dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 15
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 299
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie


    No! Fakt!
    Głupole jakieś komplikują se życie!
    Ale...
    Jak masz wodę tak 50cm pod trawnikiem - to zrób ten rurowiec!
    Będzie permanentnie pełen wody!

    A wtedy nie działa!
    Masz dość oryginalne akwarium dla ryb dennych o nocnym trybie życia.
    Adam M.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk

    No! Fakt!
    Głupole jakieś komplikują se życie!
    Ale...
    Jak masz wodę tak 50cm pod trawnikiem - to zrób ten rurowiec!
    Będzie permanentnie pełen wody!

    A wtedy nie działa!
    Masz dość oryginalne akwarium dla ryb dennych o nocnym trybie życia.
    Adam M.
    Adamie a jak działka jest ze sporym spadem w kierunku od budynku?

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał sharoon
    Cytat Napisał dlugi rufus
    jestem ,gwc rurowe ok 40m . 10 godzin dziennie , 200m3/h temp.5-6 stopni .Max na początku sezonu ok 8 stopni ,min ok 4 (styczeń,luty).
    Rura 200 , głębokość od 1,8 do 2,5 metra. Grunt piaszczysty ,ale wody gruntowe podchodzą do 2 m .Czasami wiosną częsciowo zalewa mi wymiennik i muszę wypompowywać wodę.
    Dzięki, ale chodzi o pomiary z obecnych mrozów
    Nie sprawdzam codziennie ,ale jak temp spadały do - 30 (teraz w styczniu) to za gwc miałem 5,5 stopnia. Mierzone zwykłym termometrem na kabelku z czujnikiem .Nigdzie nie zapisuję danych,w pierwszym sezonie codziennie sprawdzałem jaka jest temperatura,teraz już tylko czasami .

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał pkm
    dlugi rufus jakie rury zastosowałeś do Twojego GWC?
    rura 200 zwykła kanalizacyjna,czerpnia 250. Dł .ok 40 metrów w układzie Tichelmanna.

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk

    No! Fakt!
    Głupole jakieś komplikują se życie!
    Ale...
    Jak masz wodę tak 50cm pod trawnikiem - to zrób ten rurowiec!
    Będzie permanentnie pełen wody!

    A wtedy nie działa!
    Masz dość oryginalne akwarium dla ryb dennych o nocnym trybie życia.
    Adam M.
    czasmi mam takie akwarium ,zwykle wiosną po roztopach tak gdzieś do czerwca.Potem w sierpniu lub wrześniu w zależności od opadów.
    Na szczęście w tych najważniejszych okresach jest sucho czyli zima i lato.

  6. #26

    Domyślnie

    No właśnie to jak to jest z tym rurowym i wodą pod trawnikiem.W postach sprzed paru lat znawcy doradzają że jak wysoki poziom wody to robić rurowy a teraz czytam że jednak nie robić bo woda zaleje.
    Ciekaw jestem czy przy takich mrozach i niewielkich przesączach ta woda na końcu rury przy czerpni nie zamarznie i zasklepi światło rury ? A może zimą poziom wody tak mocno spada że nie nie ma z tym problemu ?

  7. #27

    Domyślnie

    Troche obawiam się zwykłych rur kanalizacyjnych (czy nie wydzielaja jakiś szkodliwych substancji?)
    Ale mam pewien pomysł odnośnie rur wodociągowych, produkowane są rury o średnicy FI 110 w kręgach są one produkowane w odcinkach 50m (najczęsciej), gdyby zastosować 4 takie rury, średnica sumaryczna byłaby równa fi200, a i wymiana ciepła powinna być lepsza, przy czym nie trzeba by się martwić wysokim poziomem wody gruntowej bo ,,wąż" z załozenia byłby szczelny (cena mb rury fi 110 poniżej 20pln/mb). Czy ktoś myślał już o czymś takim?

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał jek
    No właśnie to jak to jest z tym rurowym i wodą pod trawnikiem.W postach sprzed paru lat znawcy doradzają że jak wysoki poziom wody to robić rurowy a teraz czytam że jednak nie robić bo woda zaleje.
    Ciekaw jestem czy przy takich mrozach i niewielkich przesączach ta woda na końcu rury przy czerpni nie zamarznie i zasklepi światło rury ? A może zimą poziom wody tak mocno spada że nie nie ma z tym problemu ?
    Jak wysokie wody to raczej GWC wodny,
    u mnie jest na ok 2 m (+ - 0,5) ,chciałem żwirowca ,ale ta woda .
    Na glikol znowu trochę za głęboko,teraz zaglądałem poziom wody na 2,5 metra .
    Jeśli masz wodę na stałe 2 metry i wyżej to zapomnij o rurowcu.

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    "Adamie a jak działka jest ze sporym spadem w kierunku od budynku?"

    To tylko badanie geotechniczne solidnie wykonać!
    Natura takie niespodzianki czasem robi - że nie uwierzysz.
    Naprawdę powinieneś rozeznać co z tą wodą.

    "Troche obawiam się zwykłych rur kanalizacyjnych (czy nie wydzielaja jakiś szkodliwych substancji?) "

    A co się tam w tych temperaturach powydziela?
    Można stosować. Wielu ma i nie narzeka.

    Adam M.

  10. #30

    Domyślnie

    To że ludzie maja...i żyja, to jeszcze nie oznacza że jest dobrze, Tworzywa sa bardzo różne, mają różne zanieczyszczenia, niektóre szkodliwe dla zdrowia, ruch powietrza moze z czasem uwalniać pewne zwiazki, ale obym nie miał racji .
    Pozatym myśle że rury do wody będa miały lepsze przewodzenie ciepła pozatym 4 rury fi110 będą miały większa powierzchnie boczna od jednej rury fi200, czyli powierzchnia wymiany ciepła bedzie wieksza...no i absolutna szczelność, co przy wysokiej wody gruntowej..bezcenne

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Nie czytałeś...
    Zajrzyj tu:
    http://forum.muratordom.pl/viewtopic...983380#3983380
    To ta sama ziemia i te same zasady.
    To, na co zwracasz uwagę nie jest bardzo istotne.
    Adam M.

  12. #32

    Domyślnie

    hmm..troche czytałem, a poznajesz to adam_mk :
    GWC RUROWY:
    5mb rury zakopanej w ziemi ma określoną powierzchnię, i chłonie z gruntu ciepło poprzez ściankę, niezbyt sprawnie oddając je do powietrza wewnątrz rury.
    50mb rury j/w robi to lepiej i już można z tym żyć.
    500mb rury robi to naprawdę dobrze, ale jak to sfinansować?

    No właśnie zastosowanie 4 rur fi 110 zamiast jednej fi200 podwoi powierzchnie wymiany ciepła, a to już wydaje mi się istotne, że o szczelności układu nie wspomne
    Zastanawiam sie jednak nad oporami przepływu powietrza, czy takie rozwiazanie nie zwiększy znacznie oporów?

  13. #33
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Teoretycznie 4x110 ma większy i to sporo przekrój, niż 200, czyli nie powinno tu być problemu, poza ew. stratami na meadrowaniu i potem łączeniu tego w jedność. Właśnie - jak chcesz to zrobić?

    Ja sam o tym myślałem. Jeśli martwi Cię szczelność, higieniczność rur kanalizacyjnych to możesz się popytac o cenę Valloflex GEO - tam mają rure fi 200 gietka do ukladania w jednym kawalku.
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

  14. #34
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    GWC glikolowe, chodzi od kilku miesięcy cały czas.
    Przy -16 C nawiewa 6,5 C przy 1/4 wydajności centrali, taka wystarczy aby w pierwszym sezonie grzewczym utrzymać 45-50 % wilgotności.
    Jak dam na max to 0,5 C.

    Tutaj kwestia przewymiarowania wymiennika, Ja projektowałem dla +2 C za nagrzewnicą.
    Można uzyskać więcej przy max obrotach ale wtedy większa nagrzewnica i większe koszty.

  15. #35

    Domyślnie

    No właśnie niepowierzchnia przekroju, 4fi 100(srednica wewnętrzna) rowna sie fi200, tyle że powierzchnia boczna rur 4fi 100 jest dwa razy większa od fi200.
    Co do połączenie byłoby potrzebne od strony rekuperatora, myśle o czymś w kształcie skrzynki rozprężnej...pozostaje problem z odprowadzeniem ewentualnych skroplin.
    słyszałeś może ile to cudo kosztuje(Valloflex GEO )?

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał pkm
    No właśnie niepowierzchnia przekroju, 4fi 100(srednica wewnętrzna) rowna sie fi200, tyle że powierzchnia boczna rur 4fi 100 jest dwa razy większa od fi200.
    Co do połączenie byłoby potrzebne od strony rekuperatora, myśle o czymś w kształcie skrzynki rozprężnej...pozostaje problem z odprowadzeniem ewentualnych skroplin.
    słyszałeś może ile to cudo kosztuje(Valloflex GEO )?
    Cytat Napisał edek_25
    Witam
    jeżeli chodzi o rurę ValloFlex GEO to cena ok. 12 000 netto i obecnie jest niedostępna - nie wiadomo z jakich powodów.

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Jest układ Tichelmana. Znany i działający.
    Zedrzeć z działki ze 2m jakim spychem.
    Ułożyć.
    Nałożyć te zdarte wcześniej 2m.
    Proste!
    Jak się kto uprze...
    Można.

    Adam M.

  18. #38

    Domyślnie

    Rura fi110 kosztuje około 17-20pln zakładając 4x50mx20pln=4000pln max wydaje mi się że to cena konkurencyjna.
    W tym przypadku myślałem o ułożeniu tych czterech rur rownolegle w wykopie powiedzmy o szerokości 120-150cm...tylko nadal nie wiem co z tymi oporami, może ktoś to potrafi policzyć?

  19. #39
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Sprawdziłem wczoraj temp. przy -5 C.
    Nawiew za nagrzewnicą przy max obrotach centrali to już +5,5 C a na 1/4 wydajności +7,7 C !

    I to zaraz po mrozach i bez wytchnienia.
    Temp. glikolu tez skoczyła, ma teraz +8,5 C.

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał lolek30
    Cytat Napisał hegard
    27 01 2010 godz.7.00 - temp. zewn. -23,5°C wylot z GWC 8,7°C
    28 01 2010 godz. 8.30 - temp. zewn. -1°C wylot z GWC 8,8°C

    25 08 2009 godz. 6.00 - temp. zewn. 14,8°C wylot z GWC 17,5 °C temp. w domu 22,8°C
    28 08 2009 godz. 15.00 - temp. zewn. 31,5°C wylot z GWC 17,8°C temp. w domu 24,2°C

    GWC – rura kanalizacyjna fi 200 mm, długość 50 m, zakopana na 2m, grunt mokra glina.
    GWC pracuje bez przerwy, przepływ obecnie około 100m3/h.
    jeśli to prawdziwe dane to ja się pytam czy warto robić glikolowe GWC z pompkami , wymiennikami , nie tanie w stosunku do zwykłej rury kanalizacyjnej i napewno bardziej awaryjne ? się pytam ?
    Te dane są prawdziwe, sam jestem mile zaskoczony.
    Podobne osiągi ma dlugi rufus, choć jego GWC jest o 10m krótszy i ma gorsze warunki gruntowe.

    Czy warto robić glikolowe nie wiem, dodam tylko, że u mnie miesięczny koszt wentylowania domu zimą to 5 zł na prąd, natomiast latem miesięczny koszt wentylowania i schładzania domu do komfortowej temp. to 10 zł Innych kosztów związanych z obsługą GWC i wentylacją nie mam.

Strona 2 z 15

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony