dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    grzes21

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    7

    Domyślnie zrebki dzrewne jako tani opał?

    witam serdecznie.
    mam pewne pytanie czy ktoś opala dom zrębkami drzewnymi lub nosi się z takim zamiarem? chciałbym usłyszeć wasze opinie na ten temat bo dostałem ofertę od pewnego pana zrębki liściaste,ale takie bardziej uszlachetniane tzn odsiewane na sicie tak ze jest jednorodna frakcja bez trociny i większych kawałków co jak mówił doskonale się sprawdza w piecu z podajnikiem i te zrębki mają wilgotność max do 10% bo są suszone w jakiejś tam suszarni. cena jaką mi zaproponował to 350 zł za tonę w workach po 30-40 kg zależy jak będę chciał.
    jak jest wasze zdanie na ten temat warto się tym zainteresować?to wydaje się korzystniejsze niż pelet ze słomy za 500 albo trocinowy za 550?
    ale nie mam jeszcze pieca z podajnikiem żeby sprawdzić jak to będzie wyglądało.
    co myślicie na ten temat?

  2. #2

    Domyślnie

    Sąsiad pali zrębkami. Nie wiem jakiej jakości, kupuje je prosto z przydrożnych wycinek.
    Dom 200m2. Mówi że średnie zużycie to worek(50kg) na dobę.
    Do końca stycznia koszt grzania wyniósł go 1200zł.
    Czyli sezon powinien zamknąć w 2000zł.

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    grzes21

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    7

    Domyślnie

    a ma piec z podajnikiem? bo to dla mnie dość istotne?mi ten oferuje cenę za tone...ciekawe czemu taki myk

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie Re: zrebki dzrewne jako tani opał?

    Cytat Napisał grzes21
    witam serdecznie.
    mam pewne pytanie czy ktoś opala dom zrębkami drzewnymi lub nosi się z takim zamiarem? chciałbym usłyszeć wasze opinie na ten temat bo dostałem ofertę od pewnego pana zrębki liściaste,ale takie bardziej uszlachetniane tzn odsiewane na sicie tak ze jest jednorodna frakcja bez trociny i większych kawałków co jak mówił doskonale się sprawdza w piecu z podajnikiem i te zrębki mają wilgotność max do 10% bo są suszone w jakiejś tam suszarni. cena jaką mi zaproponował to 350 zł za tonę w workach po 30-40 kg zależy jak będę chciał.
    jak jest wasze zdanie na ten temat warto się tym zainteresować?to wydaje się korzystniejsze niż pelet ze słomy za 500 albo trocinowy za 550?
    ale nie mam jeszcze pieca z podajnikiem żeby sprawdzić jak to będzie wyglądało.
    co myślicie na ten temat?
    prawdę kumpel gadał. Taki co ma tartak. Że jedyny zysk teraz to przynoszą śmiecie...
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzes21
    a ma piec z podajnikiem? bo to dla mnie dość istotne?mi ten oferuje cenę za tone...ciekawe czemu taki myk
    Tak. Ma piec z podajnikiem zrobiony na zamówienie.
    Chyba większa komora spalania i na pewno ma większy ślimak w porównaniu do ekogrochu

  6. #6

    Domyślnie Re: zrebki dzrewne jako tani opał?

    Cytat Napisał retrofood

    prawdę kumpel gadał. Taki co ma tartak. Że jedyny zysk teraz to przynoszą śmiecie...
    I własna spalarnia

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    porównując cenę i wartość opałową tych "zrębek"
    z takimiż danymi węgla, gazu i chyba nawet oleju opałowego
    to dla kupującego niespecjalny interes..

  8. #8

    Domyślnie

    Z tego co wiem to właściwą miarą dla zrębek jest MP czyli metr przestrzenny
    1mp zrębków to 0,4m3 drewna
    1m3 drewna to 2,5mp zrębków
    Wartośc energetyczna 1m3 drewna wacha się od 10.83GJ dla buku dębu, około 8 GJ dla drzew iglastych do 6.65 Gj dla wierzby.
    teraz trzeba sobie policzyć ile zaplacimy za 1GJ

  9. #9

    Domyślnie

    To kto przaeliczy ?
    Bo dla mnie wątek ciekawy ... bo to najmniej obrabiane drewno i najbardziej śmieciowe. Ale i zysk dla ekologii największy. Skąd on ma te zrębki ?
    Ale żeby je suszyć ... ciekawe w jakiej ?
    Może pędy wierzby leżą 4 mies na słońcu ...
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  10. #10

    Domyślnie

    Zakładając, że wartość opałowa wegla i zrębek wynosi odpowiednio: 25 i 15 MJ/kg to uzyskujemy:

    - 6,94 kWh z 1 kg węgla
    - 4,16 kWh z 1 kg zębek

    Bez uwzględniania sprawności kotłów daje to odpowiedni koszt jednostkowy:

    - dla węgla 10 gr za 1kWh (dla ceny 700zł/t, nie znam dokładnie ceny)
    - dla zrębek 8,41 gr z 1 kWh

    Jak widać różnica w kosztach porównaniu z węglem nie jest dużo niższa.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał slawek_wlkp
    Zakładając, że wartość opałowa wegla i zrębek wynosi odpowiednio: 25 i 15 MJ/kg to uzyskujemy:

    - 6,94 kWh z 1 kg węgla
    - 4,16 kWh z 1 kg zębek

    Bez uwzględniania sprawności kotłów daje to odpowiedni koszt jednostkowy:

    - dla węgla 10 gr za 1kWh (dla ceny 700zł/t, nie znam dokładnie ceny)
    - dla zrębek 8,41 gr z 1 kWh

    Jak widać różnica w kosztach porównaniu z węglem nie jest dużo niższa.
    Ale dodatkowo:
    - nie brudzi tak mocno
    - bardziej ekologiczne

    Na minusy:
    - więcej trzeba tego przeładować
    - większy magazyn na zrębki
    - często mokry towar i problem ze składowaniem
    - niesklasyfikowana wartość energetyczna.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  12. #12

    Domyślnie

    W porównaniu do pelletu (max 18 MJ/kg) zrębki wychodzą mniej więcej o połowę taniej, jeśli oczywiście mamy pewne źródło dostaw w cenie zbliżonej do tej jaką podaje autor wątku.
    Tak na marginesie to nie widze sensu produkcji pelletu z drewna, pochłania to bardzo dużo energii i jest ok. 2 x droższy od zrębków.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał slawek_wlkp
    W porównaniu do pelletu (max 18 MJ/kg) zrębki wychodzą mniej więcej o połowę taniej, jeśli oczywiście mamy pewne źródło dostaw w cenie zbliżonej do tej jaką podaje autor wątku.
    Tak na marginesie to nie widze sensu produkcji pelletu z drewna, pochłania to bardzo dużo energii i jest ok. 2 x droższy od zrębków.
    Pelet powstaje równiez z miału i trocin. Dodakowo jest gestszy tzn. w jednośce objętości jest go więcej niż zrębek i jest bardziej jednoodny i najczęściej bardziej suchy.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  14. #14
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    grzes21

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    7

    Domyślnie

    to napisze tak po kolei bo temat się rozwinął i fajnie bo wart jest uwagi.
    -do Kroitz -umowną miarą zrębki jest mp a właściwą powinny być kg i wartość opałowa jaka jest zawarta w tych kg wtedy było by wszystko jasne jaka jest zawartość "cukru w cukrze"
    -do NOTO- kupuje te zrębki z tego co widziałem. a z tego co powiedział to idą na jakieś sita( najdrobniejsze idą na brykiet,grubsze można właśnie kupić a te największe opalają suszarnie i gdzie suszą się te 2 drobniejsze frakcje.
    i to właśnie jest to uszlachetnianie bo te zrębki to jednolita frakcja od 1cm do 1,5cm wysuszone do mniej niż 10% wilgotności a właściciel pokazywał jakiś tam certyfikat ze jego brykiety mają nie mniej niż 17,5 GJ na tonie to i chyba te zrębki tez tak mają bo tak samo suszone a tona to zawsze będzie tona.
    jak powiedział ten właściciel ta frakcja zrębki jest tak samo pobierana przez podajnik ślimakowy w piecu jak pellet a wartość opałowa jest taka sama i można w zasobnik wrzucić miał jak ktoś ma taki kaprys i nic nie przeszkadza.
    i co wy na to? bo dużo jest ogłoszeń o sprzedaży zrębki ale jest mokra i są duże kawałki trociny to chyba faktycznie nie jest za ciekawe ale to co ten pan oferuje jest godne uwagi?

  15. #15

    Domyślnie

    Ciekaw jestem jak wygląda taka suszarnia ? Bo zawsze suszy się materiał dopiro przed samym brykietowaniem lub peletowaniem.

    To jest fajna opcja. Ale normalny podajnik będzie miał problem (czeste uzupełnianie) bo z mp jest mało energi. Ale nie podejmuję się powiedzieć ile mniej niż z peletu o tej samej objętości.

    A wart jest z tego powodu, że jest mało obrobione drewno - czyli z definicji tańsze niż brykiet czy pellet.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  16. #16

    Domyślnie

    Witam serdecznie, Zrębki drzewne to bardzo ciekawy temat. Słyszałem, że zajmują się nimi liczne firmy z Polski. Ostatni raz czytałem na stronie firmy BiomassTrust https://biomasstrust.eu/skup-zrebki-drzewnej/ o skupie zrębki drzewnej

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony