dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 10
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 182
  1. #41

    Domyślnie

    Sytuacja wygląda następująco.
    Miały być podświetlone schody. Do tego została wykonana schodówka.
    Oprócz tego na poddaszu jest lampa nad schodami, którą tez załącza druga schodówka. Czyli na parterze mam jeden przełącznik, a na poddaszu 3.

    1- przełącznik schodowy - parter, podświetlenie schodów
    2 - przełącznik schodowy - poddasze, podświetlenie schodów
    3- przełącznik schodowy - poddasze, lampa
    4 - przełącznik schodowy - poddasze,lampa

    1 i 2 to jedna osobna schodówka
    3 i 4 to druga schodówka


    Miało to wyglądać tak. Świecę podświetlenie schodów (1), wychodzę na poddasze, swiecę lampę nad schodami (3), gaszę schody (2), wchodzę do sypialni i gaszę lampę (4)


    Mam takie pytanie.
    Nie będzie podświetlenia schodów.
    Czy można tak przepiąć przewody w przełącznikach (instalacja bez puszkowa, przewody łączone w gniazdkach i przełącznikach), żeby świecić 1 lampę na poddaszu a gasić 2 lub 3 (te przełączniki są obok siebie) oraz 4.


    Juz nie chodzi o schemat podpięcia, ale czy wogule jest to wykonalne.

    Pozdrawiam i dziękuje za odp.
    Witam a więc tak napewno jest sposób tylko schematem nie bardzo jest możliwość bo niem wiemy ile przewodów idzie w ścianie ...
    Kolega ma rację można zastosować przełącznimk bistabilny ale jest to elektronika i zawsze może szwankować ja osobiście jestem za rozwiązaniem po kablach - schodowe wyłączki-włączniki
    Napewno dobrze będzie jeśli obejrzy to elektryk napewno coś doradzi
    Pozdrawiam
    Elektryk-Elektronik Wrocław okolice

  2. #42

    Domyślnie

    Dzięki.
    Do każdego przełacznika idzie 3 przewody 1,5 mm
    Sprytna osoba rozwiązuje problem. Mądra ich unika.
    Einstein

  3. #43
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar PeZet
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    803

    Domyślnie

    Mam pytanie:
    Czy prawidłowe jest następujące rozwiązanie:
    kuchnia 3fazowa zabezpieczona 3fazowym wyłącznikiem różnicowo-prądowym,
    a pozostałe gniazda kuchenne - zabezpieczone osobnym 1fazowym wył różn-prądowym.

    I kolejna sprawa: jeśli przykładowo czajnik mam zasilany z fazy L1,a obok czajnika stoi toster podpięty do obwodu w fazie L2, to taka sytuacja stanowi zagrożenie porażeniem czy nie?
    Wszystko wymaga swego. Buduję dom... 4-5-6 litrowy... a może 6-5-4 litrowy...

    Dziennik PeZeta: http://forum.budujemydom.pl/Dziennik-PeZeta-t11215.html

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Napisał PeZet
    Czy prawidłowe jest następujące rozwiązanie:
    kuchnia 3fazowa zabezpieczona 3fazowym wyłącznikiem różnicowo-prądowym,
    a pozostałe gniazda kuchenne - zabezpieczone osobnym 1fazowym wył różn-prądowym.
    Prawidłowe.
    Obwody 3-f zabezpiecza się wył r-p 3-fazowym.
    Obwody 1-f zabezpiecza się wył r-p 1-fazowymi.
    Spryciarze zabezpieczają wszystkie obwody (1-fazowe i 3-fazowe) jednym wyłącznikiem 3-f bo:
    - to wychodzi taniej
    - zaoszczędzają 2 moduły w swoich za małych (tanich) rozdzielnicach
    - od strony prawnej jest ok i poza tym, że cały dom/mieszkanie wyłączone jest bez powodu to generalnie nikt się nie przyczepi do tego rozwiązania

    Cytat Napisał PeZet
    I kolejna sprawa: jeśli przykładowo czajnik mam zasilany z fazy L1,a obok czajnika stoi toster podpięty do obwodu w fazie L2, to taka sytuacja stanowi zagrożenie porażeniem czy nie?
    Tak powinno się robić - chodzi o równomierne rozłożenie obciążenia na poszczególne fazy. Jak sobie policzysz odbiory w domku (nie grzejesz prądem) to wyjdzie Ci że kuchnia to 75% mocy wszystkich urządzeń w domu. Więc rozłożenie obciążeń w kuchni na poszczególne fazy jest podstawą.
    Od strony bezpieczeństwa - chodzi ci o pojawienie się różnych faz na obudowach dwóch urządzeń?
    Na szczęście producenci tych urządzeń i elektrycy pomyśleli o tym i:
    - obudowy są wykonane z materiałów izolacyjnych
    - twoją instalacje zabezpieczają między innymi wyłączniki róż-prądowe
    - w gniazdkach masz obowiązkowo doprowadzone PE
    - zamiast watowanych topików masz wył.instalacyjne dzięki czemu pętla zwarcia ma sens bytu
    Generalnie nie bój się i korzystaj do woli z tych urządzeń.

  5. #45
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Chodzi o oświetlenie zewnętrzne

    -Czy można jeden obwód oświetlenia podłączyć do 2-3 czujek ruchu? (oświetlenie dojazdu - ok 6-7 lamp)
    -Jak mocować lampy na ścianie zewnętrznej budynku (15 cm styropianu). Styropianu jeszcze nie ma i zastanawiam się jak to przygotować
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał panfotograf
    Chodzi o oświetlenie zewnętrzne

    -Czy można jeden obwód oświetlenia podłączyć do 2-3 czujek ruchu? (oświetlenie dojazdu - ok 6-7 lamp)
    -Jak mocować lampy na ścianie zewnętrznej budynku (15 cm styropianu). Styropianu jeszcze nie ma i zastanawiam się jak to przygotować
    1) Tak i Nie. Jakie czujki, jak zasilane te czujki, co chcesz uzyskać?
    2) Np. Kostka drewniana w miejscu wyprowadzenia kabla.
    2') Specjalne uchwyty wykonane z tworzywa

  7. #47
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar PeZet
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    803

    Domyślnie

    Robertsz, wielkie dzięki.
    Wszystko wymaga swego. Buduję dom... 4-5-6 litrowy... a może 6-5-4 litrowy...

    Dziennik PeZeta: http://forum.budujemydom.pl/Dziennik-PeZeta-t11215.html

  8. #48
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    1) Oświetlenie dojazdu (ok 30m) - chcę żeby się uruchamiał po wykryciu ruchu na każdym z końców drogi (jeszcze nie kupiłem ani lamp, ani czujek)

    3) Specjalne uchwyty wykonane z tworzywa - gdzie można je kupić?
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  9. #49
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar stasiek&gośka
    Zarejestrowany
    May 2008
    Posty
    269
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie

    Witam
    W kwestii anten
    Chcę założyć kiedyś cyfrę +, i dodatkowo naziemną antenę , chcę to rozprowadzić do 7 pomieszczeń i żeby w każdym można było oglądać co innego.
    W salonie planuję jeszcze dekoder z nagrywaniem . Jak to zrobić żeby działało i nie trzeba było fachowca wzywać. Coś słyszałem o 3 koncentrykach do jednego gniazdka?
    Nie wiem czy tu potrzebny jest Multiswitch czy Spliter pieron wie. Proszę o pomoc
    To tyle na wstępie. Później dopytam jeszcze w razie wątpliwości.
    Pozdrawiam

  10. #50
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    robdk

    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Końskie
    Kod pocztowy
    26-200
    Posty
    680

    Domyślnie

    Cytat Napisał stasiek&gośka Zobacz post
    Witam
    W kwestii anten
    Chcę założyć kiedyś cyfrę +, i dodatkowo naziemną antenę , chcę to rozprowadzić do 7 pomieszczeń i żeby w każdym można było oglądać co innego.
    W salonie planuję jeszcze dekoder z nagrywaniem . Jak to zrobić żeby działało i nie trzeba było fachowca wzywać. Coś słyszałem o 3 koncentrykach do jednego gniazdka?
    Nie wiem czy tu potrzebny jest Multiswitch czy Spliter pieron wie. Proszę o pomoc
    To tyle na wstępie. Później dopytam jeszcze w razie wątpliwości.
    Pozdrawiam
    Potrzebujesz i muliswicha i splitera.
    Przewody koncentryczne do każdego pokoju po jednym, chyba, że będziesz gdzieś miał tuner z możliwością nagrywania to musi być jeszcze jeden koncentryk puszczony. Co do trzeciego koncentryka to tylko jeśli planujesz kanał zwrotny puszczać na sumator (wpuszczenie w instalację antenową aktualnie oglądanego kanału by oglądać na innych telewizorach bez dodatkowych tunerów). Aby podzielić cyfrę na kilka tunerów warto przewidzieć gniazdo komputerowe koło gniazda antenowego ale przewody poprowadzić do centralnego miejsca gdzie będzie umieszczony spliter (u siebie miejsce takie wygospodarowałem dal całości połączeń teleinformatycznych: telefon, domofon, LAN, spliter, SAT). Później kartę tunera podłącza się poprzez kabelek taki od LAN prosto do gniazda komputerowego RJ45 w ścianie i kable się nie walają dookoła.
    Można też mieć wersję radiową, ale ja osobiście jestem za kabelkiem, bo chodzi stabilniej nie tylko spliter ale także i LAN. U siebie właśnie zrobiłem całą sieć komputerową i dodatkowo zrobiłem obwód zasilania wszystkich ew. komputerów z jednej fazy by wyeliminować wszelkie możliwe zakłócenia i prawdopodobieństwo uszkodzenia komputerów.
    W dodatku kable sieci SAT i LAN prowadziłem w oddzielnych kanałach w odległości ok 30 cm od kabli zasilających.

  11. #51
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar stasiek&gośka
    Zarejestrowany
    May 2008
    Posty
    269
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie

    Witam robdk widzę że masz pojęcie i dziękuję za odp. Mam jeszcze trochę pytań coby się upewnić?

    1. Czyli do pokojów wystarczy po jednym antenowym i będzie można obejrzeć cyfre i naziemną z jednego kabla?
    2. Zakładam że w salonie na parterze będzie kiedyś dekoder z nagrywaniem więc tam mam puścić 2 antenowe?
    3 .I będzie można obejrzeć cyfrę i naziemną tak?
    4 .A te dwa przewody do salonu to trzeba złączyć razem czy dać w osobne gniazdka?
    5 .Teraz pytanie czy jest spliter który rozdzieli cyfrę na np.6 pokoi?
    6 .A jak nie ma to co zrobić? A jaki multiswitch?
    7 .czy strych może być do zainstalowania tych urządzeń?
    8.Czy z anteny cyfry plus mam przeciągnąć aż 4 kable antenowe na strych , i podłączyć po muttiswitch czy wystarczy jeden pod multiswitch?
    9. Nie wiem gdzie dać satelitę , w którą stronę świata powinna być skierowana czasza? Myślałem o balkonie na poddaszu
    10. Czy teraz antena naziemna to siatkówka czy obecnie zakłada się jakieś lepsze modele?
    11. Zamierzam w każdym pokoju dać gniazdko do internetu np. neostrada jak to zrobić? Skąd ciągnąć kable? Gdzie telekomunikacja montuje przyłącze czy coś takiego?
    Jaki kabel do tego bo mam taki jakiś 4 żyłowy cieniutki ale to nie skretka?
    12. Ile gniazdek 230v przewidzieć na strychu gdzie mają być zainstalowane urządzenia antenowe?
    13. Czy do kominka z płaszczem wodnym trzeba pociągnąć jakiś kabel?
    14. Jaką puszkę pod anteny -60mm płytką?

    Na razie tyle z góry przepraszam za ilość pytań ale może jeszcze komuś się przydadzą nie tylko mnie.
    Ostatnio edytowane przez stasiek&gośka ; 04-05-2010 o 22:39

  12. #52
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dzabij

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Skąd
    Henryków Urocze gm. Piaseczno
    Posty
    2.194

    Domyślnie

    Cytat Napisał stasiek&gośka Zobacz post
    Witam robdk widzę że masz pojęcie i dziękuję za odp. Mam jeszcze trochę pytań coby się upewnić?

    1. Czyli do pokojów wystarczy po jednym antenowym i będzie można obejrzeć cyfre i naziemną z jednego kabla?
    2. Zakładam że w salonie na parterze będzie kiedyś dekoder z nagrywaniem więc tam mam puścić 2 antenowe?
    3 .I będzie można obejrzeć cyfrę i naziemną tak?
    4 .A te dwa przewody do salonu to trzeba złączyć razem czy dać w osobne gniazdka?
    5 .Teraz pytanie czy jest spliter który rozdzieli cyfrę na np.6 pokoi?
    6 .A jak nie ma to co zrobić? A jaki multiswitch?
    7 .czy strych może być do zainstalowania tych urządzeń?
    8.Czy z anteny cyfry plus mam przeciągnąć aż 4 kable antenowe na strych , i podłączyć po muttiswitch czy wystarczy jeden pod multiswitch?
    9. Nie wiem gdzie dać satelitę , w którą stronę świata powinna być skierowana czasza? Myślałem o balkonie na poddaszu
    10. Czy teraz antena naziemna to siatkówka czy obecnie zakłada się jakieś lepsze modele?
    11. Zamierzam w każdym pokoju dać gniazdko do internetu np. neostrada jak to zrobić? Skąd ciągnąć kable? Gdzie telekomunikacja montuje przyłącze czy coś takiego?
    Jaki kabel do tego bo mam taki jakiś 4 żyłowy cieniutki ale to nie skretka?
    12. Ile gniazdek 230v przewidzieć na strychu gdzie mają być zainstalowane urządzenia antenowe?
    13. Czy do kominka z płaszczem wodnym trzeba pociągnąć jakiś kabel?
    14. Jaką puszkę pod anteny -60mm płytką?

    Na razie tyle z góry przepraszam za ilość pytań ale może jeszcze komuś się przydadzą nie tylko mnie.
    Co prawda nie pytany ale odpowiem co nieco :

    1 - tak, wystarczy po jednym kablu. Multiswitsch sumuje sygnał TV SAT i naziemnej i wpuszcza w jeden kabel. Następnie trzeba kupić odpowiednie gniazda antenowe do zamontowania w puszkach w pokojach które mają 2 lub 3 wyjścia, TV SAT / TV / + Radio. Do wyjścia TV SAT podłącza się tuner SAT, to TV telewizor (gniazdo ma filtry i puszcza odpowiednie częstotliwości do odpowiednich wyjść)
    2 - tak dwa antenowe do dekodera z funkcją nagrywania. Tak jak napisał robdk, można dać jeszcze trzeci jeżeli chcesz puszczać jeden kanał satelitarny na wszystkie telewizory.
    3 - tak, jak wyżej w pkt 1
    4 - według mnie w osobne puszki / gniazdka ale tutaj mogę się mylić (znaczy jak dasz w osobne to napewno zadziała, ale być może można to uprościć i dać w jednym, jezeli znajdziesz odpowiednie gniazdo)
    5 - trzeba poszukać na allegro czy są na 6 pokoi. Pamiętaj że potrzebujesz też 6 tunerów TV SAT najlepiej z gniazdem na kartę abonencką.
    6 - oglądać telewizję w np. 4 Na allegro widziałem też splittery bezprzewodowe, być może one obsługują nieskończoną liczbę tunerów. Ja jednek wolę rozwiązania kablowe. Multiswitsch - musi mieć odpowiednią ilosc wyjść, czyli powiedzmy u ciebie najlepiej 7 (6 pokoi + 1 kabel do nagrywania). Najlepiej jak pojedziesz do Dipolu przy trasie toruńskiej w Wawie, tam doradzą i kupisz wszystko w przyzwoitej cenie. www.dipol.com.pl
    7 - u mnie tak będzie, strych
    8 - od anteny 4 kable na strych do multiswitcha. Konwerter musi być typu quattro czyli 4 tunery w jednej obudowie tak jakby. Fabryczny cyfry się nie nada. W dipolu doradzą. Antenę też możesz kupić inną niż cyfry,np. większą gdybyś kiedyś chciał bawić się w inne satelity niż hotbird.
    9 - antena musi być skierowana na południe, z tego co pamietam to dokładnie 13 stopni na wschód od lini północ - połódnie.
    10 - u mnie w Henrykowie antenę naziemną mam zamontowaną na strychu pod dachem, idealnie ściąga sygnał z Łaz. Kierunkowa jakaś zakupiona w Dipolu za 15 pln chyba
    11 - Operator założy Ci gniazdko tam gdzie będziesz chciał. Kabel to skrętka komputerowa 4 pary przewodów, w sumie 8. U mnie wszystkie kable schodzą się w jednym miejscu, tam będzie zamontowany router który będzie dzielił sygnał na inne komputery. To samo można zrobić bezprzewodowo (WI-FI) ale ja tutaj również wolę kable.
    12 - ja mam jeden kabel i 3 gniazdka hermetyczne. To aż za dużo w sumie ale niech sobie będzie.
    13 - nie mam zdania
    14 - puszkę dał bym głęboką bo kable antenowe są dość sztywne i w głębokiej będzie łatwiej manewrować.

    tak to widzę

    Pozdrawiam

  13. #53
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    robdk

    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Końskie
    Kod pocztowy
    26-200
    Posty
    680

    Domyślnie

    Zgadzam się w całej rozciągłości z poprzednikiem.
    Może dodam coś dla pkt. 11
    Otóż instalacja internetowa by można było jednocześnie korzystać z netu na kilku kompach wymaga stworzenia sieci LAN. Do każdego pokoju prowadzisz gniazdo komputerowe pojedyncze lub podwójne (ja dawałem podwójne bo nie wiadomo kiedy co i jak, ale do takiego gniazda idą dwa przewody, choć czasem wykorzystuje się wolne pary). Przewody ciągniesz do centralnego miejsca (topologia gwiazdy) i tam umieszczasz switcha sieci LAN (obecnie urządzenia bardzo tanie). W zależności teraz od dostawcy internetu tutaj np. NEOSTRADA to jeśli masz liveboxa to nic nie trzeba robić tylko go wpiąć do switcha. Jeśli jest zwykły modem to trzeba sobie kupić router do neostrady (netii także się nada) i jego wpinamy w sieć, Z reguły ten router także ma wbudowany switch ale 4 portowy więc do 6 pokoi jest za mało.
    Jak się ma stary komputer to można na nim zrobić serwer router na linuxie i to fajnie chodzi. Ogólnie w zależności od dostawcy internetu stosuje się odpowiedni router i w pina w sieć a komputery do poszczególnych gniazdek i jest net + dobrodziejstwa sieci komputerowej (udostępnianie plików, drukarek itp.)
    Jeszcze chciałem dodać jedną rzecz odnośnie Neostrady z telewizją. Jeśli umieścimy LIVEBOX-a w centrum na strychu a chcemy mieć możliwość oglądania TV-Sat z NEO to trzeba jeszcze uwzględnić gniazdo komputerowe obok gniazda satelitarnego, gdyż podłączenie tunera wymaga połączenia z LIVEBOX-em poprzez kabel komputerowy. I tak kabel z gniazda obok sat nie włączamy w sieć tylko zarabiamy wtyczkę i łączymy bezpośrednio do Livebox-a.
    Ostatnio edytowane przez robdk ; 05-05-2010 o 10:28

  14. #54
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar stasiek&gośka
    Zarejestrowany
    May 2008
    Posty
    269
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie

    Wielkie dzięki za porady, bardzo rozjaśniliście mi sprawę. Apropos pozdrawiam sąsiada z Henrykowa!

    Mam jeszcze jednego dylemata odnośniie montażystów z TPSA otóż jak oni wchodzą z tym kabelkiem do chaty?
    Linia jest napowietrzna u mnie . Czyli będą chcieli przymocować kabel gdzieś wysoko na elewacji i zrobić dziursko na kabelek na wylot w ścianie 40cm.?
    Czy powinienem im wyprowadzić już jakiś kabel do płota niech tam się podłączają? Sam nie wiem . Warto byłoby o tym nie zapomnieć , - Macie jakieś zdanie?

  15. #55
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    robdk

    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Końskie
    Kod pocztowy
    26-200
    Posty
    680

    Domyślnie

    U mnie słup jest na działce, więc zamierzam podprowadzić przewód do słupa ziemią i niech sobie tam podłączają

  16. #56

    Domyślnie

    No dobra. Jestem zielony w temacie podłączania, kabli i gniazd telewizyjnych, więc proszę o wyrozumiałość. Kręci mi się już w głowie od multiswiczy, sumatorów, spliterów, odgałęźników, rozgałężników, gniazd krzyżowych i końcowych. Proszę o możliwie łopatologiczne wytłumaczenia co mam kupić i jak połączyć (najlepiej z przykładowymi nazwami lub linkami do urządzeń).
    Właśnie planuję mały remont w mieszkaniu i chcę zrobić (chyba) prostą sieć.
    Obecnie mam podłączoną w domu analogową kablówkę. Pyrz pomocy jakiego urządzenia rozdzielić sygnał na 3 odbiorniki??
    Za kilka misięcy sprzęt RTV/AUDIO nieco się rozrośnie i chcę przygotowac instalacje tak, aby w dużym pokoju na TV móc oglądać zarówno kablówkę, jak i TV SAT (wszystko wskazuje że bedzie to TV n). TV n bedzie że dekoderem z możliwośćią nargywania i wyczytałem że muszę mieć 2 kable do SAT. Dodatkowo antenę z radia z zestawu HiFi chcę podłaczyc do satelity - czy wymaga to odrębnego kabla?? Na sam koniec zarówno dekoder n jak i TV bedą wymagały podłaczenia do internetu. Wychodzi na to e będę potrzebował 2 gniazd SAT, jednego do kablówki, 2 gniazd LAN i jednego gniazda do podłaczenia radia. Jak to rozwiązać?? Jakie gniazda?? Ile kabli i jakich??

    Pytanie 2. Przedpokój bedzie oświetlony taśmą led. Aby przypadkowe awarie nie powodowały koniecznoći rozpróbowania ściny czy lutowania w powietrzu, włacznik bedzie właczał prąd w gniazdku, do którego bedzie podłączony zasilacz zasilający LEDy. Pytanie jest następujące: czy włacznik podświetlany będzie powodował migotanie lub lekkie świecenie LEDów mimo wyłączonego łącznika?? Czy nalezy już teraz myśleć o podłaczeniu tranzystora (czy kondenstatora - gdzieś o tym było w przypadku żarówek energooszczędnych).
    Tyle w temacie.
    Z góry dzieki z odpowiedzi.

  17. #57
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    chrobry

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    344
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Witam !

    Jak sprawdzić poprawność działania tzw. różnicówki ? Oczywiście przcisk TEST działa poprawnie. Sąsiad był pewien, że wszystko działa poprawnie aż tu dziś posmyrało go, ale różnicówka nie wybiła. Zanim wezwie tego co to montował chciałby wiedzieć co i jak sprawdzić.

  18. #58

    Domyślnie

    Najprościej można sprawdzić podłączając jakiś odbiornik pomiędzy bolec (ochronny) i fazę (L) w gniazdku.
    Jakiś odbiornik to żarówka małej mocy np. 5W ewentualnie rezystor rzędu 5-10k.

    Przycisk TEST sprawdza jedynie samą różnicówkę.
    A tego co montował należy poprosić o kopię protokołu badań instalacji.

  19. #59

    Domyślnie

    Cytat Napisał Łukasz_K Zobacz post
    Pytanie 2. Przedpokój bedzie oświetlony taśmą led. Aby przypadkowe awarie nie powodowały koniecznoći rozpróbowania ściny czy lutowania w powietrzu, włacznik bedzie właczał prąd w gniazdku, do którego bedzie podłączony zasilacz zasilający LEDy. Pytanie jest następujące: czy włacznik podświetlany będzie powodował migotanie lub lekkie świecenie LEDów mimo wyłączonego łącznika?? Czy nalezy już teraz myśleć o podłaczeniu tranzystora (czy kondenstatora - gdzieś o tym było w przypadku żarówek energooszczędnych).
    Jeśli to będzie transformator elektroniczny to raczej napewno wystąpi w/w zjawisko. Zainstaluj kondensator równolegle z wejściem transformatora (zasilacza).
    Jeśli to będzie transformator indukcyjny to nie wystąpi takie zjawisko.
    Zamiast kondensatora możesz zastosować miniaturową żarówkę 5-10W która będzie świeciła razem z LEDami.

  20. #60
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Cytat Napisał chrobry Zobacz post
    Witam !

    Jak sprawdzić poprawność działania tzw. różnicówki ? Oczywiście przcisk TEST działa poprawnie. Sąsiad był pewien, że wszystko działa poprawnie aż tu dziś posmyrało go, ale różnicówka nie wybiła. Zanim wezwie tego co to montował chciałby wiedzieć co i jak sprawdzić.
    Sąsiad po prostu przekonał się, że wbrew wielce popularnej i kompletnie fałszywej opinii różnicówka bynajmniej nie zabezpiecza przed porażeniem prądem.

    Ona owszem, może zabezpieczyć przed pewnymi sytuacjami, w których porażenie jest możliwe, przed pewnymi konkretnymi przypadkami rażenia również zabezpieczy, ale przed całym mnóstwem innych nie. Jeśli sąsiad złapał za przewód fazowy i neutralny, nie wiem, palca do oprawki żarówki wsadził, łapą dotknął do uszkodzonego przewodu z obiema żyłami na wierzchu, czy też wreszcie zrobił cokolwiek niebezpiecznego, będąc przy tym na tyle gruboskórnym, że prąd rażenia płynący do ziemi nie przekroczył 30mA, we wszystkich tych przypadkach różnicówka nie zadziała. I warto o tym wiedzieć.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

Strona 3 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony