dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 41 z 92
Pokaż wyniki od 801 do 820 z 1825
  1. #801
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzeniu666 Zobacz post
    Kurcze, chyba skoryguję swój projekt. Ja na moje 640 m3 planowałem 2x100m@fi25, Twój potwór jest ponad 2x pojemniejszy. Dam chyba 2x100m@fi32, wykop ten sam. Przepusty robisz rurą kan. pcv, czy elastyczną? Inaczej jednak zamówię nagrzewnicę, mniejsze okno, więcej rzędów. Gratulacje, super wykonanie!
    Teraz robię na 500 m3 2 nitki fi 32 po 70 mb .
    Zrób jak piszesz, w zależności od gleby możesz dać też 2x80 mb jak bardzo mokro !

    Co do przepustu to PCV fi 100 jest ok jeśli nie ma dużego kąta, jeśli chcesz wyciągnąć do punktu "0" to większa średnica ( np. 160 ) bo ciasno będzie !
    Wczoraj pchałem 4 nitki fi 25 w peszel niebieski karbowany i "k,,,,wy" poleciały bo godzine straciłem na tym, chłopaki zawinęli prawie w literę U
    Przepust warto przemyśleć bo potem niepotrzebne problemy, godzina wkładania rur do środka a 1,5 godziny zakopanie 2 nitek po 75 mb !
    Udało mi się osiągnąć głębokość 2,5-3 m więc jestem ciekaw wyników.
    Po rozmowie z koparkowym doszliśmy do wniosku ze 4 m jest realne i do zrobienia, w glinie o dziwo kopie się bardzo dobrze i nic nie zjeżdża .

    Następny kolektor będzie 3-4 m pod powierzchnią gruntu, będzie zabawa

  2. #802
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    też mnie ciekawi jak stabilna będzie temperatura na tych 3-4m
    ja u siebie max 2,5m bo głębiej same skały i nie dało się wykopać
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  3. #803

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piczman Zobacz post
    Teraz robię na 500 m3 2 nitki fi 32 po 70 mb .
    Zrób jak piszesz, w zależności od gleby możesz dać też 2x80 mb jak bardzo mokro !
    Będę pewnie dwa krążki po 100m. Jakiś naddatek zostanie w otulinie w przepuście i bezpośrednio po wyjściu z bud. + do odcięcia ponad zerem w miarę potrzeb.

    Na marginesie - czy przy dwóch pętlach układasz nadal "przeciwprądowo", wyjście obok powrotu w wykopie ~1m? Wydaje mi się że przy dwóch pętlach wydajniej byłoby aby w rurach obok siebie glikol płynął w jednym kierunku (no chyba że ów metr rozstawienia całkiem usuwa wpływ sąsiedniej).

    Co do przepustu to PCV fi 100 jest ok jeśli nie ma dużego kąta, jeśli chcesz wyciągnąć do punktu "0" to większa średnica ( np. 160 ) bo ciasno będzie !
    U mnie będzie płyta fundamentowa, więc o ile chciałbym zagęszczać te 0,65m już wokół ułożonego przepustu to raczej ten odcinek powinien iść pionowo (co oznacza że "zakręt" wypadnie głębiej, z wyjściem poziomo na głębokości około 1,5m ppt). Dla swoich dwóch pętli planowałem parę wyjść wrzucić razem w jedną otulinę i przepust, to samo z parą powrotów. Ty widzę puszczasz w jednym przepuście oba kierunki, 4 nitki - to chyba jakaś strata na wydajności? Otuloną parę nitek fi 25 planowałem dać w przepust 110 (coby nie rozcinać siatki zbrojeniowej 15x15), fi 32 będą mieć ciaśniej więc może łuk przepustu zrobię fi 160 a ten odcinek pionowy do "zera" z redukcją do 110.

    Wczoraj pchałem 4 nitki fi 25 w peszel niebieski karbowany i "k,,,,wy" poleciały bo godzine straciłem na tym, chłopaki zawinęli prawie w literę U
    Nie byłoby jakimś sposobem przeciągnięcie najpierw jakiegoś bardziej elastycznego "pilota" (cieńsza rura, drut?), i połączyć nim i przeciągnąć niebieskie?

    Następny kolektor będzie 3-4 m pod powierzchnią gruntu, będzie zabawa
    Jeszcze trochę i będziecie pionowe kolektory koparką robić
    Ostatnio edytowane przez grzeniu666 ; 13-08-2011 o 19:27

  4. #804

    Domyślnie

    Robiąc głęboki wykop napewno można liczyć na trochę lepsze uzyski.
    A jakby tak zrobić bardzo głęboki i wąski wykop potem ułożyć na dnie jedną rurę - przysypać i nad nią ułożyć nazwijmy to "powrót" (jakby piętrowo z lekkim przesunięciem). Można by zaoszczędzić trochę na czasie i dewastacji terenu niż kopac bardzo szeroki rów pod np: fi32.
    Własnymi ręcami ale... to nie wszystko
    http://imageshack.us/g/685/img5476u.jpg/

    Dom 230m2, ściany beton komórkowy + 15cm styropian, podłoga na gruncie +20cm styropian, dach wełna mineralna na całości +35cm, okna zwykłe 2 szyby - 5 komór, gaz GZ 50, podłogówka na całości, rekuperator "własnymi ręcami", kominek rekreacyjnie.

  5. #805
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.203

    Domyślnie

    Tak zrobiłem w jednej realizacji.
    Działa bardzo dobrze.
    Tam były warunki do dosyć głębokiego kopania a jeszcze potem narzucili trochę podnosząc teren wokół domu o parę centymetrów.
    Poszło "do bramy i z powrotem"...
    W jednym wąskim wykopie jedna cała nitka.
    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  6. #806

    Domyślnie

    Dzięki za pocieszenie Adam.
    I tak byłem skłonny zaryzykować robienie wąskiego a głębokiego rowu i ułożyć rury jakby "piętrowo".
    Własnymi ręcami ale... to nie wszystko
    http://imageshack.us/g/685/img5476u.jpg/

    Dom 230m2, ściany beton komórkowy + 15cm styropian, podłoga na gruncie +20cm styropian, dach wełna mineralna na całości +35cm, okna zwykłe 2 szyby - 5 komór, gaz GZ 50, podłogówka na całości, rekuperator "własnymi ręcami", kominek rekreacyjnie.

  7. #807

    Domyślnie

    Widziałem już wiele..
    Ja do wykopu o szerokości 40 cm i głębokości 3 metrów bym nie wszedł...

  8. #808
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.203

    Domyślnie

    Bardzo unikalne są sytuacje - gdzie się "da" zrobić to bezpiecznie, ale się zdarzają!
    Generalnie - TY masz rację!
    Raczej nie należy ryzykować...
    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  9. #809

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerado28 Zobacz post
    Widziałem już wiele..
    Ja do wykopu o szerokości 40 cm i głębokości 3 metrów bym nie wszedł...
    Myślę, że nie trzeba tam nawet wchodzić. Można większość zrobić z góry. Ułożyć pierwszą warstwę rury - przysypać i ułożyć drugą warstwę rury.
    Własnymi ręcami ale... to nie wszystko
    http://imageshack.us/g/685/img5476u.jpg/

    Dom 230m2, ściany beton komórkowy + 15cm styropian, podłoga na gruncie +20cm styropian, dach wełna mineralna na całości +35cm, okna zwykłe 2 szyby - 5 komór, gaz GZ 50, podłogówka na całości, rekuperator "własnymi ręcami", kominek rekreacyjnie.

  10. #810

    Domyślnie

    Hmmm, a uważasz że koparkowy wykopie idealnie płasko?
    Że nie trzeba nigdy poprawiać wykopu?
    Dodatkowo powinno się obsypać rurę min 10 cm piasku, lub czymś co nie spowoduje przełamania rury.

  11. #811

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerado28 Zobacz post
    Hmmm, a uważasz że koparkowy wykopie idealnie płasko?
    Że nie trzeba nigdy poprawiać wykopu?
    Dodatkowo powinno się obsypać rurę min 10 cm piasku, lub czymś co nie spowoduje przełamania rury.
    Zawsze znajdzie się jakiś sposób. Skoro mówisz że trzeba by piaskiem obsypać to tez nie widzę problemu. Zrobić wykop, wsypać piasek ala podsypka, zrobic sobie długie wąskie grabie, wyrównać, ułożyć rurę i przysypać.
    Własnymi ręcami ale... to nie wszystko
    http://imageshack.us/g/685/img5476u.jpg/

    Dom 230m2, ściany beton komórkowy + 15cm styropian, podłoga na gruncie +20cm styropian, dach wełna mineralna na całości +35cm, okna zwykłe 2 szyby - 5 komór, gaz GZ 50, podłogówka na całości, rekuperator "własnymi ręcami", kominek rekreacyjnie.

  12. #812
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.203

    Domyślnie

    kerado28
    Oczywiście, WIESZ o jakiej rurze tu mówimy?
    Trzymałeś ją kiedy w ręku?
    Ona się urodziła do zakopywania w każdym terenie i na różnych głębokościach!
    Rozumiem, ze wodę podciągnęli Ci rurą pancerną trzykrotnie zbrojoną...
    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  13. #813

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerado28 Zobacz post
    Hmmm, a uważasz że koparkowy wykopie idealnie płasko?
    Idealnie płasko? Czym brak perfekcji (na jakim poziomie) może skutkować?

  14. #814
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzeniu666 Zobacz post
    Idealnie płasko? Czym brak perfekcji (na jakim poziomie) może skutkować?
    Ano w zasadzie niczym.

  15. #815

    Domyślnie

    Kolektor poziomy do GWC jak i pomp ciepła (glikolowych) należy zakopać w miarę płasko (nie zawsze jest to fizycznie możliwe z poziomu koparki), powinno się taki kolektor przysypać piaskiem lub innym materiałem, który ochroni rurę przed uszkodzeniem, po to, aby nie robić tego drugi raz, jeśli na kolektor podczas zasypywania wpadnie np. kamień gruz, a nawet większy kawałek twardej gliny.
    Płasko mam na myśli w płaszczyźnie a nie w poziomie - a to jest bardzo duża różnica. Poziom nie jest kłopotem, ale kłopotem może być brak płaszczyzny, koparkowi są różni a nie każdy potrafi kopać...
    adam_mk
    Zakop rure o której mowa i rzucaj na nią co popadnie (w trakcie zasypywania) - zrób próbę ciśnieniową i napisz co się stało.
    Jeśli rury nie przełamiesz za pierwszym razem, zrobisz to za drugim lub trzecim.
    Co się odwlecze.....

  16. #816
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.203

    Domyślnie

    Ile kilometrów takiej rury już zakopałeś?
    Pytam o statystykę Twoich doświadczeń...
    O zakopywaniu zupełnie pionowo, w odwiertach, słyszałeś?
    Też działa...
    Taką rurę trzeba po prostu... zakopać.
    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  17. #817

    Domyślnie

    Czy te chcesz się licytować odnośnie długości zakopanego kolektora ?
    Nie ma czegoś takiego jak zakopywanie pionowe
    Sondy pionowe są i owszem.
    Sprawdzałeś kiedyś wytrzymałość takiej rury PE, że piszesz takie rzeczy ?
    Uważasz, że jest ona niezniszczalna?

  18. #818
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.203

    Domyślnie

    Powiesz coś KONKRETNEGO zamiast zadawania pytań i głoszenia tautologii ?

    Każdy, kto choć raz ucinał taką rurę testował jednocześnie jej wytrzymałość.
    Nie jest mała.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  19. #819

    Domyślnie

    Czytaj Adamie ze zrozumieniem.
    Napisałem, że rurę powinno się w jakiś sposób zabezpieczać przed uszkodzeniem mechanicznym w trakcie zakopywania.
    Ty piszesz, że można śmiało walić wszystko co mamy pod ręką, bo rura jest na tyle wytrzymała, że takie rzeczy przetrwa....
    Zakopuj kolektor tak dalej, a przekonasz się, że przyjdzie czas na poprawki....

    Nie będą nikogo uczył jak się to robi, lecz poprzez opisanie problemu - niektórzy powinni wyciągnąć z tego wnioski i nie popełniać błędów, które w łatwy sposób można ominąć.
    Ostatnio edytowane przez kerado28 ; 15-08-2011 o 10:40

  20. #820
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.203

    Domyślnie

    Nie wiem jakim sposobem nie zauważyłeś, że to forum dla budujących...
    Zwykle zaczynają od fundamentów. No, od grzebania w ziemi...
    "Co jest koń - każdy widzi"
    Nikt przy zdrowych zmysłach nie wykonuje takich prac w sposób, który im generuje straty i powtórkę z rozrywki.
    Zwykle MAJĄ już tyle doświadczenia!
    Nie potrzebują instrukcji typu - "uważaj, bo prąd elektryczny może Cię kopnąć".

    Ze zrozumieniem, to ja myślę, że czytam w niejedynym (ojczystym) języku!
    Tak jakoś wyszło...
    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

Strona 41 z 92

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony