jakim piszemy w tytule jest konkretny model, minimalna moc to 3.4 kW chyba nie jest to dużo.

    Jak sie reguluje wpływem pomieszczenia?

    Reasumując jeżeli jest niższy punkt końcowy to powinien dłużej Grzać, obniżamy dopóki daje rade zagrzac do zadanej temp w domu?

  5. #3605
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rsat

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Polska Wieś
    Kod pocztowy
    46-073
    Posty
    54

    Domyślnie

    Jak na junkersie sprawdzić temp powrotu
    Junkers Cerapur Smart ZSB 14-5C to mój model
    U mnie obecnie jest 20,6 moc palnika 20% temp spada na zewnątrz do 1,5 na minusie
    Ostatnio edytowane przez rsat ; 10-01-2019 o 15:53

  6. #3606

    Domyślnie

    Cytat Napisał rustin Zobacz post
    Gbbsoft wogole czytasz co ja pisze?
    Pytałeś już i powrót a ja pisałem że nie przekracza 30' np teraz jest 25'.
    To były przykładowe temperatury. U każdego jest inaczej. Chodzi o idę. Są granice w temperaturą zadaną, niżej której piec będzie wolał się wyłączyć, bo nie będzie mógł zejść z mocą niżej. Bardzo ładnie to można zaobserwować, gdy na zewnątrz jest +10stC nim piec przełączy się w "tryb letni" (czytaj: wyłączy się w ogóle). Ja ustawiłem tryb letni na 12stC, bo już się dość często wyłącza (ok. 20raz/dobę).

    Obserwuj moc aktualną pieca w %. Przy -5stC nie powinna nigdy dochodzić do minimum tego pieca.

    Cytat Napisał rustin Zobacz post
    Pytasz o moc minimalna w temacie jakim piszemy w tytule jest konkretny model, minimalna moc to 3.4 kW chyba nie jest to dużo.
    To zależy jak duży dom grzejesz. U mnie moc minimalna 2.6kW grzeje obecnie 220m2 i to jest dużo. Jak podłączę drugi dom i będzie 450m2, to będzie OK.
    Więc (proporcjonalnie) przy 3.4kW jak masz 290m2 lub więcej to jest OK.

    [delete]3.4kW przy mocy 13kW, to jest 26%. To jest niestety dużo. U mnie piec potrafi zejść do 11% mocy. Gdyby twój potrafił zejść do 11%, to pewnie byłoby dużo lepiej.[/delete reason="piec ma 24kW a nie 13kW"]

    Cytat Napisał rustin Zobacz post
    Jak sie reguluje wpływem pomieszczenia?
    Chodzi ci o ustawienia? W krzywej grzania masz "Wpływ pomieszczenia", gdzie możesz to wyłączyć lub ustawić stC. Przy podłogówce przelicza się 1 do 1. A przy grzejnikach trzeba jeszcze przemnożyć przez 3.

    Cytat Napisał rustin Zobacz post
    Reasumując jeżeli jest niższy punkt końcowy to powinien dłużej Grzać, obniżamy dopóki daje rade zagrzac do zadanej temp w domu?
    Generalnie najlepiej jest obniżać krzywą jak najniżej, dopóki temperatura zmierzona pokoju nie spadnie poniżej temperatury zadanej pokoju. U mnie jak wiatr wieje, to spada o 0.2stC poniżej i wtedy "wpływ pomieszczenia" dogrzewa dom w ok. 3-4h. Kolega na innym forum powiedział, że odchyły do +/-0.5stC są przez niego akceptowalne.
    Ostatnio edytowane przez gb987t ; 10-01-2019 o 16:58

  7. #3607
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Usa
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Temp Powrotu sprawdzam na sprzegle, zasilanie pokrywa się z tym co na kotle więc i to myślę jest ok. Moc kotła mam 24kW.

    Chodzilo mi o to jaki wpływ pomieszczenia ustawić? 1?

  8. #3608
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rsat

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Polska Wieś
    Kod pocztowy
    46-073
    Posty
    54

    Domyślnie

    Ja mam obecnie 6 , miałem 8 ale piec się wyłączał Czy obniżenie pomogło nie wiem Bo równoczesnie obnizyłem krzywą z 30/53 obecnie na 24/50 z pkt koncowym -15 Obnizałem tez bo dom ocieplony do poprzedniego sezonu Nie jestem takim specjalistą Tez czytam i się uczę . Ale ja mam grzejniki przewymiwrowane dawniej do kotła na węgiel. Może dlatego piec 24 z moca min 2,9 daje rade pracowac non stop przy 180 metrach do ogrzania. Nie wpominając ze mostków tez troszkę jest
    Ostatnio edytowane przez rsat ; 10-01-2019 o 16:43

  9. #3609

    Domyślnie

    Testowo ustaw 1 i zobacz co się zmieni. Trzeba trochę metodą prób i błędów, oby tylko za dużo rzeczy na raz nie zmieniać i czekać kilka dni na rezulaty...

    Ja dla kaloryferów mam 7, ale to dużo i mam układ już ustawiony.

    PS. 3,4kW z 24kW, to 14% czyli dobrze. Ale coś mówiłeś, że mam patrzeć na tytuł wątku, a tam jest 14kW...

  10. #3610
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Usa
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Maksymalna temp ustawia się taka jaki punkt końcowy?

  11. #3611

    Domyślnie

    Cytat Napisał rustin Zobacz post
    Temp Powrotu sprawdzam na sprzegle
    Masz sprzęgło? To ile masz obwodów?
    Co masz ustawione w opcji "Podn. zaworu miesz"?

  12. #3612
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Usa
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Gdzie jest taka opcja?
    Mam sprzęgło bo za nim jest druga pompa, może nie potrzebnie ale jest. Mam 14 obwodów jak dobrze pamiętam.

  13. #3613

    Domyślnie

    Cytat Napisał rustin Zobacz post
    Maksymalna temp ustawia się taka jaki punkt końcowy?
    Nie koniecznie.
    Jak ustawisz krzywą na 20/40, to przy -20 (albo -15, czyli temperaturze minimalnej zewnętrznej) wyjdzie z krzywej temperatura 40stC. Ale przy -25 będzie więcej.
    Jak ustawisz temp. maksymalną na punkt końcowy, to przy temperaturach niższych niż 'minimalna zewnętrzna" piec nie będzie podnosił temperatury, co może spowodować zimno w domu.

    [delete]Temp. maksymalną ustawiłbym na:
    - 29 dla podłogówki bez łazienki (temperatura w projekcie 20stC)
    - 33 dla podłogówki z łazienką (temperatura w projekcie 24stC)
    - dużo (np.: 75) dla grzejników.

    Dla podłogówki są to zalecane temperatury maksymalne.
    [/delete reason="To są temperatury na powierzchni podłogi"]

    W sumie 'temp maksymalna" ma mało co wspólnego z krzywą.
    Ostatnio edytowane przez gb987t ; 10-01-2019 o 19:44

  14. #3614
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Usa
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Punkt końcowy z Maks temp zasilania ustawiac taki sam?

    A jakby wpływ pomieszczenia wyłączyć?

  15. #3615

    Domyślnie

    Cytat Napisał rustin Zobacz post
    Gdzie jest taka opcja?
    Mam sprzęgło bo za nim jest druga pompa, może nie potrzebnie ale jest. Mam 14 obwodów jak dobrze pamiętam.
    Acha... OK. Rozumiem.

    Opcji pewnie nie znajdziesz, bo nie masz mieszacza. Powinna być w ustawieniach obiegu grzewczego, pod koniec.

  16. #3616

    Domyślnie

    Cytat Napisał rustin Zobacz post
    A jakby wpływ pomieszczenia wyłączyć?

    Zawsze możesz potem włączyć. Czy ty nie za dużo zmian robisz na raz? A zapisujesz gdzieś na kartce co z czego zmieniać, aby wiedzieć, jak wrócić?

  17. #3617
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rsat

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Polska Wieś
    Kod pocztowy
    46-073
    Posty
    54

    Domyślnie

    Ja tez mam sprzęgło za nim pompa na cwu druga na co
    Mam dodatkowo piec na ekogroszek wpięty w obwód co
    Ale w przyszłym sezonie wypinam i rzegnam bez zalu
    A co do zapisków to za zeszły rok mam zapisany dzień po dniu wszystko
    w tym roku tylko zmiany i co tygodniowe odczyty

  18. #3618
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wioslo1

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Luboń
    Posty
    265

    Domyślnie

    Cytat Napisał gbbsoft Zobacz post
    Nie koniecznie.
    Jak ustawisz krzywą na 20/40, to przy -20 (albo -15, czyli temperaturze minimalnej zewnętrznej) wyjdzie z krzywej temperatura 40stC. Ale przy -25 będzie więcej.
    Jak ustawisz temp. maksymalną na punkt końcowy, to przy temperaturach niższych niż 'minimalna zewnętrzna" piec nie będzie podnosił temperatury, co może spowodować zimno w domu.

    Temp. maksymalną ustawiłbym na:
    - 29 dla podłogówki bez łazienki (temperatura w projekcie 20stC)
    - 33 dla podłogówki z łazienką (temperatura w projekcie 24stC)
    - dużo (np.: 75) dla grzejników.

    Dla podłogówki są to zalecane temperatury maksymalne.

    W sumie 'temp maksymalna" ma mało co wspólnego z krzywą.
    gbsoft czy Ty tu czegos nie pomieszales jak temperatura maksymalna moze byc 29 lub 33 bowiem jako temp. max. rozumiemy max zasilania czyli z regaly ponad 40 a to co podales to sa chyba zalecane temperatury ale na powierzchni grzanej podlogi

  19. #3619
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Usa
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Czy krzywa 20-30 nie jest za niska?

  20. #3620

    Domyślnie

    Cytat Napisał wioslo1 Zobacz post
    gbsoft czy Ty tu czegos nie pomieszales jak temperatura maksymalna moze byc 29 lub 33 bowiem jako temp. max. rozumiemy max zasilania czyli z regaly ponad 40 a to co podales to sa chyba zalecane temperatury ale na powierzchni grzanej podlogi
    Tak, masz rację. To są temperatury na powierzchni. Temperatury wody powinny być wyższe. Zasilanie do 55stC.

Strona 181 z 193

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony