dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ziewam

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Posty
    47
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Pytanie odnosnie konstrukcji dachu

    Witam mam pytanie odnosnie konstrukcji dachowej. Projektant dał tam stal w postacji 2ceowników o przekroju 200 i 160 jak pokazałem to kierbudowi to złapał sie za głowę i zaproponował zamianę 2 ceownika 160 na rure prostokątną o przekroju 160x100 i ściance 8mm. Mówi że rozpietość pomiędzy słupami jest dość duża i słupy też dać stalowe poprostu zespawać ramę i podeprzeć nią jętki a dodatkowo zamienić jętki z pojedyńcze 8x18 na podwójną 5x18 i dodatkowo dołożyć dodatkowa podwójną jeszcze na górze. Co do przekroju 2 ceownika 200 wogóle go usunąć. Teraz to ja już sam nie wiem co zrobić z tym fantem. Ten 2 ceownik 200 tworzy tz.płatew kalenicową.Czy ją usunąć a jesli tak to czy ją zastąpić drewnianym przekrojem?. Proszę o pomoc bo już sam nie wiem a ekipa zaraz ma wchodzić . Dodam że dach będzie deskowany i docelowo pokryty dachówką meyer-holsen model tandem.

    [IMG][/IMG]

    ewentualnie link do rys.http://img27.imageshack.us/i/skan11.png/

    ps. stal zaznaczona jest grubszą linią

  2. #2
    zibik_eng
    Guest
    zibik_eng

    Domyślnie

    jak twoj KB zrobi projekt zamienny, przedłoży obliczenia i się pod tym wszystkim podbije (jezeli ma uprawnienia projektowe) a autor oryginalnego projektu nie wniesie zastrzeżeń czy uwag to zmieniaj śmiało...

    Przekroje elementów konstrukcyjnych nie są przyjmowane z "ssania palca" tylko z wykonanych OBLICZEŃ za które ktoś bierze odpowiedzialność karną.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    antech

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    Białystok
    Posty
    553

    Domyślnie

    opinia identyczna, to są zmiany w konstrukcji, i stotne zmiany, niby budynek usztywniony w stronę dachu wyzszego, ale usuwać ani zmniejszać istotnych elementów bez obliczeń niemozna., gdyby chodziło o zwiekszenie przekrojów to może jeszcze..ale tutaj to usuniecie i zamiana na mniejsze, a dach jak nic innego trzeba uwazać.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ziewam

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Posty
    47
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Rozumiem że nawet 2ceowników 160 i 200 nie zamieniać na profil zamknięty 160x100 i 200x 100 ?

  5. #5
    zibik_eng
    Guest
    zibik_eng

    Domyślnie

    Cytat Napisał ziewam Zobacz post
    Rozumiem że nawet 2ceowników 160 i 200 nie zamieniać na profil zamknięty 160x100 i 200x 100 ?
    Nawet jednej śrubki nie wolno ci zmieniać bez projektu zamiennego/obliczeń (np klasa lub średnica) nie mówiąc już o przekrojach.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.219

    Domyślnie

    Cytat Napisał ziewam Zobacz post
    Rozumiem że nawet 2ceowników 160 i 200 nie zamieniać na profil zamknięty 160x100 i 200x 100 ?
    Nie zaminia sie w ten sposób profili bo dla przykładu podam Ci 2 x C200 ma Jx=3820cm4 Jy=2237cm4, a rura 200x100x8 ma Jx=2090cm4; Jy=705cm4
    Jak widzisz wartosci nie sa nawet porównywalne a od nich zależy nośność. Na tej zamianie tracisz jakieś 40-50% nośności.

    Rurki 160x100x8 chyba nikt nie produkuje.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ziewam

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Posty
    47
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Bardzo dziękuje za pomoc wszystkim wypowiadającym się w tym wątku. Macie racje nic nie będę kombinował i wszystko poleci wg. projektu.

    Pozdrawiam ziewam

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Szanowni przedmówcy powiedzieli wszystko. Pojąłeś słuszną decyzję o niewprowadzaniu zmian. Dodam tylko, że kierownik budowy jest generalnie od tego aby pilnować zgodności wykonania robót z projektem! Jego ingerencje w projekt są uzasadnione tylko wówczas gdy stwierdzi w nim jakieś błędy. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony