dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 92
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 1825
  1. #81
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    "Może ktoś by się potrudził i dobrał pompę: "

    Poprzeczkę stawiasz dość wysoko!
    To , jak sam zauważyłeś, równanie z bardzo wieloma niewiadomymi.
    Należałoby je poprawnie rozwiązać... kasą!
    W szereg przepływomierz, kilka termometrów, licznik ciepła... załączyć...
    A do tego taka pompka z tych co "mądrzejszych i myślących"
    I samo się zrobi jak zadasz parametry graniczne...
    A jak się zrobi to sobie moc pompki wyczytasz z wyświetlacza...

    Oczywiście, można na piechotę...
    Tyle, ze to w tym wypadku "metoda kolejnych koncentracji ognia" (jak byłeś w wojsku to wiesz o co chodzi).

    Olałbym ten problem i pogodził się z tym, ze mi tam gdzieś jałowo jakie 20W pracuje.
    Dałbym pompkę z 3 biegami od 20 do 60W, ustawił żeby działało i zajął się czymś ciekawszym (choćby studiowaniem smaków piwa czy kawy).

    Adam M.

  2. #82
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kszew
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    178
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    42

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    W szereg przepływomierz, kilka termometrów, licznik ciepła... załączyć...
    Nie chce mi się eksperymentować i wydawać kasy na przyrządy.
    Np. ręczne liczenie sezonowe zapotrzebowanie na ciepło potrwa parę dni, a programem OZC do 2 godz. Tak samo do hydrauliki są programy (nie posiadam ) którymi w parę minut można dobrać pompę.
    Przewymiarowując pompę tracę podwójnie: droższa pompa i droższe użytkowanie.
    Cytat Napisał adam_mk
    Dałbym pompkę z 3 biegami od 20 do 60W, ustawił żeby działało
    Może dobrze dobrałeś, ale bez poparcia obliczeniami

  3. #83
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Nie chce Ci się eksperymentować to wpuszczasz w te maliny innych?
    Policz chociaż ile stracisz jak przewymiarujesz pompkę o 20W.
    Tyle możesz...

    Odpuściłbym, dał te 20W więcej i spał spokojny - że działa!

    Adam M.

  4. #84
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.811

    Domyślnie

    Znajdujac zloty srodek, mozna kupic drozsza pompke z zapasem mocy - np 100 W, ale z plynna regulacja. Wtedy mamy drozej na starcie, ale potem regulacje na tyle ile potrzeba (bez wyliczen a organoleptycznie). A moze sie okaze, ze 10 W starczy ?

    Fantom
    ps. choc mi sie wydaje, ze plyn w GWC jednak moze meic wieksze opory niz podlogowka, bo ma chyba wieksza gestosc (z glikolem) ?
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  5. #85
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Cytat Napisał szczukot
    ps. choc mi sie wydaje, ze plyn w GWC jednak moze meic wieksze opory niz podlogowka, bo ma chyba wieksza gestosc (z glikolem) ?
    Bardziej bym stawiał na nagrzewnicę jeśli chodzi o opory przepływu
    Wiem, miałem sprawdzić, ale mi nie wyszło.
    Może dzisiaj wieczorem się uda

  6. #86

    Domyślnie

    A jak rozwiązaliscie sprawe sterowania w GWC wodnym?

    Czy ktoś znalazł gotowca?

  7. #87

    Domyślnie

    Cytat Napisał moni_veron
    A jak rozwiązaliscie sprawe sterowania w GWC wodnym?

    Czy ktoś znalazł gotowca?
    Nic prostszego.. GWC chcemy zeby dzialalo:

    - ponizej 8st C na zewnatrz
    - powyzej 22st C na zewnatrz

    Wystarcza dwa czujniki temperatury podlaczone bramka logiczna z przekaznikiem sterujacym pompa obiegowa - ot 10 minut lutowania

    Ale pewnie sa i jakies gotowce z ustawianymi temperaturami wlaczania urzadzenia, ja jeszcze nie mialem czasu poszukac - jak ktos zna to sie podzielcie, dla paru/nastu pln nie oplaca sie wlaczac lutownicy
    pozdr.

  8. #88

    Domyślnie

    Schemat już dostałem
    Chodziło mi aczej o gotowca.. najczęściej wygląda ładniej

  9. #89

    Domyślnie

    Cytat Napisał moni_veron
    Schemat już dostałem
    Chodziło mi aczej o gotowca.. najczęściej wygląda ładniej
    Toz to wystarczy do byle pudelka, niewiele wiekszego od pudelka od zapalek wsadzic i wyprowadzic kable do czujki temperatury, z przekaznika i zasilania - mozna zrobic tak ze bedzie b. ladnie, zreszta to nie jest rzecz do pokazywania tylko do dzialania
    pozdr.

  10. #90
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Ja gotowca nie znalazłem

  11. #91

    Domyślnie

    Witam Mistrzów GWC
    Chciałbym usłyszeć opinię na temat moich herezji związanych z GWC wodnym 1 i wodnym 4 .W moim przypdku tylko taki wchodzi w rachubę.
    Pomysł co jakiś czas się pojawia ale nie zauważyłem szczegółów,a więc:

    1.wodny4-pomyślałem,żeby zamiast GWC glikolowego wykorzystać nitkę (lub dodać osobną z pompką) z podłogówki powrotnej (ok.30-35st.C),podłączyć to do nagrzewnicy woda-powietrze przy czerpni a dalej standart do reku.Przy -20st.C struga powietrza ładnie nam się nagrzeje i reku nam nie zamarznie W lecie troszkę gorzej ale zawsze przy temp.pow.wchodzącego +30st.C coś tam nam wychłodzi(zakładam temp.wody max.20st.C
    Czy jest to realna opcja ? Kosztowo,pracochłonnie i komfortowo nieporównywalnie.

    2.wodny1-czy można rurki od GWC umiejscowić pod ławami fundamentowymi ? Myślałem,żeby w wykopie pod ławami wykopać rowek na szerokość rurki,przysypać i ubić a dalej standart czyli folia,chudziak,zbrojenie i beton.
    Nadmienię,że mam w planie parterówkę 119m.kw,ogrzewaną prądem,100% podłogówka wodna na małej działce.
    Dzięki za opinię i wyrozumiałość

  12. #92
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Twoje GWC Wodne 4 to nie GWC więc ten patent przenieś do innego wątku ,,,
    Poza tym z powrotu podłogówki będziesz miał najczęściej ok. 20 C, to tak poza tematem.

    To drugie rozwiązanie jest ok, zastanawiam się czy nie lepiej by było zatopić rurkę w samej ławie fundamentowej !
    Jak myślicie ?

  13. #93

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piczman
    Ja gotowca nie znalazłem
    A chocby takie cos:

    http://www.allegro.pl/item964118917_..._100_plus.html

    Pompe wlacza ponizej 4st C i powyzej nastawionej wartosci. Mogloby te 4stC byc regulowane ale nawet tyle, moze byc
    pozdr.

  14. #94

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piczman
    Twoje GWC Wodne 4 to nie GWC więc ten patent przenieś do innego wątku ,,,
    Poza tym z powrotu podłogówki będziesz miał najczęściej ok. 20 C, to tak poza tematem.

    To drugie rozwiązanie jest ok, zastanawiam się czy nie lepiej by było zatopić rurkę w samej ławie fundamentowej !
    Jak myślicie ?
    Nie będę się upierał co do 4,ale jakby naciągnąć to Gruntowy Wymiennik Ciepła w takim przypadku jest w gruncie tzn.pod podłogą
    Co do temperatury powrotu z podłogówki na 20 st.C to jeszcze lepiej,w lecie bardziej wychłodzi powietrze a w zimie to i tak więcej niż +7-10st.C z gruntu
    Co do zalania rurek w ławie,myślałem o tym ale nie wiem czy nie za bardzo nam będzie chłodziło fundament.

  15. #95
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.811

    Domyślnie

    Sa jakies termometry ktorymi mozna mierzyc na biezaco wode glikolu w rurze ?

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  16. #96

    Domyślnie

    Cytat Napisał szczukot
    Sa jakies termometry ktorymi mozna mierzyc na biezaco wode glikolu w rurze ?

    Fantom
    za 18 zł na allegro można kupić, nawiertka w rurze i wklejasz czujnik.
    Pozdrawiam,
    Michał

    już mieszkamy

  17. #97
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.811

    Domyślnie

    Czyli zwykly bagnetowy. A cos mniej inwazyjnego ? Czyli przeplywowo - z jednej strony rura, z drugiej rura (bez roznicy na jaki typ rury, moze byc PE, moze byc miedz)

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  18. #98

    Domyślnie

    Cytat Napisał szczukot
    Czyli zwykly bagnetowy. A cos mniej inwazyjnego ? Czyli przeplywowo - z jednej strony rura, z drugiej rura (bez roznicy na jaki typ rury, moze byc PE, moze byc miedz)

    Fantom
    No bez jaj, nawiercenie fi3 jest bardziej inwzyjne niż jej przecięcie ?
    Zresztą zasada pomiaru będzie taka sama więc po co przepłacać
    Pozdrawiam,
    Michał

    już mieszkamy

  19. #99
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.811

    Domyślnie

    Bedize bardziej inwazyjne, bi nie ma systemu na latanie takiej dziury. A jak sie wstawia cos w srodek rury, to laczenie nastepuje jakims tam systemem, ktory wystepuje w wiekszosci instalacji i dziala.

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  20. #100

    Domyślnie

    Cytat Napisał szczukot
    Bedize bardziej inwazyjne, bi nie ma systemu na latanie takiej dziury. A jak sie wstawia cos w srodek rury, to laczenie nastepuje jakims tam systemem, ktory wystepuje w wiekszosci instalacji i dziala.

    Fantom
    Obejrzyj kleje dwuskładnikowe po 5 pln albo kleje do rur z tworzyw sztucznych.
    Od dawna stosowane, wytrzymują i ciśnienie i temperatury. Wiele takich klejeń działa lepiej od tych złączek.
    Pozdrawiam,
    Michał

    już mieszkamy

Strona 5 z 92

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony