dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 39
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 775

Temat: Jaką pompę?

  1. #41
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Rafał_
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    143

    Domyślnie

    Zapytaj jak jest realizowany powrót oleju. To jest pompa z bezpośrednim odparowaniem, więc w dolnym źródle krąży też olej smarujący sprężarkę. Przy 30m odwiercie powstaje 15m syfon, więc muszą mieć jakiś patent na powrót oleju do sprężarki (no chyba, że nie mają i martw się kliencie).

  2. #42

    Domyślnie

    oooooo dzięki. Zapytam na bank.

    O Fonko mało informacji w necie a na FM to już prawie wcale......niby coś jest ale bez konkretów. Opiszę przebieg spotkania z Ich przedstawicielem. Myślę o nich bo mam ich "pod domem" a sprzęt wygląda na ciekawy.

    Generalnie mam budżet na kompletną instalację 40-50tys i nie mam opcji kolektora poziomego (drzewa na działce). Sprawa nie będzie prosta a "wynalazków" nie biorę pod uwagę. Najwyżej będzie gaz ziemny i tyle
    Chętnie spróbowałbym powietrze-woda Mitsu Zubadan ale tyle złego o PC "powietrze" krąży po rynku, że boję się usłyszeć "a nie mówiłem?"
    DIMPLEX Si14TE.....mój nowy pożeracz czasu

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Warto zajrzeć na tą stronkę http://ppcpompy.eu/
    Jak będziesz miał pytania to chętnie pomogę bo od roku mam tą pompę i tej zimy sprawdziła się naprawdę dobrze. A cena? Sam zobacz.

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Napisał krolik2002 Zobacz post
    założenia były takie, że mam PC a kominek z płaszczem jak pompa padnie. Czekając na serwis palę drewnem.
    Krolik, jak masz dylematy, brak czasu to staraj się wybrać firmę z doświadczeniem (wieloma pracującymi instalacjami), istniejącą na ryku wiele lat, ze znanym nowoczesnym produktem, bliskim dostępem do serwisu, prostym sterowaniem. Powyższe założenia ograniczą potencjalnych wykonawców/dostawców. Wtedy łatwiej Ci będzie dotrzeć do użytkowników-dopytasz o szczegóły. Nie narzekaj - obecnie informacji na FM w temacie PCi jest od groma! Sugerował bym max. prostą instalację (bez bufora-to załatwi podłogówka). Nawiązując do powierzchni podłogówki-ja dawałem wszędzie gdzie się dało, czyli cała podłoga z wyłączeniem części zabudowanych na stałe (mam 180m2 użytkowej i ok 220m2 powierzchni grzewczej-podłogówki).
    Nie komplikowałbym instalacji kominkiem z płaszczem (trudno osiągnąć właściwą temp. spalania - wiecznie czarna szyba+częste czyszczenie komina z uwagi na zagrożenie zapalenia sadzy. Natomiast sam kominek grawitacyjny TAK. Przydaje się do szybkiego podniesienia temp. w domu w warunkach ekstremalnych (brak zasilania, silny wiatr), no i ten klimat .

  5. #45

    Domyślnie

    jestem po spotkaniu z Fonko (bezpośrednio). Nie chce mi się opisywać jak wyglądała rozmowa ale jedno jest pewne......cena ZAPOROWA. Urządzenie 26tys + 30tys za 150m odwiertu + montaże itd............ok. 70tys netto. Mam za niski dom aby wypaść z okna na głowę i to kupić

    Co ciekawe firma będąca ich dystrybutorem (montują kulku producentów) podała cenę ORIENTACYJNĄ 46tys z kompleksowym montażem i to wydaje się rozsądne.

    Zadzwonię jeszcze do PPC i jeśli oni też wycenią na >50tys (tyle max. mogę wydać) to zostaję PC powietrze-woda + GAZ lub Mitsubishi Zubadan (boję się) lub sam gaz i tyle
    DIMPLEX Si14TE.....mój nowy pożeracz czasu

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał krolik2002 Zobacz post
    to zostaję PC powietrze-woda + GAZ lub Mitsubishi Zubadan (boję się) lub sam gaz i tyle
    dywersyfikacja źródeł energii dobra rzecz-jednak kosztowna. Uwzględnij koszt projektów, przyłączy i miesięczny haracz za samą możliwość korzystania bez względu na zużycie danego medium.

  7. #47
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Mając PCi (i dobrze zrobione DZ i GZ) nie potrzeba żadnych dodatkowych źródeł ogrzewania. Żadnych gazów, śmieciuchów, i kominków z płaszczem. PCi jest rozwiązaniem wystarczającym.

  8. #48

    Domyślnie

    Zacząłem rozmowy z Thermogolv Zirius. Bardzo rzeczowy kontakt, bardzo rozsądna cena.........tylko trzeba upchnąć 5x70m kolektora poziomego na mojej działce. Problem w tym, że jest mała (lekko >1000m) i rosnące drzewa.
    Zadzwoniłem do fachowca od zieleni i z Jego punktu widzenia przemrożenie (zimą) gleby nie stanowi problemu dla drzew o ile zalodzenie nie wejdzie na pień (a podobno nie wejdzie). Zirius w tej opcji ma 5lat gwarancji, nie trzeba jej przeglądać i kosztuje bardzo rozsądnie. Co warte uwagi za niewielką dopłatą BEZPROBLEMOWE podłączenie solara i kominka.

    Jedno co mnie zmartwiło to fakt, że zwrócono mi uwagę (pierwsza osoba z 10ciu oferentów) na bezsens ogrzewania garażu Będzie tak, że po otwarciu bramy (6m) pomieszczenie natychmiast się schłodzi i woda w podłogówce również. PC odczuje spadek temp. wody na powrocie i zgłupieje......będzie mocno nabijała temperaturę do wyższej.

    Trochę lipa bo chciałem mieć grzany (ok.10st) garaż i mam w nim podłogówkę
    DIMPLEX Si14TE.....mój nowy pożeracz czasu

  9. #49
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Ma rację. Grzanie garażu nie ma sensu. Zazwyczaj w garażu i tak temperatura nie spada poniżej zera. Niektórzy nie dają ocieplenia na ścianie między garażem a częścią mieszkalną co by ciepło przenikało lekko przez ściany do garażu inni nie dają styropianu pod wylewkę, jeszcze inni robią wyrzut z rekuperatora prosto do garażu. Sam nie mam ogrzewanego garażu i przy tej mroźnej zimie temperatura była zawsze powyżej zera.
    W jakim celu solar i kominek (zwykły-tak, z PW-nie)?

  10. #50

    Domyślnie

    kominek PW i bufor mogę odpuścić ale jak będzie taka możliwość bez komplikacji to czemu nie Tak czy inaczej to drobiazg w moich poszukiwaniach. Czas leci a ja w lesie. Gdybym miał większą działkę i bez drzew to już bym miał umowę na Ziriusa ale marnie to widzę. Nawet jeśliby się udało wcisnąć kolektor poziomy to będzie to "na siłę".

    Ogłosiłem się na forum pomp ciepła.....zobaczymy.
    DIMPLEX Si14TE.....mój nowy pożeracz czasu

  11. #51
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    jak będzie taka możliwość bez komplikacji to czemu nie
    To jest komplikacja i to kosztowna. Jeśli chcesz kominek to tylko zwykły. Nie będziesz miał problemu z brudzącą się szybą. W kominkach z PW nie widać prawie ognia!

  12. #52

    Domyślnie

    ooo to faktycznie argument przeciw PW. Dzięki (nie miałem o tym pojęcia)
    DIMPLEX Si14TE.....mój nowy pożeracz czasu

  13. #53
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Solar też sobie odpuść. Grzanie CWU pompą ciepła to wydatek tylko 20-30zł miesięcznie. Szkoda kasy na solary.

  14. #54

    Domyślnie

    spędziłem cały weekend na przeszukaniu ofert na PC w necie. Zaczynam kombinować aby kupić pompę ze sklepu internetowego, które są duuuuużo tańsze niż w firmach instalacyjnych (np. Vaillant 17kW za 24tys brutto, Nibe 1140 17kW za tyle samo). Mój kumpel ma wiertnicę płuczkową do 100m i odwierty będę miał "po kosztach".

    Co Wy na to? Jest sens czy to zbyt duża kombinacja?

    Wady "operacji"
    - nie wiem czy uda mi sie znaleźć chętnego do montażu/koordynacji całego przedsięwzięcia
    - problem z gwarancją

    Zalety:
    - Nikt mnie na niczym nie oszuka bo wszystko będzie kupione przeze mnie
    - Teoretycznie bedzie wszystko lepiej zrobione....."jak dla siebie"
    - Cena (szacuję ok 6000pln mniej na urządzeniu, 10000pln na odwiertach)


    PS
    Na stronie Vaillanta jest instrukcja instalacji (94strony)


    Tak na chłopski rozum......pompa (może i dobra ale "garażowa") PPC kosztuje ok 19kpln netto a Nibe 1140 (fakt, jest już nowszy model 1145) kosztuje 3tys więcej. Nibe to raczej niezła jakość i bez większego ryzyka
    DIMPLEX Si14TE.....mój nowy pożeracz czasu

  15. #55
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Rafał_
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    143

    Domyślnie

    Jak masz możliwość zrobienia odwiertów po kosztach to bym się na Twoim miejscu nie zastanawiał. Kup pompę polskiej produkcji (np. Ecopol-a 16kW będziesz miał za 18.000 brutto) - będziesz miał 6.000 zł na ewentualne naprawy w porównaniu do zachodniej. Dodatkowo wszystkie elementy pomp polskich producentów są ogólnie dostępne na rynku i każdy doświadczony chłodniarz nie będzie miał problemów z diagnostyką/naprawą. Przy zachodniej może się pojawić problem, że jakiś element został wyprodukowany pod konkretnie ich pompę (automatyka, wymienniki) i będziesz zmuszony do kupna elementu u producenta = bardzo drogo. Jak będziesz miał kominek (nawet zwykły) to radzę niedowymiarować pompę. W te kilka/kilkanaście dni w roku napalisz w kominku, a moc pompy będzie lepiej wykorzystana i zapłacisz mniej za pompę i odwierty.

  16. #56
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Też mi się wydaje, że te 17KW to zdecydowanie za dużo.

  17. #57

    Domyślnie

    Cytat Napisał krolik2002 Zobacz post
    Mój kumpel ma wiertnicę płuczkową do 100m i odwierty będę miał "po kosztach". Co Wy na to? Jest sens czy to zbyt duża kombinacja?
    Dobrze kombinujesz. Zainstalowanie pc nie jest jakąś magiczną sztuczką i nie wymaga nadprzyrodzonych zdolności. Należy tylko zadbać o to, żeby odwierty były wystarczająco długie i przepływy cieczy po obu stronach pompy wystarczająco duże, czym większa moc pc tym większe wymagane przepływy. Te przepływy to zasadnicza różnica w stosunku do "tradycyjnych" źródeł ciepła typu piec. Poza tym mając pc odpada ci mieszacz, bufor, czy inne komplikacje. Wpinasz pc bezpośrednio do grubszych rur prowadzących do rozdzielaczy podłogówki i po problemie - chyba że masz za cienkie rurki, i nie da się uzyskać wymaganych przepływów - wtedy pech i bufor. Jak robisz jeszcze podłogówkę, to zadbaj żeby były w miarę równe pętle i koniecznie grubsze rury prowadzące od rozdzielaczy do kotłowni.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  18. #58

    Domyślnie

    Witam szanownych forumowiczów! Co powiecie o takich wycenach:
    1. Powietrzna pompa ciepła f-my Stiebel Eltron WPL 23E 14,8kW z CWU (rękawy powietrzne, automatyka sterująca, zbiornik buforowy 400L, zasobnik c.w.u. 300L) 48.000zł netto oraz do tego urządzenia i materiały instalacyjno-hydrauliczne (pompy obiegowe, naczynia wzbiorcze, zawory zwrotne, rury, złąćzki, grupa bezp. systemu etc. z wykonaniem) 8.500zł netto. Razem 56.500zł netto.
    2. Gruntowa pompa ciepła IVT HT Plus C11 (11kW) 27.800zł netto, kotłownia (zasobnik c.w.u. 165L, zbiornik buforowy 140L, pompy, rury etc. z montażem i uruchomieniem) 10.750zł netto, kolektor pionowy 190m 16.150zł netto. Razem 54.700zł netto.
    Ostatnio edytowane przez mariuszbox ; 27-07-2010 o 02:37

  19. #59
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    sledz98

    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Skąd
    Lębork
    Kod pocztowy
    84-300
    Posty
    213

    Domyślnie

    Napisz jaki masz dom duży. Sprawdź cenę Thermoglov z Jasła i pompę Zirius M2. Ja za 9kW dałem 35000 (z montażem, kolektorem 3x70m, zbiornik do przepływowego ogrzewania CWU 500L). Pompa o mocy 11kW powinna być droższa o około 3 tys PLN. Aha - jaką masz działkę?
    170m2 użytkowej, 190 po podłodze. CO i CWU: Pompa ciepła Zirius M2-9
    Zużycie energii PC: 09-2010 - 369kWh, 10-2010 - 530kWh, 11-2010 - 590kWh, 12-2010 - 1019kWh, 01-2011 - 876kWh, 02-2011 - 868kWh, 03-2011 - 626kWh, 04-2011 - 300kWh, 05-2011 - 156kWh, 06-2011 - 155kWh, 07-2011 - 87kWh, 08-2011 - 85kWh, 09-2011 - 92kWh, 10-2011 - 306kWh, 11-2011 - 527kWh, 12-2011 - 727kWh, 01-2012 - 724kWh, 02-2012 - 974kWh, 03-2012 - 639kWh, 04-2012 - 510kWh. 05-07-2012 - 576kWh; 08-11.2012 - 1169kWh.

  20. #60

    Domyślnie

    opcja 1. nie komentuję bo się nie znam
    opcja 2. czy przypadkiem 165l cwu i bufor 140l to nie za mało? bądź czujny bo może to być "okrajanie" ceny kosztem późniejszego zadowolenia
    DIMPLEX Si14TE.....mój nowy pożeracz czasu

Strona 3 z 39

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony