dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 81 z 92
Pokaż wyniki od 1.601 do 1.620 z 1825
  1. #1601
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał humidorek Zobacz post
    Słyszałem opinie, że GGWC nie opłaca się
    I dobrze słyszałeś i dotyczy to każdego GWC Bierzemy pod lupę zimę a więc przy -15st.C z GWC do reku dochodzi +6-7st.C,jest ok,wymiennik nie zamarza i nawiew z reku mam +17-18st.C ale po odpieciu GWC nawiew mam "jedynie" +16st.C.Bierzemy pod lupę lato a więc przy +30st.C z GWC do reku dochodzi +15-16st.C a nawiew z reku +18-19st.C.Przy max nawiewie 200m3/h na 118m2 temperatura w pomieszczeniach ani drgnie.Wniosek ?GWC rurowy pod domem za 350zl działa pięknie...jedynie jako "grzałka" w reku Dlatego głupotą jest pakowanie tysięcy zl w coś takiego.

  2. #1602
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    I dobrze słyszałeś i dotyczy to każdego GWC Bierzemy pod lupę zimę a więc przy -15st.C z GWC do reku dochodzi +6-7st.C,jest ok,wymiennik nie zamarza i nawiew z reku mam +17-18st.C ale po odpieciu GWC nawiew mam "jedynie" +16st.C.Bierzemy pod lupę lato a więc przy +30st.C z GWC do reku dochodzi +15-16st.C a nawiew z reku +18-19st.C.Przy max nawiewie 200m3/h na 118m2 temperatura w pomieszczeniach ani drgnie.Wniosek ?GWC rurowy pod domem za 350zl działa pięknie...jedynie jako "grzałka" w reku Dlatego głupotą jest pakowanie tysięcy zl w coś takiego.
    humidorek

    Testowano to niejednokrotnie.
    Zawsze, jak były mrozy a obsługa "zaspała" i nie załączyła pompy - rozwalało nagrzewnicę.
    Rozległe układy pracowały na wodzie dla oszczędności.

    Jak braknie prądu w mrozy na dłużej to masz pewną wymianę nagrzewnicy.

    Arturo72
    Zrozumiesz ten problem jak zaczniesz kierować się bilansem ciepła a nie wskazaniem termometru.
    Napięcie w gniazdku mierzysz manometrem?
    Czemu?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  3. #1603

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Testowano to niejednokrotnie. Zawsze, jak były mrozy a obsługa "zaspała" i nie załączyła pompy - rozwalało nagrzewnicę. Rozległe układy pracowały na wodzie dla oszczędności. Jak braknie prądu w mrozy na dłużej to masz pewną wymianę nagrzewnicy.
    Czyli tak jak myślałem. W większości układów zatem nie ma sensu taka oszczędność. U mnie glikol będzie kosztował więcej, niż nagrzewnica, więc zamiana go na wodę i podpięcie pompki obiegowej pod UPS jest godne rozważenia...

  4. #1604

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Rozumiem, że dysponujesz lepszym...
    Zapodasz czy utajnisz?

    Adam M.
    Żadna tajemnica - mam GGWC pod trawnikiem , nie jak kolega pod domem . Dla mnie nie jest to sprawa czystej kalkulacji finansowej, ale element układanki aby zachować latem komfort bez klimy - i moim zdaniem sprawdza się.
    Ps. dlaczego nie pod domem?
    1. praktycznie nienaprawialne DZ w razie awarii
    2. gorsza regeneracja DZ - no chyba że dom stoi bezpośrednio na źródełku - jak sam wiesz Adamie nośnikiem energii w gruncie jest woda nie powietrze
    3. gdzie sens zwiększania delty między podłogą a gruntem w zimie przy podłogówce ??? grzanie powietrza kosztem strat przez podłogę ??

  5. #1605

    Domyślnie

    W kwestii GGWC pod domem - ja nie obstaję, że to dobre rozwiązanie, nie neguję też argumentów, jakie przytoczyłeś. Miałem wykop to włożyłem rurki, nie robiłem wykopu specjalnie dla nich. A na parterze będę miał lokal usługowy, więc nie będzie podłogówki.

  6. #1606

    Domyślnie

    Cytat Napisał humidorek Zobacz post
    Jeśli ten glikol ma płynąc przez nagrzewnicę umieszczoną w czerpni, to musi być odpory na -25 a może nawet na -30*C
    Z pewnością nie, bo nawet jak na dworze będziesz miał -30, to glikol, mający powiedzmy na wejściu 6 st C, nie schłodzi się niżej, niż, zakładam -5. Chyba, że będziemy pompować ogromne ilości powietrza przy małym przepływie glikolu - ale to raczej nie dotyczy domków prywatnych.

  7. #1607

    Domyślnie

    Cytat Napisał humidorek Zobacz post
    Słyszałem opinie, że GGWC nie opłaca się w stosunku do grzałki w czerpni, jeśli jego układanie wymagałoby jakiejkolwiek pracy specjalnej. Ja zrobiłem GGWC, układając rury pod całym domem, bo i tak musiałem wybierać grunt nienośny na 1,5m, ale gdyby nie to, to bym nie robił. Także przelicz nakłady i zyski w obu wersjach i będziesz mógł podjąć optymalną decyzję
    W moim przypadku budowa glikolowca, po taniości wyniosłaby ok 3.5 - 4 tys zł. Ponieważ mam klimę, pomijam wpływ GWC na ochładzanie latem, bo jego wpływ jest minimalny. Nawet, jeśli przyjmiemy 90 dni mrozów ze średnią temp -5 i 50% czasu pracę Air PAcka 1 wymianę/h i 50% czasu 0.33 wymiany na godzinę, to wg producenta zużyjemy 1500 kWh na te 90 chłodnych dni, czyli ok 800 zł. Czyli DOBRY GWC może się opłacić!

    http://thesslagreen.com/product/airpack-h/

  8. #1608
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał pipit Zobacz post
    W moim przypadku budowa glikolowca, po taniości wyniosłaby ok 3.5 - 4 tys zł. Ponieważ mam klimę, pomijam wpływ GWC na ochładzanie latem, bo jego wpływ jest minimalny. Nawet, jeśli przyjmiemy 90 dni mrozów ze średnią temp -5 i 50% czasu pracę Air PAcka 1 wymianę/h i 50% czasu 0.33 wymiany na godzinę, to wg producenta zużyjemy 1500 kWh na te 90 chłodnych dni, czyli ok 800 zł. Czyli DOBRY GWC może się opłacić!

    http://thesslagreen.com/product/airpack-h/
    Bzdura:
    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Bierzemy pod lupę zimę a więc przy -15st.C z GWC do reku dochodzi +6-7st.C,jest ok,wymiennik nie zamarza i nawiew z reku mam +17-18st.C ale po odpieciu GWC nawiew mam "jedynie" +16st.C.
    Nawiew normowy w zimie bo inaczej pustynia by była.
    A ile przewidują normy to zapraszam do lektury.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 28-06-2018 o 20:16

  9. #1609

    Domyślnie

    Cytat Napisał pipit Zobacz post
    Z pewnością nie, bo nawet jak na dworze będziesz miał -30, to glikol, mający powiedzmy na wejściu 6 st C, nie schłodzi się niżej, niż, zakładam -5. Chyba, że będziemy pompować ogromne ilości powietrza przy małym przepływie glikolu - ale to raczej nie dotyczy domków prywatnych.
    W takiej sytuacji to zwykła woda wystarczy - nie zamarźnie w ruchu - jak strumienie w górach. Ale pomyśl o ew. awarii pompki lub przerwie prądu...

  10. #1610

    Domyślnie

    A z innej beczki - czy ktoś wykorzystał GGWC na potrzeby dolnego źródła pompy ciepła? Zastanawiam się, czy to ma sens przy rurach ułożonych pod domem na głębokości 2m, gdzie zimą jest woda gruntowa.

  11. #1611
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Można, bo to prawie to samo, ale...
    Na potrzeby indukcyjnych belek chłodzących czy GGWC starcza.
    Dla PC trochę małe to źródełko.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  12. #1612

    Domyślnie

    Dzięki, akurat też wyszperałem ciekawy artykuł, który też to potwierdza i wskazuje, że grunt, w którym stoi woda jest wręcz najlepszy. Przeliczyłem też sobie jego potencjał grzewczy i możliwą moc pompy ciepła i wychodzi mi, że wystarczy na 90% zapotrzebowania z charakterystyki energetycznej (teoretycznie oczywiście). Reszta mogłaby iść z dogrzewania ciepła wentylacji energią ze zbiornika wody szarej.

    https://muratordom.pl/instalacje/pom...gE87-aqo8.html

    Ogólnie wydaje mi się, że GGWC ma znacznie większy sens jako źródło dla pompy ciepła, niż dla nagrzewnicy/chłodnicy wentylacji (bo i tak wentylacją domu nie ogrzejemy ani nie ochłodzimy).
    Ostatnio edytowane przez humidorek ; 29-06-2018 o 20:19

  13. #1613
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Wentylacja - wentyluje.
    System grzewczy - grzeje
    System chłodniczy - chłodzi
    Żaden nie zastępuje innego.
    Chcesz mieć luksusy i komfort - buduj wszystkie.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  14. #1614

    Domyślnie

    Tak oczywiście, już wspominałem, że powietrze ma za małą pojemność by przenieść ciepło/chłód, stąd mój wniosek, że energię z GGWC znacznie efektywniej jest oddać do pompy ciepła, niż nagrzewnicy wentylacji. A co do tego dogrzewania wentylacją - będę miał lekki nadmiar ciepła z wody szarej (większość pójdzie do CWU), więc ten 1*C mi ona podgrzeje nawiew. Ale to na razie teoria, zleciłem nową charakterystykę energetyczną (z rzeczywistymi parametrami wentylacji, czyli 30% projektowej) i to mi coś więcej powie, bo mam wrażenie, że tańsze od pompy ciepła będzie ogrzewanie elektryczne (cena grzejnika wodnego 500W dla pompy ciepła to 400zł, a elektrycznego 200zł), a w elektryce brak inwestycji w instalację rur, pompę ciepła/kocioł i GGWC/przyłącze gazu. Sporo się przez ostatnie lata pozmieniało, kto by przypuszczał, że ogrzewanie najdroższe stanie się najtańsze...

    Ale przepraszam za dygresje to nie ten wątek

  15. #1615

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Wentylacja - wentyluje.
    System grzewczy - grzeje
    System chłodniczy - chłodzi
    Żaden nie zastępuje innego.
    Chcesz mieć luksusy i komfort - buduj wszystkie.

    Adam M.
    Nie do końca masz rację.
    WM z reku ( z lub bez GWC ) tylko wentyluje ?
    PC z podłogówką wodną tylko grzeje czy też może chłodzić ?
    Klmatyzacja tylko może chłodzić czy również grzać ?
    Nie wszystko jest białe lub czarne - jest czasem szare.

  16. #1616

    Domyślnie

    O ile grzanie często może być zamienne z chłodzeniem, bo są te same elementy, tylko rożna temperatura czynnika (tu dochodzi więc jeszcze kwestia skraplania), to trudno o taką wymienność z wentylacją - bo wtedy strumienie powietrza są zupełnie inne i tego się nie powinno łączyć ze względów ekonomicznych

  17. #1617
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Jak coś jest do wszystkiego to jest także do niczego!
    Ja wiem, że mikroskopem da się gwoździe wbijać.
    Tylko po co?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  18. #1618
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Nie do końca masz rację.
    WM z reku ( z lub bez GWC ) tylko wentyluje ?
    .
    A jakie ma inne funkcje oprócz wentylowania?

  19. #1619

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    A jakie ma inne funkcje oprócz wentylowania?
    Specjalista od świadectw energetycznych budynku pyta jaka jest funkcja rekuperatora czy GWC ??
    WM służy do wentylowania - bez dyskusji.
    Wg ciebie rekuperator czy GWC służy tylko do wentylowania ???

  20. #1620
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Specjalista od świadectw energetycznych budynku pyta jaka jest funkcja rekuperatora czy GWC ??
    WM służy do wentylowania - bez dyskusji.
    Wg ciebie rekuperator czy GWC służy tylko do wentylowania ???
    Pytałem do czego słuzy oprócz wentylowania wm, nie pytałem jaka jest funkcja rekuperatora cz GWC. Po co tak przekrecac
    Wentylacja mechaniczna nie istotne czy z reku czy bez jak równiez z GWC czy bez zawsze i wyłacznie słuzy tylko do wentylowania.

Strona 81 z 92

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony