dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 86
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 1709
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasza
    Mówisz 600 zł, to podeślij mi czujki do okien stłuczenia szyby i otwarcia 23 szt./każdej, czujkę zalania wodąx4, czujkę na czadx1, gazux2. A przy okazji to co zrobisz e PHP niech śmiga na moim HTC HD2 najlepiej już pod przyszły WM 7 i dla żonki na iPhona i na przyszłość pod iSlate.
    Zadziała na wszystkim co ma przeglądarkę www
    Dodatkowo chcesz w tej cenie piec, rekuperator i zawory mieszające...?
    Po co Ci czujni zbicia szyby itp. to sa elementy systemu alarmowego który poprawnie zrobiony przekaże te informacje do bazy w systemie inteligentnym.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał janekbo
    Cytat Napisał lukasza
    Mówisz 600 zł, to podeślij mi czujki do okien stłuczenia szyby i otwarcia 23 szt./każdej, czujkę zalania wodąx4, czujkę na czadx1, gazux2. A przy okazji to co zrobisz e PHP niech śmiga na moim HTC HD2 najlepiej już pod przyszły WM 7 i dla żonki na iPhona i na przyszłość pod iSlate.
    Zadziała na wszystkim co ma przeglądarkę www
    Dodatkowo chcesz w tej cenie piec, rekuperator i zawory mieszające...?
    Po co Ci czujni zbicia szyby itp. to sa elementy systemu alarmowego który poprawnie zrobiony przekaże te informacje do bazy w systemie inteligentnym.
    1. przecież sam pisałeś: że za 600 zł będzie serwer, czujki, karty przekaźników ...
    2. tak, czujki są od systemu alarmowego. To element systemu. Nie chcę osobno sterować alarmem. Może ogrzewanie ma być też osobno itp
    3. wpiąć kamerki to i ja potrafie
    4. masz iPhona lub HTC i chcesz to przeglądać pod www. Gratulację, przy okazji powiększania ekranu (www) zamkniesz okno a leżący na parapecie kot straci ogon. To musi być aplikacja dostosowana do smartphonów.
    5. nie chcę się kłucić bo to nic nie da. Uznam że się nie zrozumieliśmy. Jeśli możesz to napisz co wg. Ciebie można wpiąć pod ten serwer i terminal. Mam w pracy kilku zdolnych ludzi i może mi pomogą. I zdecyduje się osobno mieć alarm. Ja też czasem lubię sam pokombinować (wykorzystać pracowników) i coś zrobić samemu i taniej.

    ja szukam systemu alarmowego (nie chcę rolet i okien antywłamaniowych), który pozwoli mi mieć dwa duże psy na zewnątrz i w miarę swobodnie poruszać się po domu np: w nocy. Myślałem o czujkach otwierania okien i drzwi plus czujka stoczenia szyby.
    chcę mieć 2 kamerki bo do furtki mam 100 m i las. Wideofon ma za mały kąt widzenia. Wolę kamerkę z góry.
    i sterowanie oświetleniem (dom kilka stref) poza domem 3 strefy (droga i parking, iluminacja dookoła domu, halogeny w lesie)
    w domu dodatkowo czujki gazu, czadu, zalania wodą, połączone z alarmem żebym się obudził
    oczywiście otwieranie bramy, garażu i furki.
    Wszystko maks połączyć. I może być, że będę sterował przez www bez aplikacji na phona. Teraz chcę projekt wykonać bo będę robił elektrykę. uruchomienie systemu za 2 lata więc do tego czasu iSlate stanieje lub coś od HP kupie.

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasza
    ... Uznam że się nie zrozumieliśmy. ....
    Fakt. Doczytałem temat - "system gotowy". Uznajmy, że chciałem dać jakiś punkt odniesienia.
    Hasło klucze do tego co pisałem - terminal, PHP, karta relay board, 1-wire, ... i to powinno wiele tłumaczyć.

  4. #24

    Domyślnie

    Dziękuję, że okrężną drogą doszliście do tego, że ten wątek dotyczy systemów gotowych, ze średniej/niższej półki. Świetny wątek dla bardziej zaawansowanych/zaangażowanych wymieniam w pierwszym poście.

    Systemy gotowe, prócz kilku wad mają też kilka zalet. Prócz ceny jest to możliwość skupienia się na samej konfiguracji systemu (np. sekwencje zdarzeń), a nie na technikaliach. Stąd też właśnie mój wybór takiej drogi.
    Z pozdrowieniami,
    Bartek z Wrocławia

  5. #25

    Domyślnie

    Poniżej linki do stron i portali, które zajmują się przeglądem rynku "gotowych" systemów IB:

    www.inteligentnydomek.pl
    www.automatyka-budynkowa.com
    www.i-instalacje.pl
    www.ibudynek.com.pl
    www.inteldom.pl

    Kiedyś znalazłem jeszcze kilka innych, ale niestety nie pamiętam adresów. Może ktoś kojarzy to może jeszcze doklei. Mam nadzieję, że linki będą przydatne przy poszukiwaniach odpowiedniego dla siebie systemu.
    Jeden sterownik, jeden organizm, mnóstwo możliwości - automatyka budynku, kiedyś? A może już dziś?

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał bartekgr
    Systemy gotowe, prócz kilku wad mają też kilka zalet. Prócz ceny jest to możliwość skupienia się na samej konfiguracji systemu (np. sekwencje zdarzeń), a nie na technikaliach. Stąd też właśnie mój wybór takiej drogi.
    W dużym stopniu podzielam taką opinię. Myślę, że jeśli ktoś w miarę dobrze się czuje w kwestiach programowania to korzystanie z gotowych rozwiązań i wyciskanie z nich jak największych możliwości (chodzi głównie o przeróżne funkcje logiczne systemu) sprawi mu po prostu wielką frajdę jaką jest koncentrowanie się na konfiguracji, niż przechodzenie całej drogi od podstaw co wymaga niezwykle szerokiej wiedzy, czasu i cierpliwości.

    Drogą do budowy systemów które nazywam typu DIY ("zrób to sam") wyznaczyli producenci którzy oferują sprzęt w cenach dla większości wręcz zaporowych. Obserwując projekty DIY cieszę się, że hobbyści podejmują takie próby i to z w cale nie małymi osiągnięciami. Jednak idea IB jest znacznie szersza ma trafić do wielu użytkowników i instalatorów którzy nie koniecznie muszą być programistami, elektronikami, czy nawet automatykami w takim sensie jaki to ma w przemyśle. Producenci "gotowców" muszą naprawdę bardzo się napracować nad tym aby ich sprzęt łatwo się instalował, programował, był łatwy i intuicyjny w obsłudze, stabilny, niezawodny i do tego ładnie wyglądał i był w "stosunkowo" niedrogi. Do tego, aby wycisnąć z systemu IB sporo funkcji też trzeba nie mało wiedzy i wnikliwości. Założę się, że większość możliwości takich systemów instalowanych w domach nie jest w pełni wykorzystana, a realizowane są tylko te najbardziej oczywiste funkcje.
    Jeden sterownik, jeden organizm, mnóstwo możliwości - automatyka budynku, kiedyś? A może już dziś?

  7. #27

    Domyślnie

    a orientujecie się czy jak "zlece" wyceny instalacji czy jest to wiążace dla obu stron ???? tzn czy musze sie zedycdowac na tych którym zleciłem wycene?

  8. #28
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar kamyk68
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    4.793
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Endriuszka
    a orientujecie się czy jak "zlece" wyceny instalacji czy jest to wiążace dla obu stron ???? tzn czy musze sie zedycdowac na tych którym zleciłem wycene?

    jak się wejdzie do salonu Mercedesa i spyta o cenę to trzeba go kupić???

  9. #29

    Domyślnie

    A wiecie coś więcej o firmie i technologi oraz cenach ?
    www.idra.pl

  10. #30
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar kamyk68
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    4.793
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Ja jutro spotykam się z przedstawicielem firmy www.verso.com.pl na prezentację systemu

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasza
    A wiecie coś więcej o firmie i technolomgi oraz cenach ?
    www.idra.pl
    A muratora to się nie czyta Był wywiad w styczniowym z użytkownikiem idry. Było trochę o tym co może, a czego nie... Ten system u nas nie jest zbyt popularny, przez co nie znajdziesz za dużo instalatorów.
    O ile dobrze pamiętam jest to system scentralizowany. Jak padnie jednostka zarządzająca to reszta przestanie działać. Jeżeli się mylę, to niech ktoś wyprowadzi mnie z błędu.

    Osobiście polecałbym systemy rozproszone, przynajmniej częściowo. Tak, że w razie awarii "mózgu" system będzie działał przynajmniej częściowo albo w "uproszczonej" wersji. Nie musi być to wcale eib. Są też inne tańsze systemy w całości lub częściowo rozproszone: LCN, Xcomfort, po części Nexo i chyba można też częściowo rozproszyć Verso, jest też X10 (trochę stary ale nadal jary )
    ryciek

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał ryciek
    Cytat Napisał lukasza
    A wiecie coś więcej o firmie i technolomgi oraz cenach ?
    www.idra.pl
    A muratora to się nie czyta Był wywiad w styczniowym z użytkownikiem idry. Było trochę o tym co może, a czego nie... Ten system u nas nie jest zbyt popularny, przez co nie znajdziesz za dużo instalatorów.
    O ile dobrze pamiętam jest to system scentralizowany. Jak padnie jednostka zarządzająca to reszta przestanie działać. Jeżeli się mylę, to niech ktoś wyprowadzi mnie z błędu.

    Osobiście polecałbym systemy rozproszone, przynajmniej częściowo. Tak, że w razie awarii "mózgu" system będzie działał przynajmniej częściowo albo w "uproszczonej" wersji. Nie musi być to wcale eib. Są też inne tańsze systemy w całości lub częściowo rozproszone: LCN, Xcomfort, po części Nexo i chyba można też częściowo rozproszyć Verso, jest też X10 (trochę stary ale nadal jary )
    I w Nexo i w Verso jak padnie jednostka centralna to padnie cały system.
    Kto pyta jest głupcem przez pięć minut, kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał odaro

    I w Nexo i w Verso jak padnie jednostka centralna to padnie cały system.
    Właśnie nie. Na pewno w Nexo pozostanie lokalne sterowanie modułów wykonawczych (on/off, ściemniaczy, rolet). Ale nie będzie żadnej logiki, alarmu itp.
    Natomiast w Verso podobno można jakoś "rozdzielić" jednostkę główną, która też jest zasilaczem. Ale dokładnie nie wiem, taże nie będę się na ten temat wypowiadał. Bynajmniej jak kiedyś rozmawiałem z przedstawicielem Verso, to planowali wprowadzić zasilacze do kilku jednostek wykonawczych, tak żeby bardziej "rozproszyć" system. Tak jak obecnie robi się cześć urządzeń eib (na pewno nie abb). Ale nie wiem czy coś wprowadzili. Także jak ktoś jest na bieżąco to z chęcią się dowiem.
    ryciek

  14. #34

    Domyślnie

    Właśnie nie. Na pewno w Nexo pozostanie lokalne sterowanie modułów wykonawczych (on/off, ściemniaczy, rolet). Ale nie będzie żadnej logiki, alarmu itp.
    Potwierdzam uwagę ryciek.

    Dodam tylko, że chodzi o moduły wykonawcze wykonane w technologii magistralnej TUKAN. W przypadku elementów wykonawczych typu przekaźnik czy to w wersji centralnej czy rozproszonej zawsze jest możliwość podłączenia w trybie NO (normalnie otwarty) lub NC (normalnie zamknięty) i warto z tego korzystać. Czyli na etapie instalacji powinno się przemyśleć sprawę i zdecydować czy system ma decydować o zamknięciu obwodu czy o jego otwarciu. W przypadku pomp basenowych np. to powinno być zawsze NO. W przypadku obwodów elektrycznych do codziennego użytku to zwykle powinno być NC i to najlepiej przez stycznik z cewką o jakimś konkretnym amperażu.

    Przy poprawnej i przemyślanej instalacji systemu Nexo historia "ze świeczką" w ogóle nie powinna mieć miejsca.
    Jeden sterownik, jeden organizm, mnóstwo możliwości - automatyka budynku, kiedyś? A może już dziś?

  15. #35
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar kamyk68
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    4.793
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    No odbyła się u mnie prezentacja Verso wczoraj.Czasu miałem niewiele(jestem kompletnym laikiem w temacie)ale1.jak system padnie to z elektrycznością mogą być problemy (niby pracują nad tym)2.estetyczne wykonanie paneli i jak dla mnie fajna grafika(jak dla mnie panele ładniejsze niż w Nexwellu) 3.możliwość sterowania całego systemu z pilota 4.możliwość multirumu co mi się spodobało 5.nie ma możliwości podpięcia domofonu(video)tak żeby obraz był na panelach sterowniczych (w Nexwellu chyba taka jest).

    To tak na szybko co mi się udało zapamiętać.Mają mi zrobić wycenę konkretną bo ta którą dostałem wczoraj kompletna nie była.

    Reasumując jak będzie to wycena kompletna to cenowo "różowo" nie będzie

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamyk68
    ...
    1.jak system padnie to z elektrycznością mogą być problemy (niby pracują nad tym)
    5.nie ma możliwości podpięcia domofonu(video)tak żeby obraz był na panelach sterowniczych (w Nexwellu chyba taka jest).
    ...
    ad 1. Właśnie kiedyś rozmawiałem z chłopakiem z działu technicznego Verso i coś mi mówił, że można to obejść dzieląc system na dwie jednostki. Ale to była rozmowa telefoniczna, w której "padło" wiele pytań i odpowiedzi i... nie wiem czy dobrze zrozumiałem.

    ad 5. To można obejść. Ten sam problem występuje w najfajniejszy panelu EIB ABB. Nie można podać obrazu z analogowej kamery tak jak jest to w Nexo i w jednym czy dwóch panelach EIB. Natomiast można podać obraz z kamery IP. Tylko nie testowałem tego i nie wiem jak wyglądałaby komunikacja w dwie strony.
    Generalnie oba panele są nawet podobne. Chociaż panel abb ma jeszcze większe możliwości niż ten Verso. Mi w panelu Verso oprócz fajnego wyglądu i interfejsu graficznego podoba się to, że jest od razu homeserwerem tak jak cześć paneli ABB. Jest to o tyle fajne, że obraz i funkcje można powielić na innym komputerze. Na rynku mam dostępnych "trochę" panelowych komputerów bezprzewodowych i tanim kosztem możemy je wykorzystać jako bezprzewodowy panel.
    W Nexo faktycznie grafika jest dużo "słabsza", ale też cena jest dużo atrakcyjniejsza No...i panel Verso jest dużo większy, co dla niektórych użytkowników będzie miało znaczenie. Szczególnie przy wyświetleniu rzutu/podkładu większego domu. Raczej nie porównywałbym tych dwóch paneli, bo ich możliwości też są dużo inne...
    ryciek

  17. #37
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar kamyk68
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    4.793
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    szczerze to z tą atrakcyjnością ceny to nie jeszcze nie wiem Czekam dopiero na wycenę Verso może będzie jutro myślę że mogą być zbliżone

  18. #38
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    homiq

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Poznań
    Posty
    100

    Domyślnie

    Witajcie!

    bardzo mnie cieszy, że powstał taki wątek
    jesteśmy producentem systemu homiq, który został wymieniony w pierwszym poście (bardzo nam miło!)
    nie chcę być anonimowy i być uczestnikiem korporacyjnie mało obiektywnej dyskusji
    wątek ten jest dla nas jednym z miejsc, gdzie możemy poznać opinie i oczekiwania ludzi w zakresie automatyki budynkowej, ludzi, którzy są dla nas tak ważni

    automatyka budynkowa jest bardzo szerokim pojęciem na co może wskazywać już potoczne nazewnictwo "inteligentny budynek"
    produkty tego typu systemów są przeznaczone dla ludzi, którzy cenią sobie w pierwszej kolejności wygodę, komfort i bezpieczeństwo dlatego jest to inny wątek w stosunku do "entuzjastów", z których to jedni szukają skrajnych oszczędności wykorzystując znajomość elektroniki a inni wręcz przeciwnie chcą się zrealizować jako projektanci swojego bardzo indywidualnego systemu. Wątek swoją drogą ciekawy ale nie dla Was.

    Systemy na rynku pojawiają się jak grzyby po deszczu. Ze względu na konkurencję pęcznieją ich funkcjonalności. Zasadnicze pytanie jest czy to dobrze, że tak się dzieje. Czy Wy, inwestorzy szukający "inteligentnego budynku" szukacie rozbudowanych aplikacji? , przerośniętych w funkcje włączników dotykowych, na których można realizować tyle funkcji ile minut musi poświęcić Wasza Babcia czy gość aby zapalić nim światło?
    Zdecydowanie nie!
    Szukacie prostej, intuicyjnej obsługi podstawowych funkcji w jednym miejscu.
    Zacznijmy od przykładu oświetlenia. Jeszcze całkiem niedawno zwykły pokój różnił się od salonu tym, że salon miał dodatkowo 2 kinkiety na jednej ścianie... i podwójny włącznik. Trzeba powiedzieć jasno, że były to instalacje minionego wieku. W chwili obecnej ilość rodzajów źródeł światła jest ogromna i mając na uwadze fakt, że światło w głównej mierze buduje nastrój pomieszczeń stosuje się ich znacznie więcej. Z naszego doświadczenia salon ma obecnie ok. 6 - 7 obwodów oświetlenia. Składa się na to sekcyjne światło podstawowe, kinkiety, lampa stojąca, ambilight za telewizorem, światło nocne/przypodłogowe, oświetlenie witryn, dekoracje LED itd. To są rzeczy, których oczekujesz. To te światła wpłyną na jakości i klimat pomieszczeń.
    Na tym etapie jeszcze nie poruszyliśmy tematu "inteligencji" ale poruszyliśmy bardzo ważną kwestię przewodów i ich lokalizacji, bez których nic nie da się zrobić... wracając do sedna tematu po co nam inteligencja i w jakiej formie jest nam potrzebna na tym krótkim wycinku - oświetleniu salonu ?
    po pierwsze mając klasyczną instalację i obecną ilość oświetlenia na ścianie pojawi nam się 6 -7 włączników, które musimy przełączyć aby uzyskać oczekiwany efekt, wychodząc musimy pamiętać o zgaszeniu więc przyjąć należy, że średnio dokonamy 8 przełączeń. Jeżeli nasze pomieszczenie jest duże z pewnością skorzystamy z tzw. włączników krzyżowych co w efekcie doprowadza do totalnego haosu i nie wiemy gdzie i jaką sekwencją wyłączyć naszą "scenę" Nie, tego zdecydowanie nie chcecie.
    Z pomocą przychodzi inteligentna instalacja (zakładamy, że produkt z najwyższej półki KNX/EIB) Mamy piękny włącznik, który zajmuje nam 1/3 miejsca zabranego przez 7 włączników tradycyjnych. Design jest pierwsza liga, wyświetlacz, 8 przycisków 2-funkcyjnych, koledzy mówią "cudo"
    jednym dotknięciem realizujemy złożoną scenę naszego oświetlenia... ale przecież mamy 16 funkcji więc tworzymy kombinacje... wyświetlacz pozwala nam na sterowanie ogrzewaniem, podlewaniem i inną infrastrukturą budynku
    Nie, tego zdecydowanie nie chcecie.
    Intuicyjność nie występuje, ilość funkcji Was przerasta a gości i rodzinę wprowadzanie w zakłopotanie przy najprostszej funkcji jaką jest włączenie światła...

    No tak, tradycyjna nie..., inteligentna z najwyższej półki nie... no to co??
    wybieramy najważniejsze punkty :
    - najlepszy w miejscu tradycyjnego włącznika jest tradycyjny włącznik
    - mamy dużo świateł, więc operujemy scenami światła (kombinacje wł. świateł) a nie pojedynczymi lampami
    - sceny uruchamiamy tradycyjnym włącznikiem
    - minimalizujemy ilość tradycyjnych włączników do 4szt.
    1. scena TV
    2. scena relaks
    3. scena impreza
    4. scena sprzątanie (włącz wszystko) / wyłącz wszystko
    - pojedyncze światła mamy dostępne w intuicyjnym menu na pilocie, którym może być np. iPod

    Efekt
    99% użycia świateł w salonie zapewniają nam 3 sceny, które początkowo zostają zaprogramowane i wywołuje je naciśnięcie włącznika ściennego
    1% dla wyjątkowych sytuacji gdzie chcemy zapalić pojedynczne światło (np. romantyczna kolacja dla żony) korzystamy z pilota (iPoda itp.)
    goście i rodzina bez problemu operuje oświetleniem
    wychodząc z pomieszczenia niezależnie od tego czy użyliśmy sceny 1 czy bardziej złożonej kombinacji z użyciem pilota włącznie, dusimy przycisk 4 i gasimy wszystko !

    Tego właśnie oczekujecie. Prostej i intuicyjnej obsługi coraz to bardziej rozbudowanej instalacji. Mamy nadzieję, że takie są właśnie Wasze oczekiwania.

    Wielu z Was, również "entuzjastów" prowokuję do refleksji, że instalacje są po to aby z nich korzystać. Dobrym porównaniem może być wasz pilot do telewizora. Ile ma przycisków? A ile jest wytartych?

    to się rozpisałem

    z ciekawością będę obserwował rozwój tego tematu
    pozdrawiam

  19. #39

    Domyślnie

    Witam,

    Na wstępie napiszę, że jestem instalatorem i użytkownikiem tego typu instalacji. Podobnie jak większość mojej rodziny.
    Celowo nie podaję nazwy firmy, aby moje wypowiedzi nie wyglądały jak tylko próba darmowej reklamy. Na forum wypowiadam się od dawna, ale nick mam związany z nazwą firmy, dlatego założyłem nowe konto.
    Nie mniej jednak napiszę, że miałem do czynienia z kilkoma różnymi systemami - z większością tu wymienionych i dodatkowo kiedyś trochę za oceanem z X10 i lutronem. W ofercie mam kilka systemów ib, każdy system jest inny, każdy ma swoje zalety i wady. Najdłużej jestem związany z systemem eib, ale wcale nie uważam go system idealny. W ciągu ostatnich kilku lat powstało dużo ciekawych innych systemów, w tym kilka polskich. Osobiście zdążyłem zapoznać się trochę z system Verso i częściowo Nexo. Oba systemy uważam za bardzo udany produkt. Z innymi polskimi systemami jeszcze nie miałem do czynienia, chociaż może kiedyś w wolnym czasie...

    Wątek obserwuje od dłuższego czasu, ale dopiero post kolegi "homiq" zainspirował mnie do wypowiedzi. Wypowiedź jest bardzo ciekawa i dużo jest w niej racji. Ale pozwolę się nie zgodzić z kilkoma kwestiami.

    Po pierwsze standardowy włącznik eib 8 funkcyjny zajmuje maksymalnie powierzchnię podwójnej ramki. Są też wersje 8-krotnych przycisków eib o wielkości jednej ramki. Osobiście takich nie polecam - wygodniejsze w obsłudze są większe przyciski.
    Po drugie 90% dostępnych przycisków eib ma wbudowane pola opisowe bądź umożliwia ich dołożenie. Także nie ma problemu, z opisaniem funkcji klawiszy. Co jest bardzo ważne w początkowym etapie użytkowania systemu i później ułatwia obsługę gościom. Odpowiednie "ułożenie" klawiszy sprawia, że tego typu przyciski oferują bardzo intuicyjną obsługę. Dzięki opisom ani goście, ani babcia nie ma problemu z włączeniem/wyłączeniem oświetlenia. Z doświadczenia mogę napisać, że faktycznie starsi ludzie boją się dotykać paneli dotykowych, ale nie spotkałem się aby mieli jakieś uprzedzenia do przycisków.

    Co najlepsze wielu użytkowników chwiali sobie właśnie przyciski eib za prostotę i czytelność obsługi.

    Pod długie naciśnięcie zazwyczaj podpina się bardziej skomplikowane funkcje (rzadko wykorzystywane), które są używane tylko przez domowników. Goście, babcia w ogóle nie potrzebuje o nich wiedzieć. Uważam to za dużą zaletę przycisków wielofunkcyjnych, nie chodzi mi tylko o EIB ale o przyciski dowolnego systemu.

    Tak na marginesie jeszcze się nie spotkałem, aby ktoś narzekał, że nie wykorzystuje wszystkich "klawiszy" w przycisku wielfunkcyjnym. Z instalacjami "inteligentnymi" jestem związany od kilku lat i proszę mi wierzyć, że zazwyczaj działa to w drugą stronę.
    Scenariusz użytkowania tego typu instalacji praktycznie zawsze wygląda tak samo. Początkowo użytkownikom wystarcza oddzielne sterowanie każdym obwodem, później zaczynają się kombinacje... i w rezultacie często brakuje tego jednego dodatkowego klawisza. Pamiętajmy, że w domu zazwyczaj mieszka kilka osób i często każdy ma inne potrzeby.

    Często jest tak, że w pomieszczeniach mniej "reprezentacyjnych" stosuję czterokrotne przyciski zwierne (roletowy poczwórny) z pastylką eib - w wielu przypadkach zdarzyło mi się, że po jakimś czasie użytkowania pastylka eib zmieniała przeznaczenie (np. trafiała do integracji eib z alarmem), a w jej miejsce był instalowany większy przycisk eib.
    Jeszcze mi się nie zdarzyło, aby ktoś narzekał na przyciski eib. Z resztą nie bez powodu większość producentów systemów ib wprowadza do swojej oferty przyciski wielofunkcyjne albo adaptery umożliwiające wykorzystanie przycisków eib.



    Cytat Napisał homiq Zobacz post
    ...
    No tak, tradycyjna nie..., inteligentna z najwyższej półki nie... no to co??
    wybieramy najważniejsze punkty :
    - najlepszy w miejscu tradycyjnego włącznika jest tradycyjny włącznik
    ...
    Tradycyjny włącznik jest dobry, ale w kotłowni czy w garażu. Chociaż nawet nie w garażu, w garażu potrzebujemy czegoś większego - dwa obwody oświetleniowe, brama garażowa, scena wejścia, scena wyjścia, jeszcze jakieś sterowanie obwodami zewnętrznymi i... znowu trzeba użyć kilku włączników. Tak jak wcześniej pisałem w eib, często stosuje tradycyjne włączniki połączone z pastylką eib i co... jest to najczęściej wymieniany element systemu. Dlaczego bo typowe przyciski wielofunkcyjne są dużo wygodniejsze w obsłudze, oferują diody statusu (informacja czy dany obwód jest włączony czy wyłączony) i wiele innych przydatnych ułatwień.

    Nie twierdzę, że tradycyjne włączniki są be, a wielofunkcyjne eib, czy verso "cacy". Po prostu przy większej ilości obwodów do sterowania na pewno łatwiej jest wszystkim sterować z dobrze opisanego przycisku wielofunkcyjnego niż z kilku nieopisanych przycisków tradycyjnych. Proszę jeszcze pamiętać, że często jest tak, że sterujemy jakiś obwód którego fizycznie nie widzimy, np. z kuchni oświetlenie przed frontem domu. W takiej sytuacji bardzo przydają się diody statusu informujące nas o tym czy dany obwód jest włączony czy wyłączony.

    Trochę się rozpisałem w "obronnie" przycisków wielofunkcyjnych (wielokrotnych), ale osobiście bardzo je lubię i ich najbardziej brakuje mi w systemie Xcomfort, który mam u siebie w mieszkaniu.

    Tak na marginesie, bardzo mi się podoba sterowanie z iphone. Szkoda, że tak niewiele systemów oferuje tego typu rozwiązania

    Pozdrawiam
    cg

  20. #40
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    homiq

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Poznań
    Posty
    100

    Domyślnie

    Ja mam inne doświadczenia. Rozmawiałem z wieloma użytkownikami systemów inteligentnych i ze spotkań wnioskuję, że jest podział na Inwestorów :
    - Entuzjastów (chcą programować, mieć kontrolę, dużo złożonych funkcji i możliwości, wielozadaniowe przyciski itp.)
    z efektem, że ich potrzeby głównie objawiały się na etapie doboru sprzętu i często nie korzystają z tego zgodnie z założeniami (banalnie nie mają czasu i z tematem jest trochę jak z radiem w samochodzie - ile przycisków używacie a jakie wrażenie było kupując auto, które ma audio z 30 przyciskami i 200 stronnicową instrukcją )
    - Realistów (chcą sterować budynkiem w konkretnym zakresie w zgodzie ze swoimi umiejętnościami)
    dla tej grupy osiem przycisków z opisem i dodatkową funkcją przy naciśnięciu długim to kosmos... włącznik do światła nie może posiadać instrukcji...

    sorry, że tak się przyczepiłem do tych włączników ale cały czas próbuję przekazać, że w prostocie tkwi klucz do zadowolenia z inteligentnej instalacji zgodnie z przykładem w poprzednim poście, że 7 obwodami światła można z powodzeniem sterować 4 jednofunkcyjnym, łatwymi do zapamiętania przyciskami

    mam nadzieję, że założyciel tego postu przymknie oko na mały OT ale chodzi o to aby zrównoważyć i dobrze zastanowić się nad potrzebami co w efekcie prowadzić będzie do gotowego systemu w rozsądnej cenie...

    pozdrawiam

Strona 2 z 86

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony