dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 51 z 51
  1. #41
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar gonzo93
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Skąd
    Już z własnego domu
    Posty
    638

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Ja bym się nawet nie przejmował i instalował jak poniżej:
    Bufor będzie trzymał temperaturę niezależnie od sposobu podgrzania a że mamy II taryfę to nie będzie tak tragicznie z rachunkami
    Z drugiej strony trzeba przeliczyć czy bardziej opłacalne będzie grzanie 1000l wody do 90st.C czy tylko do 33st.C bezpośrednio w podłogę ale tylko w II taryfie,wszak nie musimy już grzać pieca do wysokich temperatur.
    Odchodzi nam koszt bufora no i zwolni się nam miejsce
    Ja bym stawiał na to drugie rozwiązanie.
    Myślałem o tym u siebie. Wszystko zależy od zapotrzebowania domu na ciepło. W celu pomiaru kupiłem i zainstalowałem ciepłomierz na obwodzie kotła. Z wyliczeń i pomiarów wyszło, że musiałbym mieć bufor (bufory) o pojemności jakieś 3 tony wody. Koszt ogrzania tego w drugiej taryfie i tak wychodził większy niż grzanie pelletami które do tanich nie należą.
    dziennik
    komentarze
    Jedyny "Polski Węgiel" w który warto inwestować to Roksana Węgiel

  2. #42
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar gonzo93
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Skąd
    Już z własnego domu
    Posty
    638

    Domyślnie

    Mam u siebie trochę podłogówki i grzejniki. Chyba nie jest ważne jaki system ogrzewania się ma, ale jakie są straty domu jako całości. Próbowałem podejść do zagadnienia systemowo. Patrzyłem na dom jako całość. Zmierzyłem ile ciepła ta całość pobiera. Policzyłem ile paliwa i za jaką cenę musiałem przy tym zużyć. Porównanie do kosztów grzania buforów z wodą matematycznie. Jak znałem spożycie budynku na energię w GJ to przeliczyłem na kWh a z tego prosto na koszt w 2 taryfie.
    Dla porównania powiem, że ocieplenie mam całkiem przyzwoite: 20cm styro na ścianach, 30cm wełna na poddaszu, 18cm styro na podłodze. Mam też WM z rekuperatorem.
    Ostatnio edytowane przez gonzo93 ; 01-06-2010 o 11:11 Powód: uzupenienie
    dziennik
    komentarze
    Jedyny "Polski Węgiel" w który warto inwestować to Roksana Węgiel

  3. #43
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar gonzo93
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Skąd
    Już z własnego domu
    Posty
    638

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Nie wiem czy dobrze myślę ale przychodzi mi do głowy,że mając w całości podłogówkę grzejemy wodę max.do temp.33-35st.C bo więcej nam nie trzeba i nie można i mamy tutaj dodatkowo "bufor podłogowy" ,mając grzejniki musimy jednak wodę grzać do tych 60st.C i ciepło idzie w powietrze,czyli chyba częściej musimy używać energii do pogrzania.
    Przy buforze w przypadku samej podłogówki grzejemy raz do 90st.C i czekamy aż temperatura w pomieszczeniu lub temp.wody spadnie nam do 30st.C ,a w przypadku grzejników zaczynamy grzać wodę już poniżej 50st.C.
    I tu jest mój klin,czy ta energia będzie się różniła czy będzie taka sama w przypadku grzania rzadziej bufora od 30-90stC czy częściej od 60-90st.C
    Jeśli chodzi o różne temperatury podłogówki i kaloryferów to są do tego odpowiednie urządzonka (zawory 3d-rożne) które dają Ci stałą temperaturę wyjścia niezależnie jak gorąze jest źródło (chodzi oczywiście o zmniejszanie temperatury). Tak więc można na gorącym buforze (np 60-70st) mieć wysterowane kaloryfery i podłogówkę.
    Wydaje mi się, że sposób w jaki podasz ciepło do obiektu (budynku) ma wpływ tylko na subiektywne odczucie komfortu (albo ciepła podłoga, albo gorące kaloryfery). Bilans i tak będzie stały. Budynek traci stałą ilość ciepła niezależnie od tego jak została do środka podana. Można tą sytuację chyba porównać do napełniania beczki wodą. Obojętne czy będziesz lał dwoma konewkami z sitkami (analogia do podłogówki), czy jednym wężem (analogia do grzejników), jeśli ilość wody na sekundę jest taka sama to napełnisz w tym samym czasie.
    dziennik
    komentarze
    Jedyny "Polski Węgiel" w który warto inwestować to Roksana Węgiel

  4. #44
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar gonzo93
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Skąd
    Już z własnego domu
    Posty
    638

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    I tu jest mój klin,czy ta energia będzie się różniła czy będzie taka sama w przypadku grzania rzadziej bufora od 30-90stC czy częściej od 60-90st.C
    Wzór na ilość ciepła zgromadzoną w wodzie to:Q=m*c*dT gdzie:
    Q - ilość ciepła
    m - masa wody
    c - stała cieplna wody
    dT - różnica temperatur
    dziennik
    komentarze
    Jedyny "Polski Węgiel" w który warto inwestować to Roksana Węgiel

  5. #45

    Domyślnie

    ocieplenie domu planuję takie jak gonzo93, choć niewykluczone, że na dach będzie większe. do tego odpowiednie okna. Nie przeraża mnie najbardziej utrzymanie ciepła w domu-bo rekuperator i podłogówka sobie z tym poradzą, dla mnie masakrą jest problem podgrzewania wody nATYCHMIAST.

    Boję się mieć wszystko na prąd, gdyż w wypadku braku prądu na np. 2 dni, nie będziemy w stanie tam mieszkać..
    kominek tez odpada-w naszym przypadku musieliśmy wybirać między kominkiem a podłogówką: wolę podłogówkę.


    Próbowałam ugryźć zagadnienie naszych warunków zabudowy z innej strony: jest nakaz, by do celi grzewczych używać xródeł energii eko(gaz, prąd, olej)..Jednak przecież ogrzewanie palletsami lub eko groszkiem, też jest eko-prawda? Jesteśmy zdeterminowani, by jednak wsadzić do kotłowni piec, nie widzę innego rozwiązania: tak musimy załatwić sprawę z nadzorem, by nie mieli nic przeciw piecowi na palletsy.

  6. #46
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar gonzo93
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Skąd
    Już z własnego domu
    Posty
    638

    Domyślnie

    Cytat Napisał arjuna Zobacz post
    (...)kominek tez odpada-w naszym przypadku musieliśmy wybierać między kominkiem a podłogówką: wolę podłogówkę.
    Dlaczego taki wybór??? Przecież kominek nie wyklucza podłogówki. Połączenie przez bufor załatwia wszystko.
    Cytat Napisał arjuna Zobacz post
    Próbowałam ugryźć zagadnienie naszych warunków zabudowy z innej strony: jest nakaz, by do celi grzewczych używać xródeł energii eko(gaz, prąd, olej)..Jednak przecież ogrzewanie palletsami lub eko groszkiem, też jest eko-prawda? Jesteśmy zdeterminowani, by jednak wsadzić do kotłowni piec, nie widzę innego rozwiązania: tak musimy załatwić sprawę z nadzorem, by nie mieli nic przeciw piecowi na palletsy.
    PELLETY są ekologiczne bo to drewno, eko-groszek już niekoniecznie bo to tylko drobny węgiel kamienny (nic w nim "eko" nie ma). Pozostaje dzwonić do nadzoru lub gminy i dopytywać o warunki zabudowy i rodzaj ogrzewania. UWAGA mogą nie wiedzieć co to pellety
    Grunt to bardzo dobrze ocieplić budynek.
    dziennik
    komentarze
    Jedyny "Polski Węgiel" w który warto inwestować to Roksana Węgiel

  7. #47
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Cytat Napisał gonzo93 Zobacz post
    Chyba nie jest ważne jaki system ogrzewania się ma, ale jakie są straty domu jako całości.
    Podłogówka vs grzejniki wpływają na rachunek za paliwo do ogrzewania dwukrotnie:
    * raz, gdy uwzględnisz to, że podłogówka daje ten sam komfort cieplny przy niższej temperaturze powietrza --> niższa temperatura to mniejsze straty przez przegrody zewnętrzne i przez wentylację,
    * dwa, gdy uwzględnisz to, że czynnik wychodzący z kotła w podłogówce może być chłodniejszy niż w przypadku grzejników, przez co zwiększa się sprawność kotła.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  8. #48
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar gonzo93
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Skąd
    Już z własnego domu
    Posty
    638

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrzysztofLis2 Zobacz post
    Podłogówka vs grzejniki wpływają na rachunek za paliwo do ogrzewania dwukrotnie:
    * raz, gdy uwzględnisz to, że podłogówka daje ten sam komfort cieplny przy niższej temperaturze powietrza --> niższa temperatura to mniejsze straty przez przegrody zewnętrzne i przez wentylację,
    * dwa, gdy uwzględnisz to, że czynnik wychodzący z kotła w podłogówce może być chłodniejszy niż w przypadku grzejników, przez co zwiększa się sprawność kotła.
    OK, tylko jak zmierzyć "komfort cieplny".... temat na długie dywagacje o wyższości podłogówki nad kalafiorami...
    dziennik
    komentarze
    Jedyny "Polski Węgiel" w który warto inwestować to Roksana Węgiel

  9. #49

    Domyślnie

    Kominek odpada, gdyż na niego po prostu nie będzie już kasy. wybieraliśmy między nim a podłogówką-i wolę podłogówkę, jako coś mniej kłopotliwego w obsłudze.

    też się zgadzam, że podstawa to ocieplenie, na razie budowa przed nami i wychodzi mnóstwo problemów.

    chyba będziemy musieli dom podpiwniczyć-choć bardzo bym nie chciała. szkoda, że nikt nie może zrobić tego wszystkiego za mnie

  10. #50
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar gonzo93
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Skąd
    Już z własnego domu
    Posty
    638

    Domyślnie

    Cytat Napisał arjuna Zobacz post
    chyba będziemy musieli dom podpiwniczyć-choć bardzo bym nie chciała. szkoda, że nikt nie może zrobić tego wszystkiego za mnie
    Też o tym na początku myśleliśmy (tym bardziej, że warunki glebowe idealne), ale jak pomyśleliśmy ile to kosztuje i co potem zrobić z 150m2 piwnicy, to odpuściliśmy. Podpiwniczenie to wzrost kosztów o ok 1/4 - dodatkowa kondygnacja.
    dziennik
    komentarze
    Jedyny "Polski Węgiel" w który warto inwestować to Roksana Węgiel

  11. #51

    Domyślnie

    jstem na etapie szukania ekipy budowlnej, dziś rozmawiałam już z przedstawicielem jednej z nich i ten powiedział mi, żebym nie montowała kolektorów słonecznych(chciałabym by dogrzały wodę w lecie), gdyż bufor ciepła będzie podgrzewał wodę dopóki będzie świecić slońce, a jeśli nie byłoby mnie cały dzień w domu i nie upuściłabym wody, to bufor mógłby eksplodować...

    i co Wy na to?

    ps. projekt, na któego podstawie będe budować nazywa się "gilowo 9" pracowni dom-projekt(musiałam się pochwalić)

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony