dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    antolina

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    4

    Domyślnie Ogrzewanie gazowe a skraplanie się pary wodnej na szybach

    Witam,

    Żeby nie było - przeczytałam sobie już parę wątków na temat skraplania się pary wodnej na szybach.
    W moim przypadku jednak sprawa wygląda tak, że zaparowanie dolnych partii szyby i skraplanie się tam wody pojawiło się po zainstalowaniu ogrzewania gazowego
    Nowe okna mamy już od kilku lat i nie było takiego problemu do czasu zainstalowania tegoż ogrzewania. Piec jest z zamkniętym płomieniem.
    Ten sam problem nagle pojawił się u wszystkich w bloku, którzy to ogrzewanie zainstalowali, tak więc kwestie wentylacji i innych już opisanych w tym przypadku odpadają.
    Czy ktoś ma jakiś pomysł, bo bardzo mnie ta kwestia zafrpowała.

    pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Ciekawe... chętnie usłyszę jakąś teorie na ten temat bo sam mam ogrzewanie gazowe i skrapla mi się woda na szybach. Mimo, że z wilgotność w pomieszczeniach już nie przekracza 50%. Chociaż wydaje mi się, że w złym dziale napisałaś wątek, chyba prędzej w wymianie doświadczeń. Tutaj rzadko kto zagląda.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.543

    Domyślnie

    A jakie ogrzewanie było przed zainstalowaniem gazowego?

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    antolina

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    4

    Domyślnie

    Wcześniej mieliśmy zwykłe centralne ogrzewanie ze starymi, żeliwnymi kaloryferami. No i wszystko było ok.
    Teraz mamy kaloryfery z cieńszych blach i kratką na górze (jeśli to ma w ogóle jakieś znaczenie, bo może sposób rozchodzenia się ciepła ma tu wpływ).
    Chyba się aż tak nie znam na prawach fizyki/chemii w związku z czym nie jestem w stanie doszukać się zależności

  5. #5

    Domyślnie

    Co do twojego problemu to musze przyznać, że mam ten sam tu nie chodzi o to że masz inne grzejniki , problem tkwi w wentylacji mieszkania. Pamiętaj że okna z PCV a takie pewnie posiadasz są bardzo szczelne więc wymiania powietrz z otoczeniem zewnętrznym jest znikoma, przy dużych różnicach temperatur np -15 a w pomieszczeniu ogrzewanym 20 st powoduje wystąpienie tak zwanego punktu rosy na szybach przy zetknięciu ciepłego wilgotnego powietrza z zimną szybą. Biorąc pod uwagę wsółczynnik przenikania ciepła przez okna jest on na poziomie dla okien 2 szybowych 1,2W/m2K co powoduje że z wszystkich przegród zewnętrznych mieszkania masz największe straty ciepła i okna są najzimniejszym punktem gdzie para się skrapla. Można sie zastanowić nad pochłaniaczami wilgoci, lub prostrzy sposób częściej wietrzyć mieszkanie. pozdrawiam

  6. #6
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    antolina

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    4

    Domyślnie

    Rozumiem tę kwestię, jednak, tak jak napisałam na początku, nowe, szczelne okna mamy już od wielu lat, zaś ogrzewanie gazowe zaledwie od 2-3 lat. Przed zainstalowaniem tego ogrzewania problemu nie było. Wątpię, żeby wentylacja się nagle pogorszyła po zmianie ogrzewania.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Cytat Napisał antolina
    Wcześniej mieliśmy zwykłe centralne ogrzewanie ze starymi, żeliwnymi kaloryferami. No i wszystko było ok.
    Teraz mamy kaloryfery z cieńszych blach i kratką na górze (jeśli to ma w ogóle jakieś znaczenie, bo może sposób rozchodzenia się ciepła ma tu wpływ).
    Chyba się aż tak nie znam na prawach fizyki/chemii w związku z czym nie jestem w stanie doszukać się zależności
    No dobrze... czym pędzone? bo reszta nieistotna.
    Zresztą domyślam się.. piszesz:
    Piec jest z zamkniętym płomieniem.

  8. #8

    Domyślnie

    wg mnie musial zostac zabrany kanal wentylacyjny, by moglo nastapic odprowdzania spalin z lokali mieszkalnych. Jedyne wyjscie to zrobienie dodatkowej wentylacji. Inaczej za jakis czsa pokaze sie plesn, a z czasem nie jest wykluczony takze grzyb. W poprzednim domu mialam bardzo podobna sytuacje ze skraplaniem pary na szybie i dodatkowa wetylacja rozwiazala problem. Piec takze byl z zamknieta komora spalania i choc nie pobiera taki powietrza z mieszkania, to zaburzyl cala wetylacje.

  9. #9
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    milion

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Posty
    7

    Domyślnie

    witam, mam podobny problem,woda skrapla się na oknach około 1cm, dzieje sie tak co jakiś czas, przeważnie przy spadku temperatury, przeczytałem już duuużo informacji w internecie i wszędzie piszą że przyczyna jest duża wilgotność i zła wentylacja. W pomieszczeniach na poddaszu w kącikach pokoi kilka razy pojawiały się plamy z grzybem (zlikwidowałem chemicznie) Przymierzam się do instalacji wentylacji mechanicznej z nawiewniakmi ściennymi i wentylatorami wyciągowymi, przedtem zacząłem sprawdzać ciąg wentylacji w kominie i zawsze działa prawidłowo, nigdy nie zdarzyły się "cofki" zakupiłem również higrometr i mierze wilgotność w domu która jest na poziomie 39%, dom zamieszkały od 1 roku a budowa trwała około 8 miesięcy. za bardzo nie wiem co dalej robić bo wychodzi że wilgotność jest na odpowiednim poziomie, wentylacja grawitacyjna działa sprawnie, czy warto inwestować w wentylacje mechaniczną?

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    andrzej_ar

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    79
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    niekoniecznie
    ważna jest też kwestia przepływu powietrza przez pomieszczenia.
    Można wierzyć lub nie ale nawet niekorzystne ustawienie mebli czy też rodzaj zasłon ma wpływ na obieg powietrza w pomieszczeniu.
    Widziałem już sytuacje z prawidłowo działającą wentylacją i pleśnią.
    A takie pytanko - czy przypadkiem w związku z ogrzewaniem gazowym i stosunkowo wysokimi kosztami tego ogrzewania nie została obniżona temperatura powietrza w pomieszczeniu?

  11. #11
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    milion

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Posty
    7

    Domyślnie

    temperatura utrzymywana na poziomie 19 - 21 stopni przez sterownik pokojowy w najzimniejszym pomieszczeniu, z dalszych obserwacji wynika że wilgoć pojawiła się prawdopodobnie poprzez nieszczelną izolację zewnętrznej, elewacja jest jeszcze nie skończona i połączenia ścianki kolankowej z dachem wymaga małych poprawek, brak podbitki. a co do wilgoci na oknach to problem dalej jest taki sam wilgotność na poziomie 35% a woda się skrapla przy spadku temperatury poniżej zera, z obserwacji wynika że na parterze wszędzie gdzie ma grzejnika a jest ogrzewanie podłogowe a na poddaszu użytkowym w każdym pomieszczeniu jest grzejnik pod oknem a woda też się skrapla....

  12. #12
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    ceranix3

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Posty
    2

    Domyślnie

    TEZ MAM TAKIE PROBLEMY ZE SKRAPLANIEM I CHCIALEM DODAC ZE TAKZE DO TEGO PRZYCZYNIAJA SIE KWIATY NA PARAPECIE KTORE JAK TO WSZYSTKIE KWIATY "NAWILZAJA"-POWIETRZE W POMIESZCZENIU

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony