dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 39
  1. #1

    Domyślnie Okna tarasowe - problem z wymiarami i podziałem

    Witam

    Mam zaprojektowane dwa okna tarasowe - na zachodniej i północnej ścianie, każde 270/210. Projekt w końcowej fazie tworzenia, można jeszcze wprowadzić zmiany.
    Okna planujemy pcv, białe. Mam sporo wątpliwości:

    - czy wysokość 210 przy wys pomieszczeń 280 nie będzie za mała?
    - okno zachodnie
    ma być przesuwne - niestety projektant nie uwzględnił tego w propozycji projektu, mimo naszych sugestii - chyba warto żeby od razu w projekcie była przesuwka, żeby później jak najmniej zmieniać?
    - okna miały mieć podział na 3, ale stwierdziliśmy, że jednak ładniej byłoby z mniejszym podziałem, a większym przeszkleniem - i wtedy przesuwne zachodnie byłoby 1x przesuwka 135 i 1x fix 135 (tylko wtedy jaki fix - w ościeżnicy, czy w skrzydle?
    - okno na północ
    byłoby oknem z ładnym widokiem, więc tu też aż się prosi inny podział - tylko mam obawy przed robieniem tutaj przesuwnego (północ), chyba lepsze byłoby otwierane, nie potrzebujemy tu dużego przejścia. Może jednak inny rozmiar - nie 270, tylko np. 230 - z czego 140 fix i 90 otwierane skrzydło? Mogło by tak być? Było by cieplejsze i chyba bardziej szczelne niż przesuwne?

  2. #2

    Domyślnie Re: Okna tarasowe - problem z wymiarami i podziałem

    Cytat Napisał *milek*
    Witam

    Mam zaprojektowane dwa okna tarasowe - na zachodniej i północnej ścianie, każde 270/210. Projekt w końcowej fazie tworzenia, można jeszcze wprowadzić zmiany.
    Okna planujemy pcv, białe. Mam sporo wątpliwości:

    - czy wysokość 210 przy wys pomieszczeń 280 nie będzie za mała?
    - okno zachodnie
    ma być przesuwne - niestety projektant nie uwzględnił tego w propozycji projektu, mimo naszych sugestii - chyba warto żeby od razu w projekcie była przesuwka, żeby później jak najmniej zmieniać?
    - okna miały mieć podział na 3, ale stwierdziliśmy, że jednak ładniej byłoby z mniejszym podziałem, a większym przeszkleniem - i wtedy przesuwne zachodnie byłoby 1x przesuwka 135 i 1x fix 135 (tylko wtedy jaki fix - w ościeżnicy, czy w skrzydle?
    - okno na północ
    byłoby oknem z ładnym widokiem, więc tu też aż się prosi inny podział - tylko mam obawy przed robieniem tutaj przesuwnego (północ), chyba lepsze byłoby otwierane, nie potrzebujemy tu dużego przejścia. Może jednak inny rozmiar - nie 270, tylko np. 230 - z czego 140 fix i 90 otwierane skrzydło? Mogło by tak być? Było by cieplejsze i chyba bardziej szczelne niż przesuwne?
    ..rób przesuwne i to spokojnie nawet można na 3000mm szer i wysokosć ok 2200mm , wieksze przeszklenia to wiecej światła a jak masz widok ładny to tym bardziej nie ma się co zastanawiać.
    Co do szczelności to suwanka ma taką szczelność jak zwykłe drzwi balkonowe więc to nie ma znaczenia raczej.
    Co do części stałej przy suwance to tylko w skrzydle... wygląda to bardziej symetrycznie , równe szyby , równe ramy , równe skrzydła , wszystko pasuje .. Jak zrobisz fix w ramie to już szyby bedą inne..

  3. #3

    Domyślnie

    Miłek, Przy takiej wysokości pomieszczeń, stanowczo za niskie. Najlepiej jak odległość między sufitem a ościeżem nie przekracza 30 max 40 cm. W przeciwnym razie robi ci się w chacie "komórkowo" (po prostu, ciemno będzie; fajnie jest jak światło odbija się od sufitu. W ogóle, to podobają mi się okna do samego sufitu, ale przy naszym klimacie, to chyba nie za bardzo dobry pomysł. Ja mam nawet mniej niż 30 cm)
    Czy już wiesz, gdzie będziesz okna zamawiał? Masz dobrego producenta? Jeśli nie, to polecam mojego. Znajdziesz namiary na niego na forumowej Tablicy ogłoszeń. Mam okna od niego i są ssuuuuuuuuuuper. Montaż trójwarstwowy. Świetne doradztwo. Robią każde okno. I prawidłowo je montują. (A montaż jest bardzo ważny.)
    Jak nie będzie ci się chciało szukać mojego posta na tablicy, to w pierwszym, u Majkiego, też znajdziesz namiary.
    Każdy kontakt........... pozostawia ślad.

  4. #4

    Domyślnie

    ja mam praktycznie wszystkie okna na parterze do podłogi i wysokie na 260 przy wysokości pomieszczeń 280 - wygląda ok.
    tylko mam jeszcze dodatkowy podział poziomy przy górze okna

    michalsiak
    Coraz bliżej końca....

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi.

    A jak w kwestii wymiaru i podziałów - głównie o ten fix mi chodzi, jak z tym oknem na północnej ścianie rozwiązać.








    ps. jestem kobietka

  6. #6

    Domyślnie

    U mnie od poziomu wykończonej podłogi do górnej linii szpalet okien i drzwi tarasowych jest 230cm. Chciałem zachować równą linię u góry okien z drzwiami tarasowymi. Drzwi tarasowe przesuwne szer. 240cm dzielone na pół, stałe szklenie w skrzydle. Profil Shuco cava.
    ===DARPIOT===
    [email protected]

  7. #7

    Domyślnie

    U mnie ten sam profil.
    W sprawie tego fixa, okna od północy, radzę jednak zadzwonić do p. Mielczarka. Nie ma to jak opinia osoby najlepiej zorientowanej. To jest poważny człowiek, który nie myśli jak tu wypchnąć czyjś produkt, którym tylko handluje. On go produkuje i montuje i bierze całą odpowiedzialność za swój wyrób i jego montaż.Jak zadzwonisz, możesz umówić się na spotkanie w firmie. Sama zobaczysz jak wygląda produkcja. Będziesz mogła nie tylko porozmawiać, ale i dotknąć. Otworzyć, zamknąć, uchylić, przesunąć.
    Osobiście, fixa bym nie chciała.
    A co projektant w tej sprawie mówi? Powinien porobić chyba jakieś obliczenia? Chociaż i tak w trakcie budowy, przychodzą inne pomysły, więc i tak robi się inaczej niż projekt zakładał.
    Cała przygoda przed wami.
    Powodzenia.
    (Sprawdziłam aktualność danych w moim wpisie na tablicy, zamieściłam telefon komórkowy. Znajdziesz na 3 stronie, bardziej na dole)
    Każdy kontakt........... pozostawia ślad.

  8. #8

    Domyślnie

    Projektant jest jak najbardziej za fixami, ja przy takiej ilości okien też nie mam nic przeciwko, tym bardziej, że są cieplejsze. Tylko te podziały...
    Pooglądałam sobie na forum fotki jakie mogą byc widoki przez takie szerokie przeszklenia i już te potrójne mi się nie podobają
    Zresztą nawet Jareko pisał, że im mniej słupków, tym cieplejsze okno.

    Jutro się przejadę do kilku okiennych firm, to może coś mi podpowiedzą.
    Co nie zmienia faktu, że im więcej będzie opinii forumowiczów, tym lepiej

  9. #9

    Domyślnie

    Miałem ten sam problem w .... 2006 roku. Mam w świetle muru 270x235cm (przy wys. salonu 275cm) okno dwuskrzydłowe ... drewniane. Wtedy żaden z producentów okien PCV nie miał w ofercie takich okien! Chodziło o wytrzymałość profilu przy założeniu, że chciałem mieć szyby wzmocnione (1+1xfoliax1) i zawiasy kryte. Oczywiście skrzydła bez żadnych szprosów. Takie skrzydło waży dobre kilkadziesiąt kg. U nas są uchylne, niesuwane. Dochodzi tutaj jeszcze problem wiatru i przeciągów oraz, że zajmuje trochę miejsca w salonie gdy jest otwarte. Teraz pewnie też bym zastosował okno suwane. Pzdr.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał rosa
    Miałem ten sam problem w .... 2006 roku. Mam w świetle muru 270x235cm (przy wys. salonu 275cm) okno dwuskrzydłowe ... drewniane. Wtedy żaden z producentów okien PCV nie miał w ofercie takich okien! Chodziło o wytrzymałość profilu przy założeniu, że chciałem mieć szyby wzmocnione (1+1xfoliax1) i zawiasy kryte. Oczywiście skrzydła bez żadnych szprosów. Takie skrzydło waży dobre kilkadziesiąt kg. U nas są uchylne, niesuwane. Dochodzi tutaj jeszcze problem wiatru i przeciągów oraz, że zajmuje trochę miejsca w salonie gdy jest otwarte. Teraz pewnie też bym zastosował okno suwane. Pzdr.
    Rosa, nie miałam pojęcia, że jest możliwość zrobienia skrzydła rozwiernego o takich wymiarach, nawet jeśli są drewniane!

    Z moich dotychczasowych ustaleń - byliśmy na razie w salonie okien M&S i u nich nie ma problemu żeby otwór 270 podzielić na skrzydło otwierane 90 i fix 180/230 (rozwiązanie ew na północnej ścianie) - to rozwiązanie będzie nawet tańsze od przesuwnego, mimo zastosowania wzmocnionej szyby. Przesuwka z fixem pół na pół (patio) to już standard. Wszystko w pcv.
    Zobaczymy co powiedzą w innych punktach.


    Dziękuję za odpowiedzi i czekam na więcej opinii.

  11. #11

    Domyślnie

    *milek*
    Ja mam podział 50/50, tzn. obie części jednakowe! Aby oba skrzydła były bardzo dobrze wyważone i zostawały w dowolnym miejscu bez tendencji samozamykania się lub samootwierania (i to po 4 latach!) musieliśmy się zgodzić na zmniejszenie szerokości prześwitu w murze, teraz jest 230cm. Za to oba skrzydła są z szybami wzmocnionymi, na 2-ch zawiasach i są rozwieralno-uchylne! Gwarancja 10 lat! Po trzech latach przyjechali i w ramach gwarancji sprawdzili wszystkie okna i drzwi, za darmo. Ja swojego wykonawcę okien wybrałem z ...... 17-tu (sic!) ofert różnych firm. Pół zimy z nimi walczyłem.
    Zwróć uwagę jeszcze na to aby wysokości wszystkich naproży okien były na tych samych poziomach, a wręcz ideałem by było aby drzwi zewnętrzne też do tych wysokości pasowały. Unikniesz potem wielu problemów przy elewacji.
    Pozdrawiam

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał rosa
    *milek*
    Ja mam podział 50/50, tzn. obie części jednakowe! Aby oba skrzydła były bardzo dobrze wyważone i zostawały w dowolnym miejscu bez tendencji samozamykania się lub samootwierania (i to po 4 latach!) musieliśmy się zgodzić na zmniejszenie szerokości prześwitu w murze, teraz jest 230cm. Za to oba skrzydła są z szybami wzmocnionymi, na 2-ch zawiasach i są rozwieralno-uchylne! Gwarancja 10 lat! Po trzech latach przyjechali i w ramach gwarancji sprawdzili wszystkie okna i drzwi, za darmo. Ja swojego wykonawcę okien wybrałem z ...... 17-tu (sic!) ofert różnych firm. Pół zimy z nimi walczyłem.
    Zwróć uwagę jeszcze na to aby wysokości wszystkich naproży okien były na tych samych poziomach, a wręcz ideałem by było aby drzwi zewnętrzne też do tych wysokości pasowały. Unikniesz potem wielu problemów przy elewacji.
    Pozdrawiam
    Rosa, tak, zrozumiałam że masz 50/50 już w pierwszym poście Nie zmienia to faktu, że są to wielkie skrzydła!

    Ja mam dwa tarasy i dwa otwory po 270, na różnych ścianach. Jeden chcę w przesuwce 50/50 fix/przesuw, drugi rozpatruję 180 fix plus szkrzydło 90 (to ma być przy kuchni)

    Hm, nadproża będą na tym samym poziomie, oprócz jednego - kuchennego (tu ma być okno poziome, niżej posadowione). Drzwi wejściowe też niżej (coś wysokie by wyszły, jakby tak dać okna 230 i zrównać drzwi do nich...) ale drzwi mam na elewacji, na której mam na parterze tylko te drzwi i garaż.
    A dlaczego to takie problematyczne?

  13. #13

    Domyślnie

    To samo miałem z głównymi drzwiami wejściowymi. W projekcie były 90/205cm. Moja p.architekt od adaptacji projektu (projekt miałem gotowca) pokazała mi na wizualizacji, że to wyglądać będzie kaszaniasto. Doradziła mi abym drzwi zrobił z ..... naświetlem i szersze. Teraz je mam 110/235cm. Mają taką samą wys. jak wszystkie nadproża i oprócz naświetla mają też pionowe przeszklenia ze szkła wzmocnionego co rozjaśniło znacznie wiatrołap. Okna, drzwi i brama podwójna garażowa wszystko to jest ciemny mahoń; elewacji jeszcze nie mam. Brakuje mi tylko koloru, tynki są. No, cóż KASA ! Pozdrawiam.

  14. #14

    Domyślnie

    Tak, ale u mnie problem różnych wysokości nadproży jeśli chodzi o drzwi wejściowe nie istnieje, bo na tej elewacji nie mam na parterze okien są tylko drzwi wejściowe i garaż, więc raczej zostanie tak jak jest.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar olgusieniunieczka
    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    Łódź
    Posty
    1.960
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie

    My zdecydowaliśmy się także na suwane okna tarasowe, ale mamy je od południa. Od pólnocy właściwie nie mamy okien, ale pozwalał nam na to układ działki. Duże przeszklenia od północy, to nawet przy najcieplejszych oknach na rynku, bardzo duże straty ciepła, pamietaj o tym. Rozwiązaniem mogą być ocieplane rolety, my się na takie zdecydowaliśmy. Mają takie znajomi i baaardzo sobie chwalą, w pochmurne, wietrzne, zimowe dni chronią przed ucieczką ciepła.
    My zdecydowaliśmy się na równy podział okien na 2 części w tym jedna to fix. Drugie okno będzie fixem w całości- przekonał nas znacznie lepszy współczynnik U. I jeszcze jedno, wybierajac okna pytaj sprzedawców o współczynnik U CALEGO OKNA a nie samej szyby. Bo zazwyczaj u szyby jest duzo lepsze i nim chwala się sprzedawcy. A i tak najważniejszy jest poprawny montaż.
    p.s. nasze okna bedą miału 220cm wys.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał olgusieniunieczka
    My zdecydowaliśmy się także na suwane okna tarasowe, ale mamy je od południa. Od pólnocy właściwie nie mamy okien, ale pozwalał nam na to układ działki. Duże przeszklenia od północy, to nawet przy najcieplejszych oknach na rynku, bardzo duże straty ciepła, pamietaj o tym. Rozwiązaniem mogą być ocieplane rolety, my się na takie zdecydowaliśmy. Mają takie znajomi i baaardzo sobie chwalą, w pochmurne, wietrzne, zimowe dni chronią przed ucieczką ciepła.
    My zdecydowaliśmy się na równy podział okien na 2 części w tym jedna to fix. Drugie okno będzie fixem w całości- przekonał nas znacznie lepszy współczynnik U. I jeszcze jedno, wybierajac okna pytaj sprzedawców o współczynnik U CALEGO OKNA a nie samej szyby. Bo zazwyczaj u szyby jest duzo lepsze i nim chwala się sprzedawcy. A i tak najważniejszy jest poprawny montaż.
    p.s. nasze okna bedą miału 220cm wys.
    No właśnie troszkę martwię się tymi stratami przez to okno od północy, ale może jak większa część z tego będzie fixem, a druga część otwierana 90 - tka to nie będzie tak źle? Przesuwne będzie od zachodu. Na parterze więcej okien od północy nie będzie.

    Tylko doszły mi jeszcze wątpliwości po tym Twoim poście Olgusieniunieczka -
    związane z oknami na poddaszu na północnej elewacji . Mam tam dwa okna - od sypialni i od łazienki, oba takie same dla symetrii - o wym 120x150. I coś mi się wydaje, ze są za duże. A na pewno do łazienki. Tylko że jak zmniejszę jedno, to będzie dziwnie wygladać na elewacji.. Może oba zmniejszyć?
    Jakie okna by wystarczyły? Łazienka po podłogach ok 10m2, sypialnia ok 24, ale jest jeszcze okno połaciowe od zachodu.

    Chyba zwariuję z tymi oknami...

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar olgusieniunieczka
    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    Łódź
    Posty
    1.960
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie

    Nie no, nie bądźmy niewolnikami stron świata poprostu trzeba wiedzieć pewne rzeczy, żeby świadomie dokonać wyboru. U mnie okna od północy ograniczyliśmy do minimum, no ale jakieś tam będą: tzn dwa malutkie w garażu, no i jedno w pralni, za to spore, bo aż 120x200.
    U nas także stanęło na "plastikach" bdb ofertę dostaliśmy w MS okna na włokniarzy na okna 3 szybowe z tzw ciepła ramką.
    Ale duże nadzieje wiążę z targami. W zeszłym roku było tam stoisko firmy, która robiła okna do domu pasywnego i zapewniała taki też montarz- robiło to wrażenie, zwłaszcza jak się wcześniej oglądało jak są wstawiane okna np. w bloku

  18. #18

    Domyślnie

    My byliśmy właśnie w MS, Pan cierpliwie wyłuszczył co i jak, odradził co ciekawe ciepły montaż w warstwie ocieplenia - bo cena na dzień dzisiejszy za wysoka, żeby się opłacało; rolety też nie koniecznie taki super ekonomiczny wynalazek - bo to co oszczędzimy ucieknie przez mostek w montażu skrzynki i cena też ten tego...
    jak najbardziej polecał pakiet trzyszybowy, jest to już faktycznie opłacalna sprawa.

    Pocieszam się, że u mnie te strony są trochę przesunięte - wjazd z południowego wschodu.

  19. #19

    Domyślnie

    Nie wiem jak inne firmy do tego podchodzą, ale w tej w której byłam facet odradzał - mówił, że to ciepło, które zatrzymamy z okna, ucieknie przez mostek z zamontowanej kasety.
    Ja na pewno od strony północnej (a być może to drugie też) zamontuję z ciepłą szybą i ramą.

  20. #20

    Domyślnie

    A co z naściennymi roletami? W takim przypadku nie ma aż takiego mostka cieplnego jak w roletach wbudowanych.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony