dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 15
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 299

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.214

    Domyślnie temperatura za GWC

    Witam
    Mam prośbę.
    Warunki są dość unikalne.
    Ze cztery lata nie było tak, jak teraz.
    Zapowiadają , że zima prawdziwa potrwa jeszcze z miesiąc.

    Jest już trochę różnych konstrukcji GWC zbudowanych i uruchomionych.
    Pomiar temperatury za GWC to chwila.
    Można by tu porównać jak sobie radzą różne konstrukcje i zweryfikować oczekiwania z rzeczywistością.
    Dużo łatwiej byłoby tym, co teraz sobie coś takiego projektują, wybrać optymalne rozwiązanie.
    Praca trochę charytatywna - bo tego co już jest i działa, teraz zmienić się nie da - ale ocenić - tak!
    Jeżeli możecie to podawajcie co jakich kilka dni temperaturę za swoim GWC.
    Teraz jest test wydajności długoczasowej.
    Tak wyszło.

    Adam M.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    U mnie jak uruchomiłem samo GWC bez reku to do domu nawiewało mi 7-8oC przy ok 250 m3/h ale trwało to ok 1 h potem wróciłem do pracy reku i powietrza na zewnątrz i suszenia dalej domu.

    pzdr
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  3. #3
    Guest

    Domyślnie Re: temperatura za GWC

    Cytat Napisał adam_mk
    ...Teraz jest test wydajności długoczasowej.
    Dzisiaj przy temp zewnętrznej -25*C, temp. po GWC wynosi u mnie +6,46*C.
    GWC pracuje od ok. 4 miesięcy bez przerwy i jest to najniższa temp. od momentu uruchomienia GWC. Przepływ powietrza przez cały ten czas: ok. 130 m3/h.

    Wymiennik żwirowy, powierzchnia ok. 57m2, wysokość ok. 80cm.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Zapominiałem dodać że na zewnątrz było -18oC.
    Wg mnie Falkon to masz bardzo dobry wynik po takim długim czasie!!!
    Masz żwirowca poza domem tak?

    pzdr
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał j-j Zobacz post
    Wg mnie Falkon to masz bardzo dobry wynik po takim długim czasie!!!
    Jeszcze raz ja opiszę swoje wyniki, niestety pod innym nickiem, bo informatycy nie mają czasu zajać się kontami, które zniknęły podczas zmiany oprogramowania forum.
    Od czasu gdy nadeszły upały (od ok. 2-3 tygodni) mam włączone na stałe GWC na chłodzenie, temperatura za GWC cały czas w granicach 13-14oC.
    Nawet przy przy zwiększonej wydajności wentylacji temperatura z GWC była stała.
    Jak wcześniej opisywałem - wymiennik żwirowy, dość duży.

    I jeszcze słowo o reku - mimo by-passu na rekuperatorze temperatura nawiewu podnosiła się o 3-4 oC. Wniosek chyba taki, że trzeba będzie zamontować jakąś przepustnicę zamykająca całkowicie reku gdy otwiera się by-pass.

  6. #6
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał j-j
    Masz żwirowca poza domem tak?
    Nie, mam GWC pod budynkiem.
    Pomiary mam z dwóch urządzeń: z przenośnego miernika Omniport 20 oraz z regulatora reku.
    Regulator reku ma pamieć 765 ostatnich godzin, pomiarów dokonywanuje co 3 godziny. Ale niestety podaje temp. z zaokrągleniu do pełnych wartości i na nim jest 6*C.
    Wartość 6,46*C pochodzi z miernika Omniport 20 i mierzona jest tuż na wlocie powietrza z GWC do domu.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    To naprawde ładnie .

    Ja myślę że długotrwale potestuję swój GWC w przyszłą zimę bo w ta to ja nawilżania nie potrzebuję.

    pzdr
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  8. #8
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał j-j
    ...bo w ta to ja nawilżania nie potrzebuję.
    A ja chętnie bym trochę wilgoci przyjął , bo spadła już do 35%. Z tym, że ja swój budynek budowałem stosunkowo długo i ze szczególnym zwróceniem uwagi na bieżące pozbywanie sie wilgoci w trakcie budowy, wiec budynek miał czas na zminimalizowanie ilości wody technologicznej.

    Niestety nie mogę teraz włączyć zraszania złoża, bo bez wyobraźni pozbyłem się jednego z zaworów i wraz z włączeniem zraszania miałbym puszczoną wodę na zawór czerpalny zewnętrzny .
    Chyba, że skuszę się zrobić jedno obejscie, choć muszę przyznać, że w taką pogodę nie chce się wychodzić i szukać materiałów do wykonania tego obejscia.

  9. #9

    Domyślnie

    u mnie też sucho. 35-40%

    gwc żwirowe, poza budynkiem, około 7m x 4,5m x 0,6m

    Nawiewa 8stC, mierzone na wlocie do pokoju na poddaszu.

    Ta temp. utrzymuje się przez 3-4 godz włączonej wentylacji na maxa, dłużej nie testowałem.

    Na zewnątrz -15st.C

    Co do ilości wdmuchiwanego powietrza, to AdamM wie najlepiej, bo to jego dzieło

    Jak był rekuperator (teraz jest w naprawie), to nawiewało +17 stC.

  10. #10

    Domyślnie

    -25 na zew.
    gwc plytowy za domkiem nawiew na dom z gwc + 4 st. gwc zalaczany co 3 godz. na 3-5 godz. przy pracy reku na II biegu,
    nawiew na dom + 14 st.
    nawiew z anemo ,z rur na poddaszu niezaizolowanym,+12 st.!!!!!!!q-a!!!!!!!!
    wilgotnosc stala 45-55%
    wlaczylem zraszanie gwc -nitka zimowa

  11. #11

    Domyślnie

    Podwojny zwirowiec pod garazem pracuje 12/12 i dzisiaj przy mrozie w nocy -26,5*C temp. odczytana z reku ma 0*C
    Zloza przemiennie pracuja non stop, 12 godzin musi im wystarczyc na regeneracje.
    Mam ustawione przelaczanie miedzy zlozami o 12-24 i 00-12.
    Nie mieszkam jeszcze wiec nie bawie sie zbytnio w szczegoly -nie mam mozliwosci na biezaco sprawdzac temperatur

    Pzdr.
    Moj domek
    Zuzycie mojej PCi
    Powierzchnia podłóg ogrzewanych/uzytkowa: 215m2/175 m2;geoTHERM plus VWS 62-2 VAILLANT, 5,9kW,co i cwu,175 l cwu.Kolektor pionowy 100 mb, U-rurka,co podlogowe-całość + 3 drabinkowe grzejniczki.
    Elewacja 20cm styropianu,podłoga 30cm, dach 30cm pianki PUR otw.kom.rekuperator RENOVENT HR L 400,GWC żwirowe.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał piwopijca
    Podwojny zwirowiec pod garazem pracuje 12/12 i dzisiaj przy mrozie w nocy -26,5*C temp. odczytana z reku ma 0*C
    Zloza przemiennie pracuja non stop, 12 godzin musi im wystarczyc na regeneracje.
    Mam ustawione przelaczanie miedzy zlozami o 12-24 i 00-12.
    Nie mieszkam jeszcze wiec nie bawie sie zbytnio w szczegoly -nie mam mozliwosci na biezaco sprawdzac temperatur

    Pzdr.
    Gratulacje pomysłu na www
    u Mnie malutkie GWC żwirowe - działa od 6 miesięcy - 24h na dobe - temp. 0,8 - przy zew. -18 stopni odzysk z reku ok. 89%
    Ostatnio edytowane przez kerado28 ; 24-03-2011 o 19:58

  13. #13

    Domyślnie

    Zauwazylem, ze gdy mam ustawiona wydajnosc na 110m3 to temp. mam caly nieomal czas 0*C ale gdy podkrece wydajnosc na 340m3 to po niecalej minucie zaczyna mi temperatura wzrastac. Sprawdzilem i po wspomnianej minucie wzrosla o 1*C -zaprzestalem dalszej analizy z braku czasu. Wydaje mi sie ze tak male przeplywy po prostu nie przechodza przez cale zloze tylko przez najkrotsza jego czesc, pewnie jest troche zamarznieta stad to 0*C, przy wyzszej wydajnosci centrala wyciaga juz powietrze z dlaszych zakamarkow gwc i temp. bedzie wyzsza. Na ile wzrosnie nie wiem, moze w weekend dam rade czasowo to sprawdzic na dwoch kolejnych biegach (2 i 3) i podziele sie wynikami.

    Pzdr.
    Moj domek
    Zuzycie mojej PCi
    Powierzchnia podłóg ogrzewanych/uzytkowa: 215m2/175 m2;geoTHERM plus VWS 62-2 VAILLANT, 5,9kW,co i cwu,175 l cwu.Kolektor pionowy 100 mb, U-rurka,co podlogowe-całość + 3 drabinkowe grzejniczki.
    Elewacja 20cm styropianu,podłoga 30cm, dach 30cm pianki PUR otw.kom.rekuperator RENOVENT HR L 400,GWC żwirowe.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Cytat Napisał piwopijca
    Zauwazylem, ze gdy mam ustawiona wydajnosc na 110m3 to temp. mam caly nieomal czas 0*C ale gdy podkrece wydajnosc na 340m3 to po niecalej minucie zaczyna mi temperatura wzrastac. Sprawdzilem i po wspomnianej minucie wzrosla o 1*C -zaprzestalem dalszej analizy z braku czasu. Wydaje mi sie ze tak male przeplywy po prostu nie przechodza przez cale zloze tylko przez najkrotsza jego czesc, pewnie jest troche zamarznieta stad to 0*C, przy wyzszej wydajnosci centrala wyciaga juz powietrze z dlaszych zakamarkow gwc i temp. bedzie wyzsza. Na ile wzrosnie nie wiem, moze w weekend dam rade czasowo to sprawdzic na dwoch kolejnych biegach (2 i 3) i podziele sie wynikami.

    Pzdr.
    To jest to o czym mówiłem kiedyś że żwirowiec musi dawać jakies sytrty aby przepływ odbywał sie przez całe złoże bo inaczej nie jest całe wykorzystywane.

    pzdr
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  15. #15

    Domyślnie

    A ma ktoś pomiary z GWC rurowego?
    Nie ma praktyczniejszej rzeczy, niż dobra teoria.

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Andrzej.K
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Poznań
    Posty
    937
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Ja mam rurowca 2 nitki fi 160 każda jakieś 30meterów każda nitka. wejscie do domu na głebokosci 2,3 czerpnia 2,5m
    i o dziwo dziś 4ć na zewnątrz a GWC 18
    A co najdziwniejsze za reku mam nagrzewnice wodna samoróbke z gwc przy wodzie 45C daje 25C a z Czerpni ściennej 30C. dla czego lepiej grzeje gdy daje zimniejsze powietrze?
    GWC nie daje żadnych zapachów a gdy sąsiedzi rozpalają węglem to GWC jest wybawieniem brak jakiegokolwiek zapachu,
    I o tych oporach przepływu to chyba mit bo by powietrze przez nie przepchać wystarczy wiatraczek 12v 0,12A taki z komputera średnicy 8 cm z rzekomą wydajnością 80 m3/h
    Gdy wieje wiatr to GWC pcha powietrze do reku tak że po wyłączeniu z prądu cały czas wieje A najzabawniejsze że chyba zawsze wieje z tej samej strony przynajmniej przez ostatnie 5 dni obserwacji. Może to Jezioro i rzeka która przez nie płynie tak to kształtuje.
    GWC warto wykonać

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Właśnie?
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

  18. #18

    Domyślnie

    jestem ,gwc rurowe ok 40m . 10 godzin dziennie , 200m3/h temp.5-6 stopni .Max na początku sezonu ok 8 stopni ,min ok 4 (styczeń,luty).
    Rura 200 , głębokość od 1,8 do 2,5 metra. Grunt piaszczysty ,ale wody gruntowe podchodzą do 2 m .Czasami wiosną częsciowo zalewa mi wymiennik i muszę wypompowywać wodę.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał dlugi rufus
    jestem ,gwc rurowe ok 40m . 10 godzin dziennie , 200m3/h temp.5-6 stopni .Max na początku sezonu ok 8 stopni ,min ok 4 (styczeń,luty).
    Rura 200 , głębokość od 1,8 do 2,5 metra. Grunt piaszczysty ,ale wody gruntowe podchodzą do 2 m .Czasami wiosną częsciowo zalewa mi wymiennik i muszę wypompowywać wodę.
    Dzięki, ale chodzi o pomiary z obecnych mrozów
    Nie ma praktyczniejszej rzeczy, niż dobra teoria.

  20. #20

    Domyślnie

    dlugi rufus jakie rury zastosowałeś do Twojego GWC?

Strona 1 z 15

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony