dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Ogrzewający prądem - zużycie energii

    Witam.
    Czy posiadający ogrzewanie prądem mogliby napisać jakie mieli zużycie dobowe podczas ostatnich mrozów (-20) i czy ogrzewanie chodziło na okrągło lub czy byliście w stanie korzystać w takie mrozy tylko z drugiej taryfy.
    No i na koniec jak szybko przy takiej temperaturze (jeśli ktoś testował) wychładza sie dom. (W jakim czasie z wyłączonym ogrzewaniem temperatura spada o 1 stopień)

    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    A co ma piernik do wiatraka.
    Prąd, gaz czy węgiel - nieistotne, ważne jaka chałupa.

    U mnie (150m^2 mieszkalnej, 300m^2 calkowitej, dom 4ro litrowy) miałem wączone grzejniki i termowentylatory o mocy 3,5kW (84kWh dobowo). Pozwoliły utrzymać temperaturę +7 st.C w niezamieszkałym domu bez uruchomionej instalacji grzewczej.
    Chodziło na okrągło na taryfie budowlanej.

  3. #3

  4. #4

    Domyślnie

    120 kWh/dobę; 3/4 w II taryfie;

    dom 140m2; do poprawy ocieplenie sciany kolankowej;
    ocieplenie: podloga 25cm (15+10), sciany porotherm 24 + 15 styro, dach: 25 welna (15+10);
    w calosci domu podlogówka, na dole gres, na górze panele;
    pierwszy sezon grzewczy;
    wentylacja grawitacyjna;
    wilgotnosc w domu: 40-50%



    co do wykresu:
    a) tzw peaki to efekt experymentow z ustawieniami temperatury;
    b) legenda: zielona linia to min temp nocna; niebieski to ilosc kWh /dobę; czerwony to koszt przy zalozeniu korzystania z C12 (mam G12, wiec realnie jest nizszy), czarna: linia trendu;

    prosze nie pisac, ze drogo - proszę o merytoryczny komentarz

  5. #5

    Domyślnie

    powinieneś na wykresie podawać koszt rzeczywisty (taki jaki jest korzystając z 2 taryfy) bo płacenie 40zł/dobę przy temperaturze około -3 (1200zł/mc) to IMHO jest jakaś masakra.

    Biorąc pod uwagę, że 70% byłoby w taryfie nocnej to 1kW kosztowałaby około 28gr czyli za ca 70kW około 20zł. Miesięcznie 600zł więc tragedii nie ma - pytanie jaką temp masz w domu...

    Ja ogrzewam kotłem na ekogroszek i przy podobnej powierzchni do ogrzania koszt 20zł/dobę wychodzi u mnie przy temperaturze zewnętrznej -15. A przy temp -3 wyjdzie gdzieś około 14zł/dobę (w tym CWU).

  6. #6

    Domyślnie

    U mnie jest tak : prosty domek 125 m2 po podłogach, ściany POROTERM 30 + 12 styro, podłoga 10 cm styro, dach 25 wełny. Kominek z DGP. Konwektory i mata el. na parterze, na poddaszu konwektory. Domek jeszcze nie zamiszkany. W kominku palimy co drugi dzień. W godzinach II taryfy włączamy : 1 konwektor 2,5 kW na dole, mata w wiatrołapie chodzi na okrągło. Na górze dwa konwektory w dwóch sypialniach, drzwi wew. wszędzie uchylone.
    Po 3 dniach "niebycia" w domku, niepalnie w kominku, temp. zew. ok. -10.
    spadło 3 st. C. Z ok. 21 na 18 . Czyli dziennie ok. 1 st. C. Zaznaczam, że nie wszystki konwektory są włączone i nie w całym czasie taniego prądu, grzeją pomiędzy godz. 13.00-15.00 i 24.00-06.00, ustawiamy te czasu w zalezności od temp. na zewnatrz.
    Nie sprawdzamy zużytych kW. Pierwszy rachunek będzie chyba w styczniu. Dam znać jak wychodzi to wszystko. Konwektory traktujemy jako ogrzewanie dodatkowe, działające gdy nas w domu nie ma. Głównym jest kominek z DGP. Ogrzanie nim rostego domku, bez okien na północ, nie jest trudne.
    Proszę o uwagi.Jake macie doświadczenie w grzaniu prądem ?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał pierwek
    powinieneś na wykresie podawać koszt rzeczywisty (taki jaki jest korzystając z 2 taryfy) bo płacenie 40zł/dobę przy temperaturze około -3 (1200zł/mc) to IMHO jest jakaś masakra.
    Przy -3 to tzw peak, o ktorym pisalem, by nie brac go pod uwage, bo nie jest wiarygodny (tu: jednorazowy eksperyment z calodobowa temp 22stC)

    Poczatkowo celowo pokazalem wykres z max ceną za kWh aby pokazać max koszt, gdybym ogrzewał dom tylko w taryfie dziennej.

    Cytat Napisał pierwek
    Biorąc pod uwagę, że 70% byłoby w taryfie nocnej to 1kW kosztowałaby około 28gr czyli za ca 70kW około 20zł. Miesięcznie 600zł więc tragedii nie ma - pytanie jaką temp masz w domu...
    Poprawiony wykres znajduje się tutaj:




    Przeliczylem dla danych z 27.12 gdzie zuzycie bylo 360/1700kWh (I/II taryfa) i średnia cena kWh w tym ukladzie wychodzi 0.30pln/kWh i takie dane podstawilem do drugiej wersji wykresu.

    Temp w domu:

    23-4: 17st
    4-6: 21st
    6-13: 18st
    13-15: 21st
    15-22:18st
    22-23: 21st

    Łazienka: jw + 2st do kazdej wartosci

    Powiem szczerze, ze saint-tropez to to nie jest ale w takich temperaturach czuje sie najlepiej i bynajmniej nie ze wzgledu na finanse

    Cytat Napisał pierwek
    Ja ogrzewam kotłem na ekogroszek i przy podobnej powierzchni do ogrzania koszt 20zł/dobę wychodzi u mnie przy temperaturze zewnętrznej -15. A przy temp -3 wyjdzie gdzieś około 14zł/dobę (w tym CWU).
    Podane wartości reprezentują całkowite zuzycie prądu przez dom (2 osoby pracujące); z wiekszych odbiornikow pradu to jedynie bojler 100l trzymajacy temp 60stC przez cala dobę, który pożera 80kWh/mies; zarowwek etc nie biore pod uwagę.

  8. #8

    Domyślnie

    EDIT (23 stycznia): zaktualizowałem zużycie energii

    Mam osobny podlicznik do energii elektrycznej zużywanej na ogrzewanie. We wrześniu eksperymentowałem jeszcze z ustawieniami sterowników a od października kiedy zakończono ocieplanie z zewnątrz nic już nie majstruję i tylko zapisuję.

    Projekt Murator M04a. 135 m2 użytkowej, 200 m2 po podłogach

    Aktualnie mieszkamy głównie na parterze i temperatura 24-25 st dzień i ok. 22-23 w nocy. W pokojach na poddaszu ok. 20 st.

    Na parterze jest ogrzewanie podłogowe - kable grzejne zatopione w wylewce betonowej. Na poddaszu grzejniki konwekcyjne.

    Kształtuje się to tak:
    05 paź - 05 lis : dzienna 152,56 kWh, nocna 1411,13 kWh
    05 lis - 05 gru: dzienna 115,86 kWh, nocna 1237,14 kWh
    05 gru - 05 sty: dzienna 288,30 kWh, nocna 1766,36 kWh
    05 sty - 23 sty: dzienna 213,27 kWh, nocna 1148,21 kWh


    W październiku i listopadzie były jeszcze prowadzone prace przy elewacji co powodowało, że przez dużą część dnia brama garażowa była otwarta lub uchylona wychładzając trochę dom (nie mam jeszcze drzwi między garażem a pomieszczeniem gospodarczym).

    Kominek bez żadnych dodatkowych wynalazków. Jedynie konkretny wkład (długo trzyma ciepło). Palimy w nim nieregularnie po kilka godzin w ciągu dnia lub wieczorami.
    Przy mrozach -18 paliliśmy ciągle przez dwie doby.
    Od września poszło na oko tak 2-3 m3 drzewa.

    Parametry izolacji:
    - ściany BK600 gr 24 cm + styropian gr 15 cm lambda 0,031 (U=0,153)
    - dach wełna gr 30 cm lambda 0,033 (U=0,107)
    - podłoga styropian gr 9 cm lambda 0,035 m (U=0,220)
    - ściany i strop pomiędzy częścią mieszkalną a garażem ocieplone styropian gr 10 cm lambda 0,031 (U=0,260)

  9. #9

    Domyślnie

    irreality napisz proszę w skrócie, jak masz poustawiane sterowniki - przedzial godz i temp - bo jestem ciekaw, czy podobnie do mnie, czy może zupełnie inaczej;

    z tego, co widzę, to też masz na poddaszu chłodniej - ale jest to pewnie zasługą kominka na dole; ciekawe, czy sytuacja z chlodniejszym poddaszem jest normalna?

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar frykow
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    1.692
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    131

    Domyślnie Re: Ogrzewający prądem - zużycie energii

    Cytat Napisał kris1234
    Witam.
    Czy posiadający ogrzewanie prądem mogliby napisać jakie mieli zużycie dobowe podczas ostatnich mrozów (-20) i czy ogrzewanie chodziło na okrągło lub czy byliście w stanie korzystać w takie mrozy tylko z drugiej taryfy.
    No i na koniec jak szybko przy takiej temperaturze (jeśli ktoś testował) wychładza sie dom. (W jakim czasie z wyłączonym ogrzewaniem temperatura spada o 1 stopień)
    Pozdrawiam
    Proszę bardzo, już odpowiadam:

    Średnie zużycie dobowe w najzimniejszych dniach, tj. 18-22 grudnia (5 dni) wyniosło 88kWh, powierzchnia ogrzewana 120mkw, temp. wewn. 19-20st.C.

    W jednym pokoju na próbę wyłączyłem ogrzewanie, w 4 godziny spadło tam do 16 st.C. i tyle już zostało (w pokoju obok grzał konwektor).

    Co zauważyłem - przy -20st.C. na zewnątrz konwektory 1kW pracowały przez 3/4 doby - efektem było wstrętnie przesuszone powietrze I taka ciekawostka - mój dom reaguje na zmiany temperatury z dobowym przesunięciem: 23 grudnia w nocy było już +2st.C., w dzień jeszcze cieplej, a tej doby zużyłem najwięcej prądu.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał tutiturumtu
    irreality napisz proszę w skrócie, jak masz poustawiane sterowniki - przedzial godz i temp - bo jestem ciekaw, czy podobnie do mnie, czy może zupełnie inaczej;
    Mam sterowniki Devireg 75x z czujnikami temp. w każdej strefie grzewczej oraz czujnikiem temp. zewnętrznej http://devi.danfoss.com/Poland/Profe...evireg_700.htm

    Na nich ustawia się przede wszystkim parametry ładowania (przy jakiej temp. zewnętrznej ma ładować do 100%) i max. temperaturę wew. podłogi.
    Sterownik sam sobie wybiera kiedy się załączać - ładuje podłogę optymalizując wykorzystanie II taryfy (wie kiedy się zaczyna i kiedy kończy, zna szybkość stygnięcia podłogi itp.).

    II taryfa podawana jest z zegara i mam ustawione w godz. 13-15 i 22-6. Natomiast temperatury mam ustawione ~40 st C dla podłóg pokrytych terakotą i ~50 st C dla pokrytych panelami.

    Cytat Napisał tutiturumtu
    z tego, co widzę, to też masz na poddaszu chłodniej - ale jest to pewnie zasługą kominka na dole; ciekawe, czy sytuacja z chlodniejszym poddaszem jest normalna?
    W pokojach na poddaszu mam chłodniej bo są pozamykane do nich drzwi. W dwóch pokojach bezpośrednio przy kominie mam wyprowadzenia ciepłego powietrza z dołu więc jak tylko zacznę palić w kominku to robi się w nich ciepło na tyle, że konwektory wyłączają się.

    Ciepłe powietrze z salonu ma poza tym tylko klatkę schodową więc za bardzo nie ma jak nagrzewać poddasza.

    Na poddaszu używam tylko jednego pokoju z czterech - jest on nad garażem, od północnej strony i najdalej od kominka - głównie tam idzie prąd w dziennej taryfie. Tam też jest grzejnik konwekcyjny - i jak tam przebywam to sobie podkręcam na 23-24 st C.

    Grzejniki konwekcyjne chodzą na razie 24/7 regulowane jedynie przez termostaty. Mam do nich zamontowany centralny programator elektroniczny ale na razie nie jest wykorzystywany.

  12. #12

    Domyślnie

    co do sterowników: miałem w ręku devirega 550, bo kusił mnie właśnie funkcją Master ale ostatecznie zrezygnowałem z nich na rzecz Auratona 3000 (w sumie 10 szt - dla kazdego pomieszczenia osobno).

    Auraton charakteryzował się tym, iż miał funkcję, o której pisałeś - tj. mierzył czas podgrzania podłogi o 1stC tak, by na tej podstawie obliczyć sobie, o ile wcześniej musi się załaczyć, by na zadaną godzinę otrzymać zadaną temperaturę. Działało to fajnie, lecz gdy nastawiałem grzanie (Twój odpowiednik ładowania) na godz 13 - 15, to Auraton wykonywał próbne grzanie w czasie drogiej taryfy - co powtarzało się parę razy na dobę przed każdą zadaną zmianą temperatury, co generowało niepotrzebne koszty.

    Aurtatony więc poszły w odstawkę a ja zamontowałem Thermoval 03, który jest tej funkcji pozbawiony i charakteryzuje się tym, że jeśli zadam mu temp 21 stC na godziny 13-15, to dopiero o 13 zacznie on tę temperaturę osiągać (w Auratonie byłaby już o 13.00 osiągnięta kosztam droższej traryfy).

    Można by powiedzieć, że zrezygnowałem z urządzenia bardziej inteligentnego na bardziej siermiężnego.

    Idąc krok dalej i nie likwidujac kabli pod panelami wykonałem takie oto coś do celów porównawczych zużycia prądu w najzimniejszym pokoju na poddaszu:



    czyli: Thermoval 03 sterujący gniazdkiem, do którego podpiąłem garażowy konwektorek. Thermowal steruje konwektorem a termostat w samym grzejniku jest niejako zabezpieczeniem, gdyby ten pierwszy nie zadziałal - tak na wszelki wypadek.

    Wnioski:
    1) grzanie konwektorkiem o mocy 1kW w ciągu doby np dzis pochlonelo 8kW vs ~4h 2kW kablem grzejnym pod panelem a więc ciepła należy dostarczyć tyle samo;
    2) grzenie kablem pod panelem jest duuuzo przyjemniejsze - ciepla podloga, dluzej utrzymujace sie cieplo i mniej wysuszone powietrze.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony