dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 80 z 94
Pokaż wyniki od 1.581 do 1.600 z 1874
  1. #1581

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanN09 Zobacz post
    Jesli masz na myśli wymianę kotła, to mój ma 8 lat l, a nawet mój wszechwiedzący serwisant kotłow Viessmann mówił mi ze wiszący kocioł gazowy ze względów bezpieczeństwa powinno się wymienić co 10 lat....
    Poza tym ja już chyba nie wezmę Viessmana służy i służył mi dzielnie przez te 8 lat, I wtedy był to lider ale konkurencja niestety poszła tez do przodu, a niestety serwis Viessmana przynamniej u mnie jest wręcz skandaliczny jak na dzisiejsze czasy
    No chyba że tak, jaka moc minimalna ma twój kocioł? Ktora to wersja vitodensa 200?

  2. #1582

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacku6 Zobacz post
    No chyba że tak, jaka moc minimalna ma twój kocioł? Ktora to wersja vitodensa 200?
    4,8-17 KW, swoje już opracował, żadnej awarii przez 8 lat.

  3. #1583

    Domyślnie

    Jestem po rozmowie z kolejnym serwisantem
    Diagnoza- obieg sprzęgło kocioł ma zbyt wysoki przepływ niz obieg ogrzewania podłogowego. Niby typowy problem instalacji ze sprzęgłem. Czy obieg kotłowy można zmniejszyć ?W kotle bieg pompy można wiem ze można zmienić czy pozostaje jeszcze kodowanie ?

  4. #1584

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanN09 Zobacz post
    Jestem po rozmowie z kolejnym serwisantem
    Diagnoza- obieg sprzęgło kocioł ma zbyt wysoki przepływ niz obieg ogrzewania podłogowego. Niby typowy problem instalacji ze sprzęgłem. Czy obieg kotłowy można zmniejszyć ?W kotle bieg pompy można wiem ze można zmienić czy pozostaje jeszcze kodowanie ?
    A to tego co zrobić już serwisant nie powiedział?

  5. #1585

    Domyślnie

    No widzisz co ja z nimi mam

  6. #1586
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanN09 Zobacz post
    Bez przesady jest położne 650 m pexy.

    Dokaldnie wiem jakie pomieszczenia maja mocniejsze ich zagęszczenie
    Skąd kocioł wie o temeoeyrurze pomieszczenia skoro nie ma tam vitotrola na obiegu podłogówki ?
    Kocioł nie musi mieć czujnika w pomieszczneniu, w blokach wielorodzinnych przecież czujników niema. Wystarcy dobrze wykonac obliczenia a wszystko będzie dobrze pracowało, wystarczy wtedy operować temperaturą zasilania.

    A co do 650m rury skoro przy krzywej 0,3 jest w domu ponad 20*C to może przy minimlanie wyższej krzywej rzędu 0,5 rury było by 400 mb.... koszt ekpploatacji taki sam, komfort taki sam a sporo kasy w kieszeni... i dla tego zawsze będę uważał, że nakłady poniesione na projekt zawsze się zwracaja już w czasie zakupów elementów instalacji.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  7. #1587

    Domyślnie

    Sporo w tym racji, jednak ja tego nie wiem, za projekt jednak płaciłem, nic robione na ,,pale” powinno być dobrze ale i tak sam muszę poprawić po instalatorach

    Co sądzisz o zmniejszeniu przeplwywu w obiegu kocioł sprzęgło ? Z perspektywy moich ,,objawów” nie brzmi do głupio. Z tym czy jest to w ogole możliwe?
    Czy wystarczyłoby obniżyć bieg pompy królowej?Czy są jeszcze odpowiedzialne za to kody- serwisant niestety nie ma teraz czasu, jak będzie miał czas to chce wiedzieć czy mam na co czekać

  8. #1588
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adaxis Zobacz post
    Konsultant Viessmann -dziękujemy za teorię, mam kilka spostrzeżeń i pytań z praktyki -uzbierało się tego, ale konkretne:
    1. Prezentowany tu marketingowo kocioł 35 kW dla przeciętnego użytkownika/domu jest wg mnie za duży. Dla 220m2 i mocy projektowej 10kW, mam 19.5 z mieszaczem i sprzęgłem i dla CO wykorzystuję w granicach 50% -ograniczyłem moc dla ogrzewania na wyczucie do .40% i jest lepiej, ale były również problemy z liczbą cykli palnika.Czym to może skutkować, czy tak może być?
    2. Fabrycznie pompa wewn. ustawiona jest chyba na 80% i instalator sugerował żeby nie ustawiać na 100% -ograniczenie mocy o 20%, kocioł pracuje na wyższej temperaturze i dłużej grzeje CWU -czy tak powinno być? Czy na 100% pompa szybciej się uszkodzi?
    3. Wspomniał Pan o kompromisie pomiędzy komfortem i ekonomią, ale powstrzymał się Pan od sugestii co do konkretnych rozwiązań/ustawień - prosiłbym o uzupełnienie o sugestie jak sobie radzić z opisywanymi problemami, szczególnie przy domach energooszczędnych?
    4. Czy praca ciągła kotła 24h/d jest rzeczywiście zalecana przez Viessmanna, ekonomiczna, komfortowa i ponadto możliwa?
    5. Czy stosowanie okienek grzewczych i ograniczanie max mocy wg Pana jest jakimś kompromisem, czy nieporozumieniem i pójściem na łatwiznę, dużym "szarpaniem" - szokiem termicznym, itp?
    6. Na piętrze mam różnej wielkości grzejniki z termostatami, na rurkach o tej samej średnicy i bez kryzowania -wbrew ww. sugestiom nie widzę problemów -możliwe, że termostaty niwelują różnicę w rozpływach i ew.błędach doboru wielkości. Kryzowanie jest naprawdę konieczne?
    7. Wykorzystuję tryb pompy cyrkulacyjnej dla CWU, która co kilka minut załącza i wyłącza pompę -co Pan sądzi o tym trybie, bo wydaje mi się ekonomiczny, ale może się mylę i może wpływa negatywnie na żywotność silnika, itp?
    8. W domu energooszczędnym nawet przy mrozach gdy zaświeci słońce to temperatura w domu rośnie, chociaż pogodowy czujnik temperatury tego nie widzi. Termometr po stronie południowej - jak zalecacie? Co radzi Wiessmann w tym zakresie? Ja np. ratuję się wymuszeniem przerwy w pracy -kalendarzem. O tym nie pisano, a przecież to może być też 1 z przyczyn problemów u Kolegi w domu pasywnym dla pracy 24h/d...
    ad. 1 kocioł powinien być dobrany wg zapotrzebowania budynku. Większość instalatorów jednak dobiera urządzenia min 24kW "bo tak robili zawsze i nikt nigdy nie narzekal że ma zimno". Ograniczenie mocy minimalnej wbrew pozorom bardzo mało daje. Gdyż kocioł dostosowuje swoją moc do tego co odbiera instalacja. Skrajny przypadek:
    instalacja ma moc 10kW i temp 20*C, kocioł ma moc 32kW
    start instalacji i nagle pojawia się rządanie pracy z temp np 70*C.m Co robi kocioł? Oczywisćie startuje palnik z mocą startową, po czym automatyka w kotle szucznie zaniża wymaganą temperaturę jaka jest rządana by kocioł nie zwiększał niepotrzebnie mocy. Na podstawie różnicy między wymaganą temperaturą zasilania a rzeczywistą ustalana jest moc chwilowa kotłą. NA początku kocioł pewnie bedzie chwilkę pracował z mocą powyżej 10kW by podnieść temperaturę na zasilaniu do rządanej (w końcu komfort jest najważniejszy) a następnie zmoduluje moc by utrzymywać tę temperaturę na wymaganym poziomie.
    ad2 pompy są tak konstruowane by zachować pełną żywotność w całym zakresie obrotów.
    ad3 tu każdy musi zam zdecydować, czy wybiera "falowanie tempertury" by oszczędzić 2-5% czy ustawia temp na jedym poziomie cały czas - oczywiście dla ogrzewania podłogowego. Dla grzejnikowego osobiście robię osłabienie nocne i jak jestem w pracy.
    ad4. nie jest możlliwa praca ciągła bo kocioł ma pewną ograniczoną moc minimalną i musi być taki moment że zacznie pracować 0/1
    ad5 - patrz ad3
    ad6 jestem zdania że projekt, potem instalcja zgonie z projektem (wykonanie i równoważenie) i będzie to pracowało dużo lepiej i ekonomiczniej.
    ad7 żywotność patrz ad2 (lub proszę pytać kolegów z Wilo, Grundfosa) Co do ustawienia pracy cyrkuacji. Są różne teorie. W domach wielorodzinnych cyrkulacja zgodnie z przepisami musi pracować non stop. W domkach jednorodzinnych gdzie przepisy pozostawiają swobodę praca cały czas nie jest konieczna. Można sterować pompkę cyrkulacyjną interwałami czasowymi. Automatyka vitotronic pozwala ustawić w jakich godzinach ma być cyrkuacja i jak często w tym czasie ma się zał i wył pompka cyrk.
    ad8 zawsze mogą się pojawić doadtkowe zyski ciepła na które nie mamy wpływu (słońce, goście) i po to sa właśnie głowice termostatycznne.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  9. #1589
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanN09 Zobacz post
    Sporo w tym racji, jednak ja tego nie wiem, za projekt jednak płaciłem, nic robione na ,,pale” powinno być dobrze ale i tak sam muszę poprawić po instalatorach

    Co sądzisz o zmniejszeniu przeplwywu w obiegu kocioł sprzęgło ? Z perspektywy moich ,,objawów” nie brzmi do głupio. Z tym czy jest to w ogole możliwe?
    Czy wystarczyłoby obniżyć bieg pompy królowej?Czy są jeszcze odpowiedzialne za to kody- serwisant niestety nie ma teraz czasu, jak będzie miał czas to chce wiedzieć czy mam na co czekać
    można regulować prędkość obrotową pompy kotłowej, tylko nie za bardzo rozumiem sens. Skoro instalacja nie jest w stanie odebrać już dziś ciepła to zmniejszająć przepływ jeszcze zminejszy się możliwości instalacji.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  10. #1590

    Domyślnie

    Sprawdzimy jak to będzie, jeśli to nie jest tajemnica, który kod za to odpowiada(mowa tylko była o pompie wewnątrz kotła, obieg kocioł sprzęgło)

  11. #1591

    Domyślnie

    Moze warto spróbować tego co proponował serwisant, głupio nie brzmi

  12. #1592

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanN09 Zobacz post
    Moze warto spróbować tego co proponował serwisant, głupio nie brzmi
    Z mojego doświadczenia, moc minimalna się nie zmieni (Qmin =const, -min. ciepło użytkowe z palnika gazowego), więc gdy zmniejszymy przepływ w kotle to woda podgrzeje się do wyższej temperatury i ciepło dostarczone do mieszacza będzie to samo (spadek sprawności kotła można pominąć) -przyznam, że nie rozumiem wypowiedzi Konsultanta w tym temacie.
    Mój ma 3 lata i tuż przed końcem gw. (na szczęście) wymieniono moduł wodny - chińszczyzna?

    Konsultant Viessmann -dziękuję za odpowiedź Skoro u mnie min. 1.9 kW nie radzi sobie, to co dopiero w domu pasywnym 4.8kW (2.5x więcej).
    ad.1 mimo wszystko, zauważyliśmy, że ograniczenie mocy przy tych okienkowych kontrolowanych uruchomieniach wolniej podgrzewa i nie szarpie na maxa na początku, a wcale nie zależy nam na szybkim podniesieniu temperatury (!) - np. wczoraj pracował tylko do 8:00 i załączył się dopiero o 16:00, byłem tuż po 16:00 i od razu włączyłem tryb "świnki" -było ciepło.
    ad.8. Zgoda dla grzejników z głowicami termo, ale proszę wyobrazić sobie podłogówkę, gdzie termometr po stronie północnej każe mu przegrzewać. Dlatego w domach o ekspozycji południowej jest to bardzo niekorzystne i nie wiem jak sobie z tym poradzić -na razie mam okna postojowe dłuższe w dni powszednie i krótsze w sob/Niedz.
    Ostatnio edytowane przez Adaxis ; 06-02-2020 o 19:16

  13. #1593

    Domyślnie

    Mi to tak przedstawiono:
    - obieg kocioł sprzęgło- jest fajny duży przepływ, może i za duży, ale pracują 2 obiegi grzewcze za sprzęgłem, ładnie pompki zabierają ta wodę ze sprzęgła do obiegów, powrót wraca, jest z ta wodę co ,,robić” palnik sobie działa wszytsko jest git!
    - jeden obieg wylacza się, ale cały czas pozostaje w obiegu kocioł- sprzęgło przepływ, być może za duży na ten etap instalacji(w kotle jest pompa która ma 7m podnoszenia!), sprzęgło,,przelewa się”- takie padły słowa, No i kocioł zaczyna trochę się gubić.
    Nie wiem, być może.

    Pomiędzy kotłem a sprzęgłem ja mam może z 30 cm. Czy tam rzeczywiście aż tak mocna pompa ,,siódemka” musi działać pełna mocą ?

  14. #1594

    Domyślnie

    Ja tez np za bardzo nie rozumiem
    Ze podlgowka nie jest w stanie przyjąć więcej ciepła. Przecież to jest ogromny bufor ciepła
    A kiedy działają oba obiegi to jest w stanie przyjąć ?
    Do ogrzania podlogowka ma Ok 100m2 jest 650 m pexy- ludzie na taka powierzchnie kładą i 900 m i wyliczone wg projektu.

  15. #1595

    Domyślnie

    Jak pewnie czytałeś, ja fabrycznie mam ustawienie 80% i ja chciałbym zwiększyć przepływ dla CWU, by zwiększyć realną moc, bo obecnie ogranicza mnie max. temperatura i ten przepływ - uzyskałbym +20% mocy i szybsze grzanie CWU, ale aż tak bardzo mi nie zależy, instalator sugerował aby nie "przemęczać" jej i ni żyłować kotła na max, Konsultant napisał inaczej.
    Oczywiście dla mocy min. CO też miałbym efekt ekonomiczny i niższa temp. spalin pewnie o kilka stopni. Jeśli wybierasz ekonomię, to wg mnie lepiej jak utrzymasz większy przepływ i dla każdej mocy (w tym minimalnej) otrzymasz najniższą temperaturę w kotle, bez względu na temp. na powrocie.ja mam pewnie z 1mb, ale uwierz ten dystans, jak i zmiana wsp. wnikania ciepła niewielkie ma tu znaczenie (przepływ powinien być w zakresie burzliwym) i przede wszystkim ważny jest bilans M x dT x k. Ja nie czuję Twojego problemu, ale wydaje mi się, że dla Twoich uwarunkowań (24h/d) należy szukać kompromisu pomiędzy 2 obiegami.

    Jesteś pewny, że kocioł pracuje Ci zawsze na minimum? Bo wg mnie raczej nie -grzejniki wymagają wyższej temperatury i tak jak pisał Konsultant jest histereza i po ponownym załączeniu palnika masz moc startową ok. 50% i pewnie z pół godziny "dowali" dużo więcej mocy, by później nie radzić sobie z tym nadmiarem i wyłączyć palnik. Jeśli masz możliwość, to szczerze radzę ograniczaj (dla testów) kocioł stopniowo, nawet do minimum i przyobserwuj zachowanie. Przy takim ograniczeniu mocy może się okazać jednak, że pomysł z ograniczeniem przepływu jest OK, bo może brakować temperatury dla grzejników. Ew. grzejniki nadrobią to brakiem dławienia przez gł. termo. Nie wiem czy mnie rozumiesz, to moje doświadczenie, może inni podsuną nowe argumenty...
    Ostatnio edytowane przez Adaxis ; 06-02-2020 o 17:12

  16. #1596

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanN09 Zobacz post
    Ja tez np za bardzo nie rozumiem
    Ze podlgowka nie jest w stanie przyjąć więcej ciepła. Przecież to jest ogromny bufor ciepła
    A kiedy działają oba obiegi to jest w stanie przyjąć ?
    Do ogrzania podlogowka ma Ok 100m2 jest 650 m pexy- ludzie na taka powierzchnie kładą i 900 m i wyliczone wg projektu.
    Też nie jest w stanie przyjąć, dla kotła to obojętne, on „notuje” tylko powrót z obiegów, a jeśli działają razem grzejniki z podłogówka wraca do niego zimniejszy powrót niźli gdy działa tylko sama podłogówka i wraca cieplejszy powrót więc się wyłącza.

  17. #1597

    Domyślnie

    Sprzęgło sprawne? Czy termostaty nie dławią za często/ciągle? Kolejny test -termo na maxa i ew. koryguj krzywą w dół....

  18. #1598

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adaxis Zobacz post
    Jak pewnie czytałeś, ja fabrycznie mam ustawienie 80% i ja chciałbym zwiększyć przepływ dla CWU, by zwiększyć realną moc, bo obecnie ogranicza mnie max. temperatura i ten przepływ - uzyskałbym +20% mocy i szybsze grzanie CWU, ale aż tak bardzo mi nie zależy, instalator sugerował aby nie "przemęczać" jej i ni żyłować kotła na max, Konsultant napisał inaczej.
    Oczywiście dla mocy min. CO też miałbym efekt ekonomiczny i niższa temp. spalin pewnie o kilka stopni. Jeśli wybierasz ekonomię, to wg mnie lepiej jak utrzymasz większy przepływ i dla każdej mocy (w tym minimalnej) otrzymasz najniższą temperaturę w kotle, bez względu na temp. na powrocie.ja mam pewnie z 1mb, ale uwierz ten dystans, jak i zmiana wsp. wnikania ciepła niewielkie ma tu znaczenie (przepływ powinien być w zakresie burzliwym) i przede wszystkim ważny jest bilans M x dT x k. Ja nie czuję Twojego problemu, ale wydaje mi się, że dla Twoich uwarunkowań (24h/d) należy szukać kompromisu pomiędzy 2 obiegami.

    Jesteś pewny, że kocioł pracuje Ci zawsze na minimum? Bo wg mnie raczej nie -grzejniki wymagają wyższej temperatury i tak jak pisał Konsultant jest histereza i po ponownym załączeniu palnika masz moc startową ok. 50% i pewnie z pół godziny "dowali" dużo więcej mocy, by później nie radzić sobie z tym nadmiarem i wyłączyć palnik. Jeśli masz możliwość, to szczerze radzę ograniczaj (dla testów) kocioł stopniowo, nawet do minimum i przyobserwuj zachowanie. Przy takim ograniczeniu mocy może się okazać jednak, że pomysł z ograniczeniem przepływu jest OK, bo może brakować temperatury dla grzejników. Ew. grzejniki nadrobią to brakiem dławienia przez gł. termo. Nie wiem czy mnie rozumiesz, to moje doświadczenie, może inni podsuną nowe argumenty...
    Właśnie, pozostaje jeszcze kwestia cieplej wody użytkowej, No przy 3 łazienkach ja za bardzo nie mogę sobie pozwolić na ustępstwa.

    O ograniczeniu mocy kotła masz ta myśli ta opcje która ustawia się w menu serwisowym- maksymalna moc grzewcza ?

  19. #1599

    Domyślnie

    Powiem tak, jutro ów nowy serwisant ma przyjechać na konsultacje, zobaczymy co powie. Teraz mi powiedzal przez telefon ze o ile palnik nie startuje 100 razy i więcej na dobę to nie ma problemu.
    Może jestem za bardzo dociekliwy, ale lubię mieć sprawy wyjaśnionione do końca
    Jedyne co wczoraj zmieniłem do skręciłem wczoraj przeplwywy tak do 1,5 l/min i i tak jest ta sama temperatura w pomieszczeniach, delta t zasilanie powrót tez została na poziomie 4 stopni czyli taka jaka być powinna.
    Nie chce mi się już nic zmieniać, nie będę sobie ustawiał ogrzewanie pod to czy kocioł załączy się pare razy więcej tylko pod siebie,
    ale temat chce wyjaśnić to każdy pierwsze co jedzie po biednym ,,panu henio” którego akurat u mnie nie było ale założę się ze kocioł viessmann tez nie jest nieomylna alfą i omega

  20. #1600

    Domyślnie

    Co do autoryzowanych serwisantów, to nie licz, że ten ktoś Ci to załatwi -znam to z autopsji. Oni to pomiary, wymiana części, konserwacja. Każdy obieg jest inny i to wymaga dużo czasu - obserwacji, cierpliwości i kolejnych testów, ale nie na raz bo automatyka głupieje. Będę zaskoczony, jeśli "Nowy" Ci to załatwił w ciągu 1h, ale tego życzę, no i dziel się z nami kolejnymi spostrzeżeniami

Strona 80 z 94

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony