dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 52
  1. #1

    Domyślnie Green building - budownictwo ekologiczne i energooszczędne

    Witam,

    zagadnienie jest dość proste,

    budownictwo ekologiczne i energooszczędne,

    natomiast okazuje się że informacje na ten temat nie są tak ogólnodostępne jakby się chciało.
    Większość z nas operuje mitami.

    Jakie informacje są nie do końca jasne, czego brakuje i co ewentualnie powinno się znaleźć w takim, można powiedzieć zbiorze informacji o Green building'u?

    Proszę o wsparcie

  2. #2

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    odpowiedź jest też dość prosta
    nie ten dział
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  4. #4

    Domyślnie

    pisze artykuł, książkę, pracę magisterską etc. ?
    ale nazwa ładna - taka z angielskiego, modna, trendy
    M. Lenart

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    może embiej
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  6. #6

    Domyślnie

    ładna nowa nazwa to podstawa... ostatnio gdzieś przeczytałem że "uprawiam"/"wyznaję" cocooning ponieważ zamiast pójść i uchlać się każdego wieczoru do jakiejś zadymionej knajpy wolę spędzić czas w domu przy herbatce/piwku oraz książce. I generalnie nie jestem trendy oraz jazzy czyli jestem czterdziestoletnim pierdzielem...

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Co innego ekologiczne a co innego energooszczędne ... .
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  8. #8

    Domyślnie

    temat nie taki nowy...

    głównie moim celem jest zestawienie informacji w najbardziej przystępny i atrakcyjny sposób na zadany temat. Dlatego muszę wiedzieć co "ogół" wie, i czego oczekuje.

    W razie pytań (sprostowań) chętnie odpowiem

  9. #9

    Domyślnie

    Ogół prosi o materiał wyjściowy nad którym będzie można podyskutować

  10. #10

    Domyślnie

    Materiałem jest Green building - jak w temacie.

    Powstały tzw. klasyfikacje (np. LEED, BREAM, GREEN STAR) oceniające budynek pod względem energooszczędności i ekologii, najważniejszym elementami jest że nie zatrzymuje się on na etapie projektu, gdyż zarówno analizowane jak i później sprawdzane jest "całe życie budynku".

    Obecnie Polska stoi przed dokonaniem wyboru jednej z klasyfikacji bądź stworzeniem własnej.

    Czy coś wiecie na ten temat, a jeśli nie to jakie informacje Was interesują, jaki sposób przedstawienia ich byłby najbardziej czytelny, atrakcyjny...

  11. #11

    Domyślnie

    j-j

    właśnie w zagadnieniu o którym mówię te dwie rzeczy czyli ekologia i energooszczędność są nierozerwalne, jak również komfort ludzi przebywających w tych pomieszczeniach

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Cytat Napisał aagnieszkap
    j-j

    właśnie w zagadnieniu o którym mówię te dwie rzeczy czyli ekologia i energooszczędność są nierozerwalne, jak również komfort ludzi przebywających w tych pomieszczeniach
    Są nierozerwalne ale nie tak do końca to to samo. Dom energooszczędny nie musi być ekologiczny . A komfort nie ma wiele wspólnego z ekologią no chyba że komfort podążania za trendami w papierach urzędników i Państwa .

    pzdr
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    Cytat Napisał aagnieszkap
    Materiałem jest Green building - jak w temacie.

    Powstały tzw. klasyfikacje (np. LEED, BREAM, GREEN STAR) ...
    eeek
    u nas to wszystko nazywa się kapuśniak na świńskim ryju...
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  14. #14

    Domyślnie

    Barbossa
    Rzeczywiście najlepszy z Ciebie doradca na tym forum


    j-j
    Nie twierdzę że ekologia i energooszczędność to to samo. W tym problem że ja nie mówię tylko o domach, raczej o budynkach wielkopowierzchniowych do których zaliczają się biurowce, wszelkie miejsca użyteczności publicznej jak szkoły, szpitale sądy, centra handlowe. Tam komfort przebywających jest istotny. Wyobraź sobie, że ktoś wpadł na pomysł aby te trzy rzeczy połączyć, tzn. by budynek był energooszczędny, korzyści są oczywiste, ekologiczny - by nie było problemu przykładowo z rozbiórką, choć jest więcej czynników, oraz w których komfort osób przebywających w nich jest najważniejszy, pracodawca traci gdy pracownika nie ma w pracy.

    Ja nie chcę Wam niczego narzucić. Znalezienie schematu przekazania informacji oraz selekcja tych informacji.

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Charlie
    Zarejestrowany
    May 2004
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-234
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    jest oficjalna w UE klasyfikacja energooszczędności produktów/obiektów. Aby Dowiedzieć się należy poddać się audytowi energetycznemu. Niestety, ale Polska nie przyjęła prostej klasyfikacji literowej taka jaka widnieje np. na lodówkach A+, A, B, C itd., tylko liczbową co laikowi mało mówi i musi się udać po płatną interpretację do audytora jak mu się zapomni przy wydawaniu świadectwa energetycznego.
    Są w miarę jasne dla znawców algorytmy dzięki którym jest wyliczana klasyfikacja energetyczna budynku.
    Natomiast o innej klasyfikacji nie słyszałem. Pewnie coś tam wymyśliły jakies orgi ekologiczne. Na terenie Polski ekologowie mają słabą reprezentację w mediach i w zasadzie nie prowadzą na szeroką skalę działalności uświadamiającej społeczeństwo. Pewnie zajmują się ważniejszymi sprawami.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Cytat Napisał aagnieszkap
    j-j
    Nie twierdzę że ekologia i energooszczędność to to samo. W tym problem że ja nie mówię tylko o domach, raczej o budynkach wielkopowierzchniowych do których zaliczają się biurowce, wszelkie miejsca użyteczności publicznej jak szkoły, szpitale sądy, centra handlowe. Tam komfort przebywających jest istotny. Wyobraź sobie, że ktoś wpadł na pomysł aby te trzy rzeczy połączyć, tzn. by budynek był energooszczędny, korzyści są oczywiste, ekologiczny - by nie było problemu przykładowo z rozbiórką, choć jest więcej czynników, oraz w których komfort osób przebywających w nich jest najważniejszy, pracodawca traci gdy pracownika nie ma w pracy.
    .
    W domach komfort też jest istotny ale nie ma on wiele wspólnego z ekologią.
    A szkoła, biurowiec itp. również mogą być energooszczędne ale nie ekologiczne.
    Ale dobra może jestem upierdliwy .

    pzdr
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  17. #17

    Domyślnie

    Może troszkę

    Ale to też mi coś daje, dlaczego jest nam tak trudno przekroczyć tą barierę ekologiczności... Jeżeli jest coś ekologiczne przestaje być atrakcyjne, w sumie to lepiej jakby nie było ekologiczne.

    Dlaczego tak jest?

    Charlie

    Tak jak pisałam wcześniej nie jest to nowy temat, niestety u nas kompletnie jak widać nieznany. Niebawem w Polsce będzie wymóg dla tych "większych" budynków, jak tyko zdecydują się na jakąś z klasyfikacji, by budynki te miały certyfikaty energetyczno ekologiczne. Obowiązujące certyfikaty energetyczne są po prostu śmieszne, w stosunku do innych krajów.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał aagnieszkap
    Może troszkę

    Ale to też mi coś daje, dlaczego jest nam tak trudno przekroczyć tą barierę ekologiczności... Jeżeli jest coś ekologiczne przestaje być atrakcyjne, w sumie to lepiej jakby nie było ekologiczne.

    Dlaczego tak jest?
    Dlatego że od lat pod pretekstem ekologiczności wyciąga się od społeczeństwa pieniądze.
    Ciężko zarobione pieniądze.
    Na walkę z urojonymi wiatrakami.

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pinok
    Cytat Napisał aagnieszkap
    Może troszkę

    Ale to też mi coś daje, dlaczego jest nam tak trudno przekroczyć tą barierę ekologiczności... Jeżeli jest coś ekologiczne przestaje być atrakcyjne, w sumie to lepiej jakby nie było ekologiczne.

    Dlaczego tak jest?
    Dlatego że od lat pod pretekstem ekologiczności wyciąga się od społeczeństwa pieniądze.
    Ciężko zarobione pieniądze.
    Na walkę z urojonymi wiatrakami.
    No bo i po co być ekologicznym skoro jakieś globalne bzdury nam wciskają bo my to ciemna masa.

    pzdr
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  20. #20

    Domyślnie

    Ok, a co w sytuacji w której za ekologię jesteś w stanie dostać dofinansowanie.

    Sytuacja się odwraca czy nastawienie też?

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony