dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 86
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 1709
  1. #1

    Domyślnie inteligentny dom - gotowe systemy w dobrej cenie

    Istnieje na Forum Muratora świetny wątek o automatyce budynków (http://forum.muratordom.pl/programow...tow,t20421.htm) jednak dla tej części forumowiczów, których po pierwsze wiedza przekracza umiejętność instalacji i konfiguracji przedłużacza, a po drugie tego typu instalacje są ważniejsze nawet od prawyborów w PO.

    Proponuję mniej zaawansowanym, ale jednak zainteresowanym tematem wymianę poglądów na temat gotowych systemów dostępnych w "rozsądnych" cenach.

    Poniżej kilka przykładów z pierwszą prośbą o opinie użytkowników, uwagi do wycen i specyfikacji itp.

    Z pozdrowieniami,
    Bartek z Wrocławia

  2. #2

    Domyślnie

    Cieszę się, że powstał taki wątek i uważam, że jest bardzo potrzebny. Wątek
    programowalne-instalacje-elektryczne-watek-dla-entuzjastow jest bardzo interesujący, ale ma charakter ściśle techniczny i mało mówi o tym czym są systemy automatyki domowej jako tako, a bardziej skupia się na tym jak bazując na wcale nie małych doświadczeniach technicznych spróbować stworzyć system automatyki wspierając się na sterownikach przemysłowych PLC - co jak się okazuje nie jest prostą sprawą.

    Poszerzył bym zakres tematyki o kwestię związaną z pewnymi mitami których narobiło się całkiem sporo w okół takich systemów.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    wojgoc

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    6.941

    Domyślnie

    Bartek,
    co zastosowałes w swoim domu i z której firmy korzystałeś?

  4. #4

    Domyślnie

    @wojgoc jestem na etapie wyboru. Kontaktowałem się z pierwszymi trzema firmami - wszystkie kompetentnie udzielają informacji, ale na razie faworyta nie mam stąd pytanie do praktyków o wrażenia z użytkowania systemów.
    Z pozdrowieniami,
    Bartek z Wrocławia

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar kamyk68
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    4.793
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Ja osobiście też interesowałem się dwoma firmami tu wymienionymi .Nexwell i Onninen.Byli u mnie Panowie z Nexwella z miniaturką systemu (tzw prezentacja).Działanie obu systemów podobne cenowo Onninen chyba lepszy(raczej tańszy w zakupie )co do jakości obu nie mam pojęcia chciałbym zdecydować si ę wkrótce

  6. #6

    Domyślnie

    Mnie do Onninena trochę zniechęca wizualizacja pomieszczeń z grafiką rodem z ZX Spectrum. Nowe wersje systemu Nexwella wyglądają już bardzo ładnie.
    Z pozdrowieniami,
    Bartek z Wrocławia

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar kamyk68
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    4.793
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Pewnie to rzecz gustu jak wszystko

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    wojgoc

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    6.941

    Domyślnie

    o jakich kosztach mówimy w przypadku nexwella i onninena?
    domek parter z poddaszem uzytkowym - 300m2

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar kamyk68
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    4.793
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Najlepiej spytać w tych firmach .Wysyłasz rzuty domu i oni wstępnie Ci wycenią

  10. #10

    Domyślnie

    Koszty zależą od systemu i przede wszystkim zakresu realizacji, także można mówić od widełkach typu 5.000 - 50.000. Na stronie Nexwell masz przykładowe wyceny, a na F&Home arkusz do samodzielnego szacowania kosztów.
    Z pozdrowieniami,
    Bartek z Wrocławia

  11. #11

    Domyślnie

    Witam! Ja własnie chcę zainstalowć system i uczynic dom tzw. inteligentnym, ale nie wybrałbym żadnego z wymienionych. Planuje robic domek na sterowniczku wago 750-841 modbus tcp/ip z wbudowanym webserverem do tego jakis panel dotykowy weinteka jeszcze nie zdecydowałem sie jaki konkretnie. Wazne jest jak mają i czy mogą współpracować urzadzenia ze sterownikiem plc bo niektórzy producenci urzadzen np kotłow strasznie komplikują sprawe z integracja ich produktów. Piec wybralem De dietrich mca15 daje mozliwosc sterowania sygnalem zewnetrznym 0-10v i kilka innych bajerów jakie chce umiescic to np: 1. Monitoring temperatury w pomieszczeniach z zadajnikiem w każdym, monitoring przepompowni scieków i sterowania , czujnik naslonecznienia do sterowania roletami, przewietrzanie domu silowniki na oknach polaciowych, alarm tez podlaczony do wejsc sterownika. Czujki alarmu mozna wykorzystac do zapalania swiatla w lazience gdy w nocy dziecko wchodzi, sterowanie nawadnianiem, sygnalizatory czadu i gazu. Wszystko mozna podgladnąc prze przegladarkę www i po zainstalowaniu terminala gsm sterowac i byc informowanym o stanach alarmowych w domu.Monitoring zalania , gdy nie ma Cie w domu a licznik nabija metry mody tzn ze jest wyciek i odcinasz wode elktrozaworem. To niektore rozwiazania. Jak ktoś chce moę pomóc w dobraniu sprzętu.
    Wiedza kosztuje, niewiedza jeszcze wiecej!!!

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Jacław
    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    131

    Domyślnie

    A co myślicie o EIB/KNX?
    Z tego co wiem, to trochę w mniej dobrej cenie, ale jest "gotowy". Plusem jest jego otwartość, coraz więcej producentów ma w swojej ofercie elementy tego systemu.
    Dobrze byłoby mieć możliwość modyfikacji/rozbudowy instalacji w swoim domu za kilka lat a w przypadku "jednofirmowców" istnieje większe ryzyko, że takiej możliwości nie będzie.

    Czy ktoś ma w domu instalację opartą na tym systemie lub widział u kogoś takową?

  13. #13

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar kamyk68
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    4.793
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Oglądałem taką instalację w EIB .Fajna nie powiem .Wysyłałem nawet zapytanie do firm ale dla mnie jak narazie cena nieosiągalna.Najwyższą ofertę dostałem na ponad 300tys zł Tak mi sie zrobiło


    Np Centralhome gadałem z gościem(osobiście)byłem nawet na budowie ale jeszcze system nie do końca uruchomiony miał.

  15. #15

    Domyślnie

    Hey
    ja mam wycenę z Onninen. Czekam też z innej firmy, która stosuje różne rozwiązania i sami coś najkorzystniejszego mają zaproponować.

    proponuję wymienić się ofertami z opisem systemu. To nie będę/będziemy musieli po wszystkich firmach dzwonić i rozmawiać, tłumaczyć. To już będziemy znać co i w jakiej cenie oferują, pewne warunki brzegowe. Wymiany proponuję na mailu:
    [email protected]

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jacław
    A co myślicie o EIB/KNX?
    Z tego co wiem, to trochę w mniej dobrej cenie, ale jest "gotowy". Plusem jest jego otwartość, coraz więcej producentów ma w swojej ofercie elementy tego systemu.
    Dobrze byłoby mieć możliwość modyfikacji/rozbudowy instalacji w swoim domu za kilka lat a w przypadku "jednofirmowców" istnieje większe ryzyko, że takiej możliwości nie będzie.

    Czy ktoś ma w domu instalację opartą na tym systemie lub widział u kogoś takową?
    Ja widziałem kilka takich systemów, moi rodzice mają też zrobiony salon na tym systemie. W kolejnych pomieszczeniach coś może będzie dołożone podczas remontu.
    Zdecydowanie jest to fajne rozwiązanie, ale dość drogie. Dom 300m2 na eib/knx wychodzi jakieś 15-30% więcej niż na xcomfort, czy verso albo nexo. LCN z przyciskami eib wyszedł prawie tak samo jak eib/knx. W eib/knx strasznie drogie są przyciski, ale za to są bardzo "pojemne" i co by nie mówić super się prezentują. Ogólnie taki jeden bardziej rozbudowany przycisk pięcioklawiszowy może spokojnie "obsłużyć" cały salon - 3x żaluzja plisowa (z regulacją nasłonecznienia), ogrzewanie, oświetlenie w salonie (5 obwodów) i oświetlenie na tarasie. Niestety w większości tańszych systemów (oprócz Verso) nie ma takich przycisków, co najwyżej są panele. Ale raz, że są droższe, a dwa mniej wygodne w obsłudze. Niestety na panelu nie załączymy jednym dotknięciem oświetlenia - najpierw musimy wybudzić panel a dopiero później załączyć światło. Chociaż jeden panel jest niezbędny i bardzo użyteczny.
    Ogólnie jeżeli porównujemy różne systemy, to najlepiej na zwykłych przyciskach dzwonkowych czy roletowych - każdy system można takimi sterować.
    ryciek

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał karuzel
    ... Ja własnie chcę zainstalowć system i uczynic dom tzw. inteligentnym, ale nie wybrałbym żadnego z wymienionych. ...
    Ja robię to samo bo wolę mieć nad wszystkim kontrolę - te zabawki gotowe są dla lamerów. Sercem terminal HP z linuxem, karty przekaźników, czujniki - jakis serwerek www - w to wpięte kamery, inteligencja zaprogramowana w PHP. Wszystko zamknie się w mniej niż 600zł - bez kabli i kamer.

  18. #18

    Domyślnie

    Ja robię to samo bo wolę mieć nad wszystkim kontrolę - te zabawki gotowe są dla lamerów. Sercem terminal HP z linuxem, karty przekaźników, czujniki - jakis serwerek www - w to wpięte kamery, inteligencja zaprogramowana w PHP. Wszystko zamknie się w mniej niż 600zł - bez kabli i kamer.[/quote]

    Mówisz 600 zł, to podeślij mi czujki do okien stłuczenia szyby i otwarcia 23 szt./każdej, czujkę zalania wodąx4, czujkę na czadx1, gazux2. A przy okazji to co zrobisz e PHP niech śmiga na moim HTC HD2 najlepiej już pod przyszły WM 7 i dla żonki na iPhona i na przyszłość pod iSlate.

    myślisz że każdy co nie programuję jest lamerm? a ty umiesz obliczyć CIT, PIT, VAT i kadry w spółce. Umiesz naprawić mój automat w Audi A4. Nie każdy ma czas robić wszystko sam i nie trzeb ich od razu nazywać lamerami, co dla mnie jest obraźliwe! Choć na pewno jak na wszystkim można oszczędzić. Proponuję zamontuj sobie sam dachówkę. Będziesz z 20 tysi do przodu.

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    wojgoc

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    6.941

    Domyślnie

    zgadzam się z Tobą lukasza - nie kazdy jest elektronikiem, programistą i instalatorem w jednym.
    watek jest nie tylko dla profesjonalów - od których oczekuje sie pomocy dla amatorów.
    jak ułozy sobie karpiówke na dachu z pełnym deskowaniem, opapowaniem - to bedzie ze 45tys do pzodu.
    a jak w garazu zrobi sobie sam okna na wypozyczonej z Casto strugarko - pilarce to kolejne 25tys

  20. #20

    Domyślnie

    Ja proponuję zignorować wypowiedź "Janekbo" i wrócić do tematu Załóżmy, że miał ten trudniejszy dzień - w końcu każdemu takie się zdarzają....

    Z tymi systemami jest podobnie jak z samochodami: są mercedesy, audi czy leksusy, są też ople, fordy, ale i są też takie jak łada, jugo itp.

    Droższe zazwyczaj mogą więcej, lepiej wyglądają, ale zazwyczaj mogą sobie pozwolić na nie tylko Ci z zasobniejszą kieszenią. Osobiście do tych systemów zaliczyłbym eib/knx, lcn i pewnie jakieś mniej znane takie jak lutron.
    Na pewno zaletą tych systemów jest to że, są znane, sprawdzone i jest dobrze rozwinięty serwis - dużo wykonawców. Dodatkowo system eib oferuje bardzo dużo ciekawych przycisków/ włączników (w lcn możemy cześć z nich też wykorzystać).

    Na naszym rynku jest też dużo systemów z tzw "średniej półki" - nie obrażając żadnego z tych systemów. Ale zazwyczaj są to systemy mniej znane, słabiej wyposażone, z dużo słabszym serwisem (mniej wykonawców), produkowane tylko przez jednego producenta, ale z lepszą ceną. Często dla większości użytkowników wystarczą tego typu instalacje. Do tego typu systemów można pewnie zaliczyć większość tutaj wymienionych i jeszcze Xcomfort.

    Do ostatniej grupy możemy zaliczyć systemy, które są praktycznie nie znane, nie do końca przetestowane i które próbują wejść na rynek. Zazwyczaj cena takich systemów jest bardzo atrakcyjna. Ale ja osobiście wybrałbym coś sprawdzonego, jakoś nie chciałbym żeby moja rodzina była królikami doświadczalnymi
    ryciek

Strona 1 z 86

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony