dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 51 z 92
Pokaż wyniki od 1.001 do 1.020 z 1825
  1. #1001
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cyprinus

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Skąd
    Bory Dolnośląskie
    Posty
    662

    Domyślnie

    Co miałeś na myśli mówiąc , że trzeba podać firmie oczekiwane parametry? Producent czy wykonawca? I w tym wątku strona wcześniej jest wyliczenie wykonania instalacji za bodaj 2800 , gdzie inwestor nie dotknął się własnymi rękami. Dla mnie "robimy sami " oznacza, że komponuję sam ( z Waszą pomocą) zestaw, kupuję go, ale potem wołam hydraulika, żeby to połączył.

  2. #1002
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.811

    Domyślnie

    No i ok. No to gdzie problem ?? Aby ktos Ci zorbil nagrzewnice, to musisz podac co od tej nagrzewnicy oczekujesz. Poczytaj troche ten watek, lub ten krotszy ktory podalem. Znajdziesz parametry jakie oczekuje firma robiaca nagzrewnice i w jakich granicach warto sie poruszac.

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  3. #1003
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cyprinus

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Skąd
    Bory Dolnośląskie
    Posty
    662

    Domyślnie

    No i przebrnąłem przez te 50 stron. Rozjaśniło mi się w głowie. Myślę, że odległość pomiędzy rurami w okolicach 1 m to trochę za mało. Myślę, że wkopię do jesieni 2 pętle po 100m fi 25. Obok domu przy okazji wypełniania fundamentów i obsypywania powstał staw ( no może na razie wyrobisko - ale wody do 0,5 m od rzędnej terenu ). W zasadzie tam też mógłbym umieścić rurę.

  4. #1004
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pietras83

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Łęknica
    Kod pocztowy
    68-208
    Posty
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piczman Zobacz post
    Wczoraj pomierzyłem taki glikolowy GWC jaki opisujesz.
    Sobie zrobiłem niedawno jak wielu się orientuje.

    Przed nagrzewnicą -16 C, za nagrzewnicą +0,5 C przy max wydajności centralki.
    Przed nagrzewnicą -16 C, za nagrzewnicą +6,3 C przy 1/4 wydajności centrali.

    Teraz widać jak ważna jest prędkość strugi przez nagrzewnicę z glikolem.
    Radzę nie oszczędzać na gabarytach, im większa tym lepiej !
    GWC chodzi od 2 miesięcy cały czas, mrozy siarczyste i te łagodniejsze ma w d...
    Glikol przed nagrzewnicą ma 6,5 C a za nagrzewnicą już 3,5 C !
    A więc ogólnie rzecz biorąc u mnie działa całkiem dobrze

    Poprawcie mnie jeśli się mylę.
    Sprawnośc tej nagrzewnicy to przy 25% prawie 100% wychodzi.

    Koś pisał wczweśnniej o 2 nagrzewnicach ale nikt nie podjął tematu a to wydaje się niezłe rozwiązanie (pod względem ekonomicznym) zakłdając taka samą sprawność tej drugiej działającej jako chłodnica.
    Tzn: glikol płynie z GWC o temp. załóżmy 10 * wpuszczamy go do chłodnicy zamontowanej na kanale wywiewnym gdzie powietrze wywiewane ma załóżmy 22* i przekazuje temp. czynnikowi, ten odbiera ciepło pchany do nagrzewnicy zamontowanej na kanale nawiewnym ma temp powiedzmy 21*
    ogrzewa powietrze nawiewane do temp. 20-19*. Przyjąłem straty po jednym stopniu może być więcej ale zakładając taką samą sprawność nagrzewnicy i chłodnicy jak u kolegi to nie powinno to odbiegać za dużo.
    Prostota konstrukcji, wszystko na jednej pompce od gwc, jakiś elektrozawór z termostatem odcinający obieg przez chłodnicę, oczywiście wentylatory EBM.
    Zdaje sobie sprawę że przy większej wydajności wentyli zmiany są spore ale koszty konstrukcji też dużo mniejsze niż reku, bypasy i siłowniki.
    Możliwe że coś przeoczyłem, więc proszę o krytykę. Nie wgłębiałem się w to za bardzo po prostu taki pomysł pod wpływem chwili.

    Przy okazji kombinuje jak ubrać takie potencjometry do EBMów żeby ładnie wyglądały dla żony bo powiedziała że takich pokręteł to ona nie chce w kuchni a wypasione sterowniki za drogie.
    Pozdrawiam

  5. #1005
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    swego czasu miałem taki rekuperator zrobiony z dwóch klimakonwektorów ...
    razem z GWC robiło to ok. 70-75% sprawności ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  6. #1006
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pietras83

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Łęknica
    Kod pocztowy
    68-208
    Posty
    155

    Domyślnie

    Myślicie że coś takiego by się nadało do regulacji EBM:
    http://allegro.pl/sciemniacz-kontrol...783938494.html
    Wiem że nie na temat ale na forum reku tymi ręcami.. poszło w kierunku drogich sterowników.

  7. #1007
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Opisujecie system reku szpitalnianego.
    Stosowane z powodzeniem od lat...
    Da się to odpowiednio policzyć i tak puścić, aby zadziałało poprawnie.
    Ale...
    Te nagrzewnice w takim systemie to o rząd większe jak dla "normalnego" glikolowca.
    (są powody)

    W każdej linii zdobniczej osprzętu elektrycznego jest ściemniacz.
    Trzeba wybrać ten "kręcony" a nie dotykowy.
    Potrzebna z niego jest gałka i osłonka.
    Montujemy w normalnej puszcze w ścianie i wygląda dobrze.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  8. #1008
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pietras83

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Łęknica
    Kod pocztowy
    68-208
    Posty
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Opisujecie system reku szpitalnianego.
    Stosowane z powodzeniem od lat...
    Da się to odpowiednio policzyć i tak puścić, aby zadziałało poprawnie.
    Ale...
    Te nagrzewnice w takim systemie to o rząd większe jak dla "normalnego" glikolowca.
    (są powody)

    W każdej linii zdobniczej osprzętu elektrycznego jest ściemniacz.
    Trzeba wybrać ten "kręcony" a nie dotykowy.
    Potrzebna z niego jest gałka i osłonka.
    Montujemy w normalnej puszcze w ścianie i wygląda dobrze.

    Adam M.

    No już chyba kumam o co chodzi z tymi wielkościami nagrzewnic.

  9. #1009
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pietras83

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Łęknica
    Kod pocztowy
    68-208
    Posty
    155

    Domyślnie

    Nie jednak nie kumam. Jakbyś mógł o co chodzi z tymi wielkościami? Trochę wolniej trybie wieczorem.
    Dzięki za pomysł z zamaskowaniem potencjometru.

  10. #1010
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Zasrane szczęście moje sprawiło, że musiałem z racji fachu (jednego z tych, które uprawiam) zetknąć się ze sprawami... dość niecodziennymi.
    Dane osobowe (magazyn danych), magazyn trucizn, pomieszczenia specjalnego przeznaczenia (sterylne, wysokiej czystości) itp...
    No takie tam... nie wymieniam wszystkich, bo po co...

    Jest zasada (bardzo słuszna), że w niektórych obiektach (laboratoria, szpitale, w tym np. zakaźne) powietrze wentylacyjne nawiewane nie ma prawa stykać się nawet przez grubą blachę, z tym wywiewanym.
    Tworzy się osobne, osobno sterowane lub współsterowane systemy. (kanały, urządzenia itp)
    Ale...
    Poprawność techniczna, zasady bezpieczeństwa - to jedno...
    A ekonomia - to drugie!
    ZAWSZE jest tam jakiś administrator, którego gówno obchodzi "co oni tam robią" tylko "za ile i ile kosztuje utrzymanie tego bajzlu".
    Inwestor/założyciel go sadza na takim stołku i z takim obowiązkiem.
    - To się liczy każdy lux oświetlenia, każdy dżul energii i każdy litr wody...

    Powstały więc koncepcje rekuperacji energii.\
    Z wody szarej, ścieków, wentylacji itp.

    Budując taki układ na dwóch nagrzewnicach trzeba się liczyć z tym, że powinny chodzić nawet przy braku energii elektrycznej.
    Zasilania gwarantowane, UPSy się stawia itp.
    Czas pracy takiego podtrzymania limitowany jest energożernością urządzeń odzyskujących.
    Wybiera się kompromis pomiędzy wielkością strugi medium i jej prędkością uwzględniając lepkość.

    Łopatą...
    Dużo wody przeniesie dużo ciepła/chłodu.
    Dużo wody przemieszcza duża pompa!
    Duża pompa dużo żre....

    Woda dużo "umie".
    Spora nagrzewnica to duża pojemność wodna i długi czas wymiany ciepła (skuteczność/sprawność)
    Małą pompką można przemieścić wystarczające ilości glikolu/wody.

    Mała nagrzewnica wymusza szybkie obiegi - duże opory i spore pompy...

    To tak ogólnie.
    Czasem steruje się to z jakiego kompa według wskazań termometrów pomocowanych w wielu miejscach.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  11. #1011
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pietras83

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Łęknica
    Kod pocztowy
    68-208
    Posty
    155

    Domyślnie

    Kalkulator systemair wyliczył chłodnicę o wym. 64/ 46 cm przy 150m3 ale za to przepływ 0,3l/s troche sporo 18 l/min. Wiec faktycznie spora musi być jak by chciał ją dla troche większego wydatku.
    Nagrzewnica mogłaby byc mniejsza bo wyższa temp. zaś. 19* a zwykła do gwc 6-10*.
    W sumie koszty zrobienia podobne do reku własnej roboty (elektrozawory, sterowanie) ale
    Spora różnica wychodzi na powietrzu wyrzucanym bo z reku wyrzuci nam powietrze dość zimne a tu wychodzi jakieś 17-18* -co mnie zaskoczyło ( z kalkulatora przy -15 i 20*) można jakoś wykorzystać

  12. #1012
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pietras83

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Łęknica
    Kod pocztowy
    68-208
    Posty
    155

    Domyślnie

    Mam do wykorzystania odległość 30 mb. -mogę wykopać 1 rów czyli około 60mb rury. Zostało mi trochę rury fi40 z pc. Czy mogę zrobić to na tej rurze czy trochę za duża pojemność i płyn nie ogrzeje się wystarczająco.
    Kubatura 450 m3 wentylowanych. W zimę na 1/4. ale latem przynajmniej 1/2 czyli 225m3. albo na max.
    Rekuperator planuję taki na około 250m3.
    GWC glikolowe będzie kopana przy okazji kopania kanalizacji tzn rura kan nad kolektorem a na końcu oczyszczalnia i rura fi 40 zawija za oczyszczalnią i wraca do garażu.
    Proszę o poradę czy te 60m ale fi 40 będzie ok. czy kombinować w dwóch warstwach rury fi 25 czy fi 32.

  13. #1013
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Cytat Napisał pietras83 Zobacz post
    Zostało mi trochę rury fi40 z pc.
    Ile ?
    Tyle że wystarczy na cały kolektor ?
    Nie chodzi o to czy glikol zdąży przyjąć energię z gruntu tylko o koszty budowy czyli o ekonomię !
    Zład nie jest potrzebny, stąd rurka zwykle fi 25 mm wystarcza a koszty medium są do przyjęcia .

    Policz sobie ilość glikolu , koszty samej rury i podejmij właściwą decyzję .

  14. #1014
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pietras83

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Łęknica
    Kod pocztowy
    68-208
    Posty
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piczman Zobacz post
    Ile ?
    Tyle że wystarczy na cały kolektor ?
    Nie chodzi o to czy glikol zdąży przyjąć energię z gruntu tylko o koszty budowy czyli o ekonomię !
    Zład nie jest potrzebny, stąd rurka zwykle fi 25 mm wystarcza a koszty medium są do przyjęcia .

    Policz sobie ilość glikolu , koszty samej rury i podejmij właściwą decyzję .

    Na cały nie wystarczy, trzeba by zgrzewać z kawałków. Czyli powinienem zrobić 2x po 60m fi 25? Może uda mi się jeszcze gdzieś pozawijać i wyjdzie po 75m.
    Tą swoją nagrzewnicę zamawiałeś u producenta, czy masz jakieś tanie źródełko?
    Chciałbym pozbierać już klamoty do montażu.
    .

  15. #1015
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Cytat Napisał pietras83 Zobacz post
    Na cały nie wystarczy, trzeba by zgrzewać z kawałków. Czyli powinienem zrobić 2x po 60m fi 25? Może uda mi się jeszcze gdzieś pozawijać i wyjdzie po 75m.
    Tą swoją nagrzewnicę zamawiałeś u producenta, czy masz jakieś tanie źródełko?
    Chciałbym pozbierać już klamoty do montażu.
    .
    2x75 było by super !
    Nagrzewnicę zamów w Promoncie, jeśli chcesz symbol żeby ominąć proces dobierania to pisz na adres w stopce .

    Pozdr.

  16. #1016
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pietras83

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Łęknica
    Kod pocztowy
    68-208
    Posty
    155

    Domyślnie

    Mam takie pytanie, tylko teoretyczne do znawców fizyki.
    Współczynnik przenikania ciepła przez grunt typu glina, iły to jakies 1,5.
    Czy w związku z tym jest bezsensem używanie do GWC wodnego czy rurowego - bez znaczenia, materiałów z lepszym lambda niz PE czy PP.
    Tak sobie myslę czy stosując inny materiał można by skrócić długość takiego wymiennika zachowując taką samą temp. na wylocie.
    Wydaje mi się że nic to nie da bo grunt i tak nie będzie wstanie doprowadzić tyle ciepła ile jest wstanie odeprać kolektor.
    Czy dobrze rozumuje?

  17. #1017
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał pietras83 Zobacz post
    Mam takie pytanie, tylko teoretyczne do znawców fizyki.
    Współczynnik przenikania ciepła przez grunt typu glina, iły to jakies 1,5.
    Czy w związku z tym jest bezsensem używanie do GWC wodnego czy rurowego - bez znaczenia, materiałów z lepszym lambda niz PE czy PP.
    Tak sobie myslę czy stosując inny materiał można by skrócić długość takiego wymiennika zachowując taką samą temp. na wylocie.
    Wydaje mi się że nic to nie da bo grunt i tak nie będzie wstanie doprowadzić tyle ciepła ile jest wstanie odeprać kolektor.
    Czy dobrze rozumuje?
    tak...
    bardzo dobrze rozumujesz ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  18. #1018
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pietras83

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Łęknica
    Kod pocztowy
    68-208
    Posty
    155

    Domyślnie

    W takim razie jeszcze jedno pytanie.
    Czy myślicie że zamiast zbiornika wyrównawczego może być trójnik i kawałek rurki powiedzmy 0,5m ponad nagrzewnicę zaślepionej i malutka dziurką?
    Czy wie ktoś gdzie mozna kupić taki mały zaworek z pływakiem podobny do tych w spłuczkach tylko musi działać odwrotnie tzn. syfon do góry zawór otwarty. Potrzebne mi do szczelnego odprowadzenia skroplin z kanałów.
    Ostatnio edytowane przez pietras83 ; 11-01-2013 o 09:19

  19. #1019
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.811

    Domyślnie

    Ja ciągle nie wiem po co ten zbiornik wyrównawczy. W tym roku wezmę się za składanie swojego GEC, ale zbiornika nie planuję. Robię układ zamknięty. Chyba, że są faktycznie jakieś przeciwwskazania o których nie wiem.

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  20. #1020
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pietras83

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Łęknica
    Kod pocztowy
    68-208
    Posty
    155

    Domyślnie

    Mi też sie wydaje że nie potrzebny. Wyliczenia promontu to strata ciśnienia 14kp toż to jest prawie nic. Mi też by pasował zamknięty. Ten kawałek rurki to taki kompromis miał być nie poparty żadnymi obliczeniami.
    Główkuje teraz nad odwodnieniem wentylacji. Chyba będzie trzeba jakieś syfony założyć tylko z dużym słupem wody i możliwością dolania. Znalazłem taki typowo do wentylacji ale można też "tymi ręcami". Potrzebuje tylko jaką przezroczysta rurę żeby widzieć czy przybywa, ubywa.

Strona 51 z 92

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony