dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Energetyka - Zwiększenie mocy przyłączeniowej

    Witam
    Potrzebuje pomocy jak postąpić w przypadku zwiększenia mocy przyłącza energetycznego bez jego likwidacji.
    Sytuacja wygląda następująco.

    Posiadam już istniejące przyłącze 4 kW – jedno fazowe.
    Potrzebuje zwiększyć moc tego przyłącza do 9 kW (3 fazy).


    Byłem w ŁZE i od razu zaczęły się problemy.

    * Pierwszy problem zaczął się przy składaniu wniosku.

    Powiedziałem że chce zwiększyć moc i na wniosku wpisałem obiekt docelowy „Nowo projektowany budynek”. Jeden z pracowników powiedział że nie mogę na wniosku wpisać „nowo projektowany budynek”, ponieważ go tam nie ma, i nie ma do czego podłączyć prądu. Wiec muszę wpisać inny fizycznie istniejący obiekt. (Obecnie prąd przyłączony jest do betonowego słupa wkopanego w ziemie na którym jest licznik). Skoro się tak upierali przy tym obiekcie (tylko nie wiem czy słusznie) wpisałem na wniosku jako obiekt do którego ma być przyłącze zrobione Przyczepę Campingową. Wniosek został przyjęty i po 2 tygodniach otrzymałem odpowiedz z warunkami przyłączenia, z projektem umowy i wnioskiem o zawarcie umowy.

    I tu mam 3 pytania:

    1. Czy naprawdę nie można wpisać na wniosku „budynek nowo projektowany” (przy zwiększaniu mocy istniejącego przyłącza) i czy musi być zawsze jakiś obiekt do którego będzie podłączony prąd czy panowie z ŁZE mnie oszukali?

    2. W warunkach umowy jest jeden punkt który mnie niepokoi. Czy ZE ma prawo do takiego zapisu oraz czy może mi odmówić podłączenia (zwiększenia mocy) jeśli nie zgodzę się na ten punkt. (Na mojej działce jest słup energetyczny nn) A oto punkt 4 umowy.
    „Podmiot przyłączany zobowiązuje się umożliwić przedsiębiorstwu energetycznemu w obrębie swojej nieruchomości budowę i rozbudowę sieci elektroenergetycznej zgodnie z warunkami przyłączenia, jak również dostęp, wraz z niezbędnym sprzętem do urządzeń Przedsiebiorstwa Energet. znajdujących się na nieruchomości Podmiotu Przyłączanego w celu usunięcia awarii, kontroli, przeglądu, modernizacji, rozbudowy oraz układy pomiarowego.
    W celu zabezpieczenia tego prawa Podmiot Przyłączany najpóźniej w terminie 30 dni przed terminem przyłączenia ustanowi w formie aktu notarialnego na rzecz przedsiębiorstwa Energetycznego nieodpłatną służebność przesyłu wzdłuż linii przebiegu sieci oraz zobowiązuje się ujawnić to prawo poprzez złożenie w sądzie w terminie 20 dni od dnia jego ustanowienia, wniosku o dokonanie wpisy w prowadzonej dla nieruchomości księdze wieczystej. Koszt aktu poniesie Przedsiębiorstwo energetyczne.”

    Czy można się jakoś odwołać i poprosić o zmianę tego punktu? Jeśli tak to w jaki sposób?

    3. Czy są inne formy abym im zezwolił na dostęp do słupa w celu jego konserwacji, usunięcia awarii, kontroli lub przeglądu. Natomiast nie chce wyrazić zgody aby na mojej działce mieli dostęp do budowy lub rozbudowy sieci elektroenergetycznej. Ani żadnych wpisów w akt notarialny i księgę wieczystą



    * I jeszcze na koniec takie pytanie dotyczące przeniesienia przyłącza.
    Czy posiadając przyłącze np. na przyczepie Campingowej czy gdziekolwiek na działce, mogę to przyłącze przenieść później na inny obiekt znajdujący w obrębie mojej działki? np. na Nowo wybudowany DOM ?


    Proszę o pomoc, bo już się z tym wszystkim pogubiłem a na pomoc ZE w otrzymaniu jakiś konkretnych informacji nie mam co liczyć :/ Właśnie szukam na necie pliku z prawem energetycznym i zaraz zaczynam czytać po trochu 

    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie Re: Energetyka - Zwiększenie mocy przyłączeniowej

    Cytat Napisał markoos
    Witam
    Potrzebuje pomocy jak postąpić w przypadku zwiększenia mocy przyłącza energetycznego bez jego likwidacji.
    Sytuacja wygląda następująco.

    Posiadam już istniejące przyłącze 4 kW – jedno fazowe.
    Potrzebuje zwiększyć moc tego przyłącza do 9 kW (3 fazy).


    Byłem w ŁZE i od razu zaczęły się problemy.

    * Pierwszy problem zaczął się przy składaniu wniosku.

    Powiedziałem że chce zwiększyć moc i na wniosku wpisałem obiekt docelowy „Nowo projektowany budynek”. Jeden z pracowników powiedział że nie mogę na wniosku wpisać „nowo projektowany budynek”, ponieważ go tam nie ma, i nie ma do czego podłączyć prądu. Wiec muszę wpisać inny fizycznie istniejący obiekt. (Obecnie prąd przyłączony jest do betonowego słupa wkopanego w ziemie na którym jest licznik). Skoro się tak upierali przy tym obiekcie (tylko nie wiem czy słusznie) wpisałem na wniosku jako obiekt do którego ma być przyłącze zrobione Przyczepę Campingową. Wniosek został przyjęty i po 2 tygodniach otrzymałem odpowiedz z warunkami przyłączenia, z projektem umowy i wnioskiem o zawarcie umowy.

    I tu mam 3 pytania:

    1. Czy naprawdę nie można wpisać na wniosku „budynek nowo projektowany” (przy zwiększaniu mocy istniejącego przyłącza) i czy musi być zawsze jakiś obiekt do którego będzie podłączony prąd czy panowie z ŁZE mnie oszukali?

    2. W warunkach umowy jest jeden punkt który mnie niepokoi. Czy ZE ma prawo do takiego zapisu oraz czy może mi odmówić podłączenia (zwiększenia mocy) jeśli nie zgodzę się na ten punkt. (Na mojej działce jest słup energetyczny nn) A oto punkt 4 umowy.
    „Podmiot przyłączany zobowiązuje się umożliwić przedsiębiorstwu energetycznemu w obrębie swojej nieruchomości budowę i rozbudowę sieci elektroenergetycznej zgodnie z warunkami przyłączenia, jak również dostęp, wraz z niezbędnym sprzętem do urządzeń Przedsiebiorstwa Energet. znajdujących się na nieruchomości Podmiotu Przyłączanego w celu usunięcia awarii, kontroli, przeglądu, modernizacji, rozbudowy oraz układy pomiarowego.
    W celu zabezpieczenia tego prawa Podmiot Przyłączany najpóźniej w terminie 30 dni przed terminem przyłączenia ustanowi w formie aktu notarialnego na rzecz przedsiębiorstwa Energetycznego nieodpłatną służebność przesyłu wzdłuż linii przebiegu sieci oraz zobowiązuje się ujawnić to prawo poprzez złożenie w sądzie w terminie 20 dni od dnia jego ustanowienia, wniosku o dokonanie wpisy w prowadzonej dla nieruchomości księdze wieczystej. Koszt aktu poniesie Przedsiębiorstwo energetyczne.”

    Czy można się jakoś odwołać i poprosić o zmianę tego punktu? Jeśli tak to w jaki sposób?

    3. Czy są inne formy abym im zezwolił na dostęp do słupa w celu jego konserwacji, usunięcia awarii, kontroli lub przeglądu. Natomiast nie chce wyrazić zgody aby na mojej działce mieli dostęp do budowy lub rozbudowy sieci elektroenergetycznej. Ani żadnych wpisów w akt notarialny i księgę wieczystą



    * I jeszcze na koniec takie pytanie dotyczące przeniesienia przyłącza.
    Czy posiadając przyłącze np. na przyczepie Campingowej czy gdziekolwiek na działce, mogę to przyłącze przenieść później na inny obiekt znajdujący w obrębie mojej działki? np. na Nowo wybudowany DOM ?


    Proszę o pomoc, bo już się z tym wszystkim pogubiłem a na pomoc ZE w otrzymaniu jakiś konkretnych informacji nie mam co liczyć :/ Właśnie szukam na necie pliku z prawem energetycznym i zaraz zaczynam czytać po trochu 

    Pozdrawiam
    pkt1.racze jnie można podłączyć się do czegoś czego nie ma.Może to być przyczepa,barak lub słup wkopany w ziemię i umowa na prąd budowlany.
    pkt.2 Od służebności gruntu raczej się nie wywiniesz,możesz jedynie spróbować uzyskać wpis notarialny o rekompensacie za zniszczoną działkę w czasie napraw i rozbudowy bo ZE jakoś ten niuans uciekł z umowy.
    pkt3.3Oczywiście,że po wubudowaniu domu składasz wniosek o przeniesienie licznika i po kłopocie.(po zrobieniu instalacji,pomiarów,skrzynki przyłączeniowo-licznikowej na budynku,uziemieniu punktu rozdziału )

    Pozdrawiam
    Wybierz sobie pracę,którą lubisz,a przez całe życie nie bedziesz musiał pracować.
    Konfucjusz

  3. #3

    Domyślnie Re: Energetyka - Zwiększenie mocy przyłączeniowej

    Cytat Napisał kid

    pkt1.racze jnie można podłączyć się do czegoś czego nie ma.Może to być przyczepa,barak lub słup wkopany w ziemię i umowa na prąd budowlany.
    pkt.2 Od służebności gruntu raczej się nie wywiniesz,możesz jedynie spróbować uzyskać wpis notarialny o rekompensacie za zniszczoną działkę w czasie napraw i rozbudowy bo ZE jakoś ten niuans uciekł z umowy.
    pkt3.3Oczywiście,że po wubudowaniu domu składasz wniosek o przeniesienie licznika i po kłopocie.(po zrobieniu instalacji,pomiarów,skrzynki przyłączeniowo-licznikowej na budynku,uziemieniu punktu rozdziału )

    Pozdrawiam
    1. Do słupa też powiedzieli że nie da rady tylko do jakiegos obiektu... mimo iż własnie obecne przyłącze jest do słupa

    2. czy jest gdzies to w prawie energetycznym że musi być zapis w akcie notarialnym? Od lat mam na działce prąd i dotychczas nie mam nic w akcie notarialnym i nadal nie chce aby co kolwiek było tam zmieniane.

    3. ok to już wiem że mogę przenieść przyłącze. A czy przy przeniesieniu jest dużo formalności do spełnienia? i czy jest to kosztowne później?

  4. #4

    Domyślnie

    czegoś tu nie rozumiem
    też nic na działce nie miałem i wpisałem w wniosek przyłącze do domu jednorodzinnego i nic nie gadali i podłączyli , oczywiście w swoim czasie ,
    co do umowy ,też mam ten sam punkt co ty, ale jakoś nie zwróciłem na to uwagi
    miałem też punkt o karach za spóźnienie w wykonaniu przyłącza , ja musiałem wykonać cześć od budynku do skrzynki (co dziwne budynku nie było ) ale wykonałem od wykopu pod piwnice do skrzynki oczywiście na czas i dostarczyłem pisemko od elektryka że wszystko według przepisów
    no i czekam , miesiąc , dwa 3 miesiące po czasie przyjeżdżają i wykonują przyłącze
    spoko , wykonali , to ja pisemko do GZE że sie spóźnili i czekam na potrącenie kary z kwoty zapłaty , no i wyobraź sobie odliczyli prawie 300zł za spóźnienie
    a szczerze mówiąc nie spodziewałem sie ,myślałem że to będzie jak walka z wiatrakami ,
    ale jedno wiem , jakbym sie nie upomniał to oni by nie wspomnieli i karze

  5. #5

    Domyślnie

    Z tym słupem i odszkodowaniem to nie tak do końca.Jeśli słup postawiono w czasie tzw.powszechnej elektryfikacji lata 60 to raczej na odszkodowanie nie ma szans.Prąd budowlany mam podłączony do słupa który sam musiałem wkopać,założyć skrzynkę z licznikiem i osprzętem zrobić uziemienie(bednarką),wziąść elektryka który zrobi projekt a Panowie z ZE przyjechali pokręcili nosem ale podłączyli.Wziąłem 9 kW (siła) ale teraz wiem,że to było za dużo i rachunki płaciłe za friko.Wpis o służebności wszedł obligatoryjnie w2008 r.i raczej nie podpiszesz umowy bez tego.
    Taryfa budowlana jest prawie jeszcze raz droższa od normalnej i za każdy kilowat mocy zapłacisz za przesył i inne pierdoły chociaż zużycie będzie 0.Ja za 9 kW w2007 płaciłem prawie 60 zeta .Umowa za budowlaną jest na rok a później musi być docelowa.Mnie udało się przepisać na docelową ale jak się z nimi poszarpiesz to zaczną robić schody.w tej materi stoimy raczej na straconej pozycji.
    Jeśli masz kasę to możesz spróbować zrobić skrzynkę przyłączeniową w granicy
    a od niej dopiero po wybudowaniu podłączyć kabel do domu.Mnie za sam projekt w 2006 r.zaśpiewali ok.6500,- raczej podziękowałem.

  6. #6

    Domyślnie

    mpoplaw ad2. właśnie patrząc na tą ustawę to w sumie w niej wszystko sie zawiera, wiec teraz już w ogole ich nie rozumiem po co daja taki zapis skoro jest zagwarantowany przez Prawo Energetyczne. Noi jeszcze ten wpis w Akt i księge.

    ad. 3 A co do słupa to własnie stoi na działce bez umowy juz od chyba 20 lat. W akcie notarialnym nie ma żadnego zapisu, ani w KW równiez nic nie ma. Wiec ten zapis "bezpłatna służeność" jest jak dla mnie nie do przyjęcia ponieważ chciałem wystąpić o płatną służebność za ten słup (ale juz jak mnie podłączą żeby później nie robili problemów z podłączeniem )

    ad. 1. A powiedz mi jeszcze z tym prądem budowlanym... dlaczego się nie wymigam skoro obecnie mam na działce prąd co prawda 4 KW na 1 fazie ale mam normalnie taryfę G11 (czyli mieszkaniową) Nie mogę na tym budować?

    ad. 5 Tak chciałem zrobić. Wybudować a później wystąpić o zwiększenie mocy, ale architekt powiedział że to za mała moc na dom i poprosił abym złożył wniosek o zwiększenie mocy do ŁZE i później ten projekt przyłącza i umowy przyniósł do niego. Bo musi dać elektrykowi do wykonania projektu enn.


    Kris2222 no to jak widać każdy ZE robi jak mu się podoba, albo wiele zależy od nastroju w danym dniu. Ale fajnie że Tobie sie udało bez żadnych problemów. A ja mam nadzieję że też jakoś mi się uda to wszystko pozałatwiać bez straty zdrowia

  7. #7

    Domyślnie

    [quote="markoos"]mpoplaw ad2. właśnie patrząc na tą ustawę to w sumie w niej wszystko sie zawiera, wiec teraz już w ogole ich nie rozumiem po co daja taki zapis skoro jest zagwarantowany przez Prawo Energetyczne. Noi jeszcze ten wpis w Akt i księge.

    ad. 3 A co do słupa to własnie stoi na działce bez umowy juz od chyba 20 lat. W akcie notarialnym nie ma żadnego zapisu, ani w KW równiez nic nie ma. Wiec ten zapis "bezpłatna służeność" jest jak dla mnie nie do przyjęcia ponieważ chciałem wystąpić o płatną służebność za ten słup (ale juz jak mnie podłączą żeby później nie robili problemów z podłączeniem )

    ad. 1. A powiedz mi jeszcze z tym prądem budowlanym... dlaczego się nie wymigam skoro obecnie mam na działce prąd co prawda 4 KW na 1 fazie ale mam normalnie taryfę G11 (czyli mieszkaniową) Nie mogę na tym budować?

    ad. 5 Tak chciałem zrobić. Wybudować a później wystąpić o zwiększenie mocy, ale architekt powiedział że to za mała moc na dom i poprosił abym złożył wniosek o zwiększenie mocy do ŁZE i później ten projekt przyłącza i umowy przyniósł do niego. Bo musi dać elektrykowi do wykonania projektu enn.


    Kris2222 no to jak widać każdy ZE robi jak mu się podoba, albo wiele zależy od nastroju w danym dniu. Ale fajnie że Tobie sie udało bez żadnych problemów. A ja mam nadzieję że też jakoś mi się uda to wszystko pozałatwiać bez straty zdrowia [/quote

    A dlaczego architekt się wcina w to co nie powinien.Niiech wrysuje w projekt przyłącze od słupa do domu i to wszystko.W projekcie będzie wyliczone zasilanie ale to i tak nie ma znaczenia bo po wybudowaniu wystąpisz o tyle ile będzie potrzebne do zamieszkania.
    4 kW prądu jednofazowego to trochę mało bo betoniarki są raczej na siłę przynajmnej te większe.Jeśli znajdziesz ekipę z betoniarką na 1 fazę to zostaw jak jest.Warunki ważne są 2 lata i zawsze możesz zmienić w trakci robót.
    Wybierz sobie pracę,którą lubisz,a przez całe życie nie bedziesz musiał pracować.
    Konfucjusz

  8. #8

    Domyślnie

    W idzę ,że mój przedmówca mnie uprzedził
    Wybierz sobie pracę,którą lubisz,a przez całe życie nie bedziesz musiał pracować.
    Konfucjusz

  9. #9

    Domyślnie

    kid o co chodzi z tym przepisem co wszedł obligatoryjnie? Że muszę podpisać im służebność darmową ? Przecież to oni stoją na moim terenie....
    i owszem mogę się z nimi umowić na służebność ale płatną.
    Pozatym jak mowilem ja tam nie mam nic do tego ich słupa, niech sobie stoi ale żadnych wpisów w akty notarialny i KW nie chce robić.


    A wracając do tego zwiększania mocy to jak to najlepiej wykonać?

    Bo wniosek już złożyłem, odpowiedz otrzymałem. Czy mogę go anulować i wystąpić z takim wnioskiem o zwiększenie mocy np za 2 lata jak juz bede mial postawiony dom w stanie surowym zamkniętym? Bo z tego co rozumiem to architekt wprowadził mnie w błąd z tym że kazał już wystąpić o to zwiększenie?

    Bo z tego co piszecie to te 4 kW mi obecnie wystarczą.
    I jak to z tym prądem budowlanym? Będzie mnie dotyczył skoro juz od 10 lat mam przyłącze 4kW w taryfie G11. (sytuacja byla jak u wiseman'a Tez stał stary dom, prąd przeniesiony został na betonowy słup wraz z licznikiem a dom został rozebrany) A najlepsze że to pracownicy przenieśli prąd na słup, zaplombowali w umowie wpisali taką taryfę a teraz po paru latach mówią mi że to jest źle zrobione i tak niepowinienem mieć :/ a przecies sami to robili.

  10. #10

    Domyślnie

    Słup stoi w mojej działce i do niego podpięci są wszyscy możliwi sąsiedzi 3 lub 4 gospodarstwa (ze mną juz)
    A ile w ogole może być przyłączy do 1 słupa?
    Tak to wygląda (mapka sytuacyjna)

    http://img192.imageshack.us/img192/8...ytuacjyjna.jpg

  11. #11

    Domyślnie

    No własnie tak to wygląda z tym że ja już nie wymagam od nich zeby przenosili... jakoś to przyżyje bo słup stoi prawie w samym rogu. A jakbym kazał go przesuwać to pewnie utrudnił bym życie i tym z ŁZE ale także sąsiadom. A nie jestem człowiekiem ktory lubi komuś utrudniać życie

    I tak jak mówisz bez sądu to raczej nie przejdzie żeby go przesuneli... ale mam wrażenie że wiedzą ze słup ten stoi nielegalnie i chcą abym podpisał im tą bezpłatną służebność i wpisał ich do aktu notarialnego oraz Ksiegi wieczystej.

    Więc muszę to zwiększenie jakoś rozsądnie rozegrać abym nie ponosił jakis podwójnych kosztów za np przenoszenie licznika z np przyczepy na dom (o ile tam są jakies koszty za samo przeniesienie) A także nie chce aby mi zabrali obecne przyłącze lub władowali taryfę budowlaną

    I nie wiem z kim już pogadać żeby mi pomógł w załatwieniu tego, dlatego opisałemna forum moj problem i dziekuje oczywiście wszystkim za zainteresowanie tematem i będe wdzięczny za dalszą dyskusje i porady

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw
    architekt ma trochę racji, on musi mieć projekt branżowy do pozwolenia na budowę, a z 4KW może być naprawdę ciężko to wykonać, z drugiej strony jak tylko napiszesz podanie do dyr. Gregorcewicza o bezumowne korzystanie z swojej działki to oni pewnie w trybie pilnym zafundują na waszej ulicy przyłącza podziemne i jednocześnie zlikwidują twoje a tobie pozostanie tylko nowa umowa oczywiście wyłącznie na prąd budowlany

    najlepiej dla ciebie by było przepchnąć projekt na istniejącym zasilaniu 4KW, a potem wybudować na tym dom i dopiero po wszystkim wołać pieniądze za bezumowne korzystanie z działki

    PS do kid na tym świecie jest bardzo mało betoniarek o mocy większej niż 4KW, i żadna z nich nigdy nie zawita na budowie domku jednorodzinnego bo jej jednorazowy wsad wystarczył by na wymurowanie całego domu, co więcej te które pracują z reguły na zwykłych budowach są wszystkie co prawda 3f ale zasilane z 1f poprzez kondensator bo ich silniki to 0,8-1,3KW z fleksami wiertarkami jest identycznie

    na każdej budowie najwięcej prądu zawsze ciągnie czajnik elektryczny, cała reszta przy nim to pikuś
    Wiem ,że nie ma betoniaraki o takiej mocy ale wiekszosc jest na siłe a nie każdy silnik da się dostosować do jednej fazy Silnik najczęsciej mo ok.2kW i co włączysz czajnik na herbatkę i po robocie.Chyba,że będą pracowac po angielsku z przerwami na herbatkę.Co do służebności to przepisy weszły 3.08.2008r. art.305 i następne KC.
    -oświadczenie woli wł.nier. musi mieć-pod rygorem niewaznosci-forme aktu notarialnego(art.245 par.2k.c.)
    -mżna dochodzić odszkodowania przed sadem ale u mnie od wybudowania linni przesyłowej mineło ponad 30 lat a po drugie zacząć wojnę z Z.E. przed podłączeniem domu to raczej popełnic harakiri.
    Wybierz sobie pracę,którą lubisz,a przez całe życie nie bedziesz musiał pracować.
    Konfucjusz

  13. #13

    Domyślnie

    Tak prąd na działce mam na podstawie umowy bezterminowej i płacę rachunki regularnie.
    Termin podłączenia jeszcze nie jest ustalony bo narazie otrzymałęm warunki przyłączenia i projekt umowy. I ważność warunkow ustala się do 10-12-2011r. Natomiast zawarcie umowy nastąpi do dnia...... (jeszcze nie jest nic wpisane bo narazie mam tylko projekt umowy)

    Wiseman piszesz że podłączenie nie musi być z tamtego słupa bo jest drugi... tak jest drugi tak samo blisko moze i bliżej ale wtedy to chyba nie było by zwiększenie mocy tylko całkiem nowe przyłącze ... wiec napewno koszty byłyby większe i mialbym taryfę budowlaną.

    Wstepnie tak sobie podsumowałem Wasze wypowiedzi i wychodzi na to że
    1. Nie maja mnie prawa zmusić do zapisu w KW i akcie not.
    Cytat Napisał wiseman
    Nie maja prawa cie zmuszac do wpisania czegokolwiek do KW
    Czyli mogę się odwołać i poprosić o zmianę tego punktu z 1 posta o bezpłatna służebność i brak wpisów w Akcie i KW powołując się na Ustawe – Prawo Energetyczne w § 7 ust 12

    2. Nie mają podstaw do zabrania obecnego przyłącza i mogę budować na obecnym przyłączu BEZ taryfy budowlanej.

    3. Najlepiej byłoby przepchnąc projekt na obecnym przyłączu 4kW a później wystąpić o zwiększenie mocy jak bedzie stał budnek w SSZ. (tylko co jeśli to nie przejdzie)

    4. Jak już wybuduję i mnie podłączą (tzn zwiększą mi moc do 9 kW) to bedę mógł wystąpić o płatną służebność. (tylko taka służebność tez wiąże się pewnie z wpisem w akt notarialny i KW, a do takich wpisów nie jestem chętny raczej )

    5. Może zingnorować obecne warunki które otrzymałęm i po wybudowniu domu jeszcze raz złożyć wniosek o zwiększenie mocy i przyłączenie docelowo już do wymarzonego Domu. Tylko nie wiem czy tak można ... chociaż ich ważność jest tak jak napisali do 10-12-2011r.

  14. #14

    Domyślnie Re: Energetyka - Zwiększenie mocy przyłączeniowej

    Cytat Napisał markoos
    "(...)W celu zabezpieczenia tego prawa Podmiot Przyłączany najpóźniej w terminie 30 dni przed terminem przyłączenia ustanowi w formie aktu notarialnego na rzecz przedsiębiorstwa Energetycznego nieodpłatną służebność przesyłu wzdłuż linii przebiegu sieci oraz zobowiązuje się ujawnić to prawo poprzez złożenie w sądzie w terminie 20 dni od dnia jego ustanowienia, wniosku o dokonanie wpisy w prowadzonej dla nieruchomości księdze wieczystej. Koszt aktu poniesie Przedsiębiorstwo energetyczne.”

    Czy można się jakoś odwołać i poprosić o zmianę tego punktu? Jeśli tak to w jaki sposób?
    AD pogrubione: będę brutalny - twój PE to monopolistyczna ś....a. Chcę Cię zwyczajnie wykiwać. O ile służebności tzw. "przesyłu" nie unikniesz, to jednak przytoczę przepisy kodeksu cywilnego, o których ktoś już wcześniej napisał.

    "Dz.U z 1964 r. Nr 16 Poz. 93 (Ustawa) z późn. zm.
    Kodeks cywilny.
    KSIĘGA DRUGA WŁASNOŚĆ I INNE PRAWA RZECZOWE
    Tytuł III. PRAWA RZECZOWE OGRANICZONE
    Dział III. SŁUŻEBNOŚCI
    Rozdział III Służebność przesyłu

    Art. 305(1). Nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia, o których mowa w art. 49 § 1, prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń (służebność przesyłu).

    Art. 305(2). § 1. Jeżeli właściciel nieruchomości odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna dla właściwego korzystania z urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1, przedsiębiorca może żądać jej ustanowienia za odpowiednim wynagrodzeniem.
    § 2. Jeżeli przedsiębiorca odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna do korzystania z urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1, właściciel nieruchomości może żądać odpowiedniego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie służebności przesyłu.

    Art. 305(3). § 1. Służebność przesyłu przechodzi na nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1.
    § 2. Służebność przesyłu wygasa najpóźniej wraz z zakończeniem likwidacji przedsiębiorstwa.

    § 3. Po wygaśnięciu służebności przesyłu na przedsiębiorcy ciąży obowiązek usunięcia urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1, utrudniających korzystanie z nieruchomości. Jeżeli powodowałoby to nadmierne trudności lub koszty, przedsiębiorca jest obowiązany do naprawienia wynikłej stąd szkody.

    Art. 305(4). Do służebności przesyłu stosuje się odpowiednio przepisy o służebnościach gruntowych."


    Jak byk stoi, ze za ww. służebność przesyłu właściciel nieruchomości obciążonej ma prawo do odpowiedniego wynagrodzenia za zajęcie części działki.
    Jak widać twój PE zastosował prawo silniejszego - czyli, nie zgodzisz się na bezpłatną służebność - to my ci nie damy zgody na zwiększenie mocy przyłączeniowej. Bezprawie pięści i tyle.

    PS. Ja bym walczył, ale być może piszę to tylko dlatego, że mam wiedzę prawniczą do tego żeby z nimi wojować. Więc proszę się nie tym nie sugerować. Szanse są, ale nie byłbym skłonny zapewnić Cię, że wygrasz (jak pochodzisz trochę po polskich sądach, to mocno podupadnie Twoje zaufanie do władzy sądowniczej - w naszym piknym kraju - i sprawiedliwości niestety też).

  15. #15

    Domyślnie

    Nie będęsięrozpisywał więc powiem krótko. Żądania jakiegoś wynagrodzenia za służebność na przyłączu czy linii nn z której korzysta wnioskodawca budzi w RE śmiech i wzruszenie ramoin. Oprzytomniejesz szybko jak na swoją propozycje aby ci płacili usłyszysz ich propozycję, że oni mogą usunąć ten słup z twojej działki ale jest to równoznaczne z tym że zostaniesz bez prądu więc i tak szybko wrócisz do nich prosząc sięo przyłączenie i grzecznie zgadzając sięna słupa. Możesz nie wierzyć ale ja już kilka razy miałem taką sytuację.

    Do warunków dostałeś umowę i możesz ja podpisać lub odmówić podpisania. O skreślaniu czegoś i dopisywaniu możesz sobie tylko pomarzyć. Umowy są standardowe i uchwalane przez zarządy zakładów energetycznych. Każda zmiana wymaga zgody zarządu. Jeśli z umową sięnie zgadzasz kierujesz wniosek do URE o określenie treści umowy. Jeśli i ta umowa cięnie satysfakcjonuje odwołujesz siędo sądu i to już koniec. I albo masz przyłącze albo go nie masz.

    ZE budują infrastrukturęsieciową na nie swoich gruntach a więc muszą posiąśś prawo ograniczone do terenu. Takim prawem jest służebność przesyłu a więc mają prawo od ciebie żądać tej służebności bo każda inna forma nie gwarantuje im ,że nie wyrzucisz ich kiedyś ze swojej działki i inwestycja im sięmoże nie zwrócić. A widzisz jakie są nastroje. Niech płacą, to monopoliści doić ich ile sieda. Tylko nie pomyśli jeden z drugim z czyich pieniędzy wypłacają te odszkodowania. Właśnie z waszych płaconych w rachunkach czy opłatach przyłączeniowych.

    Co do warunków to sąone ważne 2 lata ale jeśli podpiszesz umowę i wpłacisz kasę. Jeśli umowy nie podpiszesz to lądują w niszczarce. I nie zdziw sięjeśli po kilku latach nie dostaniesz zgody na zwiększenie mocy bo jej nie będzie dla ciebie i zostanie ci chałupa na 4 kW i jednej fazie. Ponadto do odbioru budynku w nadzorze potrzebne są wykonane właściwe przyłącza i np jeśli w projekcie będziesz miał przyłącze 13 kW to takie powinieneś wykazać ,że masz.

    I na koniec przyłącza robi siędla zasilania placu budowy i docelowo dla budynku jeśli ma to być to samo przyłącze lub tylko do zasilania placu budowy lub tylko do istniejącego obiektu.

    I tak na koniec namawiam wszystkich do wnioskowania o usuwania słupów i kabli ze swoich posesji w ramach bezumownego korzystania tego krwiopijcy z waszych działek bo teraz trochęmniej jest nowych odbiorców do przyłączania to będziemy mięli co robić na lata.
    Pozdrawiam marcin714

    Regulamin forum

  16. #16

    Domyślnie

    mpoplaw tzn tez masz jakiś słup w działce? I jak to się u Ciebie skończyło z tym odszkodowaniem? Ugrałeś coś?

    Mrozny dzięki za te artykuły.. może kiedyś sie przydadzą jak postanowię powalczyć o jakieś odszkodowanie chociaż narazie to chciałbym ustalić coś z ZE w sprawie tej umowy aby wilk był syty i owca cała. Tzn nie chce poprostu nic wpisywać w KW i Akt. bo w końcu Prawo Energetyczne to wszystko zawiera.

    A tak swoją drogą to ciekawe ile można rządać za taką służebność i czy w formie 1 razowej wypłaty czy miesięcznej dzierżawy.


    Marcin ale przecież teraz ZE są w sumie prywatne i skoro zajmują czyjś teren to powinny płacić dzierżawę a jeśli chcą korzystać z tych terenów to chyba na warunkach właściciela a nie na ich warunkach. Natomiast z tym że u nich budzi to śmiech to pewnie masz racje bo ciągle są monopolistą, ale w końcu jakies prawo też ich chyba obowiązuje.
    Pozatym jak to mogą usunąć słup i odciąć wszystkich od prądu... przecież mogą chyba tylko odmówić jak coś jest dla nich nieekonomiczne albo niemożliwe technicznie. A to jest zamieszkana gmina, dom przy domu, linia ogólnie dostępna, więc chyba nie mogą sobie ot tak pozbawić ludzi prądu.

    Piszesz też że zmieniać umowy nie mogę... To dlaczego odrazu tego nie powiedzieli. Natomiast co do standardu umowy to bym się nie zgodził ponieważ widziałem umowę znajomego i jest inna.

    Natomiast co do wyrzucania z działki to przecież chyba regulują to przepisy Prawa Energetycznego i nie mogę ich wyrzucić. A jeśli już się uprą mogę zawrzeć taki punkt w umowie... ale bez wpisywania w KW i Akt.

    Monopoliści to fakt są... ale z tym dojeniem to czy oni patrzą na ludzi ? ciągle tylko podwyżki robią nie zwracając uwagi na ludzi. A czy jeśli ja bym miał firmę i np chciał na ich terenie postawić reklamę itp. to pewnie też by chcieli ode mnie jakieś pieniądze za dzierżawę.
    Pozatym co do tego płacenia to ja narazie żadnych pieniędzy od nich nie chcę. Bo juz spotkałem sie z wieloma odpowiedziami że to walka z wiatrakami i nawet jak jest sprawa do wygrania to ciągnie się to latami.

    Ponadto szczerze mówiąc inaczej by się zawierało z ZE umowy i na to wszystko patrzyło, gdyby obsługa tam miała chociaż trochę kultury osobistej i poszanowania dla klienta. Oczywiście pewnie nie wszędzie tak jest ale akurat w moim ZE każdy z kim rozmawiałem narzeka :/

    Najchętniej to bym sobie wybudował wiatrak na własne potrzeby ... ale też nie można

  17. #17

    Domyślnie

    Dotrzyj do kogoś z głową i pogadaj jak z człowiekiem. Jest duża szansa że się dogadacie. Możesz też popróbować najpierw wymacać grunt pismami. ZE chce uregulować sobie przy okazji zwiększenia mocy swoje niedopatrzenia.

  18. #18

    Domyślnie

    Piszesz, że
    Ja tez nie bede sie rozpisywal.
    Przeczytaj caly watek a dopiero sie wypowiadaj bo piszac to co piszesz zwyczajnie sie osmieszasz.
    Ale pamiętaj, że z drugiej strony też nie jest najlepiej bo przychodzą ludzie np z taką kulturą osobistą
    Ja tez nie bede sie rozpisywal.
    Przeczytaj caly watek a dopiero sie wypowiadaj bo piszac to co piszesz zwyczajnie sie osmieszasz.
    albo i jeszcze uboższą szczególnie jeśli brak im jakichkolwiek argumentów

    Najlepiej zwalić wszystko na monopolistę.
    I jeszcze jedno . W polsce mamy narazie 2 ZE prywatne tj. Vattenfalla na Śląsku i RWE Stoen w Warszsawie. Ja was rozumiem, że uważacie : skoro firma robi biznes na czyimś polu to niech płaci. Trzeba tylko pogodzić sięz tym, że płaci waszymi pieniędzmi i jeśli to będzie masowe to ty zapłacisz jakąś część każdemu człowiekowi na terenie którego są jakieś kabelki z którymi jesteś powiązany od elektrowni zaczynając a na twoim płocie kończąc a dopiero inni zrzucą sę na twój słup. I wszystko to znajdziesz na rachunkach. Być może będzie to nawet oddzielna pozycja a już narzekacie, że za dużo ich na fakturze.
    Pozdrawiam marcin714

    Regulamin forum

  19. #19

    Domyślnie

    Marcin ZE nigdy nie będą miały kryzysu bo klientów będą mieć zawsze, a nie można prowadzić biznesu nie ponosząc żądnych kosztów. Wiec spokojnie oni zawsze sobie dadzą radę

    Jednak tak jak wcześniej wspomniałem że mi chodzi nie tyle o to żeby mi płacili za ten słup w działce (oczywiście jakby bezproblemowo trochę grosza dali to bym się nie pogniewał). Jednak najbardziej zależy mi tym aby nie wchodzili mi w AKT notarialny oraz Księge Wieczystą.
    A dostęp do urządzeń to im zapewnie bez problemu. (tylko muszą zostawić teren w takim stanie w jakim przed jakimikolwiek pracami z ich strony).
    I jeszcze jedna rzecz której nie chce, to jakiejkolwiek rozbudowy na mojej działce.

    Czyli niech ZE konkretnie sprecyzuje co się kryje pod tymi zapisami w projekcie umowy który mi dali. Bo pod "nieodpłatną służebność", modernizacjie i rozbudowę" to pewnie bedą mogli sobie podciągnąc co tylko będą chcieli i okaże się ze po podpisaniu umowy ZE zechce postawić sobie trafostacje itp ... a ja wtedy za wiele nie bede mogl zrobić.


    mpoplaw czekasz już 3 lata?? masakra a nie ma jakis ograniczeń terminu w jakim czasie powini Ci to zrobić? Bo moze sie okazac ze i przez kolejne lata nikt nie bedzie chcial sie przylaczyc, a jesli nawet to moze się okazać że i tak bedą chcieli w Twojej umowie wpisać Ci ta nieodplatną sluzebnosc.
    P.s A byłes w URE? coś Ci pomogli lub podpowiedzieli w tej sprawie?
    Ja zaraz pojade do znajomego elektryka... może on coś ciekawego wymyśli jeszcze. Jak cos się dowiem to napisże.

  20. #20

    Domyślnie

    Tzeba ciętrochę uspokoić bo jeszce nerwicy sięnabawisz kolgo. Po pierwsze pisz wniosek, podanie do RE o odstąpienie od ustanowieia służebności przesyłu i pprzestaniu na podpisaniu umowy cywilno prawnej na bezpłatne udostępnene swojej ziemi pod urządzenia energetyczne ZE. 90% szansy masz na to ,że po dobroci przysaną na twoją propozycję.

    Po drui ZE nie je akąś organizacją mafijno przestępczą kórwymusza jakiś podpisy a potem przejmuj nieruchomości albo stacje komuś nieświadmemu niczego buduje. Masz wyraźnie napisane w umowie, że masz udostępnć ziemięna budowęi rozbudowę w ramach warunków tcnicznych przyłączenia jakie ci wydano.Masztam jakąś stację trafo?. Zazwyczaj ten punkt umowy zapisuje sięw postaci,że chodzi o budowęi rozbudowęurządzeń służących i koniecznych do wykonania przyłącza do ciebie. W sume na to samo wychodzi w twom wypadku.

    Jeśli trzeba wybudować stację czy linio pozyskuje sięzgody konkretnie na ten celi nikt ikomu podstępnie nie wciska stacji trafo na działkę. (poza przypadkami gdzie ta stacja występuje w warukach przyłączenia czyli jest konieczna do wykonana pzyłacza)
    Pozdrawiam marcin714

    Regulamin forum

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony