dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 29
  1. #1

    Domyślnie wentylacja kotłowni dla kotła kondensacyjnego

    W dzienniku ustaw przeczytałem że:
    3. Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych, z zachowaniem wymagań § 175.
    Par 175 mówi o kominie współosiowym.
    Ale co do tej wentylacji to czy może być mechaniczna? A jeżeli tak to czy może być podłączona do rekuperatora? Jaka ma być jej wydajność?

  2. #2

    Domyślnie

    Moze byc, ale wielu kominiarzy robi jednak prloblemy z odbiorem takiej kotlowni. Ja podzwonilem po kominiarzach z okolicy i pytalem sie czy jest potrzebna wentylacja grawitacyjna w kotlowni przy takim kotle. Trzeci z kolei kominiarz powiedzial mi ze nie i z nim sie umowilem na odbior.
    Pozdrawiam.

  3. #3

    Domyślnie

    bobu62
    Wentylacja może być mechaniczna. Czy będzie ona z rekuperatorem to już od ciebie zależy.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar tryllu
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    501
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    349

    Domyślnie

    Też powtórzę. Może być
    Już niedługo, coraz bliżej...
    Dziennik str.3
    Komentarze

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał M K
    bobu62
    Wentylacja może być mechaniczna. Czy będzie ona z rekuperatorem to już od ciebie zależy.
    A co do wydajności?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał asasello
    Moze byc, ale wielu kominiarzy robi jednak prloblemy z odbiorem takiej kotlowni. Ja podzwonilem po kominiarzach z okolicy i pytalem sie czy jest potrzebna wentylacja grawitacyjna w kotlowni przy takim kotle. Trzeci z kolei kominiarz powiedzial mi ze nie i z nim sie umowilem na odbior.
    Pozdrawiam.
    To ciekawe! Bo z tego, co wiem przy kotle gazowym (nawet z zamknięta komorą) musi być wentylacja grawitacyjna i nie powinno być mechanicznej. Jeżeli nie ma grawitacyjnej, to może być problem z podłączeniem gazu, bo ci z gazowni, też to kontrolują.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar tomik2874
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Posty
    82
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    27

    Domyślnie

    Cytat Napisał asasello
    Moze byc, ale wielu kominiarzy robi jednak prloblemy z odbiorem takiej kotlowni. Ja podzwonilem po kominiarzach z okolicy i pytalem sie czy jest potrzebna wentylacja grawitacyjna w kotlowni przy takim kotle. Trzeci z kolei kominiarz powiedzial mi ze nie i z nim sie umowilem na odbior.
    Pozdrawiam.
    Z wlasnej praktyki polecam "zaczerpnac" jezyka u kominiarza ktory bedzie robil odbior. W naszym rejonie kominiarze podzielili sobie "miejsca wplywow" i co kominiarz to inna opinia. Dla przykladu u nas kotlownia MUSI miec wentylacje grawitacyjna ( planowana wentylacja mechaniczna + kondensat) natomias u mojego kumpla dla tego samego rozwiazania NIE MUSI. Jak zapytalem kominiarza jak to jest to odpowiedz byla krotka: u mnie musi byc tak.
    Pozdrawiam
    Tomekl

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zuja
    To ciekawe! Bo z tego, co wiem przy kotle gazowym (nawet z zamknięta komorą) musi być wentylacja grawitacyjna i nie powinno być mechanicznej. Jeżeli nie ma grawitacyjnej, to może być problem z podłączeniem gazu, bo ci z gazowni, też to kontrolują.
    Bzdura. Przecież kocioł z zamkniętą komorą spalania może być zainstalowany w pomieszczeniu wewnątrz domu (np. w łazience).
    Jak sobie wyobrażasz zainstalowanie w takim pomieszczeniu wentycji grawitacyjnej jeśli w całym domu masz went. mechaniczną (a wiadomo, że nie można mieszać grawitacyjnej z mechaniczną).

    Kominiarze, którzy robią problemy są albo niedouczeni albo chcą wyciągnąć łapówkę od inwestora (albo jedno i drugie).

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomik2874

    Z wlasnej praktyki polecam "zaczerpnac" jezyka u kominiarza ktory bedzie robil odbior. W naszym rejonie kominiarze podzielili sobie "miejsca wplywow" i co kominiarz to inna opinia. Dla przykladu u nas kotlownia MUSI miec wentylacje grawitacyjna ( planowana wentylacja mechaniczna + kondensat) natomias u mojego kumpla dla tego samego rozwiazania NIE MUSI. Jak zapytalem kominiarza jak to jest to odpowiedz byla krotka: u mnie musi byc tak.
    Pozdrawiam
    Tomekl
    Poproś o podstawę prawną.

  10. #10

    Domyślnie

    Nic nie potrzeby. Piec (kocioł) z zamkniętą komorą spalania może być zabudowany w szafie w pomieszczeniu gdzie nie ma wentylacji mechanicznej a pomieszczenie (każde) i tak przewietrzane jest przez dyfuzję.

  11. #11

    Domyślnie

    bobu62 we fragmencie który zacytowałeś:

    "Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia
    typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju
    występującej w nich wentylacji , pod warunkiem zastosowania koncentrycznych
    przewodów powietrzno-spalinowych, z zachowaniem wymagań § 175."

    wyraźnie pisze, że wentylacja musi być obojętnie czy grawitacyjna czy
    mechaniczna. Czyli gdy nie będzie np. w jakimś pokoju żadnej wentylacji
    to nie można tam zainstalować kotła z zamkniętą komorą spalania.

    Zauważ, też że pisze w tym fragmencie o koncentrycznych przewodach.
    Znalazłem następujący fragment:

    "Pamiętać należy,
    że w pomieszczeniu, gdzie zamontowany
    jest kocioł TURBO lub kocioł kondensa-
    cyjny, a odprowadzenie spalin odbywa
    się przy pomocy systemu rozdzielonego,
    konieczne jest zastosowanie kratki wen-
    tylacyjnej o powierzchni min. 150 cm2.
    Producenci czy sprzedawcy dość często
    zapominają o tym warunku, informując
    klienta o zupełnej dowolności umiejsco-
    wienia kotła."

    System rozdzielony to są dwie osobne rury. Jedna do doprowadzenia
    powietrza a druga do odprowadzenia spalin.

    Chciałbym też zwrócić Tobie uwagę na jeszcze inny fragment
    Rozporządzenie Ministra Infrastruktury:

    "Wentylację mechaniczną lub grawitacyjną należy zapewnić w pomieszczeniach
    przeznaczonych na pobyt ludzi, w pomieszczeniach bez otwieranych okien, a także w
    innych pomieszczeniach, w których ze względów zdrowotnych, technologicznych lub
    bezpieczeństwa konieczne jest zapewnienie wymiany powietrza."

    Jest to podstawowy zapis którym posługują się kominiarze. Mamy tutaj
    względy zdrowotne i bezpieczeństwa.

    Ja myślę, że rozsądek dyktuje również wykonanie wentylacji – zawsze może nastąpić rozszczelnienie instalacji gazowej i niekontrolowany wypływ gazu do pomieszczenia w którym jest kocioł gazowy z zamkniętą komorą.

    Ja wiem, że można znaleźć kominiarza, który nam bez oglądania instalacji
    wszystko podpisze ale może to jest przebieraniec a nie kominiarz?

    Łącze pozdrowienia

  12. #12

    Domyślnie

    samm napisał................
    wszystko prawda, kominiarza sprowadziłem z innego powiatu i nie było problemu gazownia nic do tego niema bo to kominiarz podpisuje i odpowiada
    ja też nie jestem zwolniony od odpowiedzialności
    piec czerpie powietrze z zewnątrz ale pomieszczenie w którym jest potrzebuje wentylacji jakiejkolwiek może byc z rekuperają
    i tu jak kominiarz się z czymś nie zgadza to gonic takiego

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar tomik2874
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Posty
    82
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    27

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzyk123
    Cytat Napisał tomik2874

    Z wlasnej praktyki polecam "zaczerpnac" jezyka u kominiarza ktory bedzie robil odbior. W naszym rejonie kominiarze podzielili sobie "miejsca wplywow" i co kominiarz to inna opinia. Dla przykladu u nas kotlownia MUSI miec wentylacje grawitacyjna ( planowana wentylacja mechaniczna + kondensat) natomias u mojego kumpla dla tego samego rozwiazania NIE MUSI. Jak zapytalem kominiarza jak to jest to odpowiedz byla krotka: u mnie musi byc tak.
    Pozdrawiam
    Tomekl
    Poproś o podstawę prawną.
    Chcialbym miec gaz w domu przed Euro 2012.

    A tak na powaznie: podstawa prawna nie podpisze mi papierow do gazowni.
    Po prostu na uklady nie ma rady, chociaz w moim wypadku nie stanowi to wielkiego problemu bo przy okazji rozwiazalem sobie problem wentylacji garazu.
    Pozdrawiam
    Tomek

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzyk123
    Cytat Napisał Zuja
    To ciekawe! Bo z tego, co wiem przy kotle gazowym (nawet z zamknięta komorą) musi być wentylacja grawitacyjna i nie powinno być mechanicznej. Jeżeli nie ma grawitacyjnej, to może być problem z podłączeniem gazu, bo ci z gazowni, też to kontrolują.
    Bzdura. Przecież kocioł z zamkniętą komorą spalania może być zainstalowany w pomieszczeniu wewnątrz domu (np. w łazience).
    Jak sobie wyobrażasz zainstalowanie w takim pomieszczeniu wentycji grawitacyjnej jeśli w całym domu masz went. mechaniczną (a wiadomo, że nie można mieszać grawitacyjnej z mechaniczną).
    Kominiarze, którzy robią problemy są albo niedouczeni albo chcą wyciągnąć łapówkę od inwestora (albo jedno i drugie).
    No patrz, a co sądzisz o wentylacji przy kominku w salonie? Powinna być czy nie? To kocioł z otwartą komorą spalania. Ale tam też będzie wentylacja mechaniczna więc? Jak to pogodzisz?
    Inna sprawa , że nawet w kotle z zamkniętą komorą przyłącza gazu częściowo są poza kotłem...a w razie rozszczelnienia ścieżki gazowej i braku prądu, to?
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mały
    No patrz, a co sądzisz o wentylacji przy kominku w salonie? Powinna być czy nie? To kocioł z otwartą komorą spalania. Ale tam też będzie wentylacja mechaniczna więc? Jak to pogodzisz?
    Inna sprawa , że nawet w kotle z zamkniętą komorą przyłącza gazu częściowo są poza kotłem...a w razie rozszczelnienia ścieżki gazowej i braku prądu, to?
    Kominek z otwartą komorą spalania jest niedopuszczalny przy wentylacji mechanicznej. Sorry Gregory.

    A te katastroficzne wizje to można mnożyć i wymyślać niestworzone rzeczy.

    Jak nie ma prądu to większość nowoczesnych urządzeń nie działa. I co? Jakoś ludzie z tym żyją (bardziej zapobiegliwi mogą sobie sprawić np.UPSa lub generator spalinowy).

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomik2874
    Cytat Napisał krzyk123
    Cytat Napisał tomik2874

    Z wlasnej praktyki polecam "zaczerpnac" jezyka u kominiarza ktory bedzie robil odbior. W naszym rejonie kominiarze podzielili sobie "miejsca wplywow" i co kominiarz to inna opinia. Dla przykladu u nas kotlownia MUSI miec wentylacje grawitacyjna ( planowana wentylacja mechaniczna + kondensat) natomias u mojego kumpla dla tego samego rozwiazania NIE MUSI. Jak zapytalem kominiarza jak to jest to odpowiedz byla krotka: u mnie musi byc tak.
    Pozdrawiam
    Tomekl
    Poproś o podstawę prawną.
    Chcialbym miec gaz w domu przed Euro 2012.

    A tak na powaznie: podstawa prawna nie podpisze mi papierow do gazowni.
    Po prostu na uklady nie ma rady, chociaz w moim wypadku nie stanowi to wielkiego problemu bo przy okazji rozwiazalem sobie problem wentylacji garazu.
    Pozdrawiam
    Tomek
    A w jaki sposób związany jest z tym garaż?

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzyk123
    Cytat Napisał Mały
    No patrz, a co sądzisz o wentylacji przy kominku w salonie? Powinna być czy nie? To kocioł z otwartą komorą spalania. Ale tam też będzie wentylacja mechaniczna więc? Jak to pogodzisz?
    Inna sprawa , że nawet w kotle z zamkniętą komorą przyłącza gazu częściowo są poza kotłem...a w razie rozszczelnienia ścieżki gazowej i braku prądu, to?
    Kominek z otwartą komorą spalania jest niedopuszczalny przy wentylacji mechanicznej. Sorry Gregory.

    A te katastroficzne wizje to można mnożyć i wymyślać niestworzone rzeczy.
    Jak nie ma prądu to większość nowoczesnych urządzeń nie działa. I co? Jakoś ludzie z tym żyją (bardziej zapobiegliwi mogą sobie sprawić np.UPSa lub generator spalinowy).
    Gorzej jak raz na 100.000 razy to się komuś zdarzy i się po prostu np nie obudzi...w autach też airbagi montują na ryzyko takich "wizji"...
    No, ale to nie mój kłopot.
    Pozdrówka.
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    § 150. [Wentylowanie różnych pomieszczeń]


    8. Instalowane w pomieszczeniu urządzenia, w szczególności zużywające powietrze, nie mogą wywoływać zakłóceń ograniczających skuteczność funkcjonowania wentylacji.

    9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.

    10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową.

    to z Warunków Technicznych

    w normie jest napisane:
    w pomieszczeniu kotłowni powinien być wykonany otwór wywiewny o przekroju co najmniej 200 cm2 usytuowany jak najbliżej stropu i wyprowadzony ponad dach,
    oczywiście, przepis dotyczy kotłów z zamkniętą komorą spalania,
    bo kotły z otwartą komorą, wymagają jeszcze otworu nawiewnego

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1950 Zobacz post
    § 150. [Wentylowanie różnych pomieszczeń]


    8. Instalowane w pomieszczeniu urządzenia, w szczególności zużywające powietrze, nie mogą wywoływać zakłóceń ograniczających skuteczność funkcjonowania wentylacji.

    9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.

    10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową.

    to z Warunków Technicznych

    w normie jest napisane:
    w pomieszczeniu kotłowni powinien być wykonany otwór wywiewny o przekroju co najmniej 200 cm2 usytuowany jak najbliżej stropu i wyprowadzony ponad dach,
    oczywiście, przepis dotyczy kotłów z zamkniętą komorą spalania,
    bo kotły z otwartą komorą, wymagają jeszcze otworu nawiewnego
    no i dla mnie ma to sens, gdyż nie wyobrażam sobie zamontowania kotła z zamkniętą komorą spalania (obojętnie gdzie łazienka, kuchnia itp) żeby rekuperator pobierał z pomieszczenia powietrze, jak się coś stanie z rozszczelnieniem to masz go wszędzie powodzenia tym co montują bez osobnego nawiewu.

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pwrenowa

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    51

    Domyślnie

    witam
    tak jak jest napisane powyżej mówimy cały czas o kotle kondensacyjnym - do tego typu piecy stosuje się system kominowy tzw. TURBO czyli rura w rurze. Zewnętrzną rurą piec pobiera powietrze a wew. wyrzuca spaliny. Co do wentylacji pomieszczeń w których zamontowany jest piec wystarczy wyprowadzić rurkę fi125 na zewnątrz i finito. Bardziej chodzi tutaj o odprowadzenie ciepłego powietrza z pomieszczenia niż o jakieś inne względy. Cały proces spalania odbywa sie w szczelnej komorze i nie ma mowy o jakichkolwiek przeciekach - pozatym obecne piece nafaszerowane są mnóstwem czujników które automatycznie odcinają wszystkie funkcje pieca.
    pozdro

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony