dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 15 z 18
Pokaż wyniki od 281 do 300 z 345
  1. #281

    Domyślnie

    do 50m2, do 2 sztuk na kazde 1000m2. Wpisz w google "prawo budowlane".
    Ostatnio edytowane przez Olleo ; 30-06-2015 o 10:02

  2. #282
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zieli
    Zarejestrowany
    May 2008
    Skąd
    Nowe Dąbie
    Kod pocztowy
    89-210
    Posty
    946

    Domyślnie

    Chciałbym zrobić wiatę o powierzchni około 46m2 (10x4,6)w której chce zrobić wylewkę betonową i teraz moje pytania
    jakiego betonu użyć B15 czy B20?
    czy grubość wylewki 10cm wystarczy?
    czy muszę zbroić wylewkę czy wystarczy dylatacja?
    Dom parterowy , całość podłogówka 145 m2(obecnie grzane 115 m2)+ jedna drabinka, ściany BK+20cm styro grafitowego 031, posadzki i strop 15cm styro 038 , okna 3szyby V90+ , kominek "ala" koza, wentylacja mechaniczna Brookvent air cycle 1.2
    Ogrzewanie Pompa Ciepła 7 kW made by Wihajster Dz odwierty 4x50m

  3. #283

    Domyślnie

    Cytat Napisał Olleo Zobacz post
    do 50m2, do 2 sztuk na kazde 1000m2. Wpisz w google "prawo budowlane".
    Dziękuję. Zanim bym coś znalazł w tym prawie to prędzej bym chyba wybudował. Czyli jak mam działkę 2400m2 to moge postawić 4 wiaty po 50m2, łacznie będzie tego 200m2 tak? Warunek, muszą mieć 1cm przerwy między sobą

  4. #284

    Domyślnie

    Gdzie tam jest napisane że na wiatę nie trzeba zgłoszenia?

  5. #285
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    baps

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Kowale
    Kod pocztowy
    46-320
    Posty
    78

    Domyślnie

    Cytat Napisał _piotr88_ Zobacz post
    Gdzie tam jest napisane że na wiatę nie trzeba zgłoszenia?
    Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
    ...
    2c) wiat o powierzchni zabudowy do 50 m2, sytuowanych na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, przy czym łączna liczba tych wiat na działce nie może przekraczać dwóch na każde 1000 m2 powierzchni działki

    Art. 30.
    Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga, z zastrzeżeniem art. 29 ust. 3 i 4:

    1) budowa, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1–2b, 3, 3a, 9, 11, 12, 14–17, 19, 19a, 20b oraz 28


    W treści Art,30 wiata do 50m2 (Art.29, ust. 1, pkt 2c) nie jest wymieniona więc nie wymaga zgłoszenia. Z Art. 29 wynika, że nie wymaga też pozwolenia.
    Ostatnio edytowane przez baps ; 02-07-2015 o 00:57
    Parterówka z poddaszem nieużytkowym 104m2, podłogi grzanej 98m2, kubatura 250m3
    20 cm styro na ścianach λ0,031, 15 cm w podłodze λ0,031, sufit 30 cm wełna λ0,039
    100%podłogówki + dwie drabinki w łazienkach. Pompa ciepła Junkers TE-60 5,9kW, 2 odwierty 65m każdy.
    Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

  6. #286

    Domyślnie

    Wlasnie tak.

    A swoja droga, to mamy obecnie taka sytuacje posrednia - duze ulatwienie w budowaniu wiat i przede wszystkim GARAZY WOLNOSTOJACYCH (tylko na zgloszenie, bez projektu, do 35m2), ale niestety wciaz za garaz trzeba placic podatek od nieruchomosci 10x.

  7. #287

    Domyślnie

    A co będzie w przypadku kontroli za 5 lat kiedy to znowu zmienia się przepisy że jednak trzeba zgłaszać? Będziemy rozbierac? Od 28. 06. 15 wszystkie wiaty i garaże są legalne, nawet te postawione 20 lat temu na to wychodzi. Hieh, ciekawe... Garaż blaszany bez fundamentu wchodzi w grę? Czy jest limit jesli chodzi o wysokość takich obiektów?

  8. #288
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Dekrek

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Morzyczyn
    Kod pocztowy
    73-108
    Posty
    12

    Domyślnie

    Witam,

    Również zamierzam postawić wiatę lub bardziej mały domek narzędziowy.


    Stan na dziś jest następujący:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0143 (Kopiowanie).jpg
Wyświetleń:	557
Rozmiar:	89,3 KB
ID:	325051


    Konstrukcja na kantówce 70x70 wszystko stoi na 11 słupach przykręconych śrubami M10 do kotew zalanych betonem.
    Wymiary to 4m na 4m rozstaw słupków co 2m i co 1m - widać na zdjęciu i schemacie, które odległości to 2m i 1m.

    Z góry przepraszam za jakość schematów...

    Schemat ogólny:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.JPG
Wyświetleń:	105
Rozmiar:	24,9 KB
ID:	325052

    2/3 Szopki będzie obite deską 20mm - dokładnie te ścianki:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.JPG
Wyświetleń:	92
Rozmiar:	26,7 KB
ID:	325053

    1/3 Pozostanie jako przestrzeń otwarta na drzewo, taczkę itd.




    Jestem amatorem i mam kilka pytań:

    1. Jaki przekrój krokiew zastosować ? Na dach dam osb i na to gont.
    2. Jakiej grubości osb na dach ?
    3, Dach chciałbym zrobić dwuspadowy - jaki kąt zostawać aby to dobrze wyglądało ?
    4. Czy kantówka 70x70 wytrzyma konstrukcję dachu czy lepiej dać jeszcze jeden wianek 70x70 po obwodzie aby wzmocnić konstrukcję ? Na schemacie na zielono:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.JPG
Wyświetleń:	82
Rozmiar:	26,5 KB
ID:	325054

    5. Czy zastosować dodatkowe wzmocnienia aby konstrukcja nie rozchodziła się na boki ? Na schemacie na zielono:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4.JPG
Wyświetleń:	76
Rozmiar:	32,4 KB
ID:	325055


    Z góry dziękuje za wszelkie wskazówki jak i krytykę.

  9. #289
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Dekrek

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Morzyczyn
    Kod pocztowy
    73-108
    Posty
    12

    Domyślnie

    6. Czy wykonać wzmocnienia tzw. miecze w przestrzeni, która nie będzie obita deską ? Na schemacie na zielono:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	5.JPG
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	27,9 KB
ID:	325056


    Z góry dziękuje za wszelkie wskazówki jak i krytykę.

  10. #290
    Banned
    jareckim

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-940
    Posty
    21

    Domyślnie

    Sam projekt jest bez zarzutu.

  11. #291

    Domyślnie

    Witam, jestem tu nowy i od razu przyznam się, że nie przeczytałem tematu od deski do deski.

    Jestem w trakcie(na początku) budowy wiaty ogrodowej przyległej do ściany domu. Wiata ma mieć wymiary 3x5m i dach jednospadzisty o nachyleniu 20 stopni. Całość mimo, że przyległa do budynku musi być wolnostojąca. Wymagają tego przepisy. Konstrukcję miałem oprzeć na 6 słupach 12x12cm. Po 3 na długości. Niestety właśnie uświadomiłem sobie, że środkowy słup, który miał być przy ścianie domu nie może tam być bo będzie kolidował ze skrzynką elektryczną. Przesunąć konstrukcji nie mogę bo nie mam na to miejsca i już zrobiłem wylewkę. Pomysł mam taki, żeby zrezygnować z tego jednego słupa i dać większe miecze na 2 pozostałe słupy. Czy takie rozwiązanie zda egzamin? Teoretycznie 2 słupy na 5 metrów powinny starczyć. Chyba.

  12. #292

    Domyślnie

    Ok. Widze ze nikt nie wie ;p , dam wiec 6 slupow jak zakladalem na poczatku. Jeden bedzie lekko niesymetrycznie. Mam natomiast inne pytanie. Czy jak dam na dach sama blachodachowke bez deskowania i folii to nie bedzie mi na glowe skroplona para kapac?

  13. #293
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Piotr Kraków

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-003
    Posty
    4

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	63.jpg
Wyświetleń:	157
Rozmiar:	68,2 KB
ID:	340091 mam pytanie czy w warunkach domowych mogę zrobić sobie takie łuki ?

  14. #294
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar q-bis
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.951

    Domyślnie

    Chodzi tobie o to czy dasz radę czy prawo na zezwala ?
    WARTO? WARTO!

  15. #295
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar q-bis
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.951
    WARTO? WARTO!

  16. #296
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    dez

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    693

    Domyślnie

    januszek777 ale że wiatę przystankową masz pod domem? Nie no spoko, o gustach się nie dyskutuje. Tylko że jak na 3 posty jakoś mocno intensywnie reklamujesz tą firmę ze Szczecina, zaraz ty też jesteś ze Szczecina...

  17. #297
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zieli
    Zarejestrowany
    May 2008
    Skąd
    Nowe Dąbie
    Kod pocztowy
    89-210
    Posty
    946

    Domyślnie

    Fajna wiata szkoda że już nie palę... bo jak znalazł na fajeczkę zimą.
    Dom parterowy , całość podłogówka 145 m2(obecnie grzane 115 m2)+ jedna drabinka, ściany BK+20cm styro grafitowego 031, posadzki i strop 15cm styro 038 , okna 3szyby V90+ , kominek "ala" koza, wentylacja mechaniczna Brookvent air cycle 1.2
    Ogrzewanie Pompa Ciepła 7 kW made by Wihajster Dz odwierty 4x50m

  18. #298

    Domyślnie

    Witajcie,

    zwracam się do Was z gorącą prośbą o pomoc w rozwiązaniu kilku niuansów związanych z budową wiaty. Oto parametry.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wiata.JPG
Wyświetleń:	208
Rozmiar:	48,8 KB
ID:	359774

    - wymiary konstrukcji drewnianej 12,4 x 4,5 m
    - słupy 12x12 na kotwach typu H
    - płatwie (murłaty) 12x12
    - belki poprzeczne 12x12
    - krokwie 14x7
    - miecze 12x6

    Ogólny zarys przedstawia załączone zdjęcie. Mój problem polega na tym, że nie bardzo wiem jakie kupić wkręty ciesielskie (długości), gdyż w taki sposób chciałem wykonać połączenia.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wkręt.jpeg
Wyświetleń:	73
Rozmiar:	3,9 KB
ID:	359784Np. połączenie krokwi z murłatą (płatwią? - jeśli źle nazywam elementy, proszę o poprawienie mnie). Krokiew ma wymiar 14x7 ja zastosowałbym wkręt o długości około 25 cm, czy właściwie myślę? O ile mi dobrze wiadomo takie informacje załącza w projekcie projektant, a że za projektanta-robotnika-użytkownika robię ja i nie za bardzo mam wiedzę w tej kwestii proszę o pomoc (radę). Może są jakieś wzory, które by mi pomogły... Pozostałem połączenia chciałbym wykonać jak na zdjęciach poniżej.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	249
Rozmiar:	87,3 KB
ID:	359783Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1160118.JPG
Wyświetleń:	212
Rozmiar:	50,9 KB
ID:	359775Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1943836670_1_cr.jpg
Wyświetleń:	182
Rozmiar:	70,5 KB
ID:	359782
    Jeśli coś niejasno przedstawiłem proszę o pytania.

    Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za poświęcony mi czas!

  19. #299
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dioda83 Zobacz post
    Witajcie,

    zwracam się do Was z gorącą prośbą o pomoc w rozwiązaniu kilku niuansów związanych z budową wiaty. Oto parametry.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wiata.JPG
Wyświetleń:	208
Rozmiar:	48,8 KB
ID:	359774

    - wymiary konstrukcji drewnianej 12,4 x 4,5 m
    - słupy 12x12 na kotwach typu H
    - płatwie (murłaty) 12x12
    - belki poprzeczne 12x12
    - krokwie 14x7
    - miecze 12x6

    Ogólny zarys przedstawia załączone zdjęcie. Mój problem polega na tym, że nie bardzo wiem jakie kupić wkręty ciesielskie (długości), gdyż w taki sposób chciałem wykonać połączenia.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wkręt.jpeg
Wyświetleń:	73
Rozmiar:	3,9 KB
ID:	359784Np. połączenie krokwi z murłatą (płatwią? - jeśli źle nazywam elementy, proszę o poprawienie mnie). Krokiew ma wymiar 14x7 ja zastosowałbym wkręt o długości około 25 cm, czy właściwie myślę? O ile mi dobrze wiadomo takie informacje załącza w projekcie projektant, a że za projektanta-robotnika-użytkownika robię ja i nie za bardzo mam wiedzę w tej kwestii proszę o pomoc (radę). Może są jakieś wzory, które by mi pomogły... Pozostałem połączenia chciałbym wykonać jak na zdjęciach poniżej.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	249
Rozmiar:	87,3 KB
ID:	359783Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1160118.JPG
Wyświetleń:	212
Rozmiar:	50,9 KB
ID:	359775Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1943836670_1_cr.jpg
Wyświetleń:	182
Rozmiar:	70,5 KB
ID:	359782
    Jeśli coś niejasno przedstawiłem proszę o pytania.

    Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za poświęcony mi czas!
    Możesz dać mniejsze przekroje. słupki 10x10, oczep czyli te te poziome belki - płatwie podobnie. Miecze 10x6 ale szerszą płaszczyzną pionowo. Krokwie możesz zostawić jeżeli ma być dachówka. Nie stosuje się wkrętów w czoła belek, zamiast tego zastosuj kątowniki ciesielskie. Poza tym, długość wkrętów dobierz tak, bo "wjechały" częścią gwintowaną na dwie trzecie grubości belki. Musisz wcześniej ponawiercać otwory, tj kładziesz jeden element na drugi, tak jak będzie zamontowany, przewiercasz wiertłem o średnicy rdzenia gwintu lub trochę mniejszym (jeżeli masz krótkie wiertło, to zaznacz wiercąc otwór, zdejmij element i nawierć). Otwór w którym będzie część niegwintowana nawierć tak, by jego średnica odpowiadała średnicy części nienagwintowanej. To wszystko ułatwi ci bardzo wkręcanie. Cieśle (jeżeli stosują wkręty) robią z reguły bez nawiercania ale oni maja i wprawę i lepszy sprzęt a wkręty też nie są takie same. W najgorszym przypadku możesz ukręcic główkę albo zniszczyć nacięcie a wkręta nie dokręcisz.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  20. #300

    Domyślnie

    Cytat Napisał perm Zobacz post
    Możesz dać mniejsze przekroje. słupki 10x10, oczep czyli te te poziome belki - płatwie podobnie. Miecze 10x6 ale szerszą płaszczyzną pionowo. Krokwie możesz zostawić jeżeli ma być dachówka. Nie stosuje się wkrętów w czoła belek, zamiast tego zastosuj kątowniki ciesielskie. Poza tym, długość wkrętów dobierz tak, bo "wjechały" częścią gwintowaną na dwie trzecie grubości belki. Musisz wcześniej ponawiercać otwory, tj kładziesz jeden element na drugi, tak jak będzie zamontowany, przewiercasz wiertłem o średnicy rdzenia gwintu lub trochę mniejszym (jeżeli masz krótkie wiertło, to zaznacz wiercąc otwór, zdejmij element i nawierć). Otwór w którym będzie część niegwintowana nawierć tak, by jego średnica odpowiadała średnicy części nienagwintowanej. To wszystko ułatwi ci bardzo wkręcanie. Cieśle (jeżeli stosują wkręty) robią z reguły bez nawiercania ale oni maja i wprawę i lepszy sprzęt a wkręty też nie są takie same. W najgorszym przypadku możesz ukręcic główkę albo zniszczyć nacięcie a wkręta nie dokręcisz.
    Jasno i rzeczowo. A czy wkręt, którego zdjęcie zamieściłem będzie odpowiedni (pomijam jego długość)?

Strona 15 z 18

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony