dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie "buty z kolcami"

    Kto z Was używa takich butów? Właśnie zakupiłam takowe i nie wiem jak często można nakuwać trawnik i kiedy najlepiej to robić?





    Agnieszka

  2. #2

    Domyślnie

    a klasyczne raki się nadadzą ??

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Justynka
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Łódź
    Posty
    627

    Domyślnie

    U mnie się te butki nie sprawdziły - wyrywały kępki trawy z ziemią

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Na małe trawniczki to i może - spacerkiem przy okazji coś można powalczyć - na duże areały takie sandałki się nie sprawdzą - jakbym ja chciał powalczyć takimi sandałkami to musiałbym zacząć chodzić dzisiaj żeby skończyć na święta

    Proponuję wersją trochę bardziej zmechanizowaną :

    --
    Pozdrawiam

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar dolabella
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Gruszczyn/Poznań
    Posty
    196

    Domyślnie

    My mamy areator maszynę, całkiem często używany, ale on działa raczej podpowierzchniowo, "wyczesuje" trawę, zbiera filc.
    Czasami jednak biegamy dodatkowo w takich butach z kolcami, bo to prawdziwa areacja w głąb i dodatkowe napowietrzanie. Później posypujemy trawnik piaskiem (tzw. "piaskowanie") i piasek wnika właśnie w te dziurki.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał dolabella Zobacz post
    Później posypujemy trawnik piaskiem (tzw. "piaskowanie") i piasek wnika właśnie w te dziurki.
    Jaki jest cel tego piaskowania?
    Przepraszam jeżeli pytanie jest "słabe", ale nigdy nie spotkałem się z "piaskowanie" trawy, a wydaje mi się to ciekawe.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar G.N.
    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Skąd
    Kraków trochę Królówka
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Teoria jest taka że trawnik jako absolutnie sztuczna monokultura degeneruje. Darń robi się zbyt zbita, nieprzepuszczalna i trawa zdycha. Żeby dać korzonkom pooddychać wyczesuje się martwe resztki trawy a darń się przecina albo dziurawi. Tyle że te dziurki lub nacięcia pozostawione same sobie szybko się zasklepiają. Wystarczy trochę deszczu lub podlewania plus trochę podeptać i efekt całej pracy znika. Stąd pomysł żeby takie świeże dziury w darni zasypać piachem co ma zapobiegać ich zasklepianiu i przez dłuższy czas utrzymywać przepuszczalność darni. Tyle teorii. O sensowności i skuteczności niech się praktycy wypowiadają.

  8. #8

    Domyślnie

    Witam
    Ja słyszałam o innej teorii mianowicie piaskowanie stosuje się tylko na glebach ciężkich gdzie występuje okresowe podtapianie. Wydaje się, że to sensownie brzmi. Ale może są jeszcze inne teorie.
    pozdrawiam
    zdolność opierania się pokusom jest miarą charakteru
    "Ostateczna walka rozegra się między złodziejami pamięci a okradanymi z niej narodami" - G.Herling-Grudziński

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar SKula
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Zaborów
    Posty
    2.673
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    73

    Domyślnie

    Piaskowanie wykonuje się bezpośrednio po aeracji i wertykulacji. Zazwyczaj zabieg stosowany jest na murawach intensywnie użytkowanych w celu zwiększenia przepuszczalności wodnej i porowatości podłoża oraz wyrównaniu powierzchni. Piasek wypełnia powstałe nacięcia lub otwory w darni. Zabieg działa korzystnie na stabilność gruntu. Powoduje pojawienie się nowych korzeni i pędów rozłogowych, co zwiększa gęstość darni. Do piaskowania należy używać suchego piasku o granulacji 0,6-1,2mm w ilości 0,001m3/m2 murawy. Grubość warstwy piasku w skali roku powinna wynosić 0,5-1,5cm. Używanie piasku o niewłaściwym składzie granulometrycznym może doprowadzić do zwiększenia ubicia gleby, skrócenia systemu korzeniowego, zmniejszenia wymiany gazowo - wodnej, zwiększenia rozwoju filcu, oraz rozwoju wiechliny rocznej.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony