dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 7
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 128
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotr.nowy
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    1.526
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    109

    Domyślnie Ogrzewanie nadmuchowe

    Czy ktoś używa ogrzewania nadmuchowego i może się podzielić wrażeniami ?
    Chodzi mi miedzy innymi o możliwość rozsądnego połączenia takiego ogrzewania z reku i klimą.

    Mile widziany namiar na godnego polecenia wykonawcę?

    A może , że jakiś fachowiec jest na forum i sam się poleci.
    Jeśli sie mylę to niech mnie ktoś poprawi !
    PIOTREK
    DZIENNIK EM-02
    GALERIA EM-02

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie Re: Ogrzewanie nadmuchowe

    Cytat Napisał piotr.nowy
    Czy ktoś używa ogrzewania nadmuchowego i może się podzielić wrażeniami ?
    Osobiście nie mam, ale mam klienta który ma takie ustrojstwo. Źródło ciepła to palnik na propan z butli. Ów klient właśnie przymierza się do "modernizacji" zasilania z propanu na gruntową pompę ciepła, jestem w trakcie projektu.

    Myślałem szczerze mówiąc że nadmuchowe będzie wyczuwalne w domu, że jakiś dyskomfort się pojawi, ale właściciele twierdzą że całkiem przyjemnie się mieszka.
    Osobiście nie wybrałbym jednak takiego rozwiązania.
    Nie ma żadnej możliwości akumulacji energii, chyba że gigantyczny zasobnik i nagrzewnica wodna. Dla tradycyjnych paliw to bez znaczenia, dla pompy ciepła owszem kiepsko.

    Wentylacja to po prostu "klapka" ręcznie ustawiana na pozycję czerpania części powietrza z zewnątrz.
    Nie wiem czy o rekuperatorze można tu myśleć.
    Tę instalację którą widziałem wykonała firma, chyba dobrze mówię, "Polski Komfort" czy jakoś tak ze "stolycy". Całość dość solidnie.
    Urządzenie było renomowanej firmy Carrier.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie Re: Ogrzewanie nadmuchowe

    Cytat Napisał pompxxla
    Wentylacja to po prostu "klapka" ręcznie ustawiana na pozycję czerpania części powietrza z zewnątrz.
    Nie wiem czy o rekuperatorze można tu myśleć.
    Dlaczego nie? Jeśli jest centralny pobór powietrza do wentylacji i centralny zrzut zużytego powietrza, rekuperator można byłoby zastosować...
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  4. #4

    Domyślnie Re: Ogrzewanie nadmuchowe

    Cytat Napisał piotr.nowy
    Czy ktoś używa ogrzewania nadmuchowego i może się podzielić wrażeniami ?
    Chodzi mi miedzy innymi o możliwość rozsądnego połączenia takiego ogrzewania z reku i klimą.

    Mile widziany namiar na godnego polecenia wykonawcę?

    A może , że jakiś fachowiec jest na forum i sam się poleci.
    Mam w domu ogrzewanie nadmuchowe (gaz ziemny) i bardzo je sobie chwale.
    Firma http://www.miller-cieplo.pl/
    Niestety nie pomoge z reku bo go nie mam a i na agregat klimy mnie jeszcze nie stac.
    Wazne - przewidziec istalacje takiego systemu wczesniej (najpozniej na wczesnym etapie budowy), bo przekroje kanalow sa spore. U mnie na parterze kratki podlogowe (rozprowadzenie pod wylewka) a na poddaszu z sufitu (kanaly na stryszku).
    Generalnie - mnostwo jest dyskusji na temat tego systemu, ale najczescie wypowiadaja sie osoby, ktore go nie uzywaja i mowia o swoich wewnetrznych przekonaniach
    Wg mnie jedyny minus - koniecznosc osobnego systemu c.w.u - u mne po prostu bojler elektryczny (na pewno drozsza ciepla woda niz przy kotle gazowym).

    Pzdr

  5. #5

    Domyślnie

    Działa i ma się dobrze, a w jaki sposób chcesz połączyć to z klimą i reku?
    Może zamiast klimy zrób sobie GWC.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotr.nowy
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    1.526
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    109

    Domyślnie

    Wielkie dzięki qqlio. Skorzystam z namiaru i zaraz będę się kontaktował z firmą. Inwestycja jest na etapie adaptacji projektu więc w sam raz na wprowadzenie instalacji ogrzewania. Kratki w podłodze to dla mnie świetny pomysł , bo przewidziane są duuuże przeszklenia od podłogi po dach i orginalny projekt przewiduje grzejniki kanałowe.


    kerado28Jak połączyć z klimą i reku? Nie wiem ... Być może się nie da i zrobię osobne instalacje . Na razie "badam temat".
    Jeśli sie mylę to niech mnie ktoś poprawi !
    PIOTREK
    DZIENNIK EM-02
    GALERIA EM-02

  7. #7

    Domyślnie

    Tak sobie myślę:

    Ogrzewanie nadmuchowe jest chyba bardziej niskotemperaturowe niż nawet podłogówka bo w podłogowym czynnik grzewczy ma min. 30˚C a nadmuchiwane powietrze może mieć min. już ok. 23 -25˚C bo to powinno wystarczyć aby utrzymać w pomieszczeniach temp. 20 - 21˚C.

    Gdyby połączyć nawiew z reku przez nagrzewnicę połączoną z buforem o pojemności min. 1 m3 to można korzystać praktycznie z dowolnego źródła ciepła i mieć przy tym cwu przepływowe z bufora.

    Plusem takiego rozwiązania jest to, że oszczędzamy na instalacji (grzejniki, podłogówka) a minusem to to, że trudno by było „ożenić” taki układ z PC.
    "Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy"
    .................................... Albert Einstein

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie Re: Ogrzewanie nadmuchowe

    Cytat Napisał qqlio
    Mam w domu ogrzewanie nadmuchowe (gaz ziemny) i bardzo je sobie chwale.
    Firma http://www.miller-cieplo.pl/
    Niestety nie pomoge z reku bo go nie mam a i na agregat klimy mnie jeszcze nie stac.
    Wazne - przewidziec istalacje takiego systemu wczesniej (najpozniej na wczesnym etapie budowy), bo przekroje kanalow sa spore. U mnie na parterze kratki podlogowe (rozprowadzenie pod wylewka) a na poddaszu z sufitu (kanaly na stryszku).
    Generalnie - mnostwo jest dyskusji na temat tego systemu, ale najczescie wypowiadaja sie osoby, ktore go nie uzywaja i mowia o swoich wewnetrznych przekonaniach
    Wg mnie jedyny minus - koniecznosc osobnego systemu c.w.u - u mne po prostu bojler elektryczny (na pewno drozsza ciepla woda niz przy kotle gazowym).

    Pzdr
    A czy jest to wystarczająco wydajne? Jak w te mrozy? Dawało radę?
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  9. #9

    Domyślnie Re: Ogrzewanie nadmuchowe

    Cytat Napisał perm
    Cytat Napisał qqlio
    Mam w domu ogrzewanie nadmuchowe (gaz ziemny) i bardzo je sobie chwale.
    Firma http://www.miller-cieplo.pl/
    Niestety nie pomoge z reku bo go nie mam a i na agregat klimy mnie jeszcze nie stac.
    Wazne - przewidziec istalacje takiego systemu wczesniej (najpozniej na wczesnym etapie budowy), bo przekroje kanalow sa spore. U mnie na parterze kratki podlogowe (rozprowadzenie pod wylewka) a na poddaszu z sufitu (kanaly na stryszku).
    Generalnie - mnostwo jest dyskusji na temat tego systemu, ale najczescie wypowiadaja sie osoby, ktore go nie uzywaja i mowia o swoich wewnetrznych przekonaniach
    Wg mnie jedyny minus - koniecznosc osobnego systemu c.w.u - u mne po prostu bojler elektryczny (na pewno drozsza ciepla woda niz przy kotle gazowym).

    Pzdr
    A czy jest to wystarczająco wydajne? Jak w te mrozy? Dawało radę?
    Nie bylo problemu, a mam mp. dwukondygnacyjny salon ze stosunkowo duzymi przeszkleniami (takze od polnocy). Choc dla komfortu portfela zmniejszylem na okres najwiekszych mrozow doplyw powietrza z zewnatrz do <100m3/h.

    Co do grzejnikow kanalowych (ktos inny pisal o tym) - jesli juz znane sa wielkosci i usytuwania przeszklen, to bez problemu zaprojektuja srednice kanalow, zeby dodatkowych kanalowych nie trzeba bylo robic.
    Istotne: jesli okna tarasowe sa otwieralne to kratki beda nieco po bokach - zeby nie nanosic do nich brudu z zewnatrz na butach. Przy szkleniach stalych - najprawdopodobniej na srodku szyb (ale to wnioskuje tylko po tym jak mam u siebie)

    Pzdr

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    W zasadzie w określeniu „ogrzewanie nadmuchowe” zawarte jest wiele niewiadomych.
    Jest to system, który może tylko ogrzewać, ale może też być nowoczesnym systemem klimatyzacyjnym (klimatyzacja nie jest tylko chłodzeniem).
    Interesujące jest to, że jeśli na etapie projektowania uwzględnimy możliwości tego systemu, to w miarę potrzeb i zasobów finansowych możemy go bez problemów rozbudować.

    W miarę przystępnie opisane: http://www.polskikomfort.pl/system.html
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał r7m8
    Tak sobie myślę:

    Ogrzewanie nadmuchowe jest chyba bardziej niskotemperaturowe niż nawet podłogówka bo w podłogowym czynnik grzewczy ma min. 30˚C a nadmuchiwane powietrze może mieć min. już ok. 23 -25˚C bo to powinno wystarczyć aby utrzymać w pomieszczeniach temp. 20 - 21˚C.

    Gdyby połączyć nawiew z reku przez nagrzewnicę połączoną z buforem o pojemności min. 1 m3 to można korzystać praktycznie z dowolnego źródła ciepła i mieć przy tym cwu przepływowe z bufora.

    Plusem takiego rozwiązania jest to, że oszczędzamy na instalacji (grzejniki, podłogówka) a minusem to to, że trudno by było „ożenić” taki układ z PC.
    Nie moge sie wypowiadac na temat wszystkich instalacji - u mnie temp. nadmuchu jets znacznie wyzsza niz te 25 stopni, ale system nie pracuje dzieki temu ciagle - wlacza sie tylko gdy trzeba dogrzac do ustawionej temperatury. Pewnie sa mozliwe instalacje z praca (prawie) ciagla, ale chlodniejszym nadmuchem. To juz chyba pytanie bardziej do projektantow. I wtedy traci sie tez jedna z zalet systemu - bardzo mala bezwladnosc
    Pozdrawiam

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerado28
    Może zamiast klimy zrób sobie GWC.
    GWC nie zastąpi klimatyzacji.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrzysztofLis2
    GWC nie zastąpi klimatyzacji.
    Jeśli są bardzo małe zyski bytowe i słoneczne to niekoniecznie.
    Mam zamiar sprawdzić to w tym sezonie

    Co do temp. w nadmuchowym to nie wierzę w niskotemperaturowy system

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piczman
    Co do temp. w nadmuchowym to nie wierzę w niskotemperaturowy system
    Chodzi o wydajność?
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Tak, wydajność czyli zdolność powietrza do przenoszenia energii.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piczman
    Co do temp. w nadmuchowym to nie wierzę w niskotemperaturowy system
    A jednak. Jeśli nadmuch jest przy podłodze – jest to możliwe.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piczman
    Tak, wydajność czyli zdolność powietrza do przenoszenia energii.
    Wg mnie budowa wymiennika ogien-powietrze nie jest przystosowana do nisktemperaturowego dzialania.
    Zreszta tak jak pisalem - wtedy traciloby sie mozliwosc szybkiego sterowania temperatura.
    Pozdrawiam

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Cytat Napisał qqlio
    ... wtedy traciloby sie mozliwosc szybkiego sterowania temperatura.
    ... co jest chyba największą zaletą tego typu ogrzewania.

  19. #19
    Guest

    Domyślnie Re: Ogrzewanie nadmuchowe

    Cytat Napisał piotr.nowy
    Czy ktoś używa ogrzewania nadmuchowego i może się podzielić wrażeniami ?
    Chodzi mi miedzy innymi o możliwość rozsądnego połączenia takiego ogrzewania z reku i klimą....
    Ja sobie nie wyobrażam jak można nie połączyć takiego ogrzewania z reku. Z tym, że ja mam ogrzewanie nadmuchowe, ale w trochę innym rozumieniu niż podawany tutaj przykład Polskiego Komfortu .

    U mnie jest to zwykły układ wentylacji mechanicznej z rekuperatorem. Za rekuperatorem jest nagrzewnica powietrza (wodna). Przed rekuperatorem jest żwirowy GWC.
    Układ pracuje ze stałą wydajnością: 130 m3/h, czyli mniej więcej tyle ile wymagaja przepisy higieniczno-sanitarne dla standardowego domu.
    Regulacja odbywa się w sposób jakościowy (temperaturą nawiewanego powietrza).
    Za tę temperaturę odpowiada regulator pogodowy węzła cieplnego (zasilany z msc). I mimo tego, że siłownik nagrzewnicy może byc sterowany przez regulator centrali wentylacyjnej, to celowo ustawiłem go w sterowaniu ręcznym (ustawiony jest cały sezon zimowy w jednej pozycji) i tylko "pogodówka" przepuszacza cieplejszy lub chłodniejszy czynnik grzewczy - w zależności od temperatury zewnętrznej.

    Sprawdza się to bardzo dobrze.
    Tak mała wydajność (130 m3/h) jest możliwa tylko w przypadku budynku dobrze zaizolowanego, o małych stratach energii. U mnie w największe mrozy temperatura powietrza nawiewanego (za nagrzewnicą) wynosiła 48oC.
    Przy większych stratach ciepła trzeba byłoby zwiększać temperaturę nawiewu lub wydajność (a nadmierna wydajność wentylacji zimą zawsze wiąże się z dodatkowymi stratmi energii), a ponadto byłby problem z zachowaniem odpowiedniej wilgotności powietrza w domu i w takiej sytuacji ten system by się nie sprawdził.

    A GWC zimą wstępnie podgrzewa powietrze dopływajace do reku, a ponadto ma za zadanie przejać rolę klimatyzatora - ale czy rzeczywiscie sprawdzi się w tej roli, to dopiero okaże się latem . W każdym razie zarówno kanały wentylacyjne jak i sam GWC mam dobrane z nadmiarem, więc mam nadzieję na uzyskanie pozytywnego efektu.

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Bardzo dobry układ !

    Ale napisz jak to się ma do pomieszczeń brudnych, tam też masz nawiewy ?
    Mam centralę z wbudowaną nagrzewnicą wodną, może w okresach przejściowych ( tak w przedziale +8-+15 ) było by to dobre rozwiązanie u mnie !?

Strona 1 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony