dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 51
  1. #1

    Domyślnie na działce nie ma gazu...wiec jak ogrzać wodę?

    Okazuje się ,ze na działce, którą planujemy kupić nie ma przyłącza gazu....
    zmieniło to nasze plany co do domu, gdyż planowaliśmy ogrzewać powietrze i wodę w domu własnie gazem..

    Skoro nie ma gazu-ogrzewaniem powietrza zajmie się zwykły kocioł na wegiel.
    Kuchenka-bedzie elektryczna.

    Jednak co z wodą? Jak zrobić, by mieć ciepłą wodę od razu, bez czekania?
    Przepływowy ogrzewacz wody odpada-gdyż cieśnienie wody jest wowczas bardzo niskie(przerabiałam to w obecnej kuchni)

    Radzono nam założenie pompy ciepla-jednak to zbyt duzy wydatek.
    Ogrzewanie gazem ciekłym jest także bardzo drogie..

    Jakie sa jeszcze sposoby ogrzewania wody? CZy mamy szansę zrobic to dosć tanim kosztem?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    "Jakie sa jeszcze sposoby ogrzewania wody?"
    Wiele jest.
    Tarciem. Pocieramy baniaczek z wodą.
    Prądem. Grzanie oporowe wprost (dwie żyletki i kawał przewodu) lub grzanie oporowe grzałką - wtedy jaki bojler by trzeba...
    Ultradźwiękami.
    Mikrofalami.
    Kawitacją.

    To tak poza tym kotłem na paliwa stałe, mokre czy gazowe...

    "CZy mamy szansę zrobic to dosć tanim kosztem?"
    Tak , ale...
    Im taniej tym mniej bezobsługowo!

    Najmniej obsługowo - bojler.
    Najtaniej - pocieranie bojlera.

    Wszystko inne jest pomiędzy.
    A solary?

    Adam M.

  3. #3

    Domyślnie Re: na działce nie ma gazu...wiec jak ogrzać wodę?

    najtaniej to bybyło chyba piec na paliwo stałe z podajnikiem plus do tego zbiornik, bojler, na wodę
    Robert

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Najtaniej to by było piecem na "wszystko". "Śmieciuchem" i BEZ podajnika!!!
    Wpadasz co kwadrans do kotłowni, dowalasz trochę tego co jest i tak w kółko...
    Adam M.

  5. #5

    Domyślnie

    solary to duzy koszt. By ogrzać wodę dla naszej rodziny na 1 kapiel dziennie=ok.12 tyś. zł. trochę bez sensu. zużuwamy mnóstwo ciepłej wody. a dzialka nie będzie w takim miejscu, by dość słońca dotarło do kolektora i nagrzało tyle, ile nam potrzeba. LIczę, że ceny będą spadać.

    w ile taki bojler(w naszej rodzinie są 4 osoby) by sie nagrzał, czy zawsze trzeba pamiętać by go włączyć(bo może można go jakoś zaprogramować?) i jakiej wielkości musiałby być?

    kocioł na paliwo stało takze będzie nagrzewał wodę-ale w zimie(tak czy siak sie pali, wiec tak czy siak ciepła woda bedzie). W lecie potrzeba innego rozwiązania.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    pompa ciepła powietrze woda,
    grzeje zasobnik 290 l. praktycznie przez cały okres, poza sezonem grzewczym,
    koszt instalacji mniejszy niż kolektory,
    w sezonie grzewczym cwu grzeje kocioł co,

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    arjuna

    Zaczynasz tworzyć koncepcję działania Twego domu.
    Stan normalny na pewnym etapie.
    Ale...
    Zacznij od systemu grzewczego.
    Kocioł na paliwo stałe i żeliwiaki - TAK!
    Wtedy CWU w dowolnej ilości to nie problem a po sezonie - bojler elektryczny.
    Kocioł na paliwo stałe i podłogówka - NIE!
    CWU bez problemu ale komin i koszt opału Cię dobiją.
    Pompa ciepła i podłogówka - TAK!
    Ale co z CWU? Kosztem parametrów pompy? Grzałki cały rok?
    W DOBRZE pomyślany system grzewczy wpiąć trzeba ten system CWU.
    WTEDY wyjdzie najtaniej i najlepiej.

    Adam M.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar daggulka
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    15.932
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    319

    Domyślnie

    Cytat Napisał arjuna

    kocioł na paliwo stało także będzie nagrzewał wodę-ale w zimie(tak czy siak sie pali, wiec tak czy siak ciepła woda bedzie). W lecie potrzeba innego rozwiązania.
    mam kocioł na ekogroch z zasobnikiem - bez alternatywnych źródeł typu solary , kominek ....
    jak powiedziałaś - zimą nagrzewa wodę na CO i CWU .....
    ale
    latem również ....
    nastawiam na sterowniku tryb letni , zasypuję cały zasobnik ekogrochem (130kg) .... i starcza mi to na 1,5 miesiąca ....
    przez te półtorej miesiąca raz w tygodniu zbieram popiół ..... i ciesze się bezobsługową ciepłą wodą ....
    kocioł mam z rusztem - więc w ubiegłe lato spaliliśmy w ramach grzania wody drewno pobudowlane - więc i taniej wyszło , i ekogroch został na zimę ...
    kto szuka ..... ten znajdzie ......

  9. #9

    Domyślnie

    arjuna z zdjęcia wnioskuje że z ciebie gorąca dziewczyna ,
    wiec jak wejdziesz do wanny to woda sie sama nagrzeje

    chyba że to nie twoja fotka

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kris2222
    arjuna z zdjęcia wnioskuje że z ciebie gorąca dziewczyna ,
    wiec jak wejdziesz do wanny to woda sie sama nagrzeje

    chyba że to nie twoja fotka
    Ja też to zauważyłem

    A tak poważnie to chyba cwu to jeden z największych problemów każdego inwestora dziś.
    Jestem za pompą ciepła poza okresem grzania i wykorzystaniem systemu grzewczego to wytwarzania cwu w tym okresie z udziałem zbiornika tej pompy !

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał daggulka
    Cytat Napisał arjuna

    kocioł na paliwo stało także będzie nagrzewał wodę-ale w zimie(tak czy siak sie pali, wiec tak czy siak ciepła woda bedzie). W lecie potrzeba innego rozwiązania.
    mam kocioł na ekogroch z zasobnikiem - bez alternatywnych źródeł typu solary , kominek ....
    jak powiedziałaś - zimą nagrzewa wodę na CO i CWU .....
    ale
    latem również ....
    nastawiam na sterowniku tryb letni , zasypuję cały zasobnik ekogrochem (130kg) .... i starcza mi to na 1,5 miesiąca ....
    przez te półtorej miesiąca raz w tygodniu zbieram popiół ..... i ciesze się bezobsługową ciepłą wodą ....
    kocioł mam z rusztem - więc w ubiegłe lato spaliliśmy w ramach grzania wody drewno pobudowlane - więc i taniej wyszło , i ekogroch został na zimę ...
    Witam, ja również jak Kolega proponuje ekogroszek, niestety mnie w okresie letnim wystarcza tylko na 1 miesiąc ale i tak nie jest najgorzej, a cena nieporównywalnie niższa niż elektrycznie, i stosunkowo bezobslugowo.

    A dowiemy się jak jest z tym zdjęciem

    Pozdrawiam

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Cytat Napisał ekimek
    Witam, ja również jak Kolega proponuje ekogroszek,
    Daga to fajna babka jest a nie żaden kolega

    I Ty następny ciekawy arjuny

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piczman
    Cytat Napisał ekimek
    Witam, ja również jak Kolega proponuje ekogroszek,
    Daga to fajna babka jest a nie żaden kolega

    I Ty następny ciekawy arjuny
    No mój błąd, kajam się przed Wami a przed Daggulką jeszcze bardziej!!!
    Mam nadzieję, że będzie mi wybaczone

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Jak Ją znam to tak

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar daggulka
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    15.932
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    319

    Domyślnie

    Cytat Napisał ekimek
    Witam, ja również jak Kolega proponuje ekogroszek, niestety mnie w okresie letnim wystarcza tylko na 1 miesiąc
    faktycznie ze mnie kolega jak z koziej d.... trąba ... no ale cóż - zawsze może być ten pierwszy raz

    a co do ekogroszku ...hm ... nieco dziwne że tak krótko Ci trzyma ... mi styka na 45 dni - a ma co grzać ( wymiennik 300l , rodzina 3 osoby w porywach do 4) ... tyle, że ciepła woda jedynie do kąpania - naczynia myje zmywarka ...
    kto szuka ..... ten znajdzie ......

  16. #16

    Domyślnie

    Na wstępie wypada mi przeprosić

    A wracając do tematu, to i tak cieszę że wystarcza na długo bo koszty malutkie. U mnie wymiennik tylko 140l ale woda używana do napełniania wanny przez osoby lubiące kąpiele , jak i do zmywania... więc mogę zgonić to na mały bojler.

  17. #17

    Domyślnie

    Czyli jest opcja, by kocioł na paliwo stałe w lecie(bez nagrzewania powietrza), nagrzewał samą wodę. To w sumie by wystarczyło. Jesli nie to-to jak pisaliście, zastosuję bojler.

    Ciekawi mnie, dlaczego podłogówka nie powinna być łączona z kotłem na paliwo stałe-bo ja tak własnie chciałam połączyć. Jakie sa wówczas szacunkowe koszty ogrzania domu z 200-220m?

    W domu planuję po całości ogrzewanie podłogowe zasilane z kotła+wentylacja mechaniczna+kominek w salonie.

    ps. tak, to moje zdjecie.

  18. #18

    Domyślnie

    Kocioł przełącza się na "tryb letni" i grzeje tylko wodę w bojlerze, który ewentualnie możesz również ogrzewać prądem.

    Nie wiem czy nie powinno się łączyć z kotłem na paliwo stałe, bo wydaje mi się z wegiel do takich należy a dużo ludzi ma podłogowe przy ekogroszku.

    Co do kosztów ogrzewania to ciężko mi powiedzieć przy takiej powierzchni, ale to będzie zależało od tego z czego i jak ocieplony jest Twoj dom.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar daggulka
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    15.932
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    319

    Domyślnie

    Tak, jest opcja , aby kocioł z podajnikiem na paliwo stałe przełączyć na tryb letni żeby latem grzał samo CWU - nie widzę przeciwwskazań.

    Co do podłogówki . Mam ogrzewanie mieszane ....1/3 instalacji to podłogówki , 2/3 grzejniki. Nie widzę przeciwwskazań jeśli chodzi o podłogówki / piec z podajnikiem. Co prawda - podłogówki posiadają mniejszą elastyczność w sterowalności (grzejnik po włączeniu/wyłaczeniu , przykręceniu na termostacie reaguje natychmiast , przy podłogówkach każda zmiana to kilka godzin reakcji, bo podłoga akumuluje ciepło) ... ale jest to do przeżycia - zależy co jest dla Ciebie najważniejsze , czego od instalacji oczekujesz - i dla siebie dopasowujesz .
    kto szuka ..... ten znajdzie ......

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał arjuna
    Ciekawi mnie, dlaczego podłogówka nie powinna być łączona z kotłem na paliwo stałe-bo ja tak własnie chciałam połączyć.
    ps. tak, to moje zdjecie.
    co do fotki to gratulacje dla męża.. a co do ogrzewania podłogowego i kotła na ekogroszek: nie ma żadnych przeciwwskazań. Dajesz za kotłem wymiennik ciepła + zawór trójdrożny (może być sterowany pogodówką) i cieszysz się ciepłą podłogą.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony