dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 833
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 16653
  1. #61

    Domyślnie

    Witam wszystkich zastanawiających się....

    ja osobiście zrobiłem zamiast ław fundamentowych płytę fundamentową, gdzie mam dom podpiwniczony i z wyniesioną piwnicą nad teren 1,0m....a dlaczego się na nia zdecydowałem...?
    1) gdyż koszt ław 60x40 dla całego budynku był bardzo podobny do kosztu płyty fundamentowej której grubość ma 30 cm...
    rozwinięcie ...
    przy zwykłych ławach najpier się szaluje (ilość desek 4 większa niż przy zwykłej płycie fundamentowej, potem daje sie chudy beton, potem układa zbrojenie (ewentualnie dodatkowo zbrojenie poprzeczne ław fundamentowych) potej lejemy beton w zaszalowane ławy B15 lub B20, następnie wykonujemy podsypkę ze żwiru i piasku pomiedzy ławami ( w przypadku mojego projektu z piwnicami musiałbym zrobić taką podsypke) aby podnieść teren z pomiędzy ław do poziomu ok 15 cm od górnej krawędzi ław, dopiero na zagęszczoną podsypkę izolację z foli....i na to beton B15 jako podłogę na gruncie
    ...i tak zamiast 28 m3 B20 i 13 m3 B15 wyszło mi na płytę 36 m3 betonu B20 koszt mniejszy o 4 m3 betonu B15 od zwykłych ław fundamentowych (oczywiście w moim przypadku) do tego doszedł koszt dodatkowego zbrojenia tworzącego podwójna kratownicę pomiędzy zbrojeniem pod ścianami nośnymi...ogólnie koszt wyszedł o 1600 zł wiecej (ale kuopiłem dużo mniej desek....więc koszt wychodzi bardzo podobnie....do ław fundamentowych
    2) wielkość powierzchni nacisku na grunt jest prawie 4 krotnie większy niz przy zwykłych ławach....gdyż średnio powierzchnia ław jaka zajmują na gruncie jest 4 krotnie mniejsza
    3) mogę byc pewny tego, iż woda do piwnicymi nie podejdzie od podłogi na gruncie gdyż pod płyta na gruncie zastosowałem 4 warstwy foli budowlanej w jednym kawałku ( a dodatkowo i tak pod ściany nośne i ocieplenie posadzki w piwnicy jest wykonana izolacja przeciwwodna pozioma...
    4) koszt całej płyty wyszedł 12.500 zł (bez robocizny), gdyż wszystko wykonałem sam....
    5) budynek napewno nie bedzie pękał gdyz nie będzie nierównomiernie osiadał tak jak często bywa przy zwykłym wykonywaniu ław fundamentowych....bo nacisk na grunt w ich przypadku średnio jest 4 krotnie wiekszy....
    6) wykonałem to szybko i sprawnie.........a robocizna też kosztuje....

    myslę że ci którzy mają domy z piwnicami pod całością domu lub nawet pod częścią domu powinni się zastanowić....nas sesnownością robienia zwykłych ław fundamentowych,

    uważam również że stosowanie płyt pod domami parterowymi bez piwnic też ma swoje korzyści....nawet nie wykonując ich w technologi Legalet
    ...ale wtedy warto by było odizolować grunt pod budynkiem od mrozów...
    np stosując pinową lub poziomą warstwę ocieplenia wokół ławy fundamentowej, której i tak nie będzie widac gyż będzie zasypana

  2. #62

    Domyślnie

    u mnie zrobili tak:

    -wykopali rowy pod ławy, 9x13m i przez środek od prawej do lewej i z góry na dół.
    -od strony stoku wykopali na głębokość 50cm, od dołu na 120cm - bo poniżej poziomu przemarzania
    -potem między ławy wsypali tłuczeń i zagęślil
    -na to zbrojenie i szalunki do okoła nawysokość 45cm.
    -całość zalali betonem, od góry też zbrojenie.

    w projekcie było podobnie, choć dużo bardziej skoplikowanie, ale kierbud, wykonawca olał to , arch. przystał na olanie.

    domek stoi, zobaczymy co bedzie dalej.

    to czego nie zrobiono, to skomplikowanej izolacji płyty i ław i skomplikowanego zbrojenia łączącego ławy i płytę.

    przerastało to możliwości wszystkich, poza wyobraźnią konstruktorów.

    płyta dlatego, że teren potencjalnie osuwiskowy zagrożony trzęśieniami ziemi, ostatnie było kilka lat temu, domy popękały, do tego podłoże to łupek gliniasty.

    sąsiad obok buduje na palach, już mu ściany popękały.

  3. #63
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    he, he, jednak uprościli...
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  4. #64

    Domyślnie

    )) wiesz czasami trzeba odpuścić
    [img][/img]

    [img]
    [/img]

  5. #65

    Domyślnie

    Solidna robota
    U mnie płytę fundamentową robiła jedna firma, która zresztą stawiała cały stan surowy budynku.
    Niestety...
    Koszt okazał się u mnie prawie o 100 procent wyższy niż koszt zwykłych fundamentów.
    Płytę fundamentową polecił nam geolog, ltóry po zrobieniu badań ustalił, żę wysokośc poziomu wód gruntowych na działce wynosi okresowo nawet 20 cm poniżej terenu. Coż było robić fachowcy wymienili całość ziemi w granicach budynku na pospółkę (koszt ponad 6 000 zł) na głębokośc 1,50 m. Następnie pospółka została ubita w kliku warstwach. Po ubiciu pospółki zamontowano deski w szalunek. Następnie zaizolowano to folią wyprowadzono kanalizację, miejsce na prąd i wodę dano styropian zmontowano zbrojenie (statka z prętów stalowych fi 12 ) dolne i górne. Następnie zalano to betonem B20.

    Reasumując. Nie zalecałbym zastępowania tradycyjnych fundamentów płytą fundamentową, chyba że któś z uwagi np na warunki geologiczne musi.
    Nie bardzo też wierzę że fundamenty tradycyjne kosztują tyle samo lub mniej niż płyta fundamentowa.

    Pozdrawiam,

  6. #66
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar marcin_u
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    1.451

    Domyślnie

    Cytat Napisał arktyk
    Solidna robota
    U mnie płytę fundamentową robiła jedna firma, która zresztą stawiała cały stan surowy budynku.
    Niestety...
    Koszt okazał się u mnie prawie o 100 procent wyższy niż koszt zwykłych fundamentów.
    Płytę fundamentową polecił nam geolog, ltóry po zrobieniu badań ustalił, żę wysokośc poziomu wód gruntowych na działce wynosi okresowo nawet 20 cm poniżej terenu. Coż było robić fachowcy wymienili całość ziemi w granicach budynku na pospółkę (koszt ponad 6 000 zł) na głębokośc 1,50 m. Następnie pospółka została ubita w kliku warstwach. Po ubiciu pospółki zamontowano deski w szalunek. Następnie zaizolowano to folią wyprowadzono kanalizację, miejsce na prąd i wodę dano styropian zmontowano zbrojenie (statka z prętów stalowych fi 12 ) dolne i górne. Następnie zalano to betonem B20.

    Reasumując. Nie zalecałbym zastępowania tradycyjnych fundamentów płytą fundamentową, chyba że któś z uwagi np na warunki geologiczne musi.
    Nie bardzo też wierzę że fundamenty tradycyjne kosztują tyle samo lub mniej niż płyta fundamentowa.

    Pozdrawiam,
    jakos nie widze powiazania wysokiej wody gruntowej ze zmiana zwykłego fundamentu na płyte.
    płyte robi sie w przypadku słabej nosnosci gruntu. woda betonowi nie zaszkodzi i pomimo ze jest woda gruntowa dosc wysoko ,ale grunt jest nosny lepiej zrobic zwykły funadament ale trzeba dac dobra izolacje pozioma
    moja praca to Alarmy,Kamery,Anteny...i fotowoltaika

    mój projekt ISKIERKA

    160m2 po podłodze do ogrzania, suporex24+12styro, podloga10styro , skosy 25 wełna.wentylacja grawitacyjna. PC Panasonic T-CAP 9kw wersja H 1f , 100% grzejniki, bufor 300l , zbiornik cwu 300l termet nierdzewna. 3 kolektory słoneczne płaskie hewalax. PV 10kw
    Nawrócony z węgla !

  7. #67
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    2 starcia z fachowcami:
    Projektant: Płyta.... po co... drogo będzie... taka płyta musi wystawać 40 cm poza budynek ( ).
    Ja: ale dlaczego?
    P. Bo musi.
    Ja: jakim materiał dać na ocieplenie płyty?
    P. Obojetnie.
    Ja. A wytrzymałość na ściskanie?
    P. Nie ma znaczenia, izolacja [/b]idzie na górę płyty


    No i dzisiaj w Castoramie inż budownictwa udzielający porad, zaczęło się źle bo Pan zaznaczył że "Jest starym budowlańcem, może mi doradzić ale w żadne dyskusje nie będzie z laikiem wchodził"
    inż: Płyta to minium 30 cm grubości (nie widział projektu i nic nie wie o domu)Kto wymymyślił Panu wogóle płyte?! jakieś kłopoty z gruntem?
    ja: nie żadnych kłopotów, Niemcy tak robią, jest szybciej i w moim przypadku oa jakieś 10000 zł taniej - pokazałem przekrój płyty Legalett.
    inż: nie będzie taniej bo płyta musi mieć 30 cm grubości.
    ja: 30 cm? Legaletty mają dwadziescia i domy na nich stoją.
    inż: To się ktoś nie zna i poza tym Panie co to jest ten Legalett??
    ja: fudament grzewczy - nie widział Pan?
    inz: nie.

    IGNORANCJA i zatrzymanie się w technologiach w latach 60. Tylko to nasuwa się mi na myśl o budowlańcach

    poszukuje projektanta który zaprojektuje mi płytę taką jak Legalett ale bez funkcji grzewczej[/b]

  8. #68
    Lider FORUM (min. 2800)
    brachol

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Skąd
    Poznań
    Posty
    2.947
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał coulignon


    IGNORANCJA i zatrzymanie się w technologiach w latach 60. Tylko to nasuwa się mi na myśl o budowlańcach

    poszukuje projektanta który zaprojektuje mi płytę taką jak Legalett ale bez funkcji grzewczej[/b]
    obawiam sie ze nie bedzie to latwe u nas ta technologia nie ma poparcia wsrod projektantow-konstruktorow. Ja jakis czas temu tez chcialem budowac na plycie ale odpuscilem i mam standardowy fundament

  9. #69
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał brachol
    Cytat Napisał coulignon


    IGNORANCJA i zatrzymanie się w technologiach w latach 60. Tylko to nasuwa się mi na myśl o budowlańcach

    poszukuje projektanta który zaprojektuje mi płytę taką jak Legalett ale bez funkcji grzewczej[/b]
    obawiam sie ze nie bedzie to latwe u nas ta technologia nie ma poparcia wsrod projektantow-konstruktorow. Ja jakis czas temu tez chcialem budowac na plycie ale odpuscilem i mam standardowy fundament
    Ciekawa sprawa bo u mnie jest 15 tys. m2 płyty fundamentowej.
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  10. #70

    Domyślnie

    Cytat Napisał Geno
    .............
    Ciekawa sprawa bo u mnie jest 15 tys. m2 płyty fundamentowej.
    Lotnisko na bagnach, czy budujesz na Antarktydzie

  11. #71
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysztofik
    Cytat Napisał Geno
    .............
    Ciekawa sprawa bo u mnie jest 15 tys. m2 płyty fundamentowej.
    Lotnisko na bagnach, czy budujesz na Antarktydzie
    szybko policzyłem i wychodzi mi że płyta musi mieć 10 m grubości. To bedzie wysoki budynek? 50 pięter? No ja bedę miał niższy taki wiesz, parter i poddasze. Nie stać mnie na większy...

    płyta 100 m2 - szybki kalkulator:
    styropian 25 cm - 100m2
    beton 20 cm - 20 m3
    stal - ok 1500 kg
    folia budowlana - 2 x 100 m2
    pospółka pod spód - 50 m3 w ekstremalnej wersji - niektórzy zalecają wymianę 30 cm.
    drewno na szalunek - 0,6m3
    robota 3-4 tys a jak ktos lubi i ma tydzień wolnego 0 zł.
    koparka - 2 godziny
    zagęszczarka - 5 godzin

    Podstawcie ceny jakie macie w swoim regione - wyjdzie koszt.
    Płyta po wylaniu i zatarciu jest już jednocześnie posadzką parteru! Wykonanie płyty trwa 2 -3 dni dla ekipy która ma doświadczenie.

    Pos spodem link do relacji z budowy płyty. jak sam pomysłodawca przyznał płyta jest tutaj przekombinowana i zrobiona drogo - teraz zrobił by to trochę inaczej. (mniej zbrojenie, izolacja styropianem) Ale idea ta sama.
    http://www.katalogprojektow.pl/artyk...wa.php#pasywny

  12. #72
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał coulignon

    płyta 100 m2 - szybki kalkulator:
    beton 20 cm - 20 m3
    stal - ok 1500 kg
    To po co Ci konstruktor jak wiesz ile pojdzie stali, ile betonu czyli znasz grubośc płyty (niczego nie licząc) , wiesz ile gruntu wymienić (nie majac pewnie żadnych badń)

    Wiem po co Ci kontruktor. Szukasz jelenia który pod tym co Tobie sie przysniło sie podpisze i weźmie za to odpowiedzialność.

  13. #73

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar
    Cytat Napisał coulignon

    płyta 100 m2 - szybki kalkulator:
    beton 20 cm - 20 m3
    stal - ok 1500 kg
    To po co Ci konstruktor jak wiesz ile pojdzie stali, ile betonu czyli znasz grubośc płyty (niczego nie licząc) , wiesz ile gruntu wymienić (nie majac pewnie żadnych badń)

    Wiem po co Ci kontruktor. Szukasz jelenia który pod tym co Tobie sie przysniło sie podpisze i weźmie za to odpowiedzialność.
    A o ile sie pomylił?

  14. #74

    Domyślnie

    Cytat Napisał coulignon
    Cytat Napisał Krzysztofik
    Cytat Napisał Geno
    .............
    Ciekawa sprawa bo u mnie jest 15 tys. m2 płyty fundamentowej.
    Lotnisko na bagnach, czy budujesz na Antarktydzie
    szybko policzyłem i wychodzi mi że płyta musi mieć 10 m grubości. To bedzie wysoki budynek? 50 pięter? No ja bedę miał niższy taki wiesz, parter i poddasze. Nie stać mnie na większy...

    płyta 100 m2 - szybki kalkulator:
    styropian 25 cm - 100m2
    beton 20 cm - 20 m3
    stal - ok 1500 kg
    folia budowlana - 2 x 100 m2
    pospółka pod spód - 50 m3 w ekstremalnej wersji - niektórzy zalecają wymianę 30 cm.
    drewno na szalunek - 0,6m3
    robota 3-4 tys a jak ktos lubi i ma tydzień wolnego 0 zł.
    koparka - 2 godziny
    zagęszczarka - 5 godzin

    Podstawcie ceny jakie macie w swoim regione - wyjdzie koszt.
    Płyta po wylaniu i zatarciu jest już jednocześnie posadzką parteru! Wykonanie płyty trwa 2 -3 dni dla ekipy która ma doświadczenie.

    Pos spodem link do relacji z budowy płyty. jak sam pomysłodawca przyznał płyta jest tutaj przekombinowana i zrobiona drogo - teraz zrobił by to trochę inaczej. (mniej zbrojenie, izolacja styropianem) Ale idea ta sama.
    http://www.katalogprojektow.pl/artyk...wa.php#pasywny
    Dzięki, skopiowałam sobie Na jakiej głębokości będzie twoja płyta?
    renjul

  15. #75
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysztofik
    A o ile sie pomylił?
    Nie chodzi mi o to o ile sie myli czy nie, tylko o to że płyta fundamntowa to nie ciasteczka ze masz kg mąki 3 jajka i godzine pieczenia. To sie liczy wszystko.
    Zastanawi mnie ze nie raz tu płakali fumowicze jak trzeba do fundamntu piasku nasypać, że dużo ze drogo i ubić itd, a jak chodzi o wymianę gruntu pod płytą to już nie jest to problem, a często objętość tej wymiany jest 2-3 razy większa od tego piasku w fundamncie.

  16. #76

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar
    Cytat Napisał Krzysztofik
    A o ile sie pomylił?
    Nie chodzi mi o to o ile sie myli czy nie, tylko o to że płyta fundamntowa to nie ciasteczka ze masz kg mąki 3 jajka i godzine pieczenia. To sie liczy wszystko.
    Zastanawi mnie ze nie raz tu płakali fumowicze jak trzeba do fundamntu piasku nasypać, że dużo ze drogo i ubić itd, a jak chodzi o wymianę gruntu pod płytą to już nie jest to problem, a często objętość tej wymiany jest 2-3 razy większa od tego piasku w fundamncie.
    Każdy wieże,ze płyty czy ławy nie postawisz na trawniku.
    Koszt ten sam, jeśli chodzi o przygotowanie miejsca.
    (z drobnymi wyjątkami, pozdrawiam Brzoze )

  17. #77
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysztofik
    Każdy wieże,ze płyty czy ławy nie postawisz na trawniku.
    Właśnie w to wątpie czy każdy to wie. Płyta fundamentowa na forum jest przedstawiana jako cud techniki nowość, prostota wykonania, niska cena same plusy. A prawda jest jak zwykle gdzieś po środku, czasem może wyjdzie to taniej czasem drożej. Płyty były i raczej dalej są stosownae do duzych obciążeń i słabych gruntów.

  18. #78
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar
    Cytat Napisał Krzysztofik
    Każdy wieże,ze płyty czy ławy nie postawisz na trawniku.
    Właśnie w to wątpie czy każdy to wie. Płyta fundamentowa na forum jest przedstawiana jako cud techniki nowość, prostota wykonania, niska cena same plusy. A prawda jest jak zwykle gdzieś po środku, czasem może wyjdzie to taniej czasem drożej. Płyty były i raczej dalej są stosownae do duzych obciążeń i słabych gruntów.
    Te kucharskie przepisy.....Pewnie źle dobiorą klase betonu , nie mówiąc już o zbrojeniu w odpowiednich miejscach. Ludzikom się wydaje,że płyta to analogia do chudego betonu .
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  19. #79

    Domyślnie

    w praktyce wyglądło to tak, że mimo dokładnie rozrysowanego i policzonego zbrojenia przez konstruktora, ekipa zrobiła po swojemu i generalie wszystko było po swojemu.

    na przyszłość nie zrobiłbym jednego, nie wydał bym 2000zł na konstrukcję, bo życie i tak swoje a nerwy na walkę z ekipą trzeba oszczędzać na 2 lata i nie ma się co spalić na początku.

    [img]
    [/img]

    [img][/img]

  20. #80

Strona 4 z 833

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony