dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie

    W jaki sposób należy wykonać wentylację ściany osłonowej (warstwa ocieplenia - wełna)jeżeli jest wykonywana z porothermu 11,5cm i przewidziana do otynkowania?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Możesz jej nie robić wogóle. Musisz wtedy kupić wełnę higrofobizowaną, która nadaje się do ścian warstwowych bez szczeliny powietrznej. W tak wykonanej ścianie robi się tylko otwory, które odprowadzają wykroploną wodę. Jeżeli koniecznie chciałbyś robić taką wentylację, lub musisz, bo budujesz w rejonie o podwyższonej wilgotności (niedaleko morza, lub blisko jeziora) czy też częstych i silnych wiatrach (pogórze), to daje się szczelinę wentylacyjną 0-2 lub 2-4.5cm (różni producenci podają inne dane w zależności od materiału na mur i typu wełny). Daj 3cm i nie będziesz miał problemów, ani że Ci murarze "zakleją" szczelinę zaprawą (czasem są takie pypraki), ani że cug będzie Ci wywyiewał igiełki z wełny. Wybierz wełnę o ciężarze 60-70kg/m3.
    Dokładniejsze dane o puszkach wentylacyjnych później (muszę zerknąć do źródeł).

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki Frankai. Przyznam, że liczyłem na Twoją odpowiedź z racji twojej aktywności, ale chyba zostałem źle zrozumiany. Sorry. Szczelina powietrzna będzie 3 cm, ale skoro ściana osłonowa będzie tynkowana, a nie klinkier, to nie wiem jakie zrobic otwory wentylacyjne i z czego. Bo puszki do cegły klinkierowej chyba się nie nadają. Zamontowanie ich w kilku warstwach podmurówki z klinkieru chyba dopada bo tam jeszcze nie ma szczeliny li wentylacja byłaby nie skuteczna.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Krzysztofh - sądziłem, że Ci chodzi o całość spraw związanych z wentylacją. A dlaczego nie miałbyś dawać puszek "od klinkieru"? Jedyny problemik, to wypełnienie miejsca nad nimi, bo one mają 6-7cm wysokości a PTH 24cm. Jeżeli zastosujesz te puszeczki, to będziesz miał estetyczne dziurki. Są jeszcze uproszczone dawne sposoby: cegła dziurawka ułożona dziurkami prostopadle do powierzchni muru, niewypełnione szczeliny; te jednak nadają się jednak zdecydowania do nietynkowanych murów.
    Pamiętaj, że te puszeczki nie tylko służą do wentylacji, ale także odprowadzają wodę. Jeżeli w dolnej części muru nie dajesz wentylacji, to musisz tam mieć polistyren lub styropian. Zaraz nad podmurówką dajesz izolację (tzw. zetkę, bo w murze wewnętrznym osadzona jest wyżej) i bezpośrednio na niej muszą być puszeczki. Przyznaję, że puszeczki będą ginąć lepiej między cegłami niż w otynkowanym murze, ale nie widzę innego wyjścia. A może izolację dać pod ostatnią warstwą podmórówki i tam umieścić puszeczki? To wydaje się najrozsądniejsze jeżeli chodzi o ukrycie puszek. Jeżeli jednak planowałeś przewieszenie PTH nad podmurówką z klinkieru to albo przytniesz cegły w tej ostatniej warstwie, albo tą warstwę też przewiesisz.

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki za pomoc. Chyba zrobię jak radzisz, tj. umieszczę puszki w ostatniej warstwie podmurówki pomiędzy cegłami. Wtedy izolacja chyba powinna być w spoinie pod najwyższą cegłą klinkierową. Ocieplenie fundamentu będzie ze styropianu i jak sądzę powinno się zakończyć na izolacji poziomej, dalej wełna i szczelina. Fundament trójwarstwowy.
    A jak powinna wyglądać wentylacja ściany u góry. Czy też trzeba dawać puszki?

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Musisz zapewnić wylot powietrza. Albo dajesz puszki, albo tak jak ja - szczelina wchodzi pod podbitkę, a w niej są kratki (żeby wentylować połać dachową), więc albo tam sobie wyleci, albo zostanie pociągnięte do kalenicy. Powierzchnia kratek u dołu i u góry ściany powinna wynosić ok.150cm2/20m2. O ile też dobrze pamiętam Roben każe wstawiać puszki także nad oknami, bo te zakłócają wentylację.

  7. #7

    Domyślnie

    Znalazłem przykłady wykonania detali ścian konstrukcyjnych w formacie AutoCADa. Masz Frankai rację, że od góry nie trzeba dawać puszek. Powietrze ze szczeliny biegnie pięknie pod dachówkę. Natomiast jest pewien kłopot z puszkami na dole.
    Wprawdzie można by dać je w górnej warstwie podmurówki (tak by było najładniej), ale wtedy po pierwsze trzeba by ciąć cegłę (każdą w tej warstwie), a który murarz się na tyle dodatkowej roboty zgodzi, po drugie przypuszczam (ale nie wiem na pewno), że puszki do zastosowania razem z klinkierem mają długość równą szerokości cegły czyli 12 cm. W tej sytuacji otwór wentylacyjny (wewnątrz puszki) nie będzie miał zachowanej ciągłości, bo koniec puszki będzie dolegał do warstwy wełny.
    Pozostaje ciągle możliwość umieszczenia puszki zataz nad podmurówką w pierwszej wartwie pustaka w ścianie osłonowej, ale to traktuję jako ostateczność. Przyznam, że ładniej byłoby umieścić ja w klinkierze. Jeszcze pogłówkuję i polecam się Twojej uwadze i oczywiście uwadze pozostałych inwestorów.
    A swoją drogą budowa własnego domu to ciężki kawałek chleba.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Krzysztofh - masz rację przykładowy rozmiar puszki to 11.5x6x1.1. Oczywiście łatwo można ją obciąć, ale utniesz wtedy kształtki, które zabezpieczają Ci przed wpadaniem wody do środka ściany. Jak dasz dobry spad, to no problem. Możesz też tak zrobić jak pisałem - przewiesisz już ostatnią warstwę klinkieru, bo faktycznie przycianać tyle cegieł to kawał niezłej roboty, a w dodatku nie wiem jak dziurawka (najczęściej taki klinkier się sprzedaje) daje sobie radę bez tylnej ścianki.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Bartłomiej

    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    68
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie

    Panowie,

    Przyznam się bez bicia, że prawie nic nie zrozumiałem z Waszej wymiany poglądów. Ale cos mi w srodku mówi, że powinienem przeprowadzić szybki dokształt w tej sprawie bowiem już za chwilę zaczną stawiać ściany mojego domu.

    Projekt mojego domu przewiduje ściany zewnętrzne trójwarstwowe:
    - Porotherm 25
    - styropian 10cm
    - szczelina powietrzna 2cm
    - Porotherm 11.8 jako cegłę "zewnętrzną"
    Jak powinienem zadbać o wentylację tych ścian? Czego dopilnować? Czy ta szczelina powietrzna jest tak ważna?

    Dzięki za pomoc. Sorry, że zadaję lamerskie pytania.
    Pozdrawiam,
    Bartłomiej

    PS. Wiedziałem, że jeszcze wiele pytań będę miał do zadania. A dopiero się rozpędzam.....

  10. #10

    Domyślnie

    bartłomiej.
    Gdybyś podał emaila, mógłbym Ci wysłać wspomniany szczegół. To jest plik w formacie AutoCADa. Jeżeli masz wersję 14 lub wyżej nie ma sprawy.
    Generalnie problem dotyczy wentylacji warstwy izolacji w ścianie poprzez zastosowanie szczeliny powietrznej w ścianie i doprowadzeniu do niej wymiany powietrza (cyrkulacji) poprzez zastosowanie u dołu otworów w warstwie osłonowej. W przypadku ścian osłonowych budowanych w całości z klinkieru omawiane puszki umieszcza się w spoinach pionowych pomiędzy klinkierem. W przypadku porothermu 11,5 jaki mam w projekcie (Ty również) widok tych puszek po otynkowaniu ściany może być żałosny- jeszcze nie wiem. Dlatego szukam ciekawszego rozwiązania, które zarazem nie przysporzy murarzom zbyt dużo roboty i nier będzie nadzwyczaj wymyślne, bo wiadomo rózni wykonawcy są.

  11. #11

    Domyślnie

    Do Frankai.
    Jeszcze jedno pytanie bo przyznam, że nie do końca zrozumiałem informację o wymaganej powierzchni puszek.
    Dając je na tym samym poziomie (w tej samej warstwie klinkieru) jak często trzeba zastosować puszkę?

  12. #12

    Domyślnie

    Już znalazłem odpowiedź w Internecie.
    Czyli na każde 20 m2 ściany trzeba zastosować 150 cm2 puszek wentylacyjnych.
    Dokonałem pewnych obliczeń i otrzymałem ciekawe wyniki.
    Zakładając, że:
    - puszka ma wymiary 6x1cm i powierzchnię ok 6cm2
    - ściana domu to przykładowo 12 m x 2,6 m (do wentylowania)
    czyli jej powierzchnia równa się 31 m2
    Z założeń wynika, że na 1 m2 ściany trzeba 1,25 puszki, czyli ma 31 m2 trzeba 39 puszek. Zakładając długość cegły wraz ze spoiną 26 cm to ilość cegieł w jednej warstwie na długości ściany równa się 46. Z powyższej matematyki wynika, że dla tych założeń trzeba w zasadzie w każdą spoinę montować puszkę.
    Co wy na to?

  13. #13
    Guest

    Domyślnie

    Chyba coś poplątałeś, bo ilość puszek podałeś dla 31 m2 (czyli na całą ścianę).

  14. #14
    Guest

    Domyślnie

    Cofam, zanim mnie zatluczesz! Warstwa jest jedna i wszystko sie zgadza. Tak oto powstaja kawaly o blondynkach.

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Bartłomiej - jeżeli masz styropian (a nawet wełnę hydrofobizowaną) i PTH na ścianę osłonową, to tak jak pisałem na początku możesz sobie darować wentylację i dać puszki tylko na odprowadzanie wody. Tylko w szczególnych warunkach (patrz u góry) szczelina jest niezbędna.

    Krzysztofh - o tym 150cm/20m2 pisałem też wyżej (nie musiałeś szukać). Faktycznie tak wychodzi. Pamiętam, że w innym źródle pisali po prostu "co 2 spoinę". Wydaje mi się, że wystarczy, tym bardziej, że wzmiankowany zapis dotyczy klinkieru, który ma małą dyfuzyjność. Daj co 2 i wystarczy.

  16. #16

    Domyślnie

    Może ktoś z Was ma namiary na stronę www, na której dokładnie można się przyjrzeć tej puszce. Myślę dalej o jej skróceniu lub innym rozwiązaniu mojego problemu, o którym mowa wyżej.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony