dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 713 z 833
Pokaż wyniki od 14.241 do 14.260 z 16653
  1. #14241

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacentyy Zobacz post
    Jesteś zbrojarzem to wiesz dobrze, że chudziak to warstwa wyrównawcza i zdecydowanie lepiej układa zbrojenie na chudziaku a nie na piasku, który może się zruszyć itd.
    Kładzie się płyty XPS, na to folia, nic się nie przesuwa. Jeśli ktoś ma wątpliwości abo nie potrafi chodzić, może poblokować XPS po brzegu. Przyjdzie pierwsza siatka zgrzewana i usztywni wszystko.
    W Niemczech nikt nie daje pod XPS chudziaka, bo to kosztuje. Piasek się kiepsko zagęszcza,dlatego dają chudziaka, tak uważam. A 1 m2 chudziaka przy warstwie 15 cm kosztuje ponad 50 zł, dobry XPS tej samej grubości to 70 zł. Inwestor za wszystko zapłaci, więc można bzdury zaprojektować i za to nie odpowiadać. Czasami to, co tanie, niekoniecznie jest tanie, a to, co drogie, niekoniecznie jest drogie. Trzeba policzyć.


    Cytat Napisał Robinson74
    Skonsultowałem z projektantem płyty i oczywiście można zastosować pręty zamiast siatek, ale zastanawia mnie taka uwaga:
    Każde skrzyżowanie powinno być związane dlatego to dużo pracy.

    Przy oczkach 15cm x 15cm i płycie 180m2, wiązanie każdego takiego "kwadracika" we wszystkich 4 rogach w zbrojeniu dolnym i górnym to jakaś masakra.
    Czy tak się praktykuje? Być może wynika to z niewielkiej średnicy drutu - 8mm?
    Jak napisałeś to pierwszy raz, pomyślałem, że to będzie ciężka robota, bo oczko jest duże, pręt cienki, więc będzie się wszystko rozjeżdżać. Musi być solidnie powiązane, spróbuj wiązać w szachownicę (co drugie oczko) i podczas zalewania jak się przesunie, to trzeba pręt poprawić i dowiązać. Co drugie to mus, rzadziej nie warto.
    Kiedyś laliśmy dużą płytę z prętów z długiego węża, pompa nie sięgała. Wtedy nawet postawiona paleta pod łączenie węży nie do końca pomaga, trzeba chodzić i poprawiać.
    Ostatnio edytowane przez MiśYogi ; 04-04-2018 o 06:19

  2. #14242
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiśYogi Zobacz post
    Kładzie się płyty XPS, na to folia, nic się nie przesuwa. Jeśli ktoś ma wątpliwości abo nie potrafi chodzić, może poblokować XPS po brzegu. Przyjdzie pierwsza siatka zgrzewana i usztywni wszystko.
    Troche sie zamotałem i myslallem cały czas o płycie bez xpsa dlatego sie zdziwiilem zeTy jako zbrojarz tak piszesz

    Cytat Napisał MiśYogi Zobacz post

    W Niemczech nikt nie daje pod XPS chudziaka, bo to kosztuje. Piasek się kiepsko zagęszcza,dlatego dają chudziaka, tak uważam. A 1 m2 chudziaka przy warstwie 15 cm kosztuje ponad 50 zł, dobry XPS tej samej grubości to 70 zł. Inwestor za wszystko zapłaci, więc można bzdury zaprojektować i za to nie odpowiadać. Czasami to, co tanie, niekoniecznie jest tanie, a to, co drogie, niekoniecznie jest drogie. Trzeba policzyć.
    Piasek dobrze sie zageszcza ale glebiej i płytko to tylko w zaleznosci od wilgotnosci im suchszy tym łatwiej się rozluznia np chodząc po nim , ja jednak jestem zwolennikiem chudego betonu ale tak z 5 cm lub warstwy przemieszanej z cementem

  3. #14243
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Ciekawy_Zycia

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-321
    Posty
    38

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Ja się zastanawiam po co ten chudziak i 20cm XPS skoro na płytę też ma iść styropian?
    Może dlatego że będzie podłogówka i ciepło nie pojdzie w płyte. Będzie mniejsza bezładność. ale to tylko moje(inwestora) przemyślenia.

  4. #14244
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Ciekawy_Zycia

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-321
    Posty
    38

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Ja się zastanawiam po co nam projektanci architekci i konstruktorzy, skoro w projektach potrafią przewymiarowywać kilkukrotnie, więc w żaden sposób nie wykorzystują swojej wiedzy i umiejętności.

    Co za filozofia dać płytę 30 cm, skoro innym 20 cm starczyło?

    Na co 15 cm chudziaka pod płytę, i aż 20 cm XPSa na likwidację mostka cieplnego między ścianą zewnętrzną a gruntem?

    Jak bym skorzystał z doświadczenia innych a nie z projektantów/filozofów, co w życiu budowę widzieli tylko w internecie, to bym miał taniej, szybciej i lepiej niż z ich wydumanych i bezmyślnych projektów.
    Hmm sporo dyskusji wywołał ten chudziak, sprawdziłem jeszcze raz w projekcie jest 10cm ,a nie 15 cm ( przepraszam moja pomyłka), piasku jest 20cm.
    Ten chudziak to pewnie bardziej zeby wyrownac podloze na ktorym bedzie położony xps. Pewnie macie racje ze 5 cm wystarczy. Zapytam konstruktora/projektanta czy maja jakies uwagi co do tej sugestii.

  5. #14245

    Domyślnie

    Po co w takim razie 20cm XPS pod płytą?

  6. #14246

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacentyy Zobacz post
    Troche sie zamotałem i myslallem cały czas o płycie bez xpsa dlatego sie zdziwiilem zeTy jako zbrojarz tak piszesz
    Ja rozumiem chudziak pod ławy, pod jakieś słupy czy inne wymyślne sprawy. Tutaj wolałbym dać lepszy XPS, ktory się dobrze łączy i układa, z warstwą folii na stałe, układałem taki kiedyś do tego grafitowy, z firmy na B
    Wszystko można, tylko najpierw ołówek i kartka, trzeba przeliczyć, co się bardziej opłaca.
    Ja nie lubię chudziaka pod styropianem, bo zawsze staram się tak robić, jakbym robił dla siebie. Wystarczy, że solidna burza z deszczem i między chudziakiem a płytą, w warstwie styropianu jest woda nie do usunięcia na szybko, robi się taka kanapka. Ciekawe, jakie wtedy własności ma ten XPS?
    I kiedy ta wilgoć wyjdzie?

    Piasek dobrze sie zageszcza ale glebiej i płytko to tylko w zaleznosci od wilgotnosci im suchszy tym łatwiej się rozluznia np chodząc po nim , ja jednak jestem zwolennikiem chudego betonu ale tak z 5 cm lub warstwy przemieszanej z cementem
    Piasek to jest g.... Wiem, że jest taniej, ale na krótką metę. Nasypy, wypełnienie pod posadzki, to jest w porządku, przy płycie mam wątpliwości. Może jednak byłby lepszy na to beton na sypko? Utwardza powierzchnię, ale przepuszcza wodę se styropianu, więc mamy to, czego potrzebujemy. Przy okazji, można zrobić taką warstwę, jaką się chce zrobić i bez szalowania, nawet bez kantówek wokół. U nas pod duże schody zewnętrzne idą nasypy, potem beton na sypko, wtedy zbrojenie i to się sprawdza.

    A w tamtym projekcie konstruktor się zabezpiecza, przy tym są jakieś kuriozalne w rodzaju: uwaga na grunt, bo może się rozluźnić. Mało konkretów i wodolejstwo, zabezpieczenie swoich braków dużymi kosztami. Bardzo niefajnie.

  7. #14247

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ciekawy_Zycia Zobacz post
    Hmm sporo dyskusji wywołał ten chudziak, sprawdziłem jeszcze raz w projekcie jest 10cm ,a nie 15 cm ( przepraszam moja pomyłka), piasku jest 20cm.
    Ten chudziak to pewnie bardziej zeby wyrownac podloze na ktorym bedzie położony xps. Pewnie macie racje ze 5 cm wystarczy. Zapytam konstruktora/projektanta czy maja jakies uwagi co do tej sugestii.
    Jak się dobrze zawibruje piasek, to powierzchnia jest równa, nie potrzebny jest chudziak do wyrównywania, tylko odrobina staranności.

    A co do pomyłki o 5 cm, to każda kosztuje i można ją przeliczyć.
    Jeśli masz piasek po 14 zł za m2 i warstwę 15 cm, a beton po 50 zł za to samo, to na swojej płycie tracisz (50 - 14)*106/3 = 1272 zł
    Przy 15 cm, chudziaku zamiast 5, płacisz już 2,5 tys. za dużo i kompletnie niepotrzebnie. A Twój konstruktor łatwo wydaje Twoje pieniądze, co powiedziało kilka osób w tym wątku, dlatego na niego uważaj.

  8. #14248
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Ciekawy_Zycia

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-321
    Posty
    38

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Po co w takim razie 20cm XPS pod płytą?
    Gdyby nie ten styropian to podlogowka bedzie musiala nagrzac cala plyte czyli te 30 cm betonu. Czyli bardzo duza objetość. Bezladnosc takiego rozwiazania jest bardzo duza. Stosujac styropian na posadzce ogranicza sie bezladnosc. To nie jest duza warstwa styropianu a jej zadanie to ograniczenie a wyeliminowanie tej bezwladnosci.

    20 cm XPSu to izolacja termiczna ( pod cala plyta), styropian jest tylko na posadzke ( czyli nie ma go np pod ścianami zewn) i bez XPS bylby mostek termiczny.

  9. #14249

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ciekawy_Zycia Zobacz post
    Gdyby nie ten styropian to podlogowka bedzie musiala nagrzac cala plyte czyli te 30 cm betonu. Czyli bardzo duza objetość. Bezladnosc takiego rozwiazania jest bardzo duza. Stosujac styropian na posadzce ogranicza sie bezladnosc. To nie jest duza warstwa styropianu a jej zadanie to ograniczenie a wyeliminowanie tej bezwladnosci.

    20 cm XPSu to izolacja termiczna ( pod cala plyta), styropian jest tylko na posadzke ( czyli nie ma go np pod ścianami zewn) i bez XPS bylby mostek termiczny.
    20 cm po całej płycie na odcięcie obwodowego mostka na styku ze ścianą to przerost formy nad treścią. Pod tą płytą po kilku latach biedzie min. 13/14 stopni, to ile ciepła ucieknie że ściany o temperaturze 23?

    Idąc tym tropem na ścianę trzeba dać metr styropianu. Konstruktor nie szanuje twoich pieniędzy, architekt także.

  10. #14250
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ciekawy_Zycia Zobacz post
    20 cm XPSu to izolacja termiczna ( pod cala plyta), styropian jest tylko na posadzke ( czyli nie ma go np pod ścianami zewn) i bez XPS bylby mostek termiczny.
    No to przecież i tak grzejesz płytę - przez ściany. Więc po co ten EPS?
    Dla mnie jego jedyna zaleta, jak ktoś ma już 20cm XPS pod płytą, to możliwość ukrycia w nim instalacji.

  11. #14251
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Ciekawy_Zycia

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-321
    Posty
    38

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    No to przecież i tak grzejesz płytę - przez ściany. Więc po co ten EPS?
    Dla mnie jego jedyna zaleta, jak ktoś ma już 20cm XPS pod płytą, to możliwość ukrycia w nim instalacji.
    Hmm pozwole sie nie zgodzic, grzeje, ale tylko przez sciany (jakies 8-10% powierzchni plyty), a nie cala powierzchnia, wg kalkulatora ogrzewania dla modelu mojego domu (ogrzewanie gazem ) ze strony
    http://eko.org.pl/energia/heatmaster...php#HeatMaster

    Dla 5 cm izolacji plyty starty ciepla przez fundament to 710zl rocznie
    dla 10 cm izolacji plyty straty ciepla przez fundament to 513 rocznie
    dla 20 cm izolacji plyty straty ciepla przez fundament to 320 rocznie
    dla 30 cm izolacji plyty straty ciepla przez fundament to 243rocznie
    dla 40 cm izolacji plyty straty ciepla przez fundament to 192 rocznie

    Wg projektu mam 20 cm dla izolacji plyty + 7-10cm styropianu. Koszt tego styropianu (to 19pln za m2, bez ogrzewania garazu to jakies 1500pln) jest przeciez znikomy w skali calej iwestycji. Ponadto jak powiedzialem ogranicza bardzo mocno bezwladnosc podlogowki (poprawia jej sterowanie) dodatkowo oszczedzam okolo 80-100zl rocznie ( mniejsze straty przez plyte fund) hehe wiec juz po 20latach sie zwroci ten styropian ( zapewne szybciej bo cena gazu bedzie rosnac) Sumarycznie wydaje mi sie ze czy ze styropianem czy bez jest to do zaakceptowania. Zreszta projektant pewnie nie bedzie robił problemow jak zrezygnuje z tego styropianu. Decyzje pozostawiam sobie na pozniej, podejme ja jak bedzie robiona instalacja ogrzeania podlowego, ale bardzo dziekuje za cenne uwagi.

  12. #14252
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ciekawy_Zycia Zobacz post
    Hmm pozwole sie nie zgodzic, grzeje, ale tylko przez sciany (jakies 8-10% powierzchni plyty),
    Pamiętasz takie procesory, co miały rdzeń bez schielda? Np. socketowe Athlony? Malutka powierzchnia bez izolacji. Ale wystawiony wielki radiator go schładzał. Tak samo z płytą - co z tego, że styku muru z płytą jest niewielki, jak powierzchnia radiatora ogromna i odprowadza ciepło do gruntu?

    Ale jeżeli twierdzisz, że różnica tak niewielka, to kiedy Ci się zwróci te 20cm XPS pod płytą?

  13. #14253
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Ciekawy_Zycia

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-321
    Posty
    38

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Pamiętasz takie procesory, co miały rdzeń bez schielda? Np. socketowe Athlony? Malutka powierzchnia bez izolacji. Ale wystawiony wielki radiator go schładzał. Tak samo z płytą - co z tego, że styku muru z płytą jest niewielki, jak powierzchnia radiatora ogromna i odprowadza ciepło do gruntu?

    Ale jeżeli twierdzisz, że różnica tak niewielka, to kiedy Ci się zwróci te 20cm XPS pod płytą?
    Kiedy mi sie zwroci XPS - w przypadku jak nie mam wogole izolacji z XPS ani EPS to strata ciepla przez plyte to 1150 pln rocznie. Jak zastosuje tylko styropian na podlodze to mam izolacje jak w przypadku fundamentu na lawie , czyli dosc słabo to wyglada. Strate szacuje mi program na 1000pln rocznie( przy 30cm styropianu na podlodze). Wiec rocznie oszczedze na ogrzewaniu dzieki zaizolowaniu plyty 20cm styroduru okolo 700pln , czyli zwrot z inwestycji bedzie szybszy niz styropianu

  14. #14254

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ciekawy_Zycia Zobacz post
    Dla 5 cm izolacji plyty starty ciepla przez fundament to 710zl rocznie
    dla 10 cm izolacji plyty straty ciepla przez fundament to 513 rocznie
    dla 20 cm izolacji plyty straty ciepla przez fundament to 320 rocznie
    dla 30 cm izolacji plyty straty ciepla przez fundament to 243rocznie
    dla 40 cm izolacji plyty straty ciepla przez fundament to 192 rocznie
    Czyli między 10, a 20cm XPS pod płytą różnica ok 200zł rocznie. A te dodatkowe 10cm XPS pod płytą ile będzie kosztować?

  15. #14255
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ciekawy_Zycia Zobacz post
    Hmm pozwole sie nie zgodzic, grzeje, ale tylko przez sciany (jakies 8-10% powierzchni plyty), a nie cala powierzchnia, wg kalkulatora ogrzewania dla modelu mojego domu (ogrzewanie gazem ) ze strony
    http://eko.org.pl/energia/heatmaster...php#HeatMaster
    Na twoim miejscu podchodziłbym do tego programu z duuużym dystansem. Ten program nie potrafi dobrze liczyć strat do gruntu (to bardzo złożony proces) tylko przyjmuje jakąś średnią przenikalność gruntu. A to tak nie działa.
    Poza tym autorem obliczeń jest Ludomir Duda, o którym pisano tutaj już wiele ...
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  16. #14256

    Domyślnie

    Mam jeszcze pytanie praktyczne.
    Jak się wykonuje szalunek płyty fundamentowej, jeśli pod nią jest beton podkładowy z odsadzką, czyli z każdej strony o szerokości większej o 10cm niż płyta. Przyznam, że trochę zgłupiałem, bo nie potrafię sobie tego wyobrazić.

  17. #14257
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.634
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Z deski szalunkowej. Zbijasz, zapierasz o kołki wbite w grunt.
    Albo robisz szalunek tracony z XPS.



    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 05-04-2018 o 19:17
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  18. #14258

    Domyślnie

    Witam

    Mam pytanie do tych co budowali lub budują. Czy korzystał ktoś z usług firm typowo i głównie zajmujących się robieniem płyt fundamentowych? Co moglibyście polecić? Chodzi mi o to aby firma przyjechała najlepiej z materiałem i wykonała bardzo dobrze zaplanowaną płytę. Jedna ekipa.

  19. #14259

    Domyślnie

    Cytat Napisał gregorio81 Zobacz post
    Witam

    Mam pytanie do tych co budowali lub budują. Czy korzystał ktoś z usług firm typowo i głównie zajmujących się robieniem płyt fundamentowych? Co moglibyście polecić? Chodzi mi o to aby firma przyjechała najlepiej z materiałem i wykonała bardzo dobrze zaplanowaną płytę. Jedna ekipa.
    Popatrz w tym wątku, kilka osób korzystało z takiej usługi i tu się podzieliło wrażeniami.

    Z drugiej strony, jeśli ekipa i kierownik budowy nie potrafią wykonać płyty na bazie projektu, to jak radzą sobie z wykonaniem żelbetowego stropu, podciągami i balkonami?

    Sam 8 lat temu miałem przyjemność, bądź też nieprzyjemność spotkać się sytuacją, gdzie ekipa na hasło płyta fundamentowa zrobiła wielkie oczy. To tak jakby hydraulik umiał piec podłączyć i uruchomić, ale grzejnika do instalacji dołożyć już nie.

    Płytę zrobiłem sam, kierownik budowy był zadowolony z wykonania, różnica poziomów w granicy 1 cm.
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  20. #14260

    Domyślnie

    To jak w końcu lepiej dać? 10 cm XPS pod płyą i 20 cm EPS100 nad czy 20cm XPS pod i 10 cm EPS100 nad?

Strona 713 z 833

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony