dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 57 z 59
Pokaż wyniki od 1.121 do 1.140 z 1168
  1. #1121

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Ciekawa koncepcja ale nie za bardo wiem jak ugryźć temat
    Poczytaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2532726.html

  2. #1122
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Bo tak kombinuję jak grzać gdy kiedyś kocioł wyzionie ducha teraz myślę o mini buforze 100l(stary bojler) przez wężownice podpięta pompa CWU + Przepływowo z 6kW grzałek. Oczywiście pompa ma oprócz CO robić też CWU. Raczej skłaniam się ku najtańszym modelom pomp. Czy lepiej pierdzielić Pompę CWU i kupić dwa splity plus 6kW grzałek w taniej taryfie w podłogę ładować.

    Powiedzmy coś w tej klasie cenowej
    http://allegro.pl/pompa-ciepla-do-c-w-u-ariaqua-lc-mini-3kw-i6922739759.html
    Próbowałem u siebie grzać PPC do CWU Hewalex 3,8 kW włączając pompę CWU na stałe i pompę CO - niestety nie daje to rady bo 60C jest teoretyczne, w praktyce do 55 maksymalnie da się bojler nagrzać, potem wyrzuca błąd za wysokiego ciśnienia i nie grzeje, a te 3,8 kW nie było w stanie nagrzać zładu wody w kotle i instalacji na tyle, żeby grzejniki zaczęły działać.
    Poza tym podejrzewam, że ta pompka by się zajechała gdyby miała pracować stale a przy takiej jej mocy tak by musiało być - nie będę ryzykował włączania jej na stałe na kilka dni żeby sprawdzić np. wiosną czy uciągnie grzanie - może ktoś inny się podejmie i napisze jak było

    Grzanie splitem bezpośrednio też sprawdzałem i do komfortowych nie należy bo sporo powietrza trzeba przedmuchiwać, żeby był efekt i mimo, że ciepłe to w przeciągu kiepsko się mieszka.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  3. #1123
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar vendea
    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    285

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamil.szymczak Zobacz post
    mówimy o 8% VAT?
    tak, do tego VAT 8%.

    a w ogóle dziś dostałam smsa od mojego hydraulika, że jest promocja w Auerze i mój model Edel 200 ma być teraz za 3,815 zł netto

  4. #1124

    Domyślnie

    Cytat Napisał kudlaty69 Zobacz post
    Najbardziej mnie ujęło to szkło tytanowe w dwóch kolorach na jednostce wewnętrznej - tym bardziej w temacie grzania cwu
    No i cop >4 przy temperaturze zewnętrznej... tylko nie podano jakiej - wg danych technicznych cop >4 jest przy temp 2 na dworze i zasilania 35 a to troszkę mało na cwu.
    Witam,

    Współczynnik COP pompy WLW196i AR podany jest dla parametrów pracy instalacji A2/W35. W zależności od wielkości urządzenia (WLW196i-6 AR, WLW196i-8 AR oraz WLW196i-11 AR) współczynnik COP wynosi kolejno: 4,13; 4,29 oraz 4,05.
    W razie pytań chętnie pomogę.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Buderus

  5. #1125

    Domyślnie

    Czy ktoś z Was używa już ponad 5-10 lat takiej pompy powietrze-woda do podgrzewania cwu bez istotnej awarii (istotnej, czyli oznaczającej koszt np. połowy ceny zakupu)?

    A czy ktoś z Was używa jej latem jako schładzacz powietrza (jako gratisowy dodatek przy okazji grzania CWU)?

    Ja planuję właśnie tak zrobić, przepływ powietrza przez wentylację mechaniczną będzie na tyle duży, że mogę wstawić taką pompę w szereg i nawet wymontować z niej wentylator (dużo energii ciągnie, a i tak zbędny, gdy jest stały nawiew z wentylacji). Tylko mam wątpliwości co do trwałości tych pomp - czy one mogą pracować np. 10h dziennie (powiedzmy 2-3 załączenia)? Skoro technicznie są to powszechnie spotykane klimatyzatory to chyba są przystosowane do pracy non stop... Na plus na pewno byłaby temperatura powietrza - 18-30*C, więc COP mógłby być bardzo dobry.

  6. #1126
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał humidorek Zobacz post
    Czy ktoś z Was używa już ponad 5-10 lat takiej pompy powietrze-woda do podgrzewania cwu bez istotnej awarii (istotnej, czyli oznaczającej koszt np. połowy ceny zakupu)?.
    Mam od kilku lat i póki co działa, znajomy ma podobną i u niego też.


    Cytat Napisał humidorek Zobacz post
    A czy ktoś z Was używa jej latem jako schładzacz powietrza (jako gratisowy dodatek przy okazji grzania CWU)?.

    Tak, i niewiele daje - na tyle, że i tak zamontowałem klimatyzator rok temu.


    Cytat Napisał humidorek Zobacz post
    Ja planuję właśnie tak zrobić, przepływ powietrza przez wentylację mechaniczną będzie na tyle duży, że mogę wstawić taką pompę w szereg i nawet wymontować z niej wentylator (dużo energii ciągnie, a i tak zbędny, gdy jest stały nawiew z wentylacji).
    W sumie tego nie próbowałem, ale wiem, że jest wrażliwa na zbyt mały przepływ powietrza bo gdy zapomniałem włączyć rekuperator na maksa na czas działania wpiętej w obieg PPC do CWU wyrzucało mi w PPC alarm.
    U mnie w pompie 3,8 kW Hewalex o ile dobrze pamiętam dmuchawa ma przepływ 600 m3/godz. a w rekuperatorze mam 320 m3/godz max - czy na pewno masz na tyle duży przepływ z reku, że wystarczy ?
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  7. #1127

    Domyślnie

    Ad. 1. Tak, minęło ponad 8 lat, żadnej awarii.

    Ad. 2. Tak, schładzam garaż, gdzie wywalane jest powietrze. Efekt jest, ale szału nie robi.

    Ad. 3. Słaby pomysł, nie te przepływy, brak sterowania do tego, a gotowce np. Nibe są koszmarnie drogie.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  8. #1128

    Domyślnie

    W budynku, jaki zaczynam budować (w tym roku płyta fundamentowa) przepływ powietrza będzie ok 1200m3/h zimą. Natomiast zapotrzebowanie na CWU będzie wymagało pompy ciepła o mocy grzewczej ok 5kW (wtedy pracuje prawie non stop w godz 6-22). Taka pompa (nawet jako zewnętrzny split) zaspokoi się takim przepływem powietrza, więc mogłaby być powieszona na ścianie, przez którą byłoby wyrzucane powietrze z wentylacji (i mieć zdemontowany własny wentylator). To by wręcz zapewniło jej świetne warunki - zawsze dostępne powietrze o temp. 10-20*C, czyli wysoki COP.
    Ostatnio edytowane przez humidorek ; 25-05-2018 o 22:26

  9. #1129

    Domyślnie

    Wkrótce może mi się zacząć opłacać grzać CWU pompą ciepła.
    Nie podobają mi się pompy zintegrowane bo wymagają kolejnych dużych dziur w ścianie piwnicy i doprowadzenia oraz odprowadzenia powietrza. Mają niski COP np. 2,5-3. Duży hałas.
    Lepiej pod tym względem wypadają splity. Tylko jedna mała dziura. Źródło hałasu na zewnątrz. Większy COP 3,5. Koszt instalacji jest u mnie bez znaczenia.

    Jaki czynnik chłodniczy będzie najkorzystniejszy? R134a czy R410a? Klimatyzatory teraz standardowo działają na R410a, a wkrótce na R32. Który z tych czynników będzie najlepszy dla temperatur przy grzaniu wody?
    Prawdopodobnie nie opłaca mi się płacić drożej za PC pracującą do -15 i wystarczy mi taka do -7. Temperatury poniżej -7 występują u mnie bardzo rzadko i tylko nocą, a PC mogę używać wtedy także w dzień, w I taryfie dzięki nadprodukcji PV.

    Modele które biorę pod uwagę:
    Die Dietrich Kaliko SPLIT TWH FS 200 E, FS 270 E. Mniejszy za 6500zł a większy 6900. R134a. Zalety: mała moc.
    SPLIT Chigo za 5700. R410a Wady: za duża moc do CWU.
    spam
    Zalety 500W maksymalna moc pobierana. Wady: tylko 80l, -5°, niski COP.

    Główna wada tego ostatniego to 80-110 litrów ale za to bije cenowo całą konkurencję i jest to jedyna pompa, której instalacja jest opłacalna przy moim zużyciu wody.
    Ktoś już to przetestował?
    Ostatnio edytowane przez Greengaz ; 19-06-2018 o 18:53
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  10. #1130
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    <Koszt instalacji jest u mnie bez znaczenia.>
    O to fajnie za 50 K mogę Tobie zrobić , a sama pc dostaniesz w gratisie , i to nie jakieś gooowno za 4 K tylko porządną za 20 K
    <Główna wada tego ostatniego to 80-110 litrów>
    To nie jest główna wada , główna wada pojawia się wtedy jak do cna wykorzystasz te 110 l , wtedy raczej baaardzo dłuuugo poczekasz na ciepłą wodę , zwłaszcza jak na zewnątrz jest akurat temperatura w przedziale +5*C /-5*C
    Ostatnio edytowane przez Garażowiec ; 19-06-2018 o 19:58

  11. #1131

    Domyślnie

    No to inaczej. Koszt krańcowy montażu jest pomijalny, bo niewielki, np. 300 zł lub mniej.

    Mam też termę 80 l 1500W w łazience grzaną zimą w II taryfie lub w słoneczne dni z PV on grid Wattrouterem. Nie będzie demontowana ale podłączona równolegle. Terma zapewnia wystarczającą ilość zmieszanej wody, ale zimą jest na niej wysoka temperatura, więcej niż 65°C.
    Ta pompa ma grzałkę 1200W.

    Średnia temperatura stycznia 2018 u mnie to +2,9°C. Pompy zamierzam używać w dzień, w I taryfie, podczas pracy PV a w razie kiedy nie wystarczy to dodatkowo wymusić jej pracę w II taryfie.

    Pompy z większym zbiornikiem 200 litrów są w cenie która wyklucza sens ich zastosowania przy moim niewielkim zużyciu CWU. Obecnie grzejąc wodę prądem zużywam 1,5MWh rocznie.
    Skąd ta przepaść cenowa? 3000-3500 a potem nagle 6000?
    Ostatnio edytowane przez JanWerbinski ; 20-06-2018 o 05:13
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  12. #1132
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    Nie łudź się że pc split za 3500 K ktoś zamontuje za 300 pln , dodaj jeszcze z 1000 pln . Nie wspomnę o płatnych przegladach , aby mieć gwarancję , jeden tak przegląd przekreśla opłacalność takiej pc .Jak kupisz pc za 6 K to akurat pewnie zamontują za te 400 pln .Ogólnie pc do samej CWU to bezsensowne wyrzucanie kasy , lepiej dokup za to paneli PV

  13. #1133

    Domyślnie

    Cytat Napisał Garażowiec Zobacz post
    Nie łudź się że pc split za 3500 K ktoś zamontuje za 300 pln , dodaj jeszcze z 1000 pln . Nie wspomnę o płatnych przegladach , aby mieć gwarancję , jeden tak przegląd przekreśla opłacalność takiej pc .Jak kupisz pc za 6 K to akurat pewnie zamontują za te 400 pln .Ogólnie pc do samej CWU to bezsensowne wyrzucanie kasy , lepiej dokup za to paneli PV
    Montowałem już dwa splity i kolejny, tym razem kanałowy czeka na montaż. 300 zł to normalna cena za próżnię i asystę przy uruchomieniu samodzielnie zamocowanej klimatyzacji dla kogoś kto potrafi wywiercić dziurę fi 50 i osadzić kotwy chemiczne. W moim szczególnym przypadku koszt krańcowy montażu jest jeszcze niższy. W sumie tylko praca+ 200 zł rury + 330 uchwyt z nierdzewki.
    Nie chcę gwarancji, która kosztuje dodatkowo i tym samym przeglądy odpadają. Nie robię odpłatnych przeglądów klimatyzacji, a grzeję już 9 lat.
    Paneli mam już 10kW i nie chcę przejść na 0,7. Poza tym brak miejsca.
    PC do CWU zaoszczędzi mi około 1000kWh rocznie. Czyli dotychczasowe 1500kWh/COP. To 270 zł licząc wg II taryfy lub 540 w G11. Przy sumie kosztów 4000 zł to daje zwrot w 15 lat w II taryfie lub 8 w G11. Realnie to szybciej, bo dzieci rosną i zapotrzebowanie na wodę też wzrośnie. PC możliwi zbilansowanie produkcji i zużycia, przejście na G11 i obniżenie kosztu abonamentu, zwiększenie wykorzystania własnego PV.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  14. #1134

    Domyślnie

    A mnie ponownie naszły myśli do użycia PC CWU także do chłodzenia domu latem (gdy i tak jest WM z rekuperacją). Miałem do tego przymiarki teoretyczne kilka m-cy temu, co opisywałem w kilku wątkach, generalnie pomysł upadł (wtedy) przez wskazywane (chyba słusznie) wady:
    - duże skomplikowanie/plątanina rur i przepustnic i
    - mała zdolność do przenoszenia ciepła/chłodu przez powietrze, co wymaga albo przewymiarowania kanałów, albo dużego hałasu (wzrasta prędkość przepływu powietrza).
    - mała moc PC CWU w stosunku do potrzeb (dedykowane klimatyzatory)

    Obecna iteracja mojej koncepcji bierze inspirację z obiegów zamkniętych w samochodach. Przecież powyższe wady (poza hałasem, o czym dalej) można zniwelować tworząc w domu obieg zamknięty właśnie. Czyli WM z reku działa normalnie, gdy nie potrzebujemy CWU...

    Ale gdy włączy się PC i produkuje chłód, możemy na ten czas (zwykle 15-30min) odciąć od domu dopływ świeżego powietrza i skierować na czerpnię powietrze wyrzucane przez PC (obecną na kanale wyrzutni). To wymaga tylko prostego łącznika wyrzutni z czerpnią i przepustnic/klap zamykających te otwory. Można też rozdzielić wywiewy z pokoi i łazienek/kuchni, by podczas chłodzenia odciąć "zapachy". Na ten czas można też zwiększyć na max obroty wentylatorów w reku, by skrócić czas chłodzenia (czyli też braku świeżego powietrza w domu), przy okazji pompa ciepła dostałaby odpowiedni przedmuch (można wtedy usunąć z niej wbudowany wentylator = oszczędność prądu). Taki układ mam na myśli:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	chłodzenie PC.jpg
Wyświetleń:	32
Rozmiar:	31,6 KB
ID:	420351

    Na zielono przepustnice ustawione normalnie, na czerwono zblokowane dla chłodzenia.

    Nie schłodzimy tak oczywiście całego domu, ale możemy schłodzić salon/sypialnię (jeśli ich kanał na ich nawiewy też będzie oddzielony, a reszta zamykana przepustnicą - tak, czwartą...). Przepustnice teraz nie są drogie 100-200zł np. http://www.insbud.org/PL/produkt-407...wa,-DN300.html

    Nie rozwiązałem problemu hałasu. Wielokrotnie zwiększony przepływ w rurach z/do salonu/sypialni to hałas. Ale przecież lokalny split też hałasuje (nawet znacznie bardziej), a koszty inwestycji są niewielkie (4 przepustnice i kilkadziesiąt metrów rur w izolacji (co zresztą pomoże wytłumić ten hałas)) przy zerowych kosztach energii (bo i tak PC CWU musi pracować, chłód mamy w gratisie .
    Ostatnio edytowane przez humidorek ; 18-10-2018 o 00:25

  15. #1135
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Zimą i latem tak samo ma działać?
    Jaka konkretnie PC masz na myśli i jakie ma przepływy?

  16. #1136

    Domyślnie

    Pompę trzeba dobrać tak, by jej wymagany przepływ odpowiadał przepływowi z rekuperatora zimą. Jest sporo pomp, które wymagają 200-300m3/h. U mnie akurat będzie więcej, ale jeśli to byłoby za dużo to przed pompą potrzebna byłaby kolejna przepustnica otwierająca dopływ z zewnątrz.

  17. #1137

  18. #1138
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał humidorek Zobacz post
    Pompę trzeba dobrać tak, by jej wymagany przepływ odpowiadał przepływowi z rekuperatora zimą. Jest sporo pomp, które wymagają 200-300m3/h.
    100-200m3/h to ma najslabszy (850W mocy grzewczej sprężarką) Ariston Nuos Evo. Przy takiej mocy miałbyś obieg zamkniety przez sporo godzin na dobę.
    Ale AFAIK nie ma opcji dostarczania powietrza rurą. Większe mają po 500m3/h i wiecej i to już jest w domu jednorodzinnym hałas.


    Jest też problem ze znalezieniem PC z kroćcem do cyrkulacji. No i zima nie ma sensu chlodzenie domu - wiec zwiększasz plataninę grubych rur albo ręcznie przepinasz.

  19. #1139

    Domyślnie

    To, co narysowałem nad wymiennikiem jest już nad dachem, więc hałas PC nie będzie takim problemem. Umieszczę ją bez obudowy i silnika w wylocie komina wentylacji (będzie wyglądał jak typowy 60x60cn. Umieszczenie na dachu zaizolowanej rury łączącej z czerpnią też nie stanowi problemu.

  20. #1140
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał humidorek Zobacz post
    To, co narysowałem nad wymiennikiem jest już nad dachem, więc hałas PC nie będzie takim problemem. Umieszczę ją bez obudowy i silnika w wylocie komina wentylacji (będzie wyglądał jak typowy 60x60cn. Umieszczenie na dachu zaizolowanej rury łączącej z czerpnią też nie stanowi problemu.
    1. Halas bedzie z przepływu 500m3/h
    2. Jaka PC konkretnie masz na myśli? Splity maja jeszcze wieksze przeplywy i cieżko jednostkę zewnetrzna upchać w rurze 60cm
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 18-10-2018 o 11:26

Strona 57 z 59

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony