dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1

    Domyślnie elektrycznie - TN-C a kabel 5-cio żyłowy

    Profilaktycznie zakopałem pomiędzy docelową skrzynką ZE w ogrodzeniu a rozdzielnią domu kabel 5x10mm^2.
    Ten odcinek w warunkach mam mieć jako TN-C.
    Rozdział PEN w rozdzielni domowej, tam schodzą się uziomy.

    Pytanko, czy żyły N i PE w tym kablu doprowadzającym można zewrzeć z obu stron w ramach zmniejszenia gęstości prądu.

    Uważam, że tak, ale co na to mówi teoria i praktyka?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    A wg warunków przyłączenia i projektu jaki masz przekrój kabla pomiędzy skrzynką w ogrodzeniu a rozdzielnicą w domu ??

    Jak przekrój się zgadza to po co łączyć PE i N ...
    --
    Pozdrawiam

  3. #3

    Domyślnie

    No właśnie NIE, po to są dwa osobne kable, żeby ich nie łączyć.
    Przewody te najprawdopodobniej łączą się w skrzynce ZE i są tam uziemione, ale do domu prowadzisz je już osobno i tak pozostaje do samych odbiorników. W skrzynce domowej łączysz dodatkowo przewód ochronny z własnym uziomem.
    Jak maż wyższy 5-cio przewodowy standard przyłącza to jaki sens miało by sprowadzanie do 4-przewodowego.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał arturromarr
    No właśnie NIE, po to są dwa osobne kable, żeby ich nie łączyć.
    Przewody te najprawdopodobniej łączą się w skrzynce ZE i są tam uziemione, ale do domu prowadzisz je już osobno i tak pozostaje do samych odbiorników. W skrzynce domowej łączysz dodatkowo przewód ochronny z własnym uziomem.
    Jak maż wyższy 5-cio przewodowy standard przyłącza to jaki sens miało by sprowadzanie do 4-przewodowego.
    Powoli powoli - od początku - kolega Abigor ma nastepujący układ sieci - ze słupa do skrzynki w ogrodzeniu TN-C - czyli czteroprzewodowy L1L2L3PEN - ze skrzynki w ogrodzeniu te cztery przewody biegną do rozdzielnicy w domu i tam następuje rozdział sieci TN-C na TNC-S .

    Ale kolega Abigor profilaktycznie sam poprowadził od skrzynki w ogrodzeniu kabel 5-cio żyłowy do rozdzielnicy w domu - wystarczyłby wg warunków przyłączenia kabel czterożyłowy - ale on zapodał pięciożyłowy - i teraz pyta czy jest sens połaczenia w tym pięciożyłowym żył PE i N po to aby jedna żyła nie leżała bezproduktywnie w ziemi - tak ?? - dobrze to rozumiem ?

    Wg mnie nie ma sensu tego łączyć - wykorzystać jedną zyłę z tego pięciożyłowego jako PEN i doprowadzić ją do rozdzielnicy w budynku i tam dopiero dokonać rozdziału PEN na PE i N ...
    --
    Pozdrawiam

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie Re: elektrycznie - TN-C a kabel 5-cio żyłowy

    Cytat Napisał Abigor
    Pytanko, czy żyły N i PE w tym kablu doprowadzającym można zewrzeć z obu stron w ramach zmniejszenia gęstości prądu.
    Możesz. Chociaż co nagle to po diable.
    Teraz o wiele taniej by było kupić YAKY 4 x 15 aluminiowy.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  6. #6

    Domyślnie

    Tych żył nie zwiera się w ramach zmniejszenia gęstości prądu bo każda znich ma zupełnie inne przeznaczenie.
    Zwyczajowo punkt rozdziału PE i N występuje w złączu kablowym Zakł. Energetycznego w ogrodzeniu. Punkt ten zgodnie z przepisami musi być obowiązkowo uziemiony o czym należy bezwzględnie pamiętać.
    Przy WLZ-cie cztero żyłowym TN-C punktem rozdziału będzie rozdzielnica główna w domu. Punkt ten należy uziemić korzystając z uziomu fundamentowego budynku. W Twoim przypadku Abigor wystarczyłby tylko jeden punkt rozdziału w skrzynce w ogrodzeniu. Unikasz w ten sposób doprowadzenia uziomu do rozdzielnicy głównej w budynku co też ma swoje złe strony i jest nie zgodne z Twoimi warunkami , aczkolwiek przestępstwa nie popełniasz.
    To, co jest, było już dawno,
    a to, co będzie, też już jest
    od dawna;
    bo Bóg przywraca to, co przeminęło.
    Kazn. 3, 15

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał pelsona
    Tych żył nie zwiera się w ramach zmniejszenia gęstości prądu bo każda znich ma zupełnie inne przeznaczenie.
    Zwyczajowo punkt rozdziału PE i N występuje w złączu kablowym Zakł. Energetycznego w ogrodzeniu. Punkt ten zgodnie z przepisami musi być obowiązkowo uziemiony o czym należy bezwzględnie pamiętać.
    Przy WLZ-cie cztero żyłowym TN-C punktem rozdziału będzie rozdzielnica główna w domu. Punkt ten należy uziemić korzystając z uziomu fundamentowego budynku. W Twoim przypadku Abigor wystarczyłby tylko jeden punkt rozdziału w skrzynce w ogrodzeniu. Unikasz w ten sposób doprowadzenia uziomu do rozdzielnicy głównej w budynku co też ma swoje złe strony i jest nie zgodne z Twoimi warunkami , aczkolwiek przestępstwa nie popełniasz.
    Zwyczajowo to należy zaglądność do warunków przyłączenia i projektu jego wykonania - kolega Abigor jasno i wyraźnie napisał że rozdział PEN ma w rozdzielnicy w budynku - więc gdybanie na temat rozdziału PEN w skrzynce w ogrodzeniu i jego uziemiania jest bez sensu .

    Zapodał do ziemi niepotrzebnie kabel pięciożyłowy - wystarczyłby czterożyłowy YKY 4x10mm^2 - lub jak pisze retroo alamuniowa szesnastka ...
    Nie ma sensu nic łączyć - bo po co ...
    --
    Pozdrawiam

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Cytat Napisał pelsona
    Tych żył nie zwiera się w ramach zmniejszenia gęstości prądu bo każda znich ma zupełnie inne przeznaczenie.
    Zwyczajowo punkt rozdziału PE i N występuje w złączu kablowym Zakł. Energetycznego w ogrodzeniu. Punkt ten zgodnie z przepisami musi być obowiązkowo uziemiony o czym należy bezwzględnie pamiętać.
    Przestań pisać głupoty, albo podaj mi przepis który nakazuje uziemianie punktu rozdziału przy płocie, albo i gdzie indziej.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablitoo
    Cytat Napisał pelsona
    Tych żył nie zwiera się w ramach zmniejszenia gęstości prądu bo każda znich ma zupełnie inne przeznaczenie.
    Zwyczajowo punkt rozdziału PE i N występuje w złączu kablowym Zakł. Energetycznego w ogrodzeniu. Punkt ten zgodnie z przepisami musi być obowiązkowo uziemiony o czym należy bezwzględnie pamiętać.
    Przy WLZ-cie cztero żyłowym TN-C punktem rozdziału będzie rozdzielnica główna w domu. Punkt ten należy uziemić korzystając z uziomu fundamentowego budynku. W Twoim przypadku Abigor wystarczyłby tylko jeden punkt rozdziału w skrzynce w ogrodzeniu. Unikasz w ten sposób doprowadzenia uziomu do rozdzielnicy głównej w budynku co też ma swoje złe strony i jest nie zgodne z Twoimi warunkami , aczkolwiek przestępstwa nie popełniasz.
    Zwyczajowo to należy zaglądność do warunków przyłączenia i projektu jego wykonania - kolega Abigor jasno i wyraźnie napisał że rozdział PEN ma w rozdzielnicy w budynku - więc gdybanie na temat rozdziału PEN w skrzynce w ogrodzeniu i jego uziemiania jest bez sensu .

    Zapodał do ziemi niepotrzebnie kabel pięciożyłowy - wystarczyłby czterożyłowy - jak pisze retroo
    Nie ma sensu nic łączyć - bo po co ...
    Całkowicie się z Tobą nie zgadzam.
    Skoro położył już kabel pięciożyłowy to powinien go w pełni wykorzystać łącząc obie żyły z obu stron i oba te punkty uziemiając. Nikt mu nic nie zarzuci bo spełnia w ten sposób wymogi przepisów.
    To, co jest, było już dawno,
    a to, co będzie, też już jest
    od dawna;
    bo Bóg przywraca to, co przeminęło.
    Kazn. 3, 15

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablitoo
    Nie ma sensu nic łączyć - bo po co ...
    Nie mogę sie z tym zgodzić. Zasadą jest, że niewykorzystane żyły kabla zwiera się do masy. Co uzyskamy łacząc PE i N. A zwiekszony przekrój w niczym nie zaszkodzi.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Cytat Napisał pelsona
    Skoro położył już kabel pięciożyłowy to powinien go w pełni wykorzystać łącząc obie żyły z obu stron i oba te punkty uziemiając. Nikt mu nic nie zarzuci bo spełnia w ten sposób wymogi przepisów.
    Nie ma żadnych przepisów nakazujących uziemianie połączonych końców.
    (chociaż marzy o tym Młodzież Wszechpolska, ale to w innej branży)
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Jeszcze coś komuś?
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał pelsona
    (...)
    Całkowicie się z Tobą nie zgadzam.
    Skoro położył już kabel pięciożyłowy to powinien go w pełni wykorzystać łącząc obie żyły z obu stron i oba te punkty uziemiając. Nikt mu nic nie zarzuci bo spełnia w ten sposób wymogi przepisów.
    Jakich przepisów ? - przepis mówi jasno i wyraźnie o potrzebie uziemienia punktu rozdziału PEN dla sieci TNC-S - a skoro tenże punkt rozdziału jest w rozdzielnicy w budynku to po cholerę uziemiać coś czego nie ma w skrzynce w ogrodzeniu ??
    Dla sieci TNC ze słupa do skrzynki w ogrodzeniu dochodzą 4 żyły kabla - i takie same cztery żyły biegną do rozdzielnicy w budynku - gdzie Ty tu widzisz punkt rodziału i jego uziemienie ??
    --
    Pozdrawiam

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał retrofood
    Cytat Napisał pablitoo
    Nie ma sensu nic łączyć - bo po co ...
    Nie mogę sie z tym zgodzić. Zasadą jest, że niewykorzystane żyły kabla zwiera się do masy. Co uzyskamy łacząc PE i N. A zwiekszony przekrój w niczym nie zaszkodzi.
    Masz rację .
    --
    Pozdrawiam

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał retrofood
    Cytat Napisał pablitoo
    Nie ma sensu nic łączyć - bo po co ...
    Nie mogę sie z tym zgodzić. Zasadą jest, że niewykorzystane żyły kabla zwiera się do masy. Co uzyskamy łacząc PE i N. A zwiekszony przekrój w niczym nie zaszkodzi.
    Miałem to właśnie napisać ale mnie uprzedziłeś.
    W takiej niepodłączonej "zawieszonym w powietrzu" żyle zawsze może się coś wy indukować albo w przypadku uszkodzenia izolacji może być pod napięciem.
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał retrofood
    Cytat Napisał pelsona
    Tych żył nie zwiera się w ramach zmniejszenia gęstości prądu bo każda znich ma zupełnie inne przeznaczenie.
    Zwyczajowo punkt rozdziału PE i N występuje w złączu kablowym Zakł. Energetycznego w ogrodzeniu. Punkt ten zgodnie z przepisami musi być obowiązkowo uziemiony o czym należy bezwzględnie pamiętać.
    Przestań pisać głupoty, albo podaj mi przepis który nakazuje uziemianie punktu rozdziału przy płocie, albo i gdzie indziej.
    Przestań pajacować retroo jak ten cudak w Twoim awatarze bo tym wpisem kompromitujesz się. Nie mam nic więcej do dodania.
    To, co jest, było już dawno,
    a to, co będzie, też już jest
    od dawna;
    bo Bóg przywraca to, co przeminęło.
    Kazn. 3, 15

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Cytat Napisał pelsona
    Przestań pajacować retroo jak ten cudak w Twoim awatarze bo tym wpisem kompromitujesz się. Nie mam nic więcej do dodania.
    Wiem, że nie masz nic do dodania, bo taki przepis nie istnieje.
    Usłyszeliście Ty i Tobie podobni gdzieś albo przeczytaliście coś o uziemianiu i powtarzacie bzdurę jak dzieci za Panią Matką.
    Przepis mówi wyraźnie o obowiązku uziemiania przewodu PE, a nie punktu rozdziału, tym bardziej nie mówi o uziemianiu gdzieś pod płotem.
    Wiele razy już na forum pisałem o bezsensowności uziemiania sieci ZE, wystarczy poczytać chociazby w watku dla elektryków, do którego link podałem.
    A sieć niech se w ZE sami uziemiają, bo uziom pod płotem nic domownikowi nie daje. Co niektóre ZE zaczęły wreszcie sie z tej głupoty w wydawanych warunkach wycofywać (co widać w tym wątku, warunki juz nie przewidują ciągnięcia 5 żył). Może wreszcie ktoś nauczył sie znaczenia trudnego słowa ekwipotencjalizacja.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  18. #18

    Domyślnie

    Jak zwykle wątek elektryczny wzbudza więcej emocji niż każdy inny

    Dzięki Wam, podsumowanie Waszych wypowiedzi moimi oczyma:
    - tak jak myślałem - zewrzeć
    - po stronie skrzynki ZE, jak będą chcieli to sobie uziemią, nie moja bajka
    - po mojej stronie sytuacja oczywista, połączony koniec jest puktem rozdziału TN-C na TN-C-S i oczywiście jest w tym miejscu uziemiony (uziom fundamentowy i druga 3m szpila w ziemi poza obrysem budynku)
    - to, że się sfrajerowałem co do kable też wiem w dodatku zmieniłem w międzyczasie koncepcje ogrzewania budynku, także przedlicznikowo będzie 40A zabezpieczenie, a moc szczytowa

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablitoo
    Cytat Napisał pelsona
    (...)
    Całkowicie się z Tobą nie zgadzam.
    Skoro położył już kabel pięciożyłowy to powinien go w pełni wykorzystać łącząc obie żyły z obu stron i oba te punkty uziemiając. Nikt mu nic nie zarzuci bo spełnia w ten sposób wymogi przepisów.
    Jakich przepisów ? - przepis mówi jasno i wyraźnie o potrzebie uziemienia punktu rozdziału PEN dla sieci TNC-S - a skoro tenże punkt rozdziału jest w rozdzielnicy w budynku to po cholerę uziemiać coś czego nie ma w skrzynce w ogrodzeniu ??
    Dla sieci TNC ze słupa do skrzynki w ogrodzeniu dochodzą 4 żyły kabla - i takie same cztery żyły biegną do rozdzielnicy w budynku - gdzie Ty tu widzisz punkt rodziału i jego uziemienie ??
    Jeśli ZE doprowadził do złącza kablowego kabel czterożyłowy i nie wykonał uziomu bednarką w tym złączu to jest to najnormalniej w świecie fuszerka. Często przecież montuje się w pobliżu złącza RB-tki bo nie ma jeszcze rozdzielni ani chałupy, i co ja mam za nich wykonywać teraz uziomy i pomiary ???
    Poza tym jeśli w kablach zasilających łączymy ze sobą te dwie żyły to zawsze sugeruje to punkt rozdziału i dla czytelności układu (nie tylko dla Ciebie ale także osób postronnych) należy go uziemić pomimo że jest on powtórzony w RG. Ponadto o czym tu mowa. W ten sposób jest pewniej dla układu i bezpieczniej w razie jakiejkolwiek przerwy w uziemieniu.
    Dziwię się Tobie że tak elementarnych rzeczy nie dostrzegasz.
    pzdr
    To, co jest, było już dawno,
    a to, co będzie, też już jest
    od dawna;
    bo Bóg przywraca to, co przeminęło.
    Kazn. 3, 15

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Widać że temat zrobił się nerwowy - jeszcze jedno zdanie - oczywiście uziemianie punktu rozdziału na 10 piętrze wieżowca jest conajmniej dyskusyjne , ale w przypadku jaki omawiamy - domku jednorodzinnego - rezygnacja z uziemienia punktu rozdzialu wtedy, kiedy mamy możliwość jego uziemienia jest niedopuszczalnym błędem wykonawcy.
    --
    Pozdrawiam

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony