dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 38 z 94
Pokaż wyniki od 741 do 760 z 1874
  1. #741
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar f.5
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    3.226
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Kilka fotek
    Pompa OG1 nie pracuje a grzejniki ciepłe.
    W takim razie pompa od podłogowki pompuje i na podłogowke i na grzejniki.

    tak to widzę
    https://picasaweb.google.com/1104758...19Lutego201408

  2. #742
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    faktycznie proste rozwiązania to podstawa. Głowica załatwi sprawę.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  3. #743
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar q-bis
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.951

    Domyślnie

    Vitodens 200WB2B ale on już nie jest produkowany, obecne są bardziej zaawansowane i droższe

    Kotłownia to piec, solary, zasobnik 300l. Jeden obieg - pompa z pieca pcha na grzejniki - góra dół, a pompa na belce w szafce do podłogówki też góra dół domu. Sterowanie temp na podłogówkę za pomocą regulatora na zaworze 3drogowym. To tyle, chyba że czegoś nie wiem - co dopuszczam bo nie jestem fachowcem...
    Sterowanie z pieca no to takie jak w instrukcji obsługi i serwisu... temp wymagana, zredukowana (nocna), woda użytkowa solo lub z ogrzewaniem, jakieś party (wzmożona praca pieca), plus w kodowania - ale tego jest masa a ja dotykałem w zasadzie tylko krzywej...
    najlepiej jak poczytasz kilka pierwszych stron tego wątku - tam opisywaliśmy co i jak.
    WARTO? WARTO!

  4. #744
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar f.5
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    3.226
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał pegaziatko Zobacz post
    f.5
    po analizie załączonych zdjęć u Ciebie będzie tak się działo, że w czasie pracy podłogówki będziesz mieć ciepłe grzejniki. Nie jest to błąd automatyki (bo tu nawet umieszczenie czujnika w pomieszczeniu nic nie pomoże), ani to nie pompa podłogówki, tylko świadome (albo i nie) działanie instalatora który chciał wykonać układ taniej. Można oczywiście przerabiać kotłownie, czego nie polecam, taniej i prościej wyjdzie założyć głowice na grzejniki i przestać się przejmować.
    Tylko pytanie jest takie czy ja potrzebuje miec inną temperaturę w sypialniach niz na dole w salonie ?
    jesli tak to przykręcam najnormalniej grzejnik ?!?

    a i tak rekuperator będzie próbował wyrownać temperatury mieszając powietrze (zdaje mi sie bo jeszcze jednostki nie mam)

    robiac grzejniki na gorze bałem sie ze pomieszczenia są za słabo izolowane - mam malo styro na scianie , sam ocieplalem wełną w związku z tym nie byłem pewien wyniku.
    w tej chwili uwazam ze temperatura lecaca na podłogowkę i o 2 stopnie wyzsza lecąca na grzejnik daje radę ogrzac poieszczania do zadanej temp.

    w tej chwili postawił bym na podłogowkę po całosci dlatego zasugerowałem to Radkowi nie wiedząc ze ma już instalację.

  5. #745
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Radek.s69

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Nowy Dwór Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-100
    Posty
    222

    Domyślnie

    Qbis
    Dzięki ci bardzo, bo ja mam tak przez hydraulika przygotowane, jak ty masz zrobione. W takim układzie, to kotłownia wychodzi mi jakieś 9000 taniej. Więc jest o czym myśleć.
    A co do sytuacji f.5.: to chodzi o to, że jeśli pompa grzejników stoi, to powrót pracującej pompy podłogówki wpycha wodę na obwód grzejników? bo nie mogę się połapać.
    Pegaz
    a jeśli zostawię taki najprostszy układ, to może dojść do sytuacji (i jak często?), że pompa kotłowa zasilania bezpośredniego grzejników stanie (zgodnie z programem krzywej) a pompa podłogówki będzie pracować? skąd wtedy weźmie ciepły czynnik? Albo chodzą obie, ale ta kotłowa z mniejszą wydajnością, niż ta podłogówki, zawór trójdrogowy otwarty na maksa, bo temperatura czynnika niska? Jak wtedy z ciśnieniem czynnika w obwodzie bezpośrednim?
    Ostatnio edytowane przez Radek.s69 ; 20-02-2014 o 10:12

  6. #746
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar f.5
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    3.226
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Radek.s69 Zobacz post
    Qbis

    A co do sytuacji f.5.: to chodzi o to, że jeśli pompa grzejników stoi, to powrót pracującej pompy podłogówki wpycha wodę na obwód grzejników? bo nie mogę się połapać.
    Pegaz
    a jeśli zostawię taki najprostszy układ, to może dojść do sytuacji (i jak często?), że pompa kotłowa zasilania bezpośredniego grzejników stanie (zgodnie z programem krzywej) a pompa podłogówki będzie pracować? skąd wtedy weźmie ciepły czynnik? Albo chodzą obie, ale ta kotłowa z mniejszą wydajnością, niż ta podłogówki, zawór trójdrogowy otwarty na maksa, bo temperatura czynnika niska? Jak wtedy z ciśnieniem czynnika w obwodzie bezpośrednim?
    Dokładnie tak jest pompa z podłogowki pcha wodę na podłogowkę i na obwod grzejnikowy.

    i własnie wczoraj doszlo do mnie to ze jak pompa z OG1 stoi to zwiekszaja sie jak by opory instalacji i pompa z podłogówki musi dopchac wodę na grzejniki.
    wowczas widzę na jej wyswietlaczu 22 waty czyli maksymalną moc pracy.

    https://picasaweb.google.com/1104758...23991321759874
    Ostatnio edytowane przez f.5 ; 20-02-2014 o 11:03

  7. #747
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar f.5
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    3.226
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał pegaziatko Zobacz post
    Pompa w kotle jest jednocześnie pompą obiegowa obiegu grzejnikowego i pompa dostarczająca ciepło do obiegu mieszaczowego..
    Moze zle zrozumiałem ale pompa obiegu mieszaczowego czyli dla mnie OG2 czyli podłogowki to pompa zewnętrzna alpha 2
    Pompa jak piszesz w kotle jest wyłączona i jest to tylko pompa ktora włącza sie jak temp spada pominej 0 oC czyli pompa OG1 obieg grzejnikowy.

    mogłem cos poplątać bo widzę w kotle 3 pompy
    1 od solara
    1 OG1

    ta 3 to nie cyrkulacyjna wiec....

  8. #748
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Radek.s69

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Nowy Dwór Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-100
    Posty
    222

    Domyślnie

    Jeszcze raz poproszę o odpowiedź na ostatnie dwa posty. OK?
    Ponadto problem polega na tym, że ja mam w szafce rozdzielaczowej i pompę i zawór (w tej chwili) i nie mam tam doprowadzonego żadnego przewodu sterowania, a płytki w kotłowni już leżą. Więc, jak rozumiem, w takim układzie kocioł steruje tylko OG1 (np.60/50) na kaloryfery, a trójnik termostatyczny od podłogówki i jej pompa chodzą sobie osobno. I co wtedy? Mogę to tak zostawić? I jakie są tego konsekwencje. Stąd moje poprzednie pytania o warunki skrajne pracy układu. Czy muszę, jak zaproponował mi pracownik V....... (wcześniej wypisałem) - wszystko pod kontrolą?
    Odpowiedzcie proszę, bo jak różnica w pracy i obsłudze niewielka, to mogłoby być nieźle. W przeciwnym wypadku, to prawie 80% podraża kotłownię.
    Ostatnio edytowane przez Radek.s69 ; 20-02-2014 o 13:22

  9. #749
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar f.5
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    3.226
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Radek.s69 Zobacz post
    Jeszcze raz poproszę o odpowiedź na ostatnie dwa posty. OK?
    Ponadto problem polega na tym, że ja mam w szafce rozdzielaczowej i pompę i zawór (w tej chwili) i nie mam tam doprowadzonego żadnego przewodu sterowania, a płytki w kotłowni już leżą. Więc, jak rozumiem, w takim układzie kocioł steruje tylko OG1 (np.60/50) na kaloryfery, a trójnik termostatyczny od podłogówki i jej pompa chodzą sobie osobno. I co wtedy? Mogę to tak zostawić? I jakie są tego konsekwencje. Stąd moje poprzednie pytania o warunki skrajne pracy układu. Czy muszę, jak zaproponował mi pracownik V....... (wcześniej wypisałem) - wszystko pod kontrolą?
    Odpowiedzcie proszę, bo jak różnica w pracy i obsłudze niewielka, to mogłoby być nieźle. W przeciwnym wypadku, to prawie 80% podraża kotłownię.
    Do pompy i do zaworu trojdrogowego muszą isc przewody z pieca tak mam.
    w szafce rozdzielaczowej do kazdej pętli mam poprowadzony kabel 3 zyłowy aby sterować danym pomieszczeniem z termostatu.
    czyli musiałem dokupic termostat jak na zdjechach i siłownik.
    ( w tej chwili widze ze to tez na nic sie zda bo temperatury sie wyrownują i mozna spokojnie regulowac przepływ na rotametrze w szafce a potem juz tylko krzywą na piecu)
    ma to na celu pozamykac pętle jak zaczynam palic w kominku i tylko tyle.
    tu masz fotkę
    https://picasaweb.google.com/1104758...72114803204610

  10. #750
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Radek.s69

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Nowy Dwór Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-100
    Posty
    222

    Domyślnie

    Pegaz
    Bardzo ci dziękuję. Rozjaśniłeś mi trochę. Tak próbowałem, żeby przychytrzyć, ale chyba się nie da. Trzeba będzie wypluć okrągłą sumkę.
    Znalazłem w osprzęcie V...... fajną rzecz: zestaw uzupełniający z mieszaczem, który montuje się jako nakładkę na 222f, i wychodzi troszkę taniej, niż te zespoły pompowe, wieszaki, i sprzęgło, a wszystko ma w sobie (elektronikę też) i nic na zewnątrz nie widać, bo wygląda, jak dobudówka górna kotła. Tylko ma wadę (?). Jest tam jedna pompa i jeden mieszacz, drugi (czyli pierwszy) obwód zasuwa pewnie na pompie kotła. Czy wiesz coś może o tym zespole?
    I jeszcze jedno pytanie (przepraszam, ale trochę może nie rozumiem): wydawało mi się, że na obiegu OG1 mieszacz jest nie potrzebny, bo tam i tak powinna iść wyższa temperatura. Czy chodzi o te okresy przejściowe, że grzejnik ma się nagrzewać nie np. do 50*C, ale do dajmy na to 27*C i jak można, to dobrze jest wysłać tam czynnik o niskiej temperaturze? I to jest dla kotła i spalania gazu dużo lepsze?

  11. #751
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Radek.s69

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Nowy Dwór Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-100
    Posty
    222

    Domyślnie

    F5
    bardzo ci dziękuję za odpowiedź. Fajnie masz to zrobione. Widzisz, na wszelki wypadek miałem puścić jakieś kabelki od miejsca na kocił do rozdzielacza, ale płytki mi chłopaki kładli latem, a ja wtedy mam bardzo dużo pracy. Jak sobie przypomniałem, to było po ptokach. A Pegaz wpędza mnie depresję. Po co komu taka brutalna prawda? Mógłby przynajmniej tego pierwszego golasa (schemat) chociaż troszkę osłodzić w opisie.

  12. #752
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar f.5
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    3.226
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Ja sie ciągle zastanawiam jednak dlaczego chcesz puszczac wodę na grzejniki o temp 50 oC
    nie widziałem nidgy wyzszej temp na piecu niz 40 oC wowczas musiało by isc na podłogę 38oC a to powodowało by poparzenie stóp nie mowiąc o moich deskach nowych.

    Maksymalna temp podłogi to jakies 25 do 27 oC. nigdy więcej

    a pamietaj ze mam dom praktycznie nieocieplony dom sito jak to sie zwie.

    50 oC to ja widzę na piecu i owszem ale jak piec przygotowuje CWU to sie zgodzę.
    podstawa to wyliczenia OZC - masz juz ocieplony dom ??? ile styro zapodałes

  13. #753
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Radek.s69

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Nowy Dwór Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-100
    Posty
    222

    Domyślnie

    Ja ignorant. Purmo fabrycznie podało moc dla parametrów 70/65/20, to się przeraziłem, że moja idea kondensacji legła w gruzach, bo na kaloryfery musi takie być, i chyba jednak trzeba było na całości podłogówkę. Potem znalazłem jakiś kalkulator purmo i przeliczyłem do takiej najniższej temperatury, żeby prawie pokrywało się z projektową mocą grzejnika w pomieszczeniu. I wyszło mi, że to będzie 60/50/20. Teraz, jak zrobią mi OZC, to zobaczymy, czy to wystarczy, czy za dożo i można będzie jeszcze niżej zasilać.
    Człowieku, jak ja mówię znajomym, że chcę kupić piec 19kW a jeszcze lepiej jakieś 15kW, to się ze śmiechu przewracają. A jak powiedziałem, że na 60*C, kaloryfery, to zaczęli pewnie się zastanawiać, czy znajomość ze mną jest bezpieczna.

  14. #754
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Radek.s69

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Nowy Dwór Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-100
    Posty
    222

    Domyślnie

    Pegaz
    W zasadzie, to takie luźne pytanie było o ten zestaw. czy się z nim zetknąłeś i czy jako podzespół firmowy, to może lepiej chodzi. Ciekawe dlaczego nie ma z dwoma mieszaczami. To dziwne, że nie zaproponowali mi swojego, tylko jakieś obce elementy? Może nie wiedzieli, że jest taki? A może jest do d.......?

  15. #755
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Radek.s69

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Nowy Dwór Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-100
    Posty
    222

    Domyślnie

    No właśnie nie! Jak policzyłem te dodatki osobno, to wyszło mi 4850 netto, a zestaw przyłączeniowy V....... z pompą elektroniczną 5020zetów. Tragedii nie ma a efekt estetyczny jest.
    Tak więc kocioł 222f B2SA 130l ze sterownikiem Vitotronic 200 HO1B z obydwoma naczyniami wzbiorczymi w sobie i pompą cyrkulacyjną w sobie i zestawem przyłączeniowym z elektroniką do sterowania dwoma obiegami w tym jednym z mieszaczem "na sobie" i zespołem spalinowym w szach (bo resztę mam) kosztowałby netto 15666zł. Suma wysoka, ale wszystko ma. (oprócz jednego mieszacza (3 schemat), ale myślę, że go tam dołożyć nie można. Co myślisz? Bo niby znalazłem tańszą alternatywę (tradycyjnie wszystko na wierzchu). ALE:
    Tak naprawdę, jak zacząłem liczyć innych firm kotły i osprzęt (takie samo wyposażenie) odpowiedniej klasy, to wcale nie wychodzi taniej. Piszę o kotłach, które mogą odpowiednio modulować i potrafią czymś sterować, np. taka Beretta exclusive green 25hsi. A ACV, Buderus wychodzą drożej. Innych nie brałem pod uwagę, bo zaczynają modulować od 6-7kW. W Vaillancie też szaleństwa nie ma.
    Chyba, że ja tak krzywo patrzę, bo już mam zaprogramowane w głowie preferencje na Viessmanna. Jeśli tak, to niech ktoś wyleje mi wodę na łeb.

  16. #756
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Radek.s69

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Nowy Dwór Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-100
    Posty
    222

    Domyślnie

    Pegaz
    Ty się w polityka nie baw, bo ty specjalista jesteś. Wszystko mi ładnie tłumaczysz, ale konkretnych wniosków żadnych. Mów, jak mam zrobić!

  17. #757
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    volkanka

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Posty
    3

    Domyślnie

    Witam, jeśli ktoś się zastanawia czy ten piec kupić (VITODENS 200) to stanowczo odradzam bo: TRUDNY W OBSŁUDZE, KOMPLETNIE NIEINTUICYJNY, NIE WŁĄCZA SIĘ TO CO CHCĘ CZYLI NACISKAJĄC ODPOWIEDNIE SYMBOLE NIE REAGUJE. MAJĄC TEN PIEC ROZTRÓJ NERWOWY MASZ ZAGWARANTOWANY. Jedynie mąż jakoś sobie z nim radzi w bardzo ograniczonym zakresie, ale jeśli męża nie ma blady strach pada na rodzinę. Nie stać mnie żeby zatrudnić serwisanta który będzie go obsługiwał 24 godz Moim zdaniem jest to piec dla ludzi gruntownie przeszkolonych w jego obsłudze ale nie dla zwykłych użytkowników, działających w zupełnie innych branżach, potrzebujących włączyć piec naciskając guziczek, podobnie podgrzać wodę, a już nie wspomnę żeby zagrzać podłogówkę albo grzejniki. naciskam te guziczki i albo w ogóle nie działa albo po pewnym czasie kapie wszędzie i ze wszystkiego doprowadzając mnie do skrajnej paniki.( powiem wam w sekrecie że są chwile kiedy mam ochotę użyć bejzbola i definitywnie rozwiązać problem)

  18. #758
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    możesz napisać coś konkretnie
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  19. #759
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    volkanka

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Posty
    3

    Domyślnie

    nie znalazłam nigdzie instrukcji obsługi która by krok po kroku wyjaśniała jak podgrzać samą wodę, jak same grzejniki, wodę i grzejniki, podłogówkę i grzejniki itp...Może producent zapomniał że kiedyś sprzedał taki produkt i ludzie go mają, może to ( obsługa kotła ) wymaga przeszkolenia podobnie jak np. pilota myśliwca i trzeba poszukać takiego kursu

  20. #760
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Cytat Napisał volkanka Zobacz post
    nie znalazłam nigdzie instrukcji obsługi która by krok po kroku wyjaśniała jak podgrzać samą wodę, jak same grzejniki, wodę i grzejniki, podłogówkę i grzejniki itp...Może producent zapomniał że kiedyś sprzedał taki produkt i ludzie go mają, może to ( obsługa kotła ) wymaga przeszkolenia podobnie jak np. pilota myśliwca i trzeba poszukać takiego kursu
    Witaj - a którego masz Vitodensa, bo u mnie w 100'tce to tylko dwa pokrętła (1.temperatura ciepłej wody użytkowej; 2. temperatura wody w ogrzewaniu) i jeden przycisk (włącz/wyłącz) - prościej to chyba będzie ciężko zrobić... . W dołączonej instrukcji obsługa jest opisana i pokazana, żona jakoś daje radę (też nie jest instalatorem z wykształcenia ani zamiłowania.
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

Strona 38 z 94

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony