dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Jeden piec - dwa domy - dwa CWU - da rade?

    Witam,
    Jak w temacie chciałbym w jednej kotłowni w domu "kostka" 150m2 zamontować piec na ekogroszek ok. 30-35kW i ogrzewać też drugi dom 100m2 w odległości ok. 8m od kotłowni. Wiem, że nie ma problemu z rurami zakopanymi w ziemi, bo to mała odległość więc można sobie pozwolić na fabrycznie ocieplane itp. ale problemem będzie sterowanie takim piecem. Myślę, że będą potrzebne 4 pompy (2 na główne obiegi, 2 na CWU [grzane także latem]). Ale jak rozwiązać sterowanie? Zakładam, że piec grzeje cały rok, i tylko potrzebuję uruchamiać pompy w miarę potrzeb, wydaje mi się, że tak działają regulatory pogodowe, ale je się podłącza do sterownika pieca i raczej dwa "będą się gryzły ze sobą".
    Może jakieś pomysły??

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    regulatory raczej pokojowe, chociaż pogodynki też pewnie pomogą
    Tutaj trzeba by jakąś większą automatykę zrobić, coby odpowiednie pompki się załączały. Czyli jak potrzeba CWU w budynku A, to tylko pompka do budynku A się kręci i podobnie jak potrzeba w budynku B, to pompka do budynku B się kręci.

  3. #3

    Domyślnie

    pomylilem, chodzilo o pokojowe a napisałem pogodowe... Właśnie ta automatyka. Niby zasada dzialania prosta a wykonanie trudniejsze. Zastanawiam się też jak będzie zachowywał się piec znacznie przewymiarowany jeśli bedzie miał grzać tylko mniejszy budynek.

  4. #4

    Domyślnie

    ja myślę że tu przydałby się bufor ciepła 500-1000l - kocioł pracuje tylko z buforem a z bufora poszczególne pompy zasilają ogrzewanie w domu 1 i 2 oraz CWU w d omu 1 i 2 i te pompy muszą być sterowane już z czujników w konkretnych domach.

    tak na oko jakby nie było podłogówek widzę że potrzebnych by było 5 pomp.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.543

    Domyślnie

    A ja lubię w ogrzewaniu proste układy. Dla mnie to oznacza jeden układ z zaworami termostatycznymi na grzejnikach i boilery elektryczne z wężownicami wpiętymi w układ. Teoretycznie wystarczy 1 pompka. Kiedy jeden dom nie jest ogrzewany to ciepło pobiera tylko ten drugi. Minusem jest tylko problem niskiej sprawności przy małym zapotrzebowaniu na moc cieplną, ale nie jest to techniczny problem.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony