dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 775 z 833
Pokaż wyniki od 15.481 do 15.500 z 16653
  1. #15481
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamil6 Zobacz post
    Tak miałem od konstruktora:


    W końcu zanalzłem firmę, która ma wolny termin i chce mi fundament zrealizować, proponują zastępczy projekt płyty, który by wyglądał w następujący sposób:

    Wydaje mi się, że wygląda to o niebo lepiej niż mój poprzedni projekt. Zastranawiam się co o tym sądzicie? Zauwazyłem że jest mostek w zaznaczonym miejscu.
    Czy silikat ograniczy go >?
    Dzięki za sugestie...
    Trafiłeś trochę lepiej ale nie do końca. Skąd się biorą tacy konstruktorzy ??? Ława ukryta przy płycie fundamentowej ? Co ona ma niby robić??
    Chudy beton wystarczy coś koło 5 cm , 10 cm to przerost formy nad treścią , poza tym chudy musi byc równy jezeli nie bedzie to szkoda kasy. Dalej płyta 30 cm ? masz mega szkody górnicze czy co ? Nie ma uzasadnienia w przepisach na temat podbudowy grubości 50 cm , wystarczy 20-30 cm , jakie masz grunty pod ? Glina czy piaski jak piaski to w ogole nie musisz robić tych 50 cm , jedynie ta opaska antywysadzinowa w postaci kruszywa ma sens chociaz lepszy by byla ze xpsa....

    a doczytałem 3 kat szkód , ale to i tak nie uzasadnia 30 cm płyty , 25 cm też by stykneło , przy szkodach wazniejszy jest dobry projekt zbrojenia wynikajacy z obliczen
    Ostatnio edytowane przez jacentyy ; 26-06-2019 o 07:11

  2. #15482
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    t.tomasz

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-352
    Posty
    3

    Domyślnie

    Dzień dobry,

    Widzę, że tutaj wszyscy kładą pod płytę XPSa.
    Ja dostałem projekt swojej płyty od architekta/projektanta i byłem zaskoczony, że nie ma pod nią XPSa.
    Naciskałem na XPSa pod płytą ale wyjaśnił mi, że mostek termiczny który powstanie będzie na tyle mały, że nie wart jest nakładów finansowych na XPSa.
    Dodatkowo zastosowany zostanie "kołnierz" wokół bocznego ocieplenia płyty, który będzie tworzyć dodatkową barierę przed schładzaniem płyty od dołu.
    Projekt płyty konsultowałem z innym projektantem i dwoma kierownikami budów. Wszyscy podtrzymują brak konieczności stosowania XPSa pod płytą.
    Robiłem badania gruntu i mam wodę na -0,70 m ppt. Torf na około 1,7 m ppt.
    Oczywiście grunt pod płytą jest do wymiany.
    Dołączam przekroje płyty oraz jej opis.

    Teraz pytania?
    Czy wykonać płytę zgodnie z posiadanym projektem czy raczej znaleźć innego konstruktora/projektanta od płyt, który zmieni projekt na taki z XPSem?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	podloga_na_gruncie.jpg
Wyświetleń:	378
Rozmiar:	11,3 KB
ID:	432025
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	plyta_przekroj.png
Wyświetleń:	210
Rozmiar:	17,0 KB
ID:	432026

  3. #15483
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    Wszystko zależy od Ciebie, xps pod płytą rzeczywiście z ekonomicznego punktu widzenia to nazwijmy to "średni" pomysł , ale to Twoja kasa i Ty decydujesz.
    Dodatkowo powiem, że płyta grubości 25 cm to o 5 cm za dużo, no chyba, że masz tak wyjątkowe obciążenia, które tę grubość uzasadniają .....
    a i ta 2xpapa na lepiku to słaby pomysł, wystarczy 1xpapa sbs dobrej jakości lub inne smarowidła , ale to ma sens gdy po podłodze jest jak najmniej przeskadzajek w posaci kali itd...

  4. #15484
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    t.tomasz

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-352
    Posty
    3

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź.
    Nie rozumiem co masz na myśli, że XPS to średni pomysł z ekonomicznego punktu widzenia.
    Czy mógłbyś wytłumaczyć mi swoją myśl?
    Budynek chciałbym grzać podłogą za pomocą pompy ciepła (jeżeli ma to jakieś znaczenie).
    Budynek ma dwie pełne kondygnacje, jest długi, grunt jest słaby i specyfika terenu chyba tłumaczą grubość płyty (w tym temacie ufam konstruktorowi/projektantowi płyty co do obliczeń).
    Odnośnie papy, to dziękuję. Trafna uwaga.

  5. #15485

    Domyślnie

    Cytat Napisał t.tomasz Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedź.
    Nie rozumiem co masz na myśli, że XPS to średni pomysł z ekonomicznego punktu widzenia.
    Czy mógłbyś wytłumaczyć mi swoją myśl?
    Budynek chciałbym grzać podłogą za pomocą pompy ciepła (jeżeli ma to jakieś znaczenie).
    Budynek ma dwie pełne kondygnacje, jest długi, grunt jest słaby i specyfika terenu chyba tłumaczą grubość płyty (w tym temacie ufam konstruktorowi/projektantowi płyty co do obliczeń).
    Odnośnie papy, to dziękuję. Trafna uwaga.
    Ilość zaoszczędzonej energii jest trochę mała w stosunku do kosztu poprawienia izolacyjności. Pod budynkiem z czasem temperatura i tak się ustabilizuje, piach, chudy beton czy pospółka nabiorą stałej temperatury w zakresie 13-17 stopni. I te kilka stopni będzie "pobierać" ciepło z liniowego mostka od ścian nośnych na płycie posadowionych, wylewka będzie na izolacji. Nawet dla grzejących prądem to się nie domyka (wychodzi, że ta "inwestycja" nabierze sensu po 40-50 latach). Taniej i efektywniej jest zadbać i niższą ilość i cenę energii do budynku - klimatyzacja, pompa ciepła, fotowoltaika. To bezpośrednio i w znacznie krótszym czasie się zamortyzuje.
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  6. #15486
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar blitzkrieg
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    ŚLĄSKIE
    Posty
    269

    Domyślnie

    Ciekawy wątek: że nie opłaca się XPS pod.
    Czyli sugerujesz ocieplenie płyty od góry?

    Ewentualnie pytanie w eter: kto zastosował pod EPS zamiast XPS?

    Czy są jakieś obliczenia mówiące o różnicy w stratach ciepła na takim mostku i cenie ogrzewania? Możecie zaproponować tego typu lekturę?

    I PRZEDE WSZYSTKIM: RZUĆCIE CENAMI WYKONANIA PŁYT, METRAŻEM I DATAMI WYKONANIA. JAKA FIRMA TEŻ SIĘ PRZYDA. Sorry za caps
    Ostatnio edytowane przez blitzkrieg ; 05-07-2019 o 16:32

  7. #15487
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    t.tomasz

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-352
    Posty
    3

    Domyślnie

    Właśnie i mnie zaskoczyła informacja o braku opłacalności XPSa pod płytą.
    Jako, że czytałem wcześniejsze posty i wszyscy lub prawie wszyscy robią wannę z ocieplenia, to myślałem, że to norma teraz i tak ma być.
    Po rozmowie z trzema architektami i kilkoma kierownikami budów na temat swojego projektu przestałem na siłę forsować pomysł XPSa pod płytą.
    Dodatkowo powyższe odpowiedzi uspokoiły mnie w tym temacie.
    Jednakże nurtuje mnie pytanie dlaczego mimo, że jest to nie do końca opłacalne większość robi chudy beton, na to XPSa i dopiero płytę fundamentową.

  8. #15488

    Domyślnie

    Chcialbym poruszyc temat drenazu przy plycie. Chodzi o polozenie i koniecznosc wykonania. Grunt to glina jednak wody gruntowe nie wystepuja do poziomu 2m pod ziemia dalej nie wiem bo tylko tyle wywiercilem. Po ulewnych deszczach dzialka zamienia sie w bagno jednak dosyc szybko obsycha. Sprawa jest taka ze wode z drenazu musialbym jakos zagospodarowac bo nie ma mozliwosci odprowadzic jej poza dzialke. Podejzewam ze przy ulewnych deszczach woda zbiera sie w podbudowie w koncu to dziura wykopana w glinie i zasypana piaskiem a wiec jak zbiornik. Przy ulewach wody byloby bardzo duzo z drenazu i gdzie to odprowadzic? Natrafilem na opinie kogos od plyt chyba z megatherm ze w przypadku braku mozliwosci odprowadzenia wody z drenazu nie nalezy go wykonywac i ze instalacja drenarska powinna byc 2 metry od domu. Dom nie jest podpiwniczony a wiec teoretycznie nie ma co sie przejmowac ta woda tylko czy taka zalegajaca woda w podbudowie nie wplywa negatywnie na podbudowe i nie spowoduje pozniej klopotow? Jak Wy to macie zrobione?

  9. #15489
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    Cytat Napisał t.tomasz Zobacz post
    Właśnie i mnie zaskoczyła informacja o braku opłacalności XPSa pod płytą.
    Jako, że czytałem wcześniejsze posty i wszyscy lub prawie wszyscy robią wannę z ocieplenia, to myślałem, że to norma teraz i tak ma być.
    Po rozmowie z trzema architektami i kilkoma kierownikami budów na temat swojego projektu przestałem na siłę forsować pomysł XPSa pod płytą.
    Dodatkowo powyższe odpowiedzi uspokoiły mnie w tym temacie.
    Jednakże nurtuje mnie pytanie dlaczego mimo, że jest to nie do końca opłacalne większość robi chudy beton, na to XPSa i dopiero płytę fundamentową.
    Bo jest to najlepsze rozwiązanie pod względem kwestii izolacyjności, ale nie jest to tanie rozwiązanie z uwagi na koszt XPSa i dlatego tanszym rzowiazaniem jest eps na płycie , ale gorszym pod wzgledem izolacyjności, ile gorszym to ciężko powiedzieć z uwagi na dużo zmiennych które skladaja sie na wynik .
    Jeżeli nie liczysz każdej złotówki i dla Ciebie wydanie 2-4 tysi wiecej za xpsa nie jest problemem to robisz xpsa pod płytą, jeżeli wyciskasz każdą złotówkę to xps pod płytą nie dla Ciebie , a prostymi słowami xps pod płytą to samochód lepszej marki niekoniecznie najdroższy , eps to średniak

    @Dulin

    nawodniony piasek ma mniejszą nośność, ale dla płyty fundamentowej nie ma to aż takiego znaczenia, ale zawsze lepiej mieć bardziej sucho pod płytą aniżeli basen .... wykop sobie zbiornik na deszczówkę
    Ostatnio edytowane przez jacentyy ; 06-07-2019 o 06:35

  10. #15490

    Domyślnie

    Cytat Napisał blitzkrieg Zobacz post
    Ciekawy wątek: że nie opłaca się XPS pod.
    Czyli sugerujesz ocieplenie płyty od góry?

    Ewentualnie pytanie w eter: kto zastosował pod EPS zamiast XPS?

    Czy są jakieś obliczenia mówiące o różnicy w stratach ciepła na takim mostku i cenie ogrzewania? Możecie zaproponować tego typu lekturę?

    I PRZEDE WSZYSTKIM: RZUĆCIE CENAMI WYKONANIA PŁYT, METRAŻEM I DATAMI WYKONANIA. JAKA FIRMA TEŻ SIĘ PRZYDA. Sorry za caps
    4000 zł na płytę 100 M2. Rachunki za całe ogrzewanie domu 1000 zł. Mostek do gruntu to max. 5 %. Czyli wydajesz 4000 zł żeby rocznie oszczędzić 50. Lepiej mieć 1 kWp fotowoltaiki więcej, to daje 600 zł oszczędności rocznie.

  11. #15491

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacentyy Zobacz post

    nawodniony piasek ma mniejszą nośność, ale dla płyty fundamentowej nie ma to aż takiego znaczenia, ale zawsze lepiej mieć bardziej sucho pod płytą aniżeli basen .... wykop sobie zbiornik na deszczówkę
    W takim razie gdzie umiescic drenaz ? W projekcie jest ok 80 cm od plyty i 70 cm ponizej. Czyli pod podbudowa w glinie.

  12. #15492
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Przemek89g

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    Ostrołęka
    Kod pocztowy
    07-410
    Posty
    180

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    4000 zł na płytę 100 M2. Rachunki za całe ogrzewanie domu 1000 zł. Mostek do gruntu to max. 5 %. Czyli wydajesz 4000 zł żeby rocznie oszczędzić 50. Lepiej mieć 1 kWp fotowoltaiki więcej, to daje 600 zł oszczędności rocznie.
    A gdyby wybierać: płyta fundamentowa czy zwykłe fundamenty i różnicę w cenie dołożyć do instalacji pv? Jak to wygląda z ekonomicznego punktu widzenia? Celuję w ogrzewanie pompą ciepła.

  13. #15493

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    4000 zł na płytę 100 M2. Rachunki za całe ogrzewanie domu 1000 zł. Mostek do gruntu to max. 5 %. Czyli wydajesz 4000 zł żeby rocznie oszczędzić 50. Lepiej mieć 1 kWp fotowoltaiki więcej, to daje 600 zł oszczędności rocznie.
    5%? Dla mnie, to jest trochę dziwne, bo w proponowanym rozwiązaniu, ogrzewa się (przeliczeniowo) około 20 m2 gołej ściany, która przez dwa miesiące ma kontakt z gruntem o temperaturze bliskiej lub poniżej 0 stopni, a przez pół roku o temperaturze poniżej 10 stopni. Ciepło ucieka po ścianie do gruntu.
    To jak reszta jest izolowana, jeśli straty są 20 razy większe?

    Jak to wykonać dobrze, żeby nie było zimnych kątów? Przy obecnej technologii preferuje się ogrzewanie niskotemperaturowe. To nie piec kaflowy, który dawał w pomieszczeniu temperaturę 25 stopni, ogrzewał cały mur, który robił też za bufor, a przy większych mrozach paliło się dwa razy.

    Jednym słowem, jestem sceptyczny. Już wolałbym robić tradycyjne ławy w szalunku styropianowym i do tego płyta na EPS'ie.

  14. #15494

    Domyślnie

    Ja mam płytę na XPS 20cm.
    Sam Xps wyszedł 15tyś. Zobaczymy za kilka lat czy było warto.

  15. #15495

    Domyślnie

    Cytat Napisał boconek03 Zobacz post
    Ja mam płytę na XPS 20cm.
    Sam Xps wyszedł 15tyś. Zobaczymy za kilka lat czy było warto.
    W tej cenie można mocno obniżyć rachunki za dom (PC, PV). Wiesz ile kWh rocznie dzięki temu zaoszczędzisz?
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  16. #15496

    Domyślnie

    Nie mam pojęcia, nigdy nie liczyłem takich rzeczy.
    Płyta 30cm no i w projekcie był XPS 20cm pod spodem+boki. Pod spodem 40cm pospółki zagęszczonej.
    Ostatnio edytowane przez boconek03 ; 09-07-2019 o 22:07

  17. #15497

    Domyślnie

    Witam.ja buduje w Rybniku i co prawda nie mam na papierze stwierdzonych szkód górniczych ale to tylko na papierze bo trzęsie jak cholera ! Mam 50cm piasku,10 cm chudego,10xps-a,siatka dołem fi 8 góra fi 10,po obwodzie kosze fi 12 i słupy na to wszystko 25 betonu.Czy jest jakaś różnica między producentami xps-a ? Basf itd.Ja raczej kupie finnfoam fl-300/100P

  18. #15498
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^ zapytaj sie swojego projektanta co niby maja dawac po obwodzie kosze z fi 12 ?

  19. #15499

    Domyślnie

    Bylo juz dla sprawdzenia u drugiego i też to zostawił,może dla tego że stawiam z silikatów 24cm więc ciężar dość dużyi boją się żeby płyta nie popękała.Ale co powiecie o producencie xps-a?

  20. #15500
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar blitzkrieg
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    ŚLĄSKIE
    Posty
    269

    Domyślnie

    4000 zł na płytę 100 M2. Rachunki za całe ogrzewanie domu 1000 zł. Mostek do gruntu to max. 5 %. Czyli wydajesz 4000 zł żeby rocznie oszczędzić 50. Lepiej mieć 1 kWp fotowoltaiki więcej, to daje 600 zł oszczędności rocznie.


    Czyli te max 5% to Twoje wyczucie?
    Raczej chodziło mi o źródła naukowe.

    4000zł? O czym mowa?

Strona 775 z 833

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony