dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 78 z 94
Pokaż wyniki od 1.541 do 1.560 z 1874
  1. #1541

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanN09 Zobacz post
    Mam następujący zestaw
    - vitodens 200
    - sprzęgło esbe
    - 2 divicony grzejniki i podlogowka plus zestawy uzupełniające do kotła
    - zestaw uzupełniający kotła do Cwu i cyrkulacji
    - czujnik temp zewnętrznej
    - sterownik vitotronic 100- współpracuje tylko z obiegiem grzejnikowym

    Działa to na następujących parametrach
    - grzejniki krzywa grzewcza 0,8 temp dzienna 21, nocna 20,
    - podłogówka krzywa grzewcza 0,3- przy tej krzywej kocioł delikatnie przegrzewa pomieszczenia o Ok 0,5 stopnia, na razie to zostawiam temp dzienna 22, nocna 21 stopni
    - cwu i cyrkulacja- aktywne pare godzin z rana i po południu/wieczorem- wtedy kiedy rzeczywiście mam zapotrzebowanie na ciepła wodę.

    Dobowo notują 35 startów palnika- czy mowa to już o taktowaniu czy ilość startów palnika jest w normie ?
    Mam b. dobrą izolację, naczytałem się już wiele i nakombinowałem również i uważam, że pomimo niskiego minimum tego kotła bez użycia kalendarza zajedziesz palnik. Wg mnie palnik ma mieć kilka koniecznych startów na dobę. Przetestuj analogicznie jak dla cwu - 2-4 okresy grzania wg kalendarza. Np. nad ranem, żeby podłoga była "ciepła" jak wstajecie i wieczorem pop pracy. Jeżeli zrobisz za długie okresy grzania, bo palnik wyłączy się i zał. kilka razy w takim okresie, więc z mojego doświadczenia lepiej samemu mieć nad tym kontrolę i wtedy wieczorem dać dwa okresy grzewcze z odpowiednią kilkugodzinną przerwą. Większe grzejniki można ekonomiczniej zasilać niższą temperaturą. Ja na sterowniku mam jednak podłogówkę, bo temp. parteru ma również wpływ na temperaturę na piętrze, ciepło unosi się do góry -ja to dostrzegam.
    Ustawienie krzywych jest ważne, ale nie aż tak -ja obecnie mam tak i nawet nie chce mi się dalej kombinować, ale zapewne coś jeszcze zmienię
    1. Podłogówka 0.5/3/22
    2. Grzejniki 0.6/6/22
    Ograniczenie max. mocy kotła do 50% dla ogrzewania, dla CWU bez ograniczeń aby było szybkie. Temp. zredukowaną ustawiłem na b. niską aby nie zakłócała mi tego głównego kalendarza i tego mojego spojrzenia na regulację. Również odważnie obniżyłem temp. zamarzania nawet na minus kilka stopni, bo budynek dobrze zaizolowany.
    Obecnie jest trudny czas dla pracy kotła (dodatnie temperatury), ustawienie trzeba zrobić np. 3x -dla +5 / 0 / -5'C na zewnątrz aby dobrze "złapać" mnożnik (nachylenie).
    Oczywista, to moje doświadczenie i poddaję się krytyce innych i również posłucham Pana z VIESSMANNA aby doskonalić temat
    Ostatnio edytowane przez Adaxis ; 03-02-2020 o 17:49

  2. #1542

    Domyślnie

    Ciekawe spojrzenie na sprawę jednak ja nie zgadzam sie z tym ze po długim okresie grzania kocił wyłącza palnik by go potem kilkakrotnie włączyć.
    U mnie najmniej startów palnika bo 6 na dobę odnotowałem gdy kocioł grzał 24h, jeden i drugi obieg jednocześnie, w tym samym czasie bez redukowania temperatury.
    Palnik załączal się więcej razy gdy obieg grzejnikowy wyllaczal, zostawała sama podlogowka.
    Podejrzewam ze podniesienie temp zasilania czy krzywa grzewcza czy zwiększeniem temp zadanej dla podłogówki rozwiąże problem. Tutaj prośba o oponie Konsuktanta

  3. #1543

    Domyślnie

    Ksiazkowo podlogowka powinna chodzić 24h będziemy mieli z tego największe zyski w postaci komfortu.
    Cytat Napisał JanN09 Zobacz post
    Ciekawe spojrzenie na sprawę jednak ja nie zgadzam sie z tym ze po długim okresie grzania kocił wyłącza palnik by go potem kilkakrotnie włączyć.
    U mnie najmniej startów palnika bo 6 na dobę odnotowałem gdy kocioł grzał 24h, jeden i drugi obieg jednocześnie, w tym samym czasie bez redukowania temperatury.
    Palnik załączal się więcej razy gdy obieg grzejnikowy wyllaczal, zostawała sama podlogowka.
    Podejrzewam ze podniesienie temp zasilania przez zmianę krzyej grzewczej czy zwiększeniem temp zadanej dla podłogówki rozwiąże problem. Obecne dla podłogi mam krzywa 0,3 czyli bardzo nisko i dla grzejnikow 0,8 czyli średnia. Tutaj prośba o opinie Konsultanta Viessmann
    J

  4. #1544

    Domyślnie

    Coś mi nie wyszła edycja postu

  5. #1545

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanN09 Zobacz post
    Ciekawe spojrzenie na sprawę jednak ja nie zgadzam sie z tym ze po długim okresie grzania kocił wyłącza palnik by go potem kilkakrotnie włączyć.
    U mnie najmniej startów palnika bo 6 na dobę odnotowałem gdy kocioł grzał 24h, jeden i drugi obieg jednocześnie, w tym samym czasie bez redukowania temperatury.
    Palnik załączal się więcej razy gdy obieg grzejnikowy wyllaczal, zostawała sama podlogowka.
    Podejrzewam ze podniesienie temp zasilania czy krzywa grzewcza czy zwiększeniem temp zadanej dla podłogówki rozwiąże problem. Tutaj prośba o oponie Konsuktanta
    no ale u mnie w taki sposób nagrzewałem dom do niebotycznych temperatur a obnizanie krzywej grzewczej ( to tak jakbys redukowal temp np na noc) powodowało lawinowy wzrost startów panika i koło zamkniete. Tak jak ci pisalem sprawe zalatwilo grzanie okienkami bo komfort az tak bardzo nie cierpiał... dziwne bo tez to potwierdzales u siebie a teraz znowu czegos szukasz tylko do konca nie wiem czego.

  6. #1546

    Domyślnie

    Ja nie grzałem oknami.Kociol obiegi wyłączały się o 24 i włączały rano o 5

  7. #1547

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanN09 Zobacz post
    Ja nie grzałem oknami.Kociol obiegi wyłączały się o 24 i włączały rano o 5
    pisaleś najpierw że miales ustawiona temp zredukowana 19-21 stopni miedzy 24 a 5... czyli kocioł się nie wyłączał... skoro nie mialeś okien miedzy 5-24 i tylko 6 startów to czego ty szukasz bo juz sie pogubiłem

  8. #1548

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adaxis Zobacz post
    Mam b. dobrą izolację, naczytałem się już wiele i nakombinowałem również i uważam, że pomimo niskiego minimum tego kotła bez użycia kalendarza zajedziesz palnik. Wg mnie palnik ma mieć kilka koniecznych startów na dobę. Przetestuj analogicznie jak dla cwu - 2-4 okresy grzania wg kalendarza. Np. nad ranem, żeby podłoga była "ciepła" jak wstajecie i wieczorem pop pracy. Jeżeli zrobisz za długie okresy grzania, bo palnik wyłączy się i zał. kilka razy w takim okresie, więc z mojego doświadczenia lepiej samemu mieć nad tym kontrolę i wtedy wieczorem dać dwa okresy grzewcze z odpowiednią kilkugodzinną przerwą. Większe grzejniki można ekonomiczniej zasilać niższą temperaturą. Ja na sterowniku mam jednak podłogówkę, bo temp. parteru ma również wpływ na temperaturę na piętrze, ciepło unosi się do góry -ja to dostrzegam.
    Ustawienie krzywych jest ważne, ale nie aż tak -ja obecnie mam tak i nawet nie chce mi się dalej kombinować, ale zapewne coś jeszcze zmienię
    1. Podłogówka 0.5/3/22
    2. Grzejniki 0.6/6/22
    Ograniczenie max. mocy kotła do 50% dla ogrzewania, dla CWU bez ograniczeń aby było szybkie. Temp. zredukowaną ustawiłem na b. niską aby nie zakłócała mi tego głównego kalendarza i tego mojego spojrzenia na regulację. Również odważnie obniżyłem temp. zamarzania nawet na minus kilka stopni, bo budynek dobrze zaizolowany.
    Obecnie jest trudny czas dla pracy kotła (dodatnie temperatury), ustawienie trzeba zrobić np. 3x -dla +5 / 0 / -5'C na zewnątrz aby dobrze "złapać" mnożnik (nachylenie).
    Oczywista, to moje doświadczenie i poddaję się krytyce innych i również posłucham Pana z VIESSMANNA aby doskonalić temat
    widzę to dokładnie tak samo i po wielu próbach też doszłem do podobnych wniosków i nastaw

  9. #1549

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanN09 Zobacz post
    Ciekawe spojrzenie na sprawę .... prośba o oponie Konsuktanta
    Ja też skorzystam z opinii Konsultatnta, ale widzę, że o tzw. "okienkach" piszą Ci też inni koledzy, a Ty uparcie chcesz "jechać" non-stop 24h. Skoro u mnie wystarczy obecnie grzanie 8h (2 okienka) tzn. że chcesz grzać 3x dłużej! Nie masz izolacji domu jeszcze, otwarte okna itp? Nie wiem skąd czerpiesz zalecenie o grzaniu 24-godzinnym, ale ja bym je czytał ze zrozumieniem nieco inaczej. tzn:
    Grzać rzeczywiście jak najdłużej na najniższej temperaturze zasilania, ale rozsądnie, żeby kocioł dawał radę i posiadał rozsądna liczbę cykli zał/wył . Twój 24-godzinny sposób nie załatwia tego ostatniego, poza tym nie podajesz pełnych ustawień (nachylenie/poziom/Tzadana) -patrz mój komplet. Twoje wymagania spełniłby mniejszy kocioł dla ogrzewania a większy dla cwu -uzyskujesz taki ekwiwalent obniżając moc max. dla ogrzewania. Gdy grzałem zbyt długo to miałem zbyt niska temperaturę podłogi w newralgicznych godzinach i dziwiłem się że inni piszą o chorobach krążenia ze zbyt gorącej -u mnie było przeciwnie -odczuwałem zimno. Dopiero okienka dają mi w wybranym czasie komfort delikatnie ciepłej (delikatnie!) podłogi.I naprawdę chcesz grzać gdy spisz?

    Cytat Napisał jacku6 Zobacz post
    widzę to dokładnie tak samo i po wielu próbach też doszłem do podobnych wniosków i nastaw
    Możliwe, że czytaliśmy podobne rozważania i testowanie dawało podobne rezultaty. Wiem też że jeszcze nie koniec, więc dołączam do dyskusji, żeby coś jeszcze zoptymalizować ale czy nie szkoda czasu na ciągłe kombinowanie
    Ostatnio edytowane przez Adaxis ; 03-02-2020 o 19:30

  10. #1550

    Domyślnie

    Czasami wystarczy czytać ze zrozumiem Chce znaleść odpowiedz na pytanie dlaczego mu kocioł załącza więcej razy palnik a nawet taktuje w momencie gdy aktywny jest tylko obieg podłogówki, jak temu zaradzić. Jak komuś przeszkadza moja dociekliwość- nie ma przymusu się udzielać

    Takie grzanie on/off, okiekami to trochę wypaczenie idei regulacji pogodowej, zwłaszcza ogrzewania podłogowego. Kocioł zurzyje Dokaldnie tylko samo gazu a nawet wiecej w momencie gdy grzejecie oknami i potrzeba więcej energi by podłogę rozbujać i gdy grzejcie czy czas- sprawdźcie to sami.

    Ja cały czas trzymam krzywa 0,3 poziom 0, przecież pisalem- czytałeś 24h temperatura zadana 22 dla podłogówki, regularnie wietrze i mam cały czas te 22,7. Jestem zadowolony. Wy tez

  11. #1551

    Domyślnie

    W sypialni mam skręcone rotametry i uzyskuje niższa temp pomieszczenia- nawet piec kocioł grzeje 24h.

  12. #1552

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanN09 Zobacz post
    ...Jak komuś przeszkadza moja dociekliwość- nie ma przymusu się udzielać

    Takie grzanie on/off, okiekami to trochę wypaczenie idei regulacji pogodowej...
    Kurcze nie rozumiem Twojego tonu, po co to? Ja tez jestem ciekawy (pisałem) i dzieliłem się tylko spostrzeżeniami. Z ostatnim też się zgadzam (że wypaczenie) ale grzanie całą dobę dawało mi temp. podłogi b. niską (odczucie zimna) i b. dużo cykli palnika -może Konsultant coś doradzi i mi?
    Wg mnie tak wiele rozruchów to duże straty rozruchowe i wpływ na żywotność kotła -tzreba szukać kompromisu. Moja sugestia dla Kolegi - przetestuj ograniczenie max mocy dla ogrzewania -jeśli mi dla 8h wystarcza 50%, to dla Ciebie zapewne mniej...
    Ostatnio edytowane przez Adaxis ; 03-02-2020 o 20:13

  13. #1553

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanN09 Zobacz post
    Czasami wystarczy czytać ze zrozumiem Chce znaleść odpowiedz na pytanie dlaczego mu kocioł załącza więcej razy palnik a nawet taktuje w momencie gdy aktywny jest tylko obieg podłogówki, jak temu zaradzić. Jak komuś przeszkadza moja dociekliwość- nie ma przymusu się udzielać

    Takie grzanie on/off, okiekami to trochę wypaczenie idei regulacji pogodowej, zwłaszcza ogrzewania podłogowego. Kocioł zurzyje Dokaldnie tylko samo gazu a nawet wiecej w momencie gdy grzejecie oknami i potrzeba więcej energi by podłogę rozbujać i gdy grzejcie czy czas- sprawdźcie to sami.

    Ja cały czas trzymam krzywa 0,3 poziom 0, przecież pisalem- czytałeś 24h temperatura zadana 22 dla podłogówki, regularnie wietrze i mam cały czas te 22,7. Jestem zadowolony. Wy tez
    nie wiem jak czytasz ze zrozumieniem no ale chyba to jest jasne ze na podłogówke idzie woda o niskiej temperaturze zasilania, kocioł z za duża mocą minimalna, szybko dochodzi do temp zadanej, w domu ciepło, powrót wraca ciepły i kocioł taktuje, nic tu nie poradzisz za bardzo, albo lekko wiecej wydasz grzejac okienkami albo bedziesz miał duzo startów i moze zajedziesz palnik, ja specjalista nie jestem, z pewnoscia konsultant wyda wyrok

  14. #1554

    Domyślnie

    Taktownie kotła najpewniej może oznaczać błędy hydrauliczne na instalacji- ale u mnie instalacja jest prosta jak drut, żadnych dodatkowych siłowników i sterowników.
    Maksymalnie notowałem do 40 startów palnika w tym ze 30 w nocy, gdy stosowałem temp zredukowane.
    Gdy czas grzania dla obu obiegów miałem 24h (24-00) bez redukcji temp- 6 startów, ale w momencie gdy vitorol odnotuje przekroczenie temp zadanej o 1 stopień- wyłącza obieg grzejnikow i aktywna jest sama podlogowka- i wtedy w kocił załącza zdecydowanie więcej razy palnik- ze 20 na powiedzmy 8 godzin pracy. Czyli winna tej sytuacji jest podlogowka Liczymy tutaj i ogólnie na Konsultanta może on coś wyjaśni i podpowie Bo u mnie raz już problem dobrze zdiagnozował

  15. #1555

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanN09 Zobacz post
    Taktownie kotła najpewniej może oznaczać błędy hydrauliczne na instalacji- ale u mnie instalacja jest prosta jak drut, żadnych dodatkowych siłowników i sterowników.
    Maksymalnie notowałem do 40 startów palnika w tym ze 30 w nocy, gdy stosowałem temp zredukowane.
    Gdy czas grzania dla obu obiegów miałem 24h (24-00) bez redukcji temp- 6 startów, ale w momencie gdy vitorol odnotuje przekroczenie temp zadanej o 1 stopień- wyłącza obieg grzejnikow i aktywna jest sama podlogowka- i wtedy w kocił załącza zdecydowanie więcej razy palnik- ze 20 na powiedzmy 8 godzin pracy. Czyli winna tej sytuacji jest podlogowka Liczymy tutaj i ogólnie na Konsultanta może on coś wyjaśni i podpowie Bo u mnie raz już problem dobrze zdiagnozował
    no to ci napisalem jaka jest tego przyczyna, nic tutaj nikt ci innego nie wymysli z podłogówka skoro masz taka a nie inna moc kotła, mozesz tez wyrzucic vitotrola (tzn wylaczyc jego wplyw na kociol i temp wewnetrzna) i niech grzejniki ida tak jak podłoga na samej pogodówce pewnie trzeba bedzie zmniejszyć krzywa albo skrecic kaloryfery zeby nie przegrzewalo ale to prosta droga do wiekszej liczby startów palnika chociaż wcale nie powiedzane ze bedzie taktować... nawiasem mówiąc 40 załaczen na dobe to żadne taktowanie kotła, normalna praca
    Ostatnio edytowane przez jacku6 ; 03-02-2020 o 20:38

  16. #1556

    Domyślnie

    Powiem jeszcxe ze w moim wypadku podłoga w żadnym wypadku nie jest ciepła co najwyżej lekko letnia, No może poza łazienka gdzie są płytki i wyższy przepływ ustawiony, i tak cała dobę

  17. #1557

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacku6 Zobacz post
    no to ci napisalem jaka jest tego przyczyna, nic tutaj nikt ci innego nie wymysli z podłogówka skoro masz taka a nie inna moc kotła, mozesz tez wyrzucic vitotrola (tzn wylaczyc jego wplyw na kociol i temp wewnetrzna) i niech grzejniki ida tak jak podłoga na samej pogodówce pewnie trzeba bedzie zmniejszyć krzywa albo skrecic kaloryfery zeby nie przegrzewalo ale to prosta droga do wiekszej liczby startów palnika chociaż wcale nie powiedzane ze bedzie taktowac
    No tak ale jak to zrobić, jak zakodować i czy tak na pewno można dla grzejnikow

  18. #1558

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanN09 Zobacz post
    Powiem jeszcxe ze w moim wypadku podłoga w żadnym wypadku nie jest ciepła co najwyżej lekko letnia, No może poza łazienka gdzie są płytki i wyższy przepływ ustawiony, i tak cała dobę
    nigdy nie mialem cieplej podłogi, zawsze jest letnia bo taka ma być, jakby miala byc ciepla to musiałby tam leciec czynnik dobrze ponad 30 stopni

    Cytat Napisał JanN09 Zobacz post
    No tak ale jak to zrobić, jak zakodować i czy tak na pewno można dla grzejnikow
    chyba ci juz pisal konsultant ze parametr B0 :0... skoro piszesz że obieg sie wylacza(?) jak zostaje osiagnieta temp... co mnie troche dziwi bo z tego co wiem to chyba tylko powinien zmniejszyć parametr czynnika ale ja vitotrola nie mam bo wg mnie jest zbedny kompletnie wiec moge sie mylić

  19. #1559

    Domyślnie

    Byłoby dla mnie ekstra gdyby obieg grzejnikow po przekroczeniu żadnej temp nie wyłączył się tylko zapodawal niższy parametr wody na obieg.
    Nie zmieniałem jeszcze kodu B0:0, nie wiem co on ,,wyłączy” vitorol by ,,ignorował” zadana temp.

    Przy takiej pogodzie jake teraz- u mnie 0 -1 i takiej konfiguracji kotła, a zwłaszcza podłogówki - grzanie 24h- kocioł zużywa wręcz śladowe ilość gazu w porównaniu do tego co było - ale o tym kiedy indziej.

  20. #1560

    Domyślnie

    Druga strona medalu jest tez taka ze najlepiej żeby każdy sobie indywidualnie ustawił tak, (bo ten kocioł ma niezle zaplecze pod tym względem)żeby mu było komfortowo No i w miarę oszczędne. Ja jestem zwolennikiem by podlogowka działała 24h na niskim parametrze.
    Nie sadze ze dobowa liczba startów palnika później 100 znacząco przyspieszy destrukcje kotła czy bardzo mocno wpłynie na zużycie gazu. Czytam ze niekorzy maja po 700 startów na dobę i to może były powód do zmartwień, ale tu najlepiej gdyby wypowiedział się Konsultant.
    U mnie prawdopodobnie potrzeba by kotła z niższa mocą minimalna ale może Konultant coś doradzi z tym kotłem co mam teraz.

Strona 78 z 94

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony