dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 29
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Egon
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Państwo Polan
    Posty
    572

    Domyślnie Ławy fundamentowe - 3 krótkie pytania

    1. Czy jeśli zamierzam wyłożyć wykop pod ławy folią powinienem także wylać wcześniej chudziaka na dno?
    2. Jakiego rodzaju folii użyć:
    wystarczy zwykła folia PE, czy może lepiej dać nieco lepszą folię grubości 0,2 mm ?
    3. Czy zakłady folii pozostałe na bokach można położyć na szczyt ławy i w ten sposób dodatkowo ją zaizolować przeciwwilgociowo (oczywiście oprócz normalnej izolacji poziomej papą lub folią fundamentową), czy też taki naddatek należy obciąć ?

  2. #2

    Domyślnie

    1. nie
    2. zwykła
    3. obciąć

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacekp71
    1. nie
    Dlaczego NIE ?

    Co ma do chudziaka folia ?

  4. #4

    Domyślnie

    Jak ja bym robił chudziaka to bym się pokusił na ławke w szalunkach. I na to zasmażka taka czarna i na to naleśnik też czarny.
    Folia to prowizorka jest.
    nieodebrany paragon ze stacji paliw przeradza się w fakturę...i wspiera szarą strefę

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    A gdzie uziom fundamentowy???
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał retrofood
    A gdzie uziom fundamentowy???
    uziemiono

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał retrofood
    A gdzie uziom fundamentowy???
    O to będzie się martwił elektryk.... Kasę bierze, więc pewnie coś zaradzi, a jak nie zaradzi, to w papiery wpisze i tak co należy..... taka smutna rzeczywistość.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    Cytat Napisał mercik
    ... taka smutna rzeczywistość.
    a później jeszcze smutniejsza, wywalanie różnicówki z byle jakiego powodu o własnym bezpieczeństwie nie wspomnę
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7383340
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-JAR-EKO-uwaga

    nie odbieram PW na Forum,więc proszę nie pisać bo i tak nie odpiszę

  9. #9

    Domyślnie

    Czyli co ? uziom fundamentowy + wyłącznik różnicowo-prądowy = papużka nierozłączka
    nieodebrany paragon ze stacji paliw przeradza się w fakturę...i wspiera szarą strefę

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Cytat Napisał wick
    Czyli co ? uziom fundamentowy + wyłącznik różnicowo-prądowy = papużka nierozłączka
    napisał dyletant
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar
    Cytat Napisał jacekp71
    1. nie
    Dlaczego NIE ?

    Co ma do chudziaka folia ?
    folia do chudziaka nic, ale chudziak do lania w grunt już tak, a folia wskazuje, że tak będzie ....

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    1. Jeśli będzie folia to chudziaka nie. Jeśli nie będzie foli to powinno się dać.
    Folia nie służy do izolacji ławy tylko do czegoś innego. Izoluje się ścianę od ławy.
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał retrofood
    Cytat Napisał wick
    Czyli co ? uziom fundamentowy + wyłącznik różnicowo-prądowy = papużka nierozłączka
    napisał dyletant
    Ja tam się łopaty nie boję.
    nieodebrany paragon ze stacji paliw przeradza się w fakturę...i wspiera szarą strefę

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał fenix2
    1. Jeśli będzie folia to chudziaka nie. Jeśli nie będzie foli to powinno się dać.
    BZDURA !!!

    Chudziak ma za zadanie stabilizacje podłoża i w pewnych warunkach gruntowo wodnych jest nieodzowny. Żadna folia tego nie zapewni. Gdyby tak było na każdej budowie dawali by folie a nie chudy beton.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacekp71
    folia do chudziaka nic, ale chudziak do lania w grunt już tak, a folia wskazuje, że tak będzie ....
    Przeczytaj jeszcze raz pytanie i zastanów sie czy nie wprowadzasz pytającego w bład. On pytał czy lać chudziak jak daje folie

  16. #16

    Domyślnie

    przeca napisałem, że NIE ....

    chudziak generalnie ma sens kiedy ławy są w szalunku, czasem też aby ustabilizować ułożone zbrojenie,
    zakładam, że autor wyleje ławy w gruncie, wtedy folia jest przydatna, ale chudziak już niekoniecznie,
    zakładam też, że nie występują tam żadne szczególne okoliczności wodno-gruntowe, bo to z reguły eliminuje możliwość lania bez szalunku,

    w ogóle tak sobie klikamy samopas, bo autor zniknął i detali brak ....

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Egon
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Państwo Polan
    Posty
    572

    Domyślnie

    Cytat Napisał retrofood
    A gdzie uziom fundamentowy???
    O to zapytam trochę później

    A tak przy okazji co oznacza hasło: wibrowanie betonu w ławach fundamentowych, tzn. czym to się robi (wibratorem , ale skąd taki przyrząd wziąć) i po co? Czy można sobie tę czynność darować, czy lepiej tego nie pomijać?

    Z pozdrowieniami

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacekp71
    przeca napisałem, że NIE ....
    Własnie ja tym Twoim NIE. Sugerujesz w tej odp że jak ktos daje folie to chudziak zbędny. To jest bład.

    Myśle że warto tu wspomnieć że dając chudziak otulina zbrojenie ma wynosić min 5cm a jak go brak to ma być 7cm. O folii PN nie wspomina. Więc nawet z tego powyższego wynikają róznice. Chudziak to nie tylko miejsce na ustawinie szalunków, albo chodnik dla majstra, to są funkcje jakby dodatkowe

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Egon
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Państwo Polan
    Posty
    572

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacekp71
    w ogóle tak sobie klikamy samopas, bo autor zniknął i detali brak ....
    Jestem, jestem, nigdzie nie zniknąłem .
    W projekcie, który mam właśnie w adaptacji, jest 10 cm poduszka z chudego betonu. Z lektury Muratorów i innych tego typu publikacji wiem, że daje się folię do stabilizacji ścian pionowych wykopu (zabezpieczenie przed osypywaniem się), co jednocześnie zapobiega przedostawaniu się zaczynu cementowego (czy jak to się tam nazywa) do gruntu. Temu samemu ma służyć wylanie chudziaka. Stąd moje pytanie.
    Nawiasem mówiąc, nigdzie nie napisano (poza tym forum, za co chwała forumowiczom!!!), że zbrojenie ław powinno spoczywać na podkładkach dystansujących je od dna wykopu, aby pod pręty mógł wpłynąć beton i utworzyć co najmniej 40 mm otulinę? Sprawdzałem nawet w najnowszym wydaniu Poradnika Majstra Budowlanego - też nic o tym nie wspominają.

    Pozdrawiam

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał Egon
    aby pod pręty mógł wpłynąć beton i utworzyć co najmniej 40 mm otulinę?
    Post wyżej o tym pisałem

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony