dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 7
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 128
  1. #41
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał perm
    Klasyczne ogrzewanie nadmuchowe ma swoją cenę i to niemałą.
    Wybaczcie, ale za 50000zł to można mieć jak by się dobrze "przymierzyć" gruntową pompę ciepła łącznie z podłogówką. Co znaczy niskie koszty eksploatacji.
    A montując taką instalację jak wspomniana z "PK" trzeba ją czymś "zasilać" - gaz ziemny lub propan z butli (wtedy mamy fajne stałe koszty eksploatacji do tych 50 kawałków przy inwestycji).
    Nie wiem, może ktoś znajdzie sobie argumenty za takim rozwiązaniem za takie pieniądze?
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  2. #42
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał pompxxla
    ..... Wybaczcie, ale za 50000zł to można mieć jak by się dobrze "przymierzyć" gruntową pompę ciepła łącznie z podłogówką.
    ...Nie wiem, może ktoś znajdzie sobie argumenty za takim rozwiązaniem za takie pieniądze?
    Za takie pieniadze to może niekoniecznie. Ale ja za swoją instalację pełniącą funkcję grzewczo-wentylacyjną, zapłaciłem ok. 22 tyś zł + robocizna (własna).
    W tym jest nie tylko cały system wentylacyjny (reku, nagrzewnica, automatyka, przewody, kratki, itd.), ale również żwirowy GWC o bardzo dużej powierzchni 57 m2.

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Mnie akurat za dom 140 m2 wycenili bez reku, z gazowym piecem kondensacyjnym na 33 tyś. W tym 5 tyś montaż i 12 tyś kanały, przepustnice, trójniki itp.
    Tak jak piszesz lepiej wtedy inwestować w PC. Taka jednak instalacja jak ma falkon to naprawdę rzecz warta przemyślenia, bo to zwykła WM być może z jakimiś modyfikacjami + nagrzewnica.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Napisał perm
    Klasyczne ogrzewanie nadmuchowe ma swoją cenę i to niemałą.
    Witam,
    Mysle, ze moja instalacja
    - klasyczne ogrzewanie nadmuchowe bez reku, bez gwc itd,
    - bez dodatkowych stref,
    - piec gaz kondens 22kW,
    - bez nawilz. i klimy (ale oczywiscie z opcja dolozenia w przyszlosci)

    kosztowala niewiele wiecej niz instalacja bardziej tradycyjna wykonana przez legalnie dzialajaca firme, a nie pana Kazia
    Ponizej 25k dla kubatury docelowej ok 700m3 (nie ogrzewam calosci, ale intalacja jest juz rozprowadzona w calosci)

    Oczywiscie mozna wydac i 100tys (strefy, klima, wieksza automatyka) jesli tylko kogos (lub czyjs bank ) stac na to.
    Pzdr

  5. #45
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał perm
    .... Tylko te nawiewy w suficie. Przy małym przepływie w zimie pewnie mało skuteczne, w lecie wszystko zgodnie z regułami sztuki. Dodatkowe rury dołożyć na zimę? Gdzie to wszystko upchać?
    A moze wystarczy dać kratki wywiewne przy posadzce?
    Zwróć też uwagę, że w pomieszczeniach brudnych (które są przecież zawsze zamknięte) przepływ powietrza również odbywa sie dołem.

  6. #46
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał perm
    .... Coś tu faktycznie jest nie tak. Zestaw który zaproponował mi "Polski Komfort" dla domu o o kubaturze ok 400 m3 ma moc grzewczą 11 - 17 KW i przepływ powietrza w trybie grzania od 850 do 1800 m3 /h. To mniej więcej 10 razy tyle ile podaje falcon dla swojego domu. Jakoś nie mam powodu by falconowi nie wierzyć ale to zupełnie nieporównywalne wartości.
    Jest też możliwość że oba systemy pracują inaczej....
    Oczywiscie, że pracują inaczej.
    Ja podszedłem od przeciwnej strony do problemu - jak zapewnić odpowiednią ilość energii na pokrycie strat ciepła, utrzymując stały przepłw powietrza.
    Na podstawie stosunkowo prostych obliczeń da się wyliczyć jakie mogą być straty ciepła i temperatura nawiewu, aby to osiągnąć.

  7. #47
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał falkon
    Cytat Napisał perm
    .... Tylko te nawiewy w suficie. Przy małym przepływie w zimie pewnie mało skuteczne, w lecie wszystko zgodnie z regułami sztuki. Dodatkowe rury dołożyć na zimę? Gdzie to wszystko upchać?
    A moze wystarczy dać kratki wywiewne przy posadzce?
    Zwróć też uwagę, że w pomieszczeniach brudnych (które są przecież zawsze zamknięte) przepływ powietrza również odbywa sie dołem.
    To już pytanie do ciebie bo taka instalację użytkujesz. Czuć jakąś róznicę temperatur przy nawiewach z góry? Niby jak będzie wymuszony przepływ to powinno ciepło dotrzeć wszędzie tylko jak to jest w praktyce?
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  8. #48

    Domyślnie

    Ja mam poważne wątpliwości związane z systemem falkona.
    Jego ogrzewanie stanowi nierozerwalną hybrydę z wentylacją i sterowanie oboma systemami jest mocno problematyczne.
    W zasadzie po "stunigowaniu" nie powinno się niczego ruszać.

    A co zrobić jeśli chcę na noc przykręcić wentylację do minimum (żeby było super cicho) a w dzień np. mam imprezkę z palaczami i chcę zapodać maksymalną moc wentylacji? W takich przypadkach temperatura zacznie się "rozjeżdżać".

  9. #49
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał perm
    .... Taka jednak instalacja jak ma falkon to naprawdę rzecz warta przemyślenia, bo to zwykła WM być może z jakimiś modyfikacjami + nagrzewnica.
    Jest wtedy warta zaintersowania, jeśli budynek ma niskie straty ciepła.
    Chciałbym zwrócić uwagę, że podczas tego typu dyskusji często jest che porównywania sie do standardowo ocieplonego domu. Ale dla kontrastu warto przytoczyć przykłąd jednego z kolegów z forum (j-j), który pisał, że podczas zaniku prądu świeczkami podniósł temperaturę w domu.
    Jak wiec widać - dobrze ocieplony budynek, posiadający niskie straty ciepła, da sie ogrzać bardzo "mało energetycznymi" źródłami. I od tego trzeba zacząć.

  10. #50
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzyk123
    .....A co zrobić jeśli chcę na noc przykręcić wentylację do minimum (żeby było super cicho) a w dzień np. mam imprezkę z palaczami i chcę zapodać maksymalną moc wentylacji? W takich przypadkach temperatura zacznie się "rozjeżdżać".
    Żeby było super cicho to ja nie musze przykręcać . Średnice kanałów mam dobrane tak, żeby przy 1 w/h (400m3/h) prędkość przepływu nie przekraczała 3 m/s. A przypominam, że nawiewam 130 m3/h.
    Jeśli chodzi o "imprezkę", to w dobrze ocieplonym domu z wysokosprawym reku i z dodatkowymi ludźmi w środku - zyski ciepła nawet w ekstremalnych sytuacjach pokrywają straty wynikajace z większej krotności wymian.
    Zresztą tak samo jest w podobnym domu z tradycyjnym ogrzewaniem.

  11. #51

    Domyślnie

    Ja rozważałem ogrzewanie nadmuchowe. Dosyc ciekawa była pompa ciepła powietrze-powietrze Daikina. Nie mylić z tzw. PC miller czy carier, które są dodatkiem do innego źródła ciepła (np. piec gazowy nadmuchowy), których podstawowa funkcja jest chłodzenie. Z tego co pamiętam, to przepływ powietrza był planowany grubo ponad 1000m3/h (raczej bliżej 2000). Tak wiec pomysły z nagrzewnicą w wentylacji mechanicznej to nie to samo, co profesjonalne grzanie powietrzem. Tutaj nie da się grzać niskotemperaturowo(oczywiście przy WM).

    Nie rozumiem, dlaczego przy ogrzewaniu nadmuchowym konieczna ma być osobna instalacja do wentylacji. Gdy ja rozpoznawałem temat wentylacja była realizowana kanałami grzewczymi. Część powietrza była dobierana z zewnątrz. Można było zastosowac przepustnice rączną lub automatyczną. Rekuperacja taż była w opcji.

  12. #52

    Domyślnie

    Jest też możliwość że oba systemy pracują inaczej. W "Polskim komforcie" szybko podnoszący temperaturę i wyłączający się. U kolegi pracujący stale razem z WM. Chyba tak jest bo oferują do kompletu rekuperator o wydajności 340 m3/h więc nagrzewane powietrze musi krązyć w obiegu wewnętrznym.
    Mi się ten system podoba,
    Do nagrzewnicy można pociągnąć także termostat z siłownikiem i w przypadku osiągnięcia zadanej temperatury w pokojach mółby ją wyłączać.
    Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

  13. #53
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał 7tonik
    Ja rozważałem ogrzewanie nadmuchowe. Dosyc ciekawa była pompa ciepła powietrze-powietrze Daikina. Nie mylić z tzw. PC miller czy carier, które są dodatkiem do innego źródła ciepła (np. piec gazowy nadmuchowy), których podstawowa funkcja jest chłodzenie. Z tego co pamiętam, to przepływ powietrza był planowany grubo ponad 1000m3/h (raczej bliżej 2000). Tak wiec pomysły z nagrzewnicą w wentylacji mechanicznej to nie to samo, co profesjonalne grzanie powietrzem. Tutaj nie da się grzać niskotemperaturowo(oczywiście przy WM).

    Nie rozumiem, dlaczego przy ogrzewaniu nadmuchowym konieczna ma być osobna instalacja do wentylacji. Gdy ja rozpoznawałem temat wentylacja była realizowana kanałami grzewczymi. Część powietrza była dobierana z zewnątrz. Można było zastosowac przepustnice rączną lub automatyczną. Rekuperacja taż była w opcji.
    Da się grzać niskotemperaturowo. W zamian za zmniejszone przepływy i niższą temperaturę masz wydłużony czas grzania. W przypadku falkona grzanie w ekstremalnych sytuacjach jest włączone cały czas.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  14. #54

    Domyślnie

    Nie można jednak stawiać jednak znaku równości między dedykowanym ogrzewaniem nadmuchowym, a dogrzewaniem wentylacją czy DGP z kominka. Po prostu inny standard.

  15. #55

    Domyślnie Re: Ogrzewanie nadmuchowe

    Cytat Napisał pompxxla
    mam klienta który ma takie ustrojstwo. Źródło ciepła to palnik na propan z butli. Ów klient właśnie przymierza się do "modernizacji" zasilania z propanu na gruntową pompę ciepła, jestem w trakcie projektu.
    Ja w takim przypadku doradziłbym mu dołożenie klimatyzatora z funkcją pompy ciepła (są dedykowane do tych systemów). Wtedy np. do -4 grzeje pompa ciepła, a poniżej załącza się piec gazowy. Widziałem to rozwiązanie działające w praktyce i się sprawdza. Zalecane jest tez w systemach nadmuchowych zastosowanie nawilżacza współpracującego z systemem.

  16. #56
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Tylko jest jedno "ale".
    Oryginalnie może być pompa powietrzna, a to sprawdza się dobrze tam skąd ten system pochodzi.
    Adaptowanie tego do polskich warunków nie spełni oczekiwań mojego klienta.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  17. #57

    Domyślnie

    Z tego co widzę to działasz na terenie kujawsko-pomorskiego. Właśnie na tym terenie widziałem takie rozwiązanie i się sprawdza. Konkretnie był to system oparty na carierze. Wspomniałeś o Polskim Komforcie. ż tego co pamiętam właśnie oni instalowali ten system . Jak klient całkowicie chce usunąć piec gazowy, to zmienia postać rzeczy.

  18. #58
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Tak, całkowicie chce to badziewie wywalić łącznie z piękną butlą w ogrodzie.
    Z kosztami eksploatacji oczywiście włącznie.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  19. #59
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie Re: Ogrzewanie nadmuchowe

    Cytat Napisał 7tonik
    Cytat Napisał pompxxla
    mam klienta który ma takie ustrojstwo. Źródło ciepła to palnik na propan z butli. Ów klient właśnie przymierza się do "modernizacji" zasilania z propanu na gruntową pompę ciepła, jestem w trakcie projektu.
    Ja w takim przypadku doradziłbym mu dołożenie klimatyzatora z funkcją pompy ciepła (są dedykowane do tych systemów). Wtedy np. do -4 grzeje pompa ciepła, a poniżej załącza się piec gazowy. Widziałem to rozwiązanie działające w praktyce i się sprawdza. Zalecane jest tez w systemach nadmuchowych zastosowanie nawilżacza współpracującego z systemem.
    Nadmuchowe ogrzewanie hybrydowe to koszt porównywalny z kompletną instalacją CO z PC. Ogrzewanie takie jak ma falkon to 1/3 czy nawet 1/4 tych kosztów. Działa skutecznie. Niektórym wystarczy. Mnie też.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  20. #60

    Domyślnie

    To jest prawda. Głównie dlatego nie zdecydowałem się na takie rozwiązanie.

Strona 3 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony