dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 86
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 1709
  1. #41

    Domyślnie

    homiq poruszył ciekawy aspekt tematu, który mam nadzieję się rozwinie - sposób sterowania. Faktycznie bowiem jest tak, że nie ważne jak wspaniale i nadmiarowo mamy poprowadzone kable, nie ważne jak bogate możliwości mają centrale systemów prędzej czy później przychodzi konieczność... skorzystania z systemu w rzeczywistym życiu. Czy lepszy wtedy jest wielofunkcyjny przycisk, czy sterowanie z PDA, pilot a może panel dotykowy?
    Z pozdrowieniami,
    Bartek z Wrocławia

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał homiq Zobacz post
    ...
    mam nadzieję, że założyciel tego postu przymknie oko na mały OT ale chodzi o to aby zrównoważyć i dobrze zastanowić się nad potrzebami co w efekcie prowadzić będzie do gotowego systemu w rozsądnej cenie...
    Myślę, że takie dyskusje coś wnoszą do tego tematu, także założyciel się nie pogniewa za mały OT

    Wracając do tych przycisków wielofunkcyjnych, to pewnie rzecz potrzeb, gustu, przyzwyczajeń i jeszcze wielu innych czynników. W moim poprzednim poście opisałem moje, a raczej moich klientów doświadczenia. Ale jak wiadomo różni ludzie, różne potrzeby.

    Odnosząc się do podziału z posta "homiq" to ja chyba zaliczam się do grupy nieprzemijających entuzjastów
    Tak jak wspomniałem w poprzednim poście w mieszkaniu mam zainstalowany Xcomfort. W niezbyt odległej przyszłości zamierzam przeprowadzić się do czegoś z ogródkiem, także nie inwestowałem w żaden system magistralny.
    Może opiszę jedno pomieszczenie z "zamałym" przyciskiem w moim systemie. W sypialni przy drzwiach mam zainstalowany przycisk dwuklawiszowy. Jeden klawisz może realizować kilka funkcji - w najprostszej konfiguracji 2 (1 funkcja - góra klawisza, 2 funkcja - dół klawisza). Czyli dwuklawiszowy przycisk Xcomfort może zrealizować w najprostszej konfiguracji 4 funkcje. W sypialni mam 4 obwody oświetleniowe (sufitowe, kinkiety, lampa stojąca, wąż led), dodatkowo jeszcze roleta czeka na zainstalowanie.
    W chwili obecnej przycisk przy wejściu mam tak zaprogramowany:
    Góra prawego klawisza (bliżej drzwi) - oświetlenie użytkowe (sufit i kinkiety 100%), dłuższe przytrzymanie umożliwia ściemniania/rozjaśnianie tych obwodów.
    Dół prawego klawisza - wyłącz wszystko
    Góra lewego klawisza - "gdy ktoś wraca później do sypialni" - wąż LED na 60s
    Dół lewego klawisza - oświetlenie w holu włącz/wyłącz

    Bardzo brakuje mi jeszcze klawisza "wyłącz wszystko oprócz sypialni", czasami przydałoby się jeszcze jedna funkcja pod jakieś bardziej nastrojowe oświetlenie i niezależne sterowanie lampą. Pewnie jeszcze w przyszłości przydałby się klawisz pod roletę.
    Przy łóżku mamy pilot i on ratuje całą sytuację. Ten pilot jest 12 kanałowy, jeżeli ktoś wykorzystuje oddzielnie przycisk góra/dół to może uzyskać nawet 24 funkcje. Osobiście nie mam takich potrzeb. Na pilocie mamy niezależne sterowanie każdym obwodem i dodatkowo (tylko w innej kolejności):
    - wyłącz wszystko;
    - wyłącz wszystko oprócz sypialni;
    - gdy ktoś w nocy chce odwiedzić łazienkę - droga do łazienki i łazienka na 30% i 10 sekundowym czasem rozjaśniania.
    - oświetlenie nastrojowe - kombinacja jasności wszystkich obwodów w sypialni;
    - scena TV;
    - gdy ktoś raniej wstaje;

    Każda z tych scen powstawała jak było na nią zapotrzebowanie. Na początku były z dwie trzy sceny oraz wyłącz wszystko i niezależne sterowanie wybranymi obwodami. Pewnie w przyszłości gdy w końcu zostanie zainstalowana roleta, to dojdą jeszcze jakieś nowe kombinacje/sceny. Oczywiście różne sceny są używane z różną intensywnością. Pewnie jak każdy się domyśla sceny znajdujące się po prawej stronie przycisku są używane najczęściej. Niemniej jednak każda z tych scen jest wykorzystywana.

    Tak krótko podsumowując, to na dzień dzisiejszy przy drzwiach w sypialni przydałby mi się min jeden klawisz więcej (2 funkcje). Jak dojdzie roleta, to pewnie jeszcze jeden. Gdybym miał taki przycisk w salonie, albo w miejscu gdzie przebywają goście, to na pewno przydałby się opisy. Nawet do tych 4 funkcji.

    Pozdrawiam

  3. #43

    Domyślnie

    A ja mam pytanie do przedstawicieli gotowych systemów jak jest rozwiązane sterowanie zaworem gazu ziemnego i czy wogóle warto się w to bawić.
    Kto pyta jest głupcem przez pięć minut, kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Napisał odaro Zobacz post
    A ja mam pytanie do przedstawicieli gotowych systemów jak jest rozwiązane sterowanie zaworem gazu ziemnego i czy wogóle warto się w to bawić.
    Firma FlamGaz (przez google łatwo trafić na ich stronę) oferuje szeroką gamę elektrozaworów gazu. Oferują zawory zarówno normalnie otwarte jak i normalnie zamknięte. Teraz należy zastanowić się, która wersja elektrozaworu będzie dla nas lepsza. Należy przy tym pamiętać, że zawór normalnie zamknięty cały czas pobiera prąd. Cewka elektrozaworu gazu pobiera od kilkunastu do kilkudziesięciu watów. Także w ciągu roku uzbiera się niezła sumka
    Zawór normalnie otwarty bez prądu się nie zamknie, co zazwyczaj bywa zaletą. Ale w przypadku pożaru już nie. Są jeszcze wersje zamykane "impulsem" a otwierane ręcznie.
    Dlatego należy dobrze zastanowić się, na czym najbardziej nam zależy - na pełnej automatyce, oszczędności eksploatacji, czy największym bezpieczeństwie.

    Koszt elektrozaworu gazu to około 500zł w zależności od typu i wielkości. Do tego przydałby się czujnik gazu (inny dla ziemnego a inny dla gazu z butli) ponad 100zł. Z jednej strony nie jest to mała kwota, ale z drugiej strony jest to inwestycja w nasze bezpieczeństwo.

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał bartekgr Zobacz post
    homiq poruszył ciekawy aspekt tematu, który mam nadzieję się rozwinie - sposób sterowania. Faktycznie bowiem jest tak, że nie ważne jak wspaniale i nadmiarowo mamy poprowadzone kable, nie ważne jak bogate możliwości mają centrale systemów prędzej czy później przychodzi konieczność... skorzystania z systemu w rzeczywistym życiu. Czy lepszy wtedy jest wielofunkcyjny przycisk, czy sterowanie z PDA, pilot a może panel dotykowy?
    Na to pytanie raczej nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od preferencji użytkowników. Mi osobiście najbardziej odpowiada sterowanie z przycisków. Z tego względu, że zawsze wiem gdzie są. Dzięki diodzie nawigacyjne znajdę go po ciemku, a dzięki odpowiedniemu "rozlokowaniu" funkcji obsługa jest intuicyjna.

    Bardzo cenię sobie też jeden bezprzewodowy panel dotykowy (np. philips pronto, crestron czy nevo). Wydaje mi się, że taki panel wystarczy tylko w salonie, w miejscu gdzie jest najwięcej sprzętu audio-video. Jeden taki panel zastępuje wszystkie piloty w salonie (TV, dekoder, odtwarzacz dvd/bluray, projektor, sprzęt audio itp.) oraz dodatkowo umożliwia sterowanie automatyką. Taki pilot zazwyczaj ma też swoją logię i dzięki niej możemy tworzyć fajne sceny. Np. scena projekcja. Możemy stworzyć taką scenę w automatyce, która będzie odpowiednio dopasowywała oświetlenie (wygaszała, zmieniała poziom oświetlenia), opuszczała rolety, zasłaniała zasłony, opuszczała ekran itp. Natomiast w pilocie możemy to tak powiązać, że jednym klawiszem będzie wywoływała się scena projekcja, dodatkowo włączy się projektor i źródło np. blurey.

    Duży ścienny panel zazwyczaj używany jest do zmian funkcji systemu, aktywowanie funkcji rzadko używanych. Zazwyczaj na panelu robi się podkład domu na którym nanosi się wszystkie obwody/urządzenia sterujące. Ustawia się różne czasy, temperatury, aktywuje się programy specjalne np. urlop, oświetlenie świąteczne, ustawia się programy do podlewania ogrodu itp. Często panel też jest miejscem gdzie możemy podejrzeć obraz z kamer, videodomofonu, podejrzeć stan alarmu itp. W bardziej rozbudowanych systemach panel ścienny umożliwia też sterowanie sprzętem audio - zazwyczaj systemy multiroom. Jeden duży panel może w dużym stopniu ułatwić administrowanie systemem. W kilku systemach duży panel jest też webserwerem, który umożliwia sterowanie domu z innych urządzeń wyposażonych w przeglądarkę www.

    Osobiście bardzo lubię zarówno panele bezprzewodowe jak i panele ścienne, ale do sterowania "na codzień"/"lokalnego" na pewno wolę typowe przyciski wielofunkcyjne albo nawet zwierne(dzwonkowe). Dlaczego bo są "szybsze" w obsłudze, nie wymagają takiej precyzji dotknięcia i mogę nimi sterować nawet z zamkniętymi oczami. Nie mniej jednak ustawienie czasów załączeń, temperatur globalnych, aktywowanie nietypowych funkcji jest zdecydowanie trudniejsze, a czasem nawet niewykonalne na przyciskach wielofunkcyjnych czy tradycyjnych. Dlatego jeden panel jest bardzo przydatny.
    Chociaż w części systemów panel można zastąpić sterowaniem przez komputer, albo innym urządzeniem z interfejsem graficznym.

    Tak na marginesie dodam, że w systemie eib panel jest urządzeniem, które wzbogaca system o bardzo dużą ilość funkcji, ale to już jest szerszy temat.

  6. #46
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    homiq

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Poznań
    Posty
    100

    Domyślnie

    Najwygodnieszy w używaniu jest mix, ponieważ każda forma ma swoje zalety i wady.

    Klawisz klasyczny "dzwonkowy" - podstawowe konfiguracje oświetlenia, rolet, otwarcie drzwi itp (generalnie szybkie i wygodne sterowanie funkcjami częstego użycia)
    idealne rozwiązanie dla gości i osób starszych

    Piolot / PDA - w dzisiejszych czasach to urządzenie z dotykowym ekranem jest najlepszym pilotem ponieważ jego interface ma dwukierunkowe przekazywanie informacji (info o stanie - np. klasycznym dzwonkowym włączymy światło w kuchni a idąc spać bierzemy iPoda do ręki i na menu widzimy co się świeci i gasimy...)
    tego typu funkcję idealnie spełnia też telefon GSM (iPhone, HTC...) gdzie z reguły jest pod ręką i będąc poza domem możemy w prosty sposób połączyć się z naszym domem i zobaczyć co się dzieje i wykonać odpowiednie funkcje
    siedząc w fotelu mamy dostępne wszystkie funkcje budynku (w tym nagłośnienie multiroom)

    Panel ścienny dotykowy - zawiera te same funkcje co iPod + rzut budynku, panel pogodowy. W to miejsce polecam dowolny komputer typu allinone (z dotykowym ekranem, jest duży wybór takich urządzeń) przy okazji jest to serwer plików multimedialnych i możemy nim obsługiwać nagłośnienie multiroom (strefowe)

    Już 8 kwietnia będziemy mieli w biurze dość przełomowe urządzenie jakim jest Apple iPad. 9,7 cala dotykowy ekran, super dotyk pozwolą na używanie panelu w formie hybrydy iPod / panel ścienny. Mamy już przygotowany interface, który uważamy za najbardziej optymalny i wydaje mi się że bedzie to najlepszy sterownik z możliwych.

    Trzeba też zaznaczyć, że większość osprzętu (panele dotykowe, piloty) to urządzenia zamknięte w obrębie swojego firmowego oprogramowania co powoduje, że są trudne do integrowania z innym elementami wyposażenia domu. Dlatego w naszym systemie zastosowaliśmy interface w formie aplikacji www, którą możemy w każdej chwili uruchomić na dowolnym urządzeniu domowym z przeglądarką www. Specjalnie piszę aplikacja a nie strona bo korzystając z niej nie mamy pojęcia, że to strona...

    odaro - zamykany zawór gazu to forma zwiększenia bezpieczeństwa do zrealizowania przez zawór tylko i wyłącznie prądowo otwarty (czyli cały czas go zasilamy aby mieć gaz w budynku) polecam połączenie autonomiczne poza systemem automatyki gdzie wyłączenie zasilania przy liczniku będzie jednoznaczne z zamknięciem zaworu
    funkcja do użycia tylko w przypadku pożaru

    pozdrawiam
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	menu_big_v3.jpg
Wyświetleń:	395
Rozmiar:	79,4 KB
ID:	97   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	menu_big_v3a.jpg
Wyświetleń:	239
Rozmiar:	80,8 KB
ID:	99  
    Ostatnio edytowane przez homiq ; 05-04-2010 o 11:21

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał homiq Zobacz post

    Już 8 kwietnia będziemy mieli w biurze dość przełomowe urządzenie jakim jest Apple iPad. 9,7 cala dotykowy ekran, super dotyk pozwolą na używanie panelu w formie hybrydy iPod / panel ścienny. Mamy już przygotowany interface, który uważamy za najbardziej optymalny i wydaje mi się że bedzie to najlepszy sterownik z możliwych.
    Z tym iPad to mnie teraz zaciekawiłeś.

    Czy w Waszym systemie mogą być używane tylko produkty Apple czy tablet ale innych firmy też można używać w Waszym systemie.

    Piszesz że HTC można używać zamiast iPod

    Kiedyś wysłałem zapytanie do Waszej firmy ale zniechęciłem się jak otrzymałem odpowiedź czego oczekuje od systemu ale chyba moglibyśmy wrócić do rozmowy.
    Zapraszam na priva ( nie wiem tylko czy na nowym forum poczta działa bo są jakieś problemy)

    Jak homiq współpracuje z systemem alarmowym. Czy jest możliwy odczyt stanów czujek PIR albo kontaktronów w oknach i np. zapalanie światła po wzbudzeniu czujki PIR albo wyłączanie ogrzewania jak zostanie otwarte okno.

    Firmę Flamagaz łatwo znaleźć w google mnie bardziej interesują Wasze osobiste, własne doświadczenia z stosowaniem takiego elektrozaworu do gazu.


    Żeby autor wątku nie denerwował się że może to jakiś OT to wrzucam adresy kolejnych polskich gotowych systemów:

    http://www.domito.pl/

    http://www.zamel.pl/index.php?lang=p...w&folder=2#top czyli Zamel Vision
    Ostatnio edytowane przez odaro ; 05-04-2010 o 14:20
    Kto pyta jest głupcem przez pięć minut, kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie

  8. #48

    Domyślnie

    Cytat Napisał cegreg Zobacz post
    Firma FlamGaz (przez google łatwo trafić na ich stronę) .
    Ale czy kiedykolwiek instalowałeś taki elektrozawór do gazu i masz własne doświadczenia z stosowania takiej automatyki.

    cegreg piszesz że masz spore doświadczenie z EIB.

    Czy jak ktoś ma instalację położoną w gwiazdę czyli wszystkie przewody zbiegają się w jedno miejsce to można zainstalować EIB czy już nie.
    Kto pyta jest głupcem przez pięć minut, kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Napisał odaro Zobacz post
    Ale czy kiedykolwiek instalowałeś taki elektrozawór do gazu i masz własne doświadczenia z stosowania takiej automatyki.
    Gdzieś od dwóch lat, w każdym nowym projekcie staram się umieścić przewód zasilający do elektrozaworu gazu i do elektrozaworu wody. Ale zainstalowanych zostało tylko kilka elektrozaworów gazu i pewnie prawie wszystkie elektrozawory wody. Wynika to z tego, że elektrozawór gazu aby chronić nas w czasie pożaru powinien być typu NC (normalnie zamknięty). Cewki tych elektrozaworów są zazwyczaj kilkudziesięcio watowe . Te co zamontowaliśmy dwa lata temu (nie pamiętam firmy, ale na pewno nie flamagaz) były ponad 50W (działają do dzisiaj). Z tego, co kiedyś patrzyłem flamagaz są dużo oszczędniejsze. Zawory tupu NC muszą być praktycznie cały czas zasilane. Łatwo policzyć jakie potrafią wygenerować koszty. Rocznie 50*24*365/1000 * cena kW, co daje blisko 200zł. Trochę może przesadziłem, ale tak czy inaczej eksploatacja nie jest tania. Należy wziąć to pod uwagę, że elektrozawory NC na pewno się zużyją szybciej niż NO. Można się podpytać flamagaz jaki okres żywotności przewidują.
    Dużo tańsze w eksploatacji będą elektrozawory zamykane impulsem, a otwierane ręcznie. W czasie wykrycia pożaru system spokojnie zdąży zamknąć elektrozawór. Później niestety będziemy musieli go otworzyć ręcznie. Tych zaworów jeszcze nie testowałem, ani nie widziałem w użytku.

    W trakcie normalnej eksploatacji tak naprawdę zbyt często nie występuje potrzeba zamykania elektrozaworu. Zimą, nawet podczas dłuższej nieobecności i tak kocioł musi pracować, aby utrzymać odpowiednią temperaturę w domu. W rzeczywistości gaz odcinany jest tylko w momencie wykrycia gazu, albo pożaru.


    Cytat Napisał odaro Zobacz post
    cegreg piszesz że masz spore doświadczenie z EIB.
    Czy jak ktoś ma instalację położoną w gwiazdę czyli wszystkie przewody zbiegają się w jedno miejsce to można zainstalować EIB czy już nie.
    Z tym sporym doświadczaniem to przesada. Z eib mam największą styczność. Wynika to z faktu, że jeszcze kilka lat temu było praktycznie tylko eib. Niby był jeszcze LCN, Lutron i X10, ale te nie były tak popularne.

    Ogólnie jak ktoś ma położone przewody w gwiazdę, to może zainstalować praktycznie każdy system. Teraz pytanie jest takie, jakie przewody i jak zostały położone do przycisków? W systemach magistralnych np. eib, przewody sygnałowe układa się dowolnie od punktu do punktu, lub w gwiazdę. W systemach scentralizowanychprzewody układa się tylko w gwiazdę.

  10. #50

    Domyślnie

    Cytat Napisał cegreg Zobacz post
    Dużo tańsze w eksploatacji będą elektrozawory zamykane impulsem, a otwierane ręcznie. W czasie wykrycia pożaru system spokojnie zdąży zamknąć elektrozawór. Później niestety będziemy musieli go otworzyć ręcznie. Tych zaworów jeszcze nie testowałem, ani nie widziałem w użytku.

    W trakcie normalnej eksploatacji tak naprawdę zbyt często nie występuje potrzeba zamykania elektrozaworu. Zimą, nawet podczas dłuższej nieobecności i tak kocioł musi pracować, aby utrzymać odpowiednią temperaturę w domu. W rzeczywistości gaz odcinany jest tylko w momencie wykrycia gazu, albo pożaru.
    Czyli wychodzi że najlepszy elektrozawór to zawór otwierany ręcznie ale w takim razie czy to wogóle ma sens stosowanie elektrozaworu gazu.


    Cytat Napisał cegreg Zobacz post
    Ogólnie jak ktoś ma położone przewody w gwiazdę, to może zainstalować praktycznie każdy system. Teraz pytanie jest takie, jakie przewody i jak zostały położone do przycisków? W systemach magistralnych np. eib, przewody sygnałowe układa się dowolnie od punktu do punktu, lub w gwiazdę. W systemach scentralizowanychprzewody układa się tylko w gwiazdę.
    U mnie mam tak że do każdego wyłącznika idzie YDYp 3x1mm2 a są takie miejsca ważne strategicznie gdzie jest dodatkowo skrętka UTP
    Kto pyta jest głupcem przez pięć minut, kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie

  11. #51

    Domyślnie

    Cytat Napisał odaro Zobacz post
    Czyli wychodzi że najlepszy elektrozawór to zawór otwierany ręcznie ale w takim razie czy to wogóle ma sens stosowanie elektrozaworu gazu.
    Sens ma. Załóżmy, że mamy tylko czujniki p.poż i gazu, a nie mamy elektrozaworu gazu. W takiej sytuacji system alarmowy/automatyki jest w stanie tylko poinformować użytkownika albo odpowiednie służby, ale nie może w żaden sposób przeciwdziałać.



    Cytat Napisał odaro Zobacz post
    U mnie mam tak że do każdego wyłącznika idzie YDYp 3x1mm2 a są takie miejsca ważne strategicznie gdzie jest dodatkowo skrętka UTP
    Włączniki eib łączy się dwuparową ekranowaną skrętką o średnicy żył 0,8. Zarówno do komunikacji jak i zasilania przycisków/włączników/czujników wykorzystuje się tylko dwie żyły. Poza urządzeniami specjalnymi i nowoczesnymi przyciskami (busch piron). Podobnie jest w większości systemów magistralnych. W niektórych systemach magistralnych jedną parę wykorzystuje się do komunikacji, a drugą do zasilania. Większość systemów magistralnych do komunikacji wykorzystuje UTP/FTP.

    W sytuacjach awaryjnych zdarzyło mi się wykorzystywać różnego typu przewody, ale zazwyczaj na małych odległościach. W firmie w której kiedyś pracowałem uruchomiono cały dom okablowany standardowym UTP nieekranowanym i podobno to działało.

    Obawiam się, że przy większych odległościach przyciski eib mogłby nie działać prawidłowo na YDY (komunikacja będzie za bardzo podatna na zakłócenia). Ale typowe przyciski dzwonkowe (roletowe) podłączone do wejść binarnych eib zlokalizowanych w rozdzielnicy bez problemu będą na tym działały. Zresztą nie tylko EIB, ale większość systemów sobie z tym poradzi. Do wejść binarnych eib przez ydy 3x1 możemy podłączyć maksymalnie przycisk dwukrotny (roletowy). Natomiast w Verso i chyba Nexo nawet czterokrotny dzięki temu, że wejścia można parametryzować za pomocą rezystorów.

  12. #52
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    homiq

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Poznań
    Posty
    100

    Domyślnie

    Cytat Napisał odaro Zobacz post
    Czy w Waszym systemie mogą być używane tylko produkty Apple czy tablet ale innych firmy też można używać w Waszym systemie.

    Jak homiq współpracuje z systemem alarmowym. Czy jest możliwy odczyt stanów czujek PIR albo kontaktronów w oknach i np. zapalanie światła po wzbudzeniu czujki PIR albo wyłączanie ogrzewania jak zostanie otwarte okno.
    Możemy używać dowolnego urządzenia z przeglądarką www (z doświadczenia urządzenia Apple są najlepsze)
    HTC jak najbardziej też*może być pilotem do budynku.

    Homiq z systemem alarmowym współpracuje na zasadzie wejść/wyjść.
    Daje to wiele możliwości (uzbrajanie, panic, zachowanie urządzeń w budynku przy alarmie (100% świateł się zapala, wszystkie rolety do góry itp.), itd.
    Jest możliwość dualnego wykorzystania czujek PIR i kontaktronów do wykonywania zaprogramowanych funkcji.

    W naszym systemie do włącznika wystarczy skrętka. Możemy przez nią podłączyć moduł czujników z pięcioma wejściami na klawisze lub bezpośrednio 7 klawiszy.
    Całość zasilana jest bezpiecznymi 24V.

    Moim zdaniem sens ma tylko i wyłącznie instalacja o topologii gwiazdy ponieważ jest bardzo przyszłościowa. Wszystkie przewody mamy bezpośrednio doprowadzone do rozdzielnicy i dzięki temu możemy podłączyć praktycznie każdy system.

    pozdrawiam
    M.

  13. #53
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    homiq

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Poznań
    Posty
    100

    Domyślnie

    Dotarł do nas iPad, o którym pisałem.
    Sprawdziliśmy jaki wygląda sterowanie budynkiem za pomocą obecnego menu (ipod, iphone) na iPadzie - jest super.
    Chętnych zapraszam do obejrzenia krótkiego filmu : http://www.homiq.com/iPad.html

    pozdrawiam
    MM.

  14. #54

    Domyślnie

    Cytat Napisał homiq Zobacz post
    Dotarł do nas iPad, o którym pisałem.
    Sprawdziliśmy jaki wygląda sterowanie budynkiem za pomocą obecnego menu (ipod, iphone) na iPadzie - jest super.
    Chętnych zapraszam do obejrzenia krótkiego filmu : http://www.homiq.com/iPad.html

    pozdrawiam
    MM.

    Super mnie się bardzo podoba. Jesteście o krok dalej od konkurencji.

    A inne tablety też będą chodzić?
    Kto pyta jest głupcem przez pięć minut, kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie

  15. #55
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar kamyk68
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    4.793
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    też podobało mi się to urządzenie))


    Ja mam wyceny już 3 gotowych systemów: Verso ,Nexo, Homiq . Nie wypowiadam się który jest lepszy który gorszy bo się na tym nie znam tak żeby wchodzić w szczegóły.

    Oferty są na pewno podobne ,ale nie takie same (czytając je okiem laika).Generalnie można powiedzieć że każda z nich spełniła moje oczekiwanie (tak myślę ).

    Cenowo są zbliżone :najtańsza oferta jest z Nexo,potem będzie Homiq i Verso .Te dwie ostatnie dużej rozbieżności nie ma.


    Dla laika (nie wchodząc w szczegóły co lepsze itp)najlepszą ofertę pod względem pisane "czarne na białym" według mnie dostałem z Nexo.
    Ostatnio edytowane przez kamyk68 ; 08-04-2010 o 18:56

  16. #56

    Domyślnie

    kamyk68 - napisz coś więcej na temat swoich wycen - jakie parametry wyjściowe, co uważasz według siebie za zalety i wady poszczególnych rozwiązań, jakie różnice w cenie (choć procentowe). To ciekawe i bardzo w temacie.
    Z pozdrowieniami,
    Bartek z Wrocławia

  17. #57
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar kamyk68
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    4.793
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Ponieważ mi dom "robi" architekt wnętrz do każdej firmy wysłałem projekt instalacji elektrycznej który mam.Na tej podstawie każda firma zrobiła mi wycenę (wstępną).W tych wycenach wstępnych różnice są po jakieś 10%.Niby przy kosztach w moim przypadku można powiedzieć nic ale jak wczytać się dokładnie w te wyceny(na ile ja jako laik mogę to zrobić) to te różnice po dodaniu "kosztów ukrytych"robią się już znaczne .Mogą sięgać do ponad 20%.

    Robiłem wstępną wycenę w EIB(zaznaczam bez szalonych pomysłów) i np Verso i Homiq już takie atrakcyjne cenowo nie są !!!Więc z tymi reklamami "najtańszy system" można polemizować!!!!

    Nie każdy (np ja) musi się znać na tych systemach .Są tam pewnie szczegóły na które ja nie zwrócę uwagi a "zawodowiec"tak.Dlatego ja między innymi sugeruję się ceną .


    Jeśli chodzi o parametry to np:sterowanie załącz /wyłącz około 60 obwodów ,ściemnianie to różnie 4-10 obwodów ,sterowanie rolet około 30 ,strefy grzewcze od 5 do 9 ,itp.

    A nie dodałem że jeśli chodzi o atrakcyjność cenową (na pierwszy rzut oka)to najlepsza jest oferta z Oninena .


    To są spostrzeżenia na "gorąco" .Ja zamierzam się "wgryżć" w te oferty (nie będę ściemniał że sam).Decyzję ostateczną podejmuję w sobotę i wtedy będę mógł napisać coś więcej np.dlaczego ta a nie inna

  18. #58
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar kamyk68
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    4.793
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Dodam że np.z Homiq jako jedyni proponują sterowanie oświetleniem RGBchyba tak to się nazywa!

  19. #59

    Domyślnie

    Ja mam takie pytanie do przedstawiciela "homiq" .
    Jestem ciekawy jak u Was wygląda sterowanie RGB. Jeżeli to nie tajemnica, to prosiłbym o określenie kosztów sterowania jednego obwodu RGB i może jakiś krótki opis jak wygląda samo sterowanie od strony użytkownika (ustawianie wybranych kolorów). Nie mam namyśli "włączanie" danej sceny tylko ustawienie samego koloru. W eib sterowanie rgb wychodzi trochę kosmicznie cenowo, a bez panela, na samych przyciskach ustawienie scen jest trochę upi.... Gdy w instalacji jest panel to przy odpowiednim nakładzie pracy można to bardzo uprościć np. 3 suwaki w odpowiednich kolorach. Najbardziej sterowanie rgb podoba mi się w lutronie - jednym dotknięciem rysika wyberamy dany kolor. Może jakiś zrzut ekranu z ustawieniami sceny rgb?
    ryciek

  20. #60

    Domyślnie

    [QUOTE=homiq;4051896
    Moim zdaniem sens ma tylko i wyłącznie instalacja o topologii gwiazdy ponieważ jest bardzo przyszłościowa. Wszystkie przewody mamy bezpośrednio doprowadzone do rozdzielnicy i dzięki temu możemy podłączyć praktycznie każdy system.[/QUOTE]

    Witam,
    a o ile taka instalacja wychodzi drożej od tradycyjnej (w przybliżeniu)? I czy możesz polecić w okolicach Poznania (to Twoje rewiry, prawda? niestety na nowym forum jakoś nie widać miejscowości...) jakiś elektryków którzy będą wiedzieli o co chodzi o nie skasują za to jak za zboże.

    Poza tym mam pytanie do pozostałych forumowiczów:
    czy orientujecie się jak w systemach które są wspomniane na początku wygląda kwestia ew. przeprogramowywania systemu, tj. np. zmienianie funkcji przycisków, dodawanie nowych funkcji itp. Wiadomo przecież ze jak już człowiek zacznie mieszkać to wiele spraw "wychodzi w praniu". Czy za każdym razem trzeba wtedy wzywać serwis?

Strona 3 z 86

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony