dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Dąb - pocięcie na bale czy deski?

    Witam! Kupiłem kilka dębów około 8 m3 jutro mają je wycinać i mam w związku z tym 3 pytania
    1) Czy pociąć od razu czy można potrzymać je kilka tygodni w kłodzie
    2) Na jakie deski czy bale pociąć? 1" czy 1,5" czy na jakies bale, osobiscie wolałbym na deski aby później nie było problemu z odpadami.
    3) Jak długo sezonować to drzewo?

    Dąb oczywiscie z przeznaczeniem na podłogi
    Ostatnio edytowane przez --grzesiek-- ; 05-04-2010 o 09:26

  2. #2

    Domyślnie Rada główna

    Załatw, jeżeli jeszcze nie masz pozwolenie na wycięcie tych dębów.

  3. #3

    Domyślnie

    Pozwolenie mam w czwartek ma przyjść leśniczy odbić czy jakoś tak to sie nazywa

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Im szybciej to przetrzesz tym lepiej ale parę tygodni wielkiej krzywdy kłodom nie zrobi. Tu jest tylko problem taki że będzie bardziej pękać na końcach oraz że w kłodzie ze wzgledu na naprężenia popęka inaczej niz po przetarciu. Możesz przez to stracić trochę materiału ale w przypadku dębiny raczej po paru miesiącach a nie tygodniach . Przetrzeć najlepiej na wymiar do obróbki końcowej czyli jak najbliższy wymiarom elementów które chcesz uzyskać z uwzględnieniem nadmiaru na paczenie, wady, pęknięcia. Jeżeli interesują cię deski to trzeba je ułozyć w sztapel z przekładkami, zapewnić przewiew, osłonić przed deszczem. Przy suszeniu naturalnym deski 32 - 45 mm wyschną w ciągu jakichś 2 lat. Końcówki szerokich desek dobrze jest pomalować by nie popękały. Można suszenie przyśpieszyć intensywnie sztapel wentylując (niektórzy stawiają przed sztaplem wielki wentylator) W ogrzewanym pomieszczeniu mozna w ten sposób skrócić suszenie do kilku miesięcy tylko że prąd też kosztuje.. Pozostają jeszcze suszarnie, wg mnie jakość suszenia w nich niezaleznie od metody nie dorównuje suszeniu naturalnemu. To ostatnie pozwala nie tylko na ustalenie się odpowiedniej wilgotności ale też na usunięcie wszelkich naprężeń. Drewno jest bardziej stabilne.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  5. #5

    Domyślnie

    Własnie o taką odpowiedz mi chodziło - dzieki serdeczne perm. Tak i myslalem że najlepiej na deski ale zmylili mnie doradzcy świąteczni (rodzina) co mi bale doradzali bo jak mówili "dęba najlepiej na bale", dlaczego? nie wiem. Jak można na deski to ja tak zrobie bo po co 2 razy przecierać. Myślalem, ze podłoga wyjdzie w tym roku a tu nie bardzo jak 2 lata ma odpoczywać. Pozdrawiam

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Z balem jest trochę jak z kłodą. Inne naprężenia, po przecięciu nawet najsuchszego trochę się decha skręci, poza tym dłużej schnie i bardziej pękają końcówki (niepomalowane). Daj to drewno do suszarni a potem niech przez parę miesięcy dochodzi w sztaplu i będzie ok.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  7. #7

    Domyślnie

    Zorientuj się najpierw kolego jaką podłogę będziesz robił i dodaj do tej grubości 1,5 cm . Ja bym tak dla Siebie pociął chociaż w podłogach nie robię ale z mojej praktyki jak widzę co się dzieje z drewnem od przetarcia przez suszenie do obróbki taki bym sobie zapas zrobił. A oczywiście że na deski tylko mądrze!! tzn obracać klockiem w jak najprostszy sposób żeby leżał w razie potrzeby ciąć na kawałki. Przekładać na przekładkach min 1,5 cm co min 2m .
    Na końcu pobyt w suszarni do wilgotności min 10% , nie wierzyć że ktoś ci 8m3 za mniej niż 2tys wysuszy.
    Pozdrawiam
    Fach men;]

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony