dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 94
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 1874
  1. #81

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablitoo
    A zmienialiście w ogóle te parametry..? Bo fabrycznie jest chyba 20% i pół godziny...

  2. #82
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar q-bis
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.951

    Domyślnie

    Cytat Napisał alfa003
    Moich testow z krzywa ciag dalszy.... przy D3=0,7, temp. wewnatrz na regulatorze ustawiona na 21 stopni, kaloryfery ustawione na 5 i ledwo grzeja, 21 stopni dopiero osiagniete okolo 17, piec caly dzien chodzil i zuzyl 15m3. Chyba musze zwiekszyc na 1,0?? Jak myslicie?
    A jak piec pracuje to z jaką temperaturą?
    WARTO? WARTO!

  3. #83

    Domyślnie

    Fabryczne ustawienie Fb:30 tj. 60 minut i FA:20 /20%/. Czy jest sens to ruszać. Tak przy okazji o co chodzi w kodowaniu B5, czy warto zmieniać to ustawienie na np.;5 lub 6. Napiszcie jak ustawiliście kodowania na adresie F8 i A3. Zastanawiam sie też dlaczego mój piec /pisałem jak wygląda instalacja/ przy ustawieniu temp zrdukowanej na obiegu M2 18 stopni de facto pracował wczoraj w okrsei ustawy zredukowanej cały czas /temp zewnętrzna -1, ustawienie A3:-3/ i gdy wróciłem do domu ok. 17 /M2 przechodzi ze zredukowanej o 16-ej, temperatura A1 zredukowana to równiez 18 stopni/ temperatura w domu wynosiła 21 stopni tj. 3 stopnie wiecej niż zadana temp. zredukowana. Zupełnie inaczej piec pracuje /de facto palink się nie załącza/ gdy zredukowaną na A1 pozostawię na 18 stopniach a na M2 na 3 stopniach. Zaczynam już głupieć..., nie wiem czy zmieniac kodowanie B0.

  4. #84

    Domyślnie

    Cytat Napisał Q-BIS
    Cytat Napisał alfa003
    Moich testow z krzywa ciag dalszy.... przy D3=0,7, temp. wewnatrz na regulatorze ustawiona na 21 stopni, kaloryfery ustawione na 5 i ledwo grzeja, 21 stopni dopiero osiagniete okolo 17, piec caly dzien chodzil i zuzyl 15m3. Chyba musze zwiekszyc na 1,0?? Jak myslicie?
    A jak piec pracuje to z jaką temperaturą?
    Na wyswietlaczu - temp. kotla to 46 stopni. O to chodzi?

  5. #85

    Domyślnie

    Instalacje mam normalna, na jednym obiegu grzejniki i podlogowka (ktora obecnie nie dziala - zapowitrzona )

  6. #86

    Domyślnie

    Cytat Napisał revalidon
    Cytat Napisał alfa003
    Moich testow z krzywa ciag dalszy.... przy D3=0,7, temp. wewnatrz na regulatorze ustawiona na 21 stopni, kaloryfery ustawione na 5 i ledwo grzeja, 21 stopni dopiero osiagniete okolo 17, piec caly dzien chodzil i zuzyl 15m3. Chyba musze zwiekszyc na 1,0?? Jak myslicie?
    Nie piszesz jaką masz instalację... Czy normalną czy grzejniki przewymiarowane i niskotemperaturową... Bo 0,7 to raczej podłogówka i chybba nawet taka jest faktycznie nastawiona fabrycznie dla obwodu podłogóki...
    Bez sensu jest też posiadanie głowic termostatycznych i z nich niekorzystanie... Nastaw sobie głowice na 3,5 tj. 22 st. C i przynajmniej będziesz miał jakieś ograniczenie jakby kocioł zaczął przegrzewać...
    A oprócz zmiany nachylenia popróbuj też podwyższenia krzywej grzewczej... Tak u siebie zrobiłem... W porównaniu do nastaw fabrycznych zmniejszyłem nachylenie krzywych, ale też podwyższyłem o bodajże 2 stopnie i w miarę jest to d=odpowiednie dla mego domku...
    Przy krzywej 0,7 grzejniki najpierw byly ustawione na 3 i bylo zimno...dopiero rozkrecone na maxa jakos grzeja

  7. #87

    Domyślnie

    Moze od poczatku, zbiore wszystkie posty w calosc...a wiec model kotla WB2B, czujka pogodowa na zewnatrz, wewnatrz Vitotrol 300, dom 200 m2 z garazem, ogrzewane ok. 160m2, 3 warstwowy z pustaka, na poddaszu welkna 25 cm. Na dole grzejnik w sypialni, lazience, kotlowni, 2 w salonie i 2 w garazu (zakrecone), 1 w garderobie (zakrecony), podlogowka w kuchni, lazience i holu okolo 55m2. Na gorze 4 pokoje, dwa z nich zamkniete i nie ogrzewane, w lazience 2 grzejniki plus podlogowe. Podlogowka w calym domu zapowietrzona, nie dziala. Grzejemy 1 sezon, od pazdziernika.
    Pierwotne istotne (chyba )ustawienia przez serwisanta, uruchamiajacego piec D3-1,4 i przeciwzamrozeniowka (nie pamietam kodu) +3. Przy tych ustawieniach zawory byly ustawione na 3, a temperatura w domu osiagala 21 stopni, wowczas na Vitotrolu mogla byc ustawiona dowolna temeratura 18, 19, czy 20 stopni, piec i tak nagrzewal dom do 21 stopni, ponoc wplyw na to miala czujka na zewnatrz (oczywiscie caly czas pisze o okresie, kiedy temp. na zew. byla w granicach 0 stopni). spalanie wowczas wynosilo - 17, 18, 19, a nawet przez 2 dni 24,5m3 gazu na dobe!!!! Serwisant telefoniczny poradzil zmienic krzywa na 1,2 i przeciwzamrozeniowke na -8 i obserwowac spalanie pieca. Przy tych parametrach temperatura wewnatrz byla taka, jak zadana na regulatorze, przy 20 stopniach, bylo 20 stopni - grzejniki nadal na 3, spalanie 13m3 na dobe. Kolejnym moim posunieciem bylo znowu zmniejszenie krzywe na 0,7, wtedy to spalanie spadlo do 9m3 na dobe, przy temperaturze zadanej 20 stopni, zawory nadal na 3. Niestety niby bylo 20 stopni, ale jakos zimno.....wiec zawory ustawilismy na 5 i zwiekszylismy temp. na 21 stopni. Sytuacja wyglada teraz tak, ze piec chodzi non stop i dopiero okolo 17 po poludniu osiaga 21 stopni, caly dzien jest 20 st., spalanie (na razie dane z 1 dnia) 15m3. Moj wniosek jest taki, ze krzywa 0,7 jest chyba za niska do mojej instalacji.. Jak myslicie?

  8. #88
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar q-bis
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.951

    Domyślnie

    Cytat Napisał alfa003
    Cytat Napisał Q-BIS
    Cytat Napisał alfa003
    Moich testow z krzywa ciag dalszy.... przy D3=0,7, temp. wewnatrz na regulatorze ustawiona na 21 stopni, kaloryfery ustawione na 5 i ledwo grzeja, 21 stopni dopiero osiagniete okolo 17, piec caly dzien chodzil i zuzyl 15m3. Chyba musze zwiekszyc na 1,0?? Jak myslicie?
    A jak piec pracuje to z jaką temperaturą?
    Na wyswietlaczu - temp. kotla to 46 stopni. O to chodzi?
    Tak o to, to podobnie jak u mnie...
    WARTO? WARTO!

  9. #89
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar q-bis
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.951

    Domyślnie

    Cytat Napisał alfa003
    ....Moj wniosek jest taki, ze krzywa 0,7 jest chyba za niska do mojej instalacji.. Jak myslicie?
    Mam podobną instalację jak ty tylko bez Vitotrola i mniej grzejników...
    Chyba za niska ta krzywa dla grzejników...
    Rozważam przed następnym sezonem rozdzielić grzejniki i podłogówkę na osobne obiegi - mam wszystko przygotowane pod względem hydrauliczno-elektrycznym. Zresztą pod Vitotrola też, tylko nie widzę sensu w niego inwestować...
    Do rozdzielenia obiegów potrzebny będzie moduł, chyba coś koło 400 pln no i koszt serwisanta który by to podłączył przy okazji serwisowania pieca.
    WARTO? WARTO!

  10. #90

    Domyślnie

    A jaka masz u siebie?? I jakie spalanie? Musze to raz na zawsze ustawic, bo juz mi bokami to wychodzi

  11. #91
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar q-bis
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.951

    Domyślnie

    Cytat Napisał alfa003
    A jaka masz u siebie?? I jakie spalanie? Musze to raz na zawsze ustawic, bo juz mi bokami to wychodzi
    Mam 1,0.
    Spalanie obecnie przy zew. - 5 do -8C w granicach 13-15m3/doba. Średnia za grudzień 12,6m3, za listopad 7,4m3.
    Ale - dom wyeksponowany na górce, salon mocno przeszklony, z pustką, trzy jego ściany to ściany zewnętrzne a w nim podłogówka...
    pierwszy sezon, brak kozy - w zamyśle będzie przepalana w weekendy i duże mrozy...
    Powierzchnia 240m2 po podłogach - minus garaż 40m2 gdzie jest grzejnik ale nastawiony na minimum, żeby nie zamarzł...
    Generalnie z tych wszystkich ustawień /tzn ich zmian/ to mi niewiele wynika...zmieniam... ale jak powiedział serwis24 - mają one niewielki wpływ na poziom spalania...chyba się zgodzę...jak jest zimno to chla ten gaz i tyle...
    Nie mówię oczywiście o spalaniu typu 24m3/doba, bo wtedy to też bym się w...ł...
    WARTO? WARTO!

  12. #92
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    alfa, ja myślę, że dla prawidłowej regulacji i ustawień musisz mieć wszystkie grzejniki pootwierane. Zamykanie części pomieszczeń zmienia mocno całą charakterystykę budynku. Często zużycie gazu jest podobne a komforto większy jeśli grzejesz wszystkie pomieszczenia. W skrajnym przypadku grzejąć więcej zużyjesz mniej gazu pozdr adam

    Aby zacząć coś regulowąć należy:
    - mieć zamontowane wszystkie grzejniki
    - uruchomione całe ogrzewanie podłogowe
    - głowice pootwierane na max
    - cały układ odpowietrzony
    - konieczny jest termometr do pomiaru temp. na każdym piętrze
    - ustawienia podstawowe: dzień 20, noc 18, krzywa 14 i 6
    - inne ustawienia nie zmienione czyli bez pomiaru temp. w pomieszczeniu
    - po kliku dniach pomiarów jeśli temp. rzeczywista odbiega od żądanej można coś regulować, dobrze jest jeśli trafi się na dużą różnicę w temp. zewn. to sprawdzimy jak działa sterowanie przy zmianach temp.
    - i tak weźmie wszystko w łeb jeśli się wprowadzimy, podłączymy lodówkę, kuchenkę, dwa tv, komputer, laptop, wzmacniacz, akwarium i zaczniemy piec pizzę bo przyszło dużo gości oglądać nowy dom )
    powodzenia

  13. #93
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał Serwis24
    alfa, ja myślę, że dla prawidłowej regulacji i ustawień musisz mieć wszystkie grzejniki pootwierane. Zamykanie części pomieszczeń zmienia mocno całą charakterystykę budynku. Często zużycie gazu jest podobne a komforto większy jeśli grzejesz wszystkie pomieszczenia. W skrajnym przypadku grzejąć więcej zużyjesz mniej gazu pozdr adam
    Dokładnie - pootwieraj głowice termostatyczne na 5 i stopniowo zwiekszaj krzywą grzewczą - krzywa 0,7 jest za niska dla Twojego budynku - tak to widać z opisanych przez Ciebie objawów - jak już dobierzesz krzywą grzania tak aby komfort cieplny we wszystkich pokojach był dobry wówczas ustaw na głowicach termostatycznych pożądaną temperaturę w pomieszczeniach . Wtedy jak w pomieszczeniach będzie nagrzane to zawory zamkną przepływ wody przez grzejniki i cieplejsza woda wróci do kotła - nie bedzie on musiał jej znowu podgrzewać i nie zużyje więcej gazu

    I jeszcze jedno - piszesz że podłogówkę masz zapowietrzoną i ona nie działa - z tego co rozumiem masz obwody podłogówki równolegle zasilane z rozdzielaczy jak i grzejniki - może problem nie tkwi w zapowietrzeniu / podłogówka sama bardzo ładnie się odpowietrza podczas przepływu wody przez rurki / tylko w niezrównoważeniu przepływów przez grzejniki i pętle podłogówki . Grzejniki masz kryzowane ? Trzeba tak ustawić przepływy wody przez grzejniki i obwody podłogówki aby były tozsame - bo jak tak sie nie zrobi to większość wody popłynie tam gdzie są mniejsze opory przepływu - a podłogówka z racji swojego "zapętlonego charakteru" stawia o wiele wieksze opory przepływu dla wody niż grzejniki ...
    I może tak jest u Ciebie i dlatego podłogówka nie grzeje ...
    --
    Pozdrawiam

  14. #94

    Domyślnie

    Dzieki za wszystkie informacje i porady hydraulik, ktory montowal wszystko jest juz wezwany wiec on zajmie sie podlogowka....

  15. #95
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał alfa003
    Dzieki za wszystkie informacje i porady hydraulik, ktory montowal wszystko jest juz wezwany wiec on zajmie sie podlogowka....
    No i jak efekty wizyty - wyjaśniło się coś ??
    --
    Pozdrawiam

  16. #96

    Domyślnie

    A w nawiązaniu do moich postów z 12 i 13 stycznia ktoś mi coś podpowie

  17. #97

    Domyślnie

    Cytat Napisał andrzej74
    .... Aktualne przyksadowe ustawienia /tam gdzie coś zmieniałem/: adres A3:-3, b0:0 /choć było już :1 i :3 nie wiem jak to optymalnie ustawić/, b5:0 /było już b5:5 nie wiem czy to ustawienie ma wpływ na zużycie gazu i pracę pieca/, A9:12, c5:10, f8:-7. d3 dla obiegu podłogówki: 6 /przy d3:5 czuć było różnicę w cieple in minus/, d3 dla grzejników:10, d4:0 w obu przypadkach. Temp zredukowana dla M2 18 st/ choć ustawiałem również tylko 3 stopnie i wówczas było duzo mniej załączeń palnika/ dla A1:18 stopni, temp. w okresie pracy- M2-21, A1: 20 stopni. Czas pracy rano około 1,5 godziny podłogówka /ale grzejiki też są wówczas ciepłe/, póżniej podłogówka M2 od 16 do 22 i grzejniki A1 od 17 do 22.30....
    Ja CI odpowiem!

    Kup sobie playstation i zostaw ten piec w spokoju

    pozdrawiam

    Browar
    "Bądźmy wdzięczni idiotom. Gdyby nie oni, reszta nigdy nie osiągnęłaby sukcesu." MT

  18. #98

    Domyślnie

    Cytat Napisał andrzej74
    Fabryczne ustawienie Fb:30 tj. 60 minut i FA:20 /20%/. Czy jest sens to ruszać. Tak przy okazji o co chodzi w kodowaniu B5, czy warto zmieniać to ustawienie na np.;5 lub 6. Napiszcie jak ustawiliście kodowania na adresie F8 i A3. Zastanawiam sie też dlaczego mój piec /pisałem jak wygląda instalacja/ przy ustawieniu temp zrdukowanej na obiegu M2 18 stopni de facto pracował wczoraj w okrsei ustawy zredukowanej cały czas /temp zewnętrzna -1, ustawienie A3:-3/ i gdy wróciłem do domu ok. 17 /M2 przechodzi ze zredukowanej o 16-ej, temperatura A1 zredukowana to równiez 18 stopni/ temperatura w domu wynosiła 21 stopni tj. 3 stopnie wiecej niż zadana temp. zredukowana. Zupełnie inaczej piec pracuje /de facto palink się nie załącza/ gdy zredukowaną na A1 pozostawię na 18 stopniach a na M2 na 3 stopniach. Zaczynam już głupieć..., nie wiem czy zmieniac kodowanie B0.
    Ja tam zmieniłem te parametry... Mam tez dwa obiegi: M1-grzejniki i M2-podłogówka... Czasami jak było zimno i po zredukowanej temperaturze obieg grzejników grzał +20% to było za gorąco... Np. zzamiast 50 st. C. było 60 st. C...

    Dla grzejników zrobiłem więc:

    * FA:20 = 10%
    * Fb:30 = 30 min.

    W przypadku podłogówki zostawiłem:

    * FA:20 = 20% /no bo nizsze temperatury... i wtedy 20% to pikuś/
    * Fb:30 = 30 min. /też skróciłem/...

    Dla F8 obnizyłem do -15, bo uważam, że nie jest potrzebne anulowanie ztemperatury zredukowanej przy małych mrozikach...

    A3 zostawiłęm fabryczna nastawę 2.

  19. #99

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablitoo
    Cytat Napisał alfa003
    Dzieki za wszystkie informacje i porady hydraulik, ktory montowal wszystko jest juz wezwany wiec on zajmie sie podlogowka....
    No i jak efekty wizyty - wyjaśniło się coś ??
    Jeszcze sie nie pojawil

  20. #100
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    andrzej b0:3, inne ustawienia nie są tak istotne. Grzejniki zawsze będą grzały bo są obiegiem podstawowym a podłoga to obieg dodatkowy który bierze ciepło z obiegu podstawowego. pozdr adam

Strona 5 z 94

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony