dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 84 z 92
Pokaż wyniki od 1.661 do 1.680 z 1825
  1. #1661

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Ale tu nie chodzi o kasę bo ja nie chciałem klimy w domu i udało się.
    A czym się różni dla człowieka nawiew przez GWC od nawiewu klimy?
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  2. #1662
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    No właśnie moje GGWC nie przekracza punktu rosy w tym roku może dwa razy się zdarzyło. To mój największy ból.
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 01-08-2018 o 21:02
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  3. #1663

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    A czym się różni dla człowieka nawiew przez GWC od nawiewu klimy?
    Intensywnością nawiewu ??? Ile masz m3 przy WM - góra kilkaset/h, przy klimie to kilka tys. m3 przemielone.

  4. #1664

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Intensywnością nawiewu ??? Ile masz m3 przy WM - góra kilkaset/h, przy klimie to kilka tys. m3 przemielone.
    E tam, wstawiasz taką mocy 3.5 kW i kręcisz ją na minimum, to oznacza ledwo średnią wydajność WM
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  5. #1665

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    E tam, wstawiasz taką mocy 3.5 kW i kręcisz ją na minimum, to oznacza ledwo średnią wydajność WM
    To jaka jest moc chłodnicza przy takim minimum ??? Chyba moje GGWC da więcej.

  6. #1666

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    To jaka jest moc chłodnicza przy takim minimum ??? Chyba moje GGWC da więcej.
    Trzeba by policzyć. Klima rzuci z 14 stopni przy 300 m3/h. GWC w środku lata będzie dmuchać 20 stopni lub więcej...

    Ustawienie 24 stopni i wentylator na minimum to da pewnie 300/400 m3/h porozkładane na wszystkie anemostaty.

    O ile klima pracuje w trybie ciągłym to ważniejsze jest niedopuszczanie do przegrzania, a tutaj moc nie jest taka istotna.
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  7. #1667

    Domyślnie

    Miloszenko czy Ty sam czytasz Co piszesz ?? Fizyki nie oszukasz , aby schłodzić pomieszczenie do określonej temperatury to niezależnie czy użyjesz do tego klimy czy GGWC to potrzebujesz analogicznej mocy. Oczywiście że klima ma większe możliwości ( bo ma większą moc chłodniczą ).

  8. #1668

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Miloszenko czy Ty sam czytasz Co piszesz ?? Fizyki nie oszukasz , aby schłodzić pomieszczenie do określonej temperatury to niezależnie czy użyjesz do tego klimy czy GGWC to potrzebujesz analogicznej mocy. Oczywiście że klima ma większe możliwości ( bo ma większą moc chłodniczą ).
    Mam wystarczająca przykładów żeby zdawać sobie dokładnie sprawę jakie rozwiązanie jest skuteczne.

    Nie tylko chcemy schłodzić, ale przede wszystkim utrzymywać komfort, czyli nie przegrzać. Obliczeniowa potrzeba utrzymania temperatury X nie musi być z tym tożsama ( i często nie jest).
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  9. #1669
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Mysław
    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Marki
    Posty
    960
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    OK, Surgi22, super informacje, dziękuję, ale mam jeszcze kilak pytań:

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Ustawione mam minimalną na 14C aby uniknąć roszenia podłogi. Skąd ma się w anhydrycie wziąć wilgoć- skoro pod deskę 3w był impregnowany ( wzmacniany) poliuretanem i na takiż klej była klejona ?? ( no chyba że rurka strzeli ).
    Rurki w podłodze Rehau - o ile pamiętam Rautherm s.
    Ok, 14 stopni Celsjusza na minimum - co do punktu rosy - w anhydrycie w warunkach użytkowych masz i będziesz miał jakieś 2-3% wagowo wilgoci (przy dobrej izolacji, dobrym odseparowaniu, podkładzie, braku usterek, etc) - faktycznie w tych warunkach ciężko o wilgoć. Jakkolwiek będę szukał opracowań w tym zakresie - pewnie muszę iść do źródeł z US albo DE, tam do takich rzeczy podchodzą bardziej dokładnie.

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    PC PW 11 kW grzeję chłodzę 270m2 ( faktycznie nieco mniej bo w kotłowni i spiżarni -razem ok,10m2 nie mam rurek ) + garaż 40m2 - grzeje do 15C, chłodzę sporadycznie . Dodatkowo 140m2 strychu nieużytkowego - grzanego i chłodzonego pośrednio bo zyskami/stratami z domu .
    OK, garaż u mnie ma instalację na grzanie, ale na razie nie było potrzeby...

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Jaki koszt chłodzenia PC PW nie sprawdzałem. Łącznie za prąd w G11 ok 75000PLN na rok ( w tym wszystko - grzanie , chłodzenie, wentylacja , CWU, oświetlenie, gotowanie etc - gazu nie mam i nie chcę ).
    75 000 zł czy 7 500 zł ?

    Ja mam PC 16kW Inwerter, 263 m2 powierzchni bez poddasza (80m2 po podłodze) gdzie warunki zależą od zysków i strat budynku, w tym jest garaż 55m2 którego generalnie nie grzeję - jest ustawione na 11 stopni, ale na razie nawet w tą najsilniejszą porę mrozów, nie było potrzeby uruchamiania obiegu grzania (grzanie podłogą - garaż jest w bryle budynku - dobrze zaizolowany). Do tego mam rekuperator 650m3, wszystko w elektryce, bardzo dużą lodówkę, sporo elektroniki i płacę jakieś 3000 na rok z okresem grzewczym zimą... ok, nie ma pompy/kompresora jeszcze do podlewania i nie chłodzę... ale różnica minimum te 4500 zł, to dużo! Bo to miesięcznie daje jakieś 500zł średnio u Ciebie? I ja jadę jeszcze na budowlanej taryfie!

    Nie walnąłeś się przy obliczaniu?

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Chłodzenie latem na ogół załącza się jak na zewnątrz powyżej 26-27C i w domu powyżej zadanych 23C - chodzi do czasu osiągnięcia zadanej temperatury i jeżeli ocenia że temperatura na zewnątrz wymaga dalszego chłodzenia - jest to inwertor i pracuje z modulowaną mocą.
    Ok, a mierzyłeś ile czasu chodzi taka PC aby schłodzić wnętrze do tej temperatury? Dane kosztowe i czas pracy jest dla mnie dość ważną informacją, przy wyborze klimatyzacja (względnie fancoile na WL z PC), vs chłodzenie podłogą.
    Ostatnio edytowane przez Mysław ; 12-08-2018 o 10:16
    Mysław
    --
    ENERGOOSZCZĘDNY PROJEKT - MOCNO INDYWIDUALNY
    Mój dziennik + wpisy odwiedzających


  10. #1670

    Domyślnie

    Kosztowo miało być 7500 PLN ( oczywiście nie 75000PLN ). Latem ok 600 PLN, zimą 800PLN.
    Nie wiem jak u Ciebie ale ja mam 3 panie w domu i zużycie CWU znacznie powyżej średniej, oświetlenie zenwnętrzne domu, system podlewania, monitoring domu ( 8 kamer , bariery) rolety, markizy, 2 lodówki, często goście 5-6 osób w domu to wszystko czyni różnicę.
    Ps 4500/12 to nie 500 tylko 375 PLN.

  11. #1671
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Mysław
    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Marki
    Posty
    960
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Mam wystarczająca przykładów żeby zdawać sobie dokładnie sprawę jakie rozwiązanie jest skuteczne.

    Nie tylko chcemy schłodzić, ale przede wszystkim utrzymywać komfort, czyli nie przegrzać. Obliczeniowa potrzeba utrzymania temperatury X nie musi być z tym tożsama ( i często nie jest).
    Witam, pozwolę sobie wtrącić pewne spostrzeżenia:

    - GGWC jest ok do podgrzewania zimą i schładzania latem - ale tylko w zakresie kilku stopni - nie będzie działać jak klimatyzacja
    - można do GGWC podpiąć agregat z zimną wodą ale to nie będzie tak wydajne jak klimatyzacja z dwóch powodów:
    a) ilość wymian jakie na godzinę zrobi GGWC z REKU, a ilość wymian które robi klimatyzacja
    b) powietrze przerabiane przez klimę jest powietrzem z wewnątrz (mielimy to samo powietrze wewnątrz, z małym dodatkiem temperatury z zewnątrz)
    - nie wiem ile czasu trzeba, aby schłodzić dom/utrzymać 23 stopnie wewnątrz, przy użyciu podłogi, nie liczyłem tego, nie widziałem badań, ale wydaje się, że nadal skuteczniejsza będzie klimatyzacja
    - rozwiązaniem alternatywnym dla typowej klimatyzacji i moim zdaniem mało skutecznego chłodzenia podłogą, będzie zastosowanie obydwu poniższych rozwiązań:
    a) GGWC podłączone do zimnego glikolu z PC
    b) FANCOIL (pasywny lub aktywny z własną PC) podłączony do zimnego glikolu z PC

    Juz kiedyś u siebie pisałem, tak robią to w USA w domach drewnianych, ogrzewanych i chłodzonych nadmuchowo, gdzie centrale REKU są połączone z systemami ogrzewania i chłodzenia. Do tego u nas robi się bufory lub zasobniki ciepła, u nich robi się zasobniki na chłód, które podłącza się do GGWC, a ten chłód jest z obwodu GGWC. W dużych instalacjach domowych stoją nawet 2-3 zasobniki 300-400L takiego chłodu... trochę jak w przemysłówkach z wodą lodową, bądź technologiczną o niskiej temperaturze, np 7 stopni.)

    I coraz bardziej w tym kierunku się skłaniam, dobry fancoil na każdym piętrze, bufor na chłód, zasilanie bufora z PC 2-3 stopnie, na fancoil temperatura 7-9 stopni.
    Wtedy nie ma dużego ruchu powietrza, można regulować obwodem wtórnym jaka temperatura będzie na powietrzu wychodzącym z fancoila. PRzy utrzymaniu systemu odwróconego, przy dodatkowych 2-3 zaworach 2-3 drożnych, można też takim fancoilem i GGWC podnosić temperaturę w okresach gdy ogrzewanie podłogowe jeszcze jest za mocne (przy dobrze izolowanych domach)...

    Ktoś miał styczność z takimi instalacjami w domach jednorodzinnych?
    Mysław
    --
    ENERGOOSZCZĘDNY PROJEKT - MOCNO INDYWIDUALNY
    Mój dziennik + wpisy odwiedzających


  12. #1672
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Mysław
    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Marki
    Posty
    960
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Kosztowo miało być 7500 PLN ( oczywiście nie 75000PLN ). Latem ok 600 PLN, zimą 800PLN.
    Nie wiem jak u Ciebie ale ja mam 3 panie w domu i zużycie CWU znacznie powyżej średniej, oświetlenie zenwnętrzne domu, system podlewania, monitoring domu ( 8 kamer , bariery) rolety, markizy, 2 lodówki, często goście 5-6 osób w domu to wszystko czyni różnicę.
    Ps 4500/12 to nie 500 tylko 375 PLN.
    Dzięki za info

    PS - 7500 na 12 to 625 nie 375 skad nagle 4500?
    PSS - u mnie są 4 panie w domu ale na razie 3 to my jeszcze dawkujemy wodę... jaki masz zasobnik CWU? w jakiej klasie energetycznej?
    Ostatnio edytowane przez Mysław ; 12-08-2018 o 10:17
    Mysław
    --
    ENERGOOSZCZĘDNY PROJEKT - MOCNO INDYWIDUALNY
    Mój dziennik + wpisy odwiedzających


  13. #1673

    Domyślnie

    Sam pisałeś o różnicy 4500PLN. Ja 7500 Ty 3000 PLN.
    Ps. mam 2 bufory do CWU. Przy PC PW do grzania CWU na strychu ok 200 litów i na dole 280 litrów ( myślałem że wystarczy ale po 3 kąpielach w wannie moich pań raz się zdarzyło że miałem chłodną ).

  14. #1674
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.205

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mysław Zobacz post
    Witam, pozwolę sobie wtrącić pewne spostrzeżenia:

    - GGWC jest ok do podgrzewania zimą i schładzania latem - ale tylko w zakresie kilku stopni - nie będzie działać jak klimatyzacja
    - można do GGWC podpiąć agregat z zimną wodą ale to nie będzie tak wydajne jak klimatyzacja z dwóch powodów:
    a) ilość wymian jakie na godzinę zrobi GGWC z REKU, a ilość wymian które robi klimatyzacja
    b) powietrze przerabiane przez klimę jest powietrzem z wewnątrz (mielimy to samo powietrze wewnątrz, z małym dodatkiem temperatury z zewnątrz)
    - nie wiem ile czasu trzeba, aby schłodzić dom/utrzymać 23 stopnie wewnątrz, przy użyciu podłogi, nie liczyłem tego, nie widziałem badań, ale wydaje się, że nadal skuteczniejsza będzie klimatyzacja
    - rozwiązaniem alternatywnym dla typowej klimatyzacji i moim zdaniem mało skutecznego chłodzenia podłogą, będzie zastosowanie obydwu poniższych rozwiązań:
    a) GGWC podłączone do zimnego glikolu z PC
    b) FANCOIL (pasywny lub aktywny z własną PC) podłączony do zimnego glikolu z PC

    Juz kiedyś u siebie pisałem, tak robią to w USA w domach drewnianych, ogrzewanych i chłodzonych nadmuchowo, gdzie centrale REKU są połączone z systemami ogrzewania i chłodzenia. Do tego u nas robi się bufory lub zasobniki ciepła, u nich robi się zasobniki na chłód, które podłącza się do GGWC, a ten chłód jest z obwodu GGWC. W dużych instalacjach domowych stoją nawet 2-3 zasobniki 300-400L takiego chłodu... trochę jak w przemysłówkach z wodą lodową, bądź technologiczną o niskiej temperaturze, np 7 stopni.)

    I coraz bardziej w tym kierunku się skłaniam, dobry fancoil na każdym piętrze, bufor na chłód, zasilanie bufora z PC 2-3 stopnie, na fancoil temperatura 7-9 stopni.
    Wtedy nie ma dużego ruchu powietrza, można regulować obwodem wtórnym jaka temperatura będzie na powietrzu wychodzącym z fancoila. PRzy utrzymaniu systemu odwróconego, przy dodatkowych 2-3 zaworach 2-3 drożnych, można też takim fancoilem i GGWC podnosić temperaturę w okresach gdy ogrzewanie podłogowe jeszcze jest za mocne (przy dobrze izolowanych domach)...

    Ktoś miał styczność z takimi instalacjami w domach jednorodzinnych?
    Poczytaj o indukcyjnych belkach chłodzących.
    Można je zasilić z GGWC.
    (wtedy ten bufor chłodu masz w ziemi i jest naprawdę duży)

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  15. #1675

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mysław Zobacz post
    Dzięki za info

    PS - 7500 na 12 to 625 nie 375 skad nagle 4500?
    PSS - u mnie są 4 panie w domu ale na razie 3 to my jeszcze dawkujemy wodę... jaki masz zasobnik CWU? w jakiej klasie energetycznej?
    Dopiero teraz doczytałem że mieszkasz od kilku ( 2-3 ? ) miesięcy , a zimą miałeś 18-19C . Sorki ale nie da się twego tak porównać.
    1C cieplej w zimie to ik. 5-10% wyższe koszty ogrzewania, a gdzie CWU ?? Poza tym u mnie parter do 3m, góra 2,8 i zdecydowanie większe przeszklenia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20160902_182455.jpg
Wyświetleń:	51
Rozmiar:	97,5 KB
ID:	417399
    Pomieszkasz 2-3 lata , ogrzejesz zimą do 22-23C i podobnie schłodzisz latem to porównamy koszty.

  16. #1676
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Mysław
    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Marki
    Posty
    960
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Sam pisałeś o różnicy 4500PLN. Ja 7500 Ty 3000 PLN.
    Ps. mam 2 bufory do CWU. Przy PC PW do grzania CWU na strychu ok 200 litów i na dole 280 litrów ( myślałem że wystarczy ale po 3 kąpielach w wannie moich pań raz się zdarzyło że miałem chłodną ).
    Ok, faktycznie, zagubiłem się i to mi umknęło
    Ja mam jeden 400L, na razie nie zabrakło i jeszcze się w chłodnej nie musiałem myć
    U nas przez wzgląd na oszczędności, wanny nie są zbyt duże i są tylko dwie ( u nas i w Mysławiątek łazience, plus każda z trzech łazienek ma prysznice, z cxego dwa z rekuperatorem wodnym).
    Mysław
    --
    ENERGOOSZCZĘDNY PROJEKT - MOCNO INDYWIDUALNY
    Mój dziennik + wpisy odwiedzających


  17. #1677
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Mysław
    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Marki
    Posty
    960
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Dopiero teraz doczytałem że mieszkasz od kilku ( 2-3 ? ) miesięcy , a zimą miałeś 18-19C . Sorki ale nie da się twego tak porównać.
    1C cieplej w zimie to ik. 5-10% wyższe koszty ogrzewania, a gdzie CWU ?? Poza tym u mnie parter do 3m, góra 2,8 i zdecydowanie większe przeszklenia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20160902_182455.jpg
Wyświetleń:	51
Rozmiar:	97,5 KB
ID:	417399
    Pomieszkasz 2-3 lata , ogrzejesz zimą do 22-23C i podobnie schłodzisz latem to porównamy koszty.
    Zapewne masz rację, ale widzę średnie zużycia i nadal wychodzi mi jakoś dużo.
    Ok, szkieł mam sporo, ale nie aż tak - strop podłoga na parterze to 3,2m, do sufitu jest 3m, a na piętrze 2,75.
    Okna mam na parterze 2,6m wysokosći i rózne 1m, 2m, 2,4m szerokości, na górze już inaczej.

    Ale jak sam napisałeś, zobaczymy za rok i potem dwa.
    Mysław
    --
    ENERGOOSZCZĘDNY PROJEKT - MOCNO INDYWIDUALNY
    Mój dziennik + wpisy odwiedzających


  18. #1678
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Mysław
    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Marki
    Posty
    960
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Poczytaj o indukcyjnych belkach chłodzących.
    Można je zasilić z GGWC.
    (wtedy ten bufor chłodu masz w ziemi i jest naprawdę duży)

    Adam M.
    Ok, dziękuję Adam, temat ciekawy, ale nie wiem czy nie za dużo przeróbek u mnie bym musiał zrobić, aby to gdzieś zmieścić, przynajmniej na parterze... choć, jakiś pomysł by się wymyśliło.
    Mysław
    --
    ENERGOOSZCZĘDNY PROJEKT - MOCNO INDYWIDUALNY
    Mój dziennik + wpisy odwiedzających


  19. #1679

    Domyślnie

    hej,
    jako, że to mój pierwszy post w tym wątku, to na wstępie dzięki za wszystkie cenne rady. NIezwykle pomocny temat.

    Zdecydowałem się robić GWC "tymi ręcami", w sposób oposiany w tym wątku. Zanim dojdę do pytań, opiszę w skrócie moją obecną sytuację.
    Buduje dom jednorodzinny, powierzchnia 156m2, parterówka z zaadaptowanym poddaszem. Dom szkieletowy, drewniany. Płyta fundamentowa grzewcza, ogrzewanie podłogowe w całym domu głwinie ze względu na to że głównym źródłem ciepła ma być pompa ciepła powietrze-woda.

    Kupiłem rurę PE25 150mb w 1 kręgu, mam zamiar przeciąć ją na pół i rozłożyć 2 pętle po 75mb na głębokości około 1,7m. Jak się uda to 2m.
    W domu planuje zrobić rekuperację. Zależy mi aby GWC wspomagało wentylacje szczególnie w lato, dając dodatkowy chłód.
    działka ma powierzchnię niecałe 700m2. Płyta fundamentowa została już zrobiona. Chciałbym ułozyc rury GWC w dwóch płaszczyznach wokół domu. W tym miejscu mam już dośc niski poziom gruntu (około 1,2 metra poniżej poziomu gruntu) w związku z czym wykop będzie mniej pracochłonny niż w pozostałych miejscach działki, co przełoży się na krótszą pracę koparki.
    Badania geotechniczne wykazały, że grunt to głównie piach oraz glina. Nie wiem na jakim poziomie są wody gruntowe. Odwierty 4m nie wykazały wody.

    Rozrysowałem sobie jak mogłyby przebiegać rury od GWC (załączone zdjęcie). Pierwsza pętla oznaczona kolorem zielonym, druga pomarańczowym. Każda z pętli ma około 75mb. Zachowałem odstępy między rurami 1m.
    Czy takie ułożenie rur będzie ok?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rurki_gwc.jpg
Wyświetleń:	101
Rozmiar:	80,3 KB
ID:	417942

    wszelkie rady mile widziane, dziekI!

  20. #1680

    Domyślnie

    Na istotne chłodzenie latem (zwłaszcza jak masz rekuperację) raczej nie licz. Do będzie się troszkę (ale tylko troszkę) wolniej nagrzewał, ale nie schłodzisz go przez GGWC. Druga kwestia - zamień kierunek w jednej z rur - by te blisko siebie z dwóch pętli były obie wylotowe, a ta na zewnątrz obie powrotne.

Strona 84 z 92

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony