dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 6
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 110
  1. #61

    Domyślnie

    Cytat Napisał witu102 Zobacz post
    cena ta sama co skrętki i też 6 żył więc w czym domofonowy jest bardziej opłacalny?
    A gdzieś ty widział skrętkę miedzianą po 50-60 gr/m?
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  2. #62
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Można bez problemu kupić pudło 300m skrętki za cenę w okolicach 100PLN.

    I tak, wiem, że taka skrętka to szajs, prawdopodobnie z miedziowanego aluminium bądź żelaza, ale cena robi swoje, mnóstwo inwestorów własnie takie kupuje.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  3. #63

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek.P Zobacz post
    Można bez problemu kupić pudło 300m skrętki za cenę w okolicach 100PLN.

    I tak, wiem, że taka skrętka to szajs, prawdopodobnie z miedziowanego aluminium bądź żelaza, ale cena robi swoje, mnóstwo inwestorów własnie takie kupuje.

    J.
    To, że ignorant strzela sobie w stopę kupując badziewny kabel, to jego problem. To on będzie później płakał.

    Pytanie jest proste: Czy lepiej mieć 8 żyłowy miedziany przewód, czy nic niedającą gównianą skrętkę.

    Stosowanie tej badziewnej skrętki może mieć pewien sens (obniżeni kosztów własnej instalacji lub oszukanie inwestora) w przypadku montażu natynkowego, ponieważ taki kabel zawsze można wymienić.

    Pomijam tu super, ekstra systemy alarmowe wykonane na jakiejkolwiek skrętce przez ignorantów, naciągających inwestorów twierdząc, że taki system jest lepszy, gdyż zastosowano kabel 5e. W praktyce to na ogół to tania skrętka 100zł za 305m, ale policzona jak za kabel np. molexa.
    Ostatnio edytowane przez dendrytus ; 28-03-2013 o 07:18
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  4. #64

    Domyślnie

    Cytat Napisał dendrytus Zobacz post
    ...
    .. naciągających inwestorów twierdząc, że taki system jest lepszy, gdyż zastosowano kabel 5e....
    No faktycznie, jeśli tak powiedzą to pewnie będzie to kłamstwo ... ale ja robiłem sobie kiedyś (6lat temu) system alarmowy na skrętce i działa do dziś bezproblemowo. Fakt, że skrętka była Madex-a jeśli dobrze pamiętam ....

  5. #65

    Domyślnie

    Cytat Napisał Allees Zobacz post
    No faktycznie, jeśli tak powiedzą to pewnie będzie to kłamstwo ... ale ja robiłem sobie kiedyś (6lat temu) system alarmowy na skrętce i działa do dziś bezproblemowo. Fakt, że skrętka była Madex-a jeśli dobrze pamiętam ....
    I jest to dowód na co?
    Na to, że wywaliłeś bezsensownie kasę jak na ignoranta przystało i dodatkowo narobiłeś się niepotrzebnie podczas podłączania. A co dostałeś? WIELKIE NIC.
    Radzę poczytać o problemach np w integrze przy podłączaniu szyfratora na skrętce.
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  6. #66
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Mariola6
    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Posty
    263
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Panowie spokojnie
    temat jest o roletach
    80% użytkowników w ten sposób ich nie podłącza (skretka-stacja bazowa)
    tylko pstryczek-elektryczek góra dół i starczy
    może w instalacji swin gdzie wymagane są właściwe omy, które nadrabiany rezystorami
    czyżby dalej sponsoring KGHM
    Stasio 1/2 Marioli

  7. #67

    Domyślnie

    Cytat Napisał dendrytus Zobacz post
    I jest to dowód na co?
    Na to, że wywaliłeś bezsensownie kasę jak na ignoranta przystało i dodatkowo narobiłeś się niepotrzebnie podczas podłączania. A co dostałeś? WIELKIE NIC.
    Radzę poczytać o problemach np w integrze przy podłączaniu szyfratora na skrętce.
    OT1: Panu już podziękuję za "fachową" informację, BTW mój system działa beż zarzutu już 7 lat i nie mam ŻADNYCH problemów.
    OT2: Kable to się kładzie w ziemi w instalacjach mamy do czynienia z przewodami.


    Powracając do tematu rolet czy:
    4x1 od rozdzielni do każdego silnika
    3x0,5 od rozdzielni do włącznika
    3x0,5 dla każdej grupy / od rozdzielni do włącznika grupowego

    Czy taki układ pozwoli mi zrealizować w późniejszym czasie dowolnie sterowanie roletami ?

    - od rozdzielni do centrali alarmowej ( w praktyce chyba to jest to samo miejsce)
    - czujnik zmierzchu, nasłonecznienia,
    - stacja pogodowa,
    - przewód do anteny zewnętrznej (zdalne sterowanie w trudnych warunkach).

    Z tych miejsc do rozdzielni jaki przewód ?

  8. #68
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Sqeez

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Posty
    48
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    23

    Domyślnie

    Widze ze temat troche podupadł.. a chialem sie dowiedzieć czy istnieje jakis sterownik dzieki ktoremu z jednego miejsca bedzie mozna zamykach poszczegolne grupy rolet..

    chodzi mi o to ze np.
    -kuchnia: dwie rolety - zakladam w kuchni przelacznik na dwie rolety w jednej puszce
    -jadalnia: dwie rolety - zakladam w jadalni przelacznik na dwie rolety w jednej puszce
    -salon: dwie rolety - zakladam w salonie przelacznik na dwie rolety w jednej puszce
    -pokoj: jedna roleta - zakladam w pokoju przelacznik na rolete w puszce

    ale zeby nie latac z pokoju do kuchni do salonu itd.. zeby zamknac poszczegolne rolety..

    to chcialbym zalozyc przelacznik w holu ktory pozwolilby mi wybrac jaka grupe rolet chce zamknac (np. kuchnia (1grupa), salon (2grupa)... wszystkie...)
    no i pytanie co do tego najbardziej sie nada.. najlepiej cos niezbyt skomplikowanego..

    myslaem o somfy np:
    http://rolety-aluminiowe.pl/-sterowa...l-comfort.html
    ale jesli dobrze rozumuje to takie co sie nie nada bo musialbym miec takich przelacznikow w holu tyle ile bylo by grup?

  9. #69
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sqeez Zobacz post
    Widze ze temat troche podupadł.. a chialem sie dowiedzieć czy istnieje jakis sterownik dzieki ktoremu z jednego miejsca bedzie mozna zamykach poszczegolne grupy rolet..
    http://www.fif.com.pl/lista_produktow/29

    Preferuję:
    http://www.fif.com.pl/produkt/29/336
    i schemat połączeń:
    http://www.fif.com.pl/pub/Image/prod...rolety%20d.gif

    Nic dodać, nic ująć.

  10. #70
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Sqeez

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Posty
    48
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    23

    Domyślnie

    No własnie i dodac i ująć..
    Dla mnie te linki wcale nie sa takie oczywiste jak dla Ciebie.. no ale ja niekumaty jestem.. wiec prosze o wybaczenie..
    niemniej jednak znalazlem cos takiego..

    http://cube3d.pl/projekty1/inel/wp-c...1/10/CR-02.pdf
    i tu w opisie jest czarne na bialym ze centralka ta pozwala na zdefiniowanie grup rolet.. wiec z takiej centralki moglbym otwierac pojedyncze rolety i/lub wczesniej zaprogramowane grupy rolet..
    niestety musze sie jeszcze doksztalcic...

  11. #71

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sqeez Zobacz post
    Widze ze temat troche podupadł.. a chialem sie dowiedzieć czy istnieje jakis sterownik dzieki ktoremu z jednego miejsca bedzie mozna zamykach poszczegolne grupy rolet..

    chodzi mi o to ze np.
    -kuchnia: dwie rolety - zakladam w kuchni przelacznik na dwie rolety w jednej puszce
    -jadalnia: dwie rolety - zakladam w jadalni przelacznik na dwie rolety w jednej puszce
    -salon: dwie rolety - zakladam w salonie przelacznik na dwie rolety w jednej puszce
    -pokoj: jedna roleta - zakladam w pokoju przelacznik na rolete w puszce

    ale zeby nie latac z pokoju do kuchni do salonu itd.. zeby zamknac poszczegolne rolety..

    to chcialbym zalozyc przelacznik w holu ktory pozwolilby mi wybrac jaka grupe rolet chce zamknac (np. kuchnia (1grupa), salon (2grupa)... wszystkie...)
    no i pytanie co do tego najbardziej sie nada.. najlepiej cos niezbyt skomplikowanego..

    myslaem o somfy np:
    http://rolety-aluminiowe.pl/-sterowa...l-comfort.html
    ale jesli dobrze rozumuje to takie co sie nie nada bo musialbym miec takich przelacznikow w holu tyle ile bylo by grup?

    Spokojnie powinieneś to zrobić na ST6H - Firmy Elmes - oczywiście ma on sterowanie na 6 rolet ale możesz też dac ST100GR - wyższe koszty - Przemyś rozwiązanie koszty/rzeczywiste potrzeby - wtedy podejmiesz decyzje.
    Ja w domu mam ST6H (nowa instalacja więc można było położyć odpowiednie kable) zaś w mieszkaniu mam SRP-01 firmy ZAMEL - tu trzeba było przerobić starą instalację na pracę z podtrzymaniem - po kilku latach miałem dość stania przy roletach drzwi balkonowych.
    Z doświadczenia mogę ci podpowiedzieć:
    1. sterowniki z potrzymaniem (tak byś nie trzymał włącznika aż roleta się opuści/podniesie)
    2. sterownik z centralnym przyciskiem - sterowaniem - przydatne przy sterowaniu poprzez centralkę alarmową.(centralne opuszczenie rolet bardzo rzadko - częściej zdarzało się podniesienie by obudzić nie wchodząc do pokoi)
    Ostatnio edytowane przez Stiv32 ; 04-01-2014 o 09:39 Powód: Dodanie

  12. #72
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Mariola6
    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Posty
    263
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    niestety musze sie jeszcze doksztalcic...

    Panowie do dzisiaj nie wykorzystuje wszystki fukcji sterowników Elmes
    a działają już od 5-6 lat bez zarzutu
    zrobiłem podział na grupy, w wykuszu każda roleta działa osobno(słońce południe i popołudniu) i wszystkie naraz TEZ
    w pokojach podobnie
    podsumowująć sterowniki są super i popierajmy SWOJE dolnośląskie
    Stasio 1/2 Marioli

  13. #73
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar mirek118
    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Praszka
    Kod pocztowy
    46-320
    Posty
    758

    Domyślnie

    Witam

    Potrzebuję porady jak zorganizować sterowanie roletami. W całym domu jest ich 20 szt + 3 dachowe Fakro. Chciałbym każdą sterować lokalnie z możliwością zatrzymania rolety w jakiejś pozycji pośredniej. Chciałbym również je pogrupować i włączniki umieścić w holu. Grupy:
    1. Piwnica- 4 rolety
    2. Garaż - 3 rolety
    3. Parter - 8 rolet
    4. Poddasze razem z dachowymi Fakro - 5 rolet + 3 Fakro

    + ostatnia grupa: cały dom. Tą grupę chciałbym móc zasterować z centralki alarmu.

    Proszę o poradę jakiego systemu użyć, jakie sterowniki przy oknach byście polecili, jakie sterowniki grupowe, jakie funkcje powinna mieć centrala alarmowa?

    Z góry dziękuję za pomoc

    EDIT: dopisał ilość rolet w każdej grupie
    Ostatnio edytowane przez mirek118 ; 27-01-2014 o 14:36
    Dom z podd. użytk.+piwnica+podw. garaż.OZC by Asolt 5,75kW dla temp. oblicz. -18*C na zewn. i 22*C wewn.,EAH = 41,8 kWh/m2*rok.4 osoby.Okna MS Line 3 szyby Uw=0,62-0,93+3 Fakro 3 szyby. Skosy 30cm wełny λ=0,035,sufit 30-45cm.Styro 20 cm λ=0,031. 100% podłogówka+2 drab. w łazienkach. Pow podłóg w części mieszk. 165m2, pow. piwnicy 55m2, pow. garażu 55m2. Kubat. grzana 510m3.Garaż nie ogrzew. PCi GW 8,3kW by Wihi z DZ poz.-pion., Galmet Maxi 300l. WM Onyx 550+GGWC 4,5kW.Strefa II/III

  14. #74
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar mirek118
    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Praszka
    Kod pocztowy
    46-320
    Posty
    758

    Domyślnie

    Witam

    Mam w domu 20 rolet z silnikami AC 230V i do tego 3 okna Fakro, do których dopiero zamierzam dokupić rolety zewnętrzne. Każda roleta w domu ma być sterowana lokalnie + będą zrobione 4 grupy. Rolety dachowe mają być jedną grupą i dodatkowo mają być też częścią większej grupy razem z kilkoma roletami 230V. Jak zrobić instalację? Do sterowania roletami 230V mam zamiar zakupić 4 sterowniki Elmes ST6H. Jakoś muszę to wszystko spiąć z roletami dachowym, które chyba są na 12V (lub 15V) DC. Proszę o pomoc
    Dom z podd. użytk.+piwnica+podw. garaż.OZC by Asolt 5,75kW dla temp. oblicz. -18*C na zewn. i 22*C wewn.,EAH = 41,8 kWh/m2*rok.4 osoby.Okna MS Line 3 szyby Uw=0,62-0,93+3 Fakro 3 szyby. Skosy 30cm wełny λ=0,035,sufit 30-45cm.Styro 20 cm λ=0,031. 100% podłogówka+2 drab. w łazienkach. Pow podłóg w części mieszk. 165m2, pow. piwnicy 55m2, pow. garażu 55m2. Kubat. grzana 510m3.Garaż nie ogrzew. PCi GW 8,3kW by Wihi z DZ poz.-pion., Galmet Maxi 300l. WM Onyx 550+GGWC 4,5kW.Strefa II/III

  15. #75

    Domyślnie

    Te rolety na inne napiecie możesz zasterowac przez przekaźniki mocy - nie ma problemu i opędzisz to na tych 4 ST6H - do 3 na inne napięcie sterowanie z ST6H podłączysz przez 6 przekaźników na 230V

  16. #76
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar mirek118
    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Praszka
    Kod pocztowy
    46-320
    Posty
    758

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stiv32 Zobacz post
    Te rolety na inne napiecie możesz zasterowac przez przekaźniki mocy - nie ma problemu i opędzisz to na tych 4 ST6H - do 3 na inne napięcie sterowanie z ST6H podłączysz przez 6 przekaźników na 230V
    dzięki. przekażę elektrykowi.

  17. #77
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar mirek118
    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Praszka
    Kod pocztowy
    46-320
    Posty
    758

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stiv32 Zobacz post
    Te rolety na inne napiecie możesz zasterowac przez przekaźniki mocy - nie ma problemu i opędzisz to na tych 4 ST6H - do 3 na inne napięcie sterowanie z ST6H podłączysz przez 6 przekaźników na 230V
    Instalacja elektryczna położona. Sytuacja wygląda następująco: z każdej rolety (20 szt.) biegnie 4 żyłowy przewód do rozdzielnicy i z tej samej rozdzielnicy biegnie 3 żyłowy przewód do włączników lokalnych każdej z rolet. Do trzech dachowych Fakro biegną przewody 3 żyłowe i od włączników lokalnych tychże rolet do rozdzielnicy też są przewody 3 żyłowe. Wszystkie przewody w tej samej rozdzielnicy. Mój plan jest taki: zakup 4 sterowników Elmes ST6H (każdy jest na 6 rolety), a do rolet Fakro zasilacz impulsowy 60W montowany na szynie w rozdzielnicy + tzw. moduł adaptacyjny ZWMA firmy Fakro, pod który podłączam lokalne włączniki rolet dachowych i sygnał grupujący te rolety z kilkoma roletami 230V AC. Moduł ten drogą radiową wysyła sygnał do odpowiedniej rolety dachowej.
    Rozdzielnicę kupuję na 120 modułów także miejsca na szynach powinno wystarczyć.

    Koszty:
    - 4 sterowniki Elmes ST6H - ok.1000 zł. Jeden ST6H obsługuje do 6 rolet. 6x4 sterowniki = 24, także zostaje pewien "zapas"
    - moduł Fakro ZWMA - ok. 440 zł
    - zasilacz 12V na szynę - ok. 70 zł
    - włączniki lokalne (23szt.) + grupowe (5szt.) - dwuklawiszowe -ceny jeszcze nie znam

    W sumie ma być 5 grup:
    - cały dom, czyli 20 rolet 230V AC i 3 dachowe 12V DC
    - tylko dół (parter, piwnica i garaż) 8+4+3=15
    - tylko piwnica i garaż, czyli 4+3=7
    - cała góra, czyli 5 x 230V AC + 3 x Fakro 12V DC
    - tylko dach, czyli 3 x Fakro 12V DC

    Pierwsza grupa pt. "cały dom" dodatkowo włączana również sygnałem po zakodowaniu/rozkodowaniu alarmu.

    Teraz pytanie, czy ktoś wie jak to zrobić taniej, ewentualnie lepiej/wygodniej?

    Alternatywnie mogę zastosować sterowniki na szynę Zamel SRM10 - koszt 1 szt. to 65 zł. 20 szt. x 65zł=1300 zł + "chyba" 5 szt. na grupowanie, czyli dodatkowe 325 zł. Razem 1625 zł. Ewentualnie podobne z firmy F&F, ale tutaj 1 szt. kosztuje ok. 85 zł, także koszt jeszcze większy.

    Co do wstępnie wybranych sterowników Elmes nie jestem pewien jednej rzeczy. Otóż: jeden ST6H ogarnia 6 rolet. W przypadku, gdy dana grupa zawiera np. 8 rolet to musimy "wziąć" 6 rolet z pierwszego sterownika i 2 rolety z drugiego. Pozostałe 4 z drugiego sterownika będą tworzyć jakąś inną grupę. Gość z firmy Elmes powiedział mi że da się to ogarnąć tylko trzeba odseparować sygnały/sterowniki przekaźnikami galwanicznymi. Pytanie co to jest taki przekaźnik, ile kosztuje i ile ich będę potrzebował?

    Proszę o pomoc
    Dom z podd. użytk.+piwnica+podw. garaż.OZC by Asolt 5,75kW dla temp. oblicz. -18*C na zewn. i 22*C wewn.,EAH = 41,8 kWh/m2*rok.4 osoby.Okna MS Line 3 szyby Uw=0,62-0,93+3 Fakro 3 szyby. Skosy 30cm wełny λ=0,035,sufit 30-45cm.Styro 20 cm λ=0,031. 100% podłogówka+2 drab. w łazienkach. Pow podłóg w części mieszk. 165m2, pow. piwnicy 55m2, pow. garażu 55m2. Kubat. grzana 510m3.Garaż nie ogrzew. PCi GW 8,3kW by Wihi z DZ poz.-pion., Galmet Maxi 300l. WM Onyx 550+GGWC 4,5kW.Strefa II/III

  18. #78
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar mirek118
    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Praszka
    Kod pocztowy
    46-320
    Posty
    758

    Domyślnie

    Cytat Napisał mirek118 Zobacz post
    Instalacja elektryczna położona. Sytuacja wygląda następująco: z każdej rolety (20 szt.) biegnie 4 żyłowy przewód do rozdzielnicy i z tej samej rozdzielnicy biegnie 3 żyłowy przewód do włączników lokalnych każdej z rolet. Do trzech dachowych Fakro biegną przewody 3 żyłowe i od włączników lokalnych tychże rolet do rozdzielnicy też są przewody 3 żyłowe. Wszystkie przewody w tej samej rozdzielnicy. Mój plan jest taki: zakup 4 sterowników Elmes ST6H (każdy jest na 6 rolety), a do rolet Fakro zasilacz impulsowy 60W montowany na szynie w rozdzielnicy + tzw. moduł adaptacyjny ZWMA firmy Fakro, pod który podłączam lokalne włączniki rolet dachowych i sygnał grupujący te rolety z kilkoma roletami 230V AC. Moduł ten drogą radiową wysyła sygnał do odpowiedniej rolety dachowej.
    Rozdzielnicę kupuję na 120 modułów także miejsca na szynach powinno wystarczyć.

    Koszty:
    - 4 sterowniki Elmes ST6H - ok.1000 zł. Jeden ST6H obsługuje do 6 rolet. 6x4 sterowniki = 24, także zostaje pewien "zapas"
    - moduł Fakro ZWMA - ok. 440 zł
    - zasilacz 12V na szynę - ok. 70 zł
    - włączniki lokalne (23szt.) + grupowe (5szt.) - dwuklawiszowe -ceny jeszcze nie znam

    W sumie ma być 5 grup:
    - cały dom, czyli 20 rolet 230V AC i 3 dachowe 12V DC
    - tylko dół (parter, piwnica i garaż) 8+4+3=15
    - tylko piwnica i garaż, czyli 4+3=7
    - cała góra, czyli 5 x 230V AC + 3 x Fakro 12V DC
    - tylko dach, czyli 3 x Fakro 12V DC

    Pierwsza grupa pt. "cały dom" dodatkowo włączana również sygnałem po zakodowaniu/rozkodowaniu alarmu.

    Teraz pytanie, czy ktoś wie jak to zrobić taniej, ewentualnie lepiej/wygodniej?

    Alternatywnie mogę zastosować sterowniki na szynę Zamel SRM10 - koszt 1 szt. to 65 zł. 20 szt. x 65zł=1300 zł + "chyba" 5 szt. na grupowanie, czyli dodatkowe 325 zł. Razem 1625 zł. Ewentualnie podobne z firmy F&F, ale tutaj 1 szt. kosztuje ok. 85 zł, także koszt jeszcze większy.

    Co do wstępnie wybranych sterowników Elmes nie jestem pewien jednej rzeczy. Otóż: jeden ST6H ogarnia 6 rolet. W przypadku, gdy dana grupa zawiera np. 8 rolet to musimy "wziąć" 6 rolet z pierwszego sterownika i 2 rolety z drugiego. Pozostałe 4 z drugiego sterownika będą tworzyć jakąś inną grupę. Gość z firmy Elmes powiedział mi że da się to ogarnąć tylko trzeba odseparować sygnały/sterowniki przekaźnikami galwanicznymi. Pytanie co to jest taki przekaźnik, ile kosztuje i ile ich będę potrzebował?

    Proszę o pomoc
    Czy ktoś może się wypowiedzieć??
    Dom z podd. użytk.+piwnica+podw. garaż.OZC by Asolt 5,75kW dla temp. oblicz. -18*C na zewn. i 22*C wewn.,EAH = 41,8 kWh/m2*rok.4 osoby.Okna MS Line 3 szyby Uw=0,62-0,93+3 Fakro 3 szyby. Skosy 30cm wełny λ=0,035,sufit 30-45cm.Styro 20 cm λ=0,031. 100% podłogówka+2 drab. w łazienkach. Pow podłóg w części mieszk. 165m2, pow. piwnicy 55m2, pow. garażu 55m2. Kubat. grzana 510m3.Garaż nie ogrzew. PCi GW 8,3kW by Wihi z DZ poz.-pion., Galmet Maxi 300l. WM Onyx 550+GGWC 4,5kW.Strefa II/III

  19. #79

    Domyślnie

    Na twoje pytanie Mirku nie odpowiem ale też stoję przed podobnym dylematem.
    Ja myślę o FF ... w necie można za 65zl dostać.

  20. #80
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar mirek118
    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Praszka
    Kod pocztowy
    46-320
    Posty
    758

    Domyślnie

    Cytat Napisał Allees Zobacz post
    Na twoje pytanie Mirku nie odpowiem ale też stoję przed podobnym dylematem.
    Ja myślę o FF ... w necie można za 65zl dostać.
    zapewne masz na myśli sterowniki STR-01. Też je rozważałem, ale w moim przypadku byłoby to 20 szt., tak więc 1300 zł. Jak zrobię to na sterownikach Elmes ST6H to zapłacę za nie 1000 zł (4 szt., ponieważ jeden obsługuje do 6 rolet). Przy F&F elektryk ciągnie przewód od rolety do rolety, także wyjdzie ci mniej przewodu. W przypadku wybranych przeze mnie sterowników Elmes, musiałem położyć przewód 4 żyłowy od każdej rolety do rozdzielni i z tej samej rozdzielni przewód 3 żyłowy do włącznika lokalnego, no i oczywiście przewody 3 żyłowe do przełączników grupujących. Także finansowo to pewnie na to samo wyjdzie jak bym zrobił na nieco droższych sterownikach STR-01 z F&F, które ty wybrałeś.
    Jestem raczej laikiem, ale uważam, że lepiej jest mieć wszystkie przewody w jednym miejscu (rozdzielni), w razie czego łatwo pozmieniać np. grupy, rolety składowe grup, pewnie łatwiej w przyszłości będzie podłączyć jakieś bardziej zaawansowane sterowanie jakby zaszła potrzeba.
    Podsumowując: podobne pieniądze, a wydaje mi się, że moje rozwiązanie jest bardziej "elastyczne", zwłaszcza jak zamierzam podpiąć pod grupowe sterowanie również rolety dachowe (12V DC). No, ale może któryś z fachowców stałych bywalców wypowie się na ten temat i zweryfikuje moje argumenty. U mnie już instalacja gotowa, ale ty jeszcze możesz się zastanowić.
    Dodatkowo do moich Elmes mogę podłączyć sygnał z centrali alarmowej tak, żeby np. opuszczać/podnosić wszystkie rolety przy zakodowaniu/rozkodowaniu alrmu.
    Są jeszcze fajne sterowniki Zamel SRM-10. Fajne ponieważ montuje się je na szynę w rozdzielni. Do nich też trzeba ciągnąć przewody jak do moich Elmes, z tym, że 1 szt. kosztuje około 70 zł, tak więc w moim przypadku 1400 zł i nie wiem, czy nie musiałbym dołożyć jeszcze 5 szt., gdyż tyle zamierzam mieć grup
    Dom z podd. użytk.+piwnica+podw. garaż.OZC by Asolt 5,75kW dla temp. oblicz. -18*C na zewn. i 22*C wewn.,EAH = 41,8 kWh/m2*rok.4 osoby.Okna MS Line 3 szyby Uw=0,62-0,93+3 Fakro 3 szyby. Skosy 30cm wełny λ=0,035,sufit 30-45cm.Styro 20 cm λ=0,031. 100% podłogówka+2 drab. w łazienkach. Pow podłóg w części mieszk. 165m2, pow. piwnicy 55m2, pow. garażu 55m2. Kubat. grzana 510m3.Garaż nie ogrzew. PCi GW 8,3kW by Wihi z DZ poz.-pion., Galmet Maxi 300l. WM Onyx 550+GGWC 4,5kW.Strefa II/III

Strona 4 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony