dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 52 z 52
  1. #41

    Domyślnie

    E - eksploatacja

    Przy czym na kilku kartach gwarancyjnych spotkałem zapis, że podłączenia ma wykonać ZAKŁAD a nie osoba posiadająca uprawnienia.
    Czyli nie znajomy ziutek, a zakład z firmową pieczątką.
    Ma to wyeliminować przypadkowych ludzi i scedować ewentualne następstwa porażenia / uszkodzenia na inny podmiot.

    Nie wiem czy spotkaliście się z taką sytuacją, że płyta indukcyjna była powodem uszkodzenia instalacji elektrycznej.
    Ja spotkałem się z takim przypadkiem, gdzie od tego urządzenia poszło przepięcie do instalacji, przeniosło się to na inne urządzenia RTV i AGD.
    Uszkodziły się wówczas urządzenia w obrębie kuchni wpięte do 2 faz, z których korzystała płyta kuchenna.
    Od tego czasu, gdy ktoś nie chce ochronników "bo za drogo" to mi składa swoje życzenia na piśmie.

    Reklamacja w w/w przypadku została odrzucona właśnie z powodu braku ochronników. A te z kolei były wymienione w instrukcji montażu jako obowiązkowe.

  2. #42
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał robertsz Zobacz post
    E - eksploatacja

    Przy czym na kilku kartach gwarancyjnych spotkałem zapis, że podłączenia ma wykonać ZAKŁAD a nie osoba posiadająca uprawnienia....
    Właśnie czekałem na to stwierdzenie. Pytanie było o uprawnienia a nie wszystkie warunki jakie spełnić by zachować warunki gwarancji. Tu masz rację. Część firm (np. Amica), życzy sobie pieczątkę firmową wraz z uprawnieniami a że takową posiadam to nie mam problemów czy niedomówień.

    Cytat Napisał robertsz Zobacz post
    ... Nie wiem czy spotkaliście się z taką sytuacją, że płyta indukcyjna była powodem uszkodzenia instalacji elektrycznej.
    Ja spotkałem się z takim przypadkiem, gdzie od tego urządzenia poszło przepięcie do instalacji, przeniosło się to na inne urządzenia RTV i AGD.
    Uszkodziły się wówczas urządzenia w obrębie kuchni wpięte do 2 faz, z których korzystała płyta kuchenna.
    Od tego czasu, gdy ktoś nie chce ochronników "bo za drogo" to mi składa swoje życzenia na piśmie.

    Reklamacja w w/w przypadku została odrzucona właśnie z powodu braku ochronników. A te z kolei były wymienione w instrukcji montażu jako obowiązkowe.
    Ja w takiej sytuacji informuję o skutkach braku ich w instalacji i od razu proponuję wykupienie takiego ubezpieczenia, które zawiera szkody wyrządzone przez przepięcia.
    Co do jakiś zaświadczeń to ich nie stosuję bo podczas wykonywania pomiarów, wykonuję schemat rozdzielnicy i czarne na białym jest / lub nie jest ochrona przeciwprzepięciowa. Nigdy nie podpiszę czegoś czego nie ma lub jest niezgodne z przepisami branżowymi. Klient nie chce, nie ma pieniążków ... to ja go nie zmuszę do wydania kilku stówek ale zawsze w takiej sytuacji tak projektuję rozdzielnicę by jak najmniej się "na robić" przy dokładaniu tego elementu w przyszłości.
    Ostatnio edytowane przez Wakmen ; 06-03-2011 o 08:45 Powód: literówka

  3. #43
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Czyli same uprawnienie nie wystarczą. BO ktoś może je mieć, ale nie ma firmy i wtedy Zonk.
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  4. #44
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał fenix2 Zobacz post
    Czyli same uprawnienie nie wystarczą. BO ktoś może je mieć, ale nie ma firmy i wtedy Zonk.
    Za każdym razem gdy kupujesz sprzęt AGD do kuchni trzeba się dowiedzieć lub przeczytać w instrukcji. Z tą wspomnianą wyżej Amicą to wiem bo na jesieni zgłosił do mnie klient, który miał uprawnienia E ale nie miał działalności i niestety po telefonie do głównej siedziby nie pozostało mu nic innego jak się do mnie zgłosić.
    Z innymi firmami jest różnie i nie można tego jednoznacznie powiedzieć.

  5. #45

    Domyślnie

    Trudno, żeby klient wybierał sprzęt w sklepie pod kątem tego kto go może podłączyć.
    Kupuje to na co ma ochotę, a podłączenie zleca elektrykowi.
    Dziwne, że przy piecyku gazowym ludzie nie mają takich dylematów i wzywają fachowca

  6. #46
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kropekkkk

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Posty
    84
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Witam podłączę się pod temat jeśli można.
    Mam do podłączenia płytę indukcyjną (prawdopodobnie 3 fazową) o mocy 10,2 kW, piekarnik 4 kW, mikrofalówka 2 kW, lodówka, zamrażarka, ekspres do kawy.
    Pierwsza opcja podłączenia była taka, że od skrzynki rozdzielczej do każdego urządzenia podciągam jeden przewód, lodówka i zamrażarka na jednym przewodzie.
    Przewody miały iść częściowo w ścianie, a częściowo w suficie podwieszanym.

    Druga opcja to podciągnięcie od skrzynki rozdzielczej przewodu (lub dwóch) w warstwie styropianu YAKY 5x25 (zostało mi 40 metrów), a następnie od jego zakończenia wykonanie przyłącz do ww urządzeń.
    Nie wiem jak to ma wyglądać technicznie jeśli chodzi o zabezpieczenia i czy tak jest lepiej.

    Od skrzynki rozdzielczej mam odległości od 14-20 metrów do urządzeń. Gdybym zastosował YAKY i skrzynkę rozdzielczą za nim, miałbym o 12-13 metrów mniej do urządzeń.

    Jaki sposób jest bezpieczniejszy i jakich przewodów należałoby użyć do piekarnika, płyty. Do pozostałych to powinno wystarczyć 3x2.5.

    Problemem w przypadku pierwszego rozwiązania jest fakt, że w tym suficie podwieszanym idzie już kilkanaście kabli 3x2,5 i 3x1,5 do innych gniazdek i oświetlenia. Czy wiązka takich kabli obok siebie może mieć wpływ na grzanie jednego o drugi? Planowałem je dać montując je co około 30 cm kawałkiem Arota do ściany.

    Pozdrawiam
    zmagania cd

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał kropekkkk Zobacz post
    Witam podłączę się pod temat jeśli można.
    Mam do podłączenia płytę indukcyjną (prawdopodobnie 3 fazową) o mocy 10,2 kW, piekarnik 4 kW, mikrofalówka 2 kW, lodówka, zamrażarka, ekspres do kawy.
    Pierwsza opcja podłączenia była taka, że od skrzynki rozdzielczej do każdego urządzenia podciągam jeden przewód, lodówka i zamrażarka na jednym przewodzie.
    Przewody miały iść częściowo w ścianie, a częściowo w suficie podwieszanym.

    Druga opcja to podciągnięcie od skrzynki rozdzielczej przewodu (lub dwóch) w warstwie styropianu YAKY 5x25 (zostało mi 40 metrów), a następnie od jego zakończenia wykonanie przyłącz do ww urządzeń.
    Nie wiem jak to ma wyglądać technicznie jeśli chodzi o zabezpieczenia i czy tak jest lepiej.

    Od skrzynki rozdzielczej mam odległości od 14-20 metrów do urządzeń. Gdybym zastosował YAKY i skrzynkę rozdzielczą za nim, miałbym o 12-13 metrów mniej do urządzeń.

    Jaki sposób jest bezpieczniejszy i jakich przewodów należałoby użyć do piekarnika, płyty. Do pozostałych to powinno wystarczyć 3x2.5.

    Problemem w przypadku pierwszego rozwiązania jest fakt, że w tym suficie podwieszanym idzie już kilkanaście kabli 3x2,5 i 3x1,5 do innych gniazdek i oświetlenia. Czy wiązka takich kabli obok siebie może mieć wpływ na grzanie jednego o drugi? Planowałem je dać montując je co około 30 cm kawałkiem Arota do ściany.

    Pozdrawiam
    Czegoś tutaj nie rozumiem - co robi styropian w pomieszczeniach mieszkalnych ? (chyba że umieszczono go w ścianach działowych)
    Sprawa druga - urządzenia odbiorcze o mocy powyżej 2 kW muszą mieć osobne zasilanie i zabezpieczenie.
    Czyli :
    - płyta indukcyjna na oddzielnym przewodzie
    - piekarnik na oddzielnym przewodzie
    - mikrofalówka na oddzielnym przewodzie

    Odnośnie układania przewodów w wiązce - stosujemy współczynniki korekcyjne (zmniejszające) co do obciążalności prądowej długotrwałej i doboru zabezpieczeń.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  8. #48
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kropekkkk

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Posty
    84
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedz. Styropian jest w podłodze. Myślałem, że można dać ten gruby kabel pod wylewką i po wyjściu zrobić mini skrzynkę rozdzielczą i tam zabezpieczenia. Bylo by to spore ułatwienie dla mnie montażu instalacji elektrycznej. Jestem w trakcie jej budowy
    zmagania cd

  9. #49
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał kropekkkk Zobacz post
    Dzięki za odpowiedz. Styropian jest w podłodze. Myślałem, że można dać ten gruby kabel pod wylewką i po wyjściu zrobić mini skrzynkę rozdzielczą i tam zabezpieczenia. Bylo by to spore ułatwienie dla mnie montażu instalacji elektrycznej. Jestem w trakcie jej budowy
    I można tak spokojnie zrobić. Od nowej rozdzielnicy odpowiednie przewody i ich zabezpieczenia w rozdzilnicy.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  10. #50

    Domyślnie

    Kolega jako elektryk nie wie, że instalacje na dzień dzisiejszy można układać dołem lub górą ?
    Pomysł z mini skrzynką ... dziwny. Bo należy uwzględnić jej lokalizację i dostęp do zabezpieczeń. Takie coś robi się w lokalach usługowych, nie mieszkaniach.
    Ale co ja tam wiem ? Za młody pewnie jestem ... jeszcze.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  11. #51
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    A jak się nie da ani dołem ani górą to pozostaniemy bez prądu a co tam Pomysł z dodatkową rozdzielnicą może dziwny ale piętrowe też ludzie robią a i nikt o mini nie pisał, ma być odpowiednia A co do wieku to najlepiej przyjąć że masz tyle na ile się czujesz, lepsze samopoczucie Można też przyjąć że od 50-tki liczysz w odwrotnym kierunku, też poprawia samopoczucie
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  12. #52
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kropekkkk

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Posty
    84
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Nie jestem elektrykiem. Po prostu muszę się doradzić, żeby nie zrobić babola którego nie będzie dało się naprawić.
    Ciężko to zrobić jak u mnie każdy ma inną wizję i nie można porozmawiać bo słyszy się bo tak się robi.
    Pechowo przez to "bo tak" mam teraz masę poprawek, a szkoda nerwów.

    Skrobię rysunek, żeby była jasność o co mi chodzi.
    Pozdrawiam
    zmagania cd

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony