dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 5
Pokaż wyniki od 81 do 84 z 84
  1. #81

    Domyślnie

    Jeśli nie korzystasz z CWU to nie zostanie uzyskany tzw efekt ekologiczny, a taki jest cel dotacji. Ale podobno od niedawna nie trzeba mieć domu oddanego do użytku - wystarczy oświadczenie inwestora, że korzysta się z CWU z kolektorów.

  2. #82
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    "13. Czy możliwe jest otrzymanie dopłaty do kredytu na kolektory, jeżeli budynek jest jeszcze w budowie i nie został odebrany?

    Nie ma przeciwwskazań do dofinansowania instalacji na nowobudowanym obiekcie, który nie posiada jeszcze pozwolenia na użytkowanie. Należy zwrócić jednak uwagę, że efekt ekologiczny przedsięwzięcia zostanie uzyskany po osiągnięciu efektu rzeczowego. Efekt rzeczowy natomiast polega na zakupie i montażu oraz uruchomieniu i eksploatacji przez Kredytobiorcę nowej instalacji. Beneficjent po montażu kolektora powinien korzystać z niego, przez co należy rozumieć przygotowanie ciepłej wody użytkowej przez 12 miesięcy od dnia zrealizowania przedsięwzięcia. Jeżeli więc w wyniku braku zasiedlenia budynku warunek dotyczący eksploatacji instalacji nie zostanie spełniony, niemożliwe będzie objęcie takiego przedsięwzięcia dofinansowaniem NFOŚiGW."
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  3. #83

    Domyślnie

    Informacja bezpośrednio z NFOŚiGW - można otrzymać dofinansowanie na instalację na domu nie oddanym do użytku, jeśli inwestor złoży oświadczenie, że korzysta już z CWU (a więc osiąga efekt ekologiczny), tzn mieszka (chociaż nie powinien) pomimo braku formalnego odbioru budynku. W praktyce to mogą być takie sytuacje, że np ktoś już w domu mieszka ale z pewnych względów odbiór budynku odbędzie się za kilka tygodni. Nie widzę natomiast możliwości dofinansowania instalacji na budynku np w stanie surowym.

  4. #84
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Robercik72

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    ok. Krakowa
    Posty
    7

    Domyślnie

    Ja na etapie budowy domku zleciłem opracowanie indywidualnej instalacji c.o. (ogrzewanie podłogowe na parterze a na poddaszu tradycyjne kaloryfery) i c.w.u. (300 litrowy zasobnik ciepłej wody wspomagany pompą obiegową) wykorzystującej kilka źródeł zasilania - zdecydowałem się na kominek z płaszczem wodnym wspomagany przez nowoczesny kocioł gazowy i instalację solarną. Firma wykonała stosowną instalację - zamontowano kominek wraz z 300 litrowym zasobnikiem ciepłej wody i przygotowano konieczne przyłącza gotowe do późniejszego podłączenia kotła gazowego i instalacji solarnej.
    Po około 2 latach użytkowania okazało się iż sam kominek nie sprawdza się w 100%. Ma swoje wielkie zalety (niskie koszty ogrzewania) ale i wady w użytkowaniu m.in. przy bardzo niskich temp. zewnętrznych konieczność dość częstego dokładania drewna lub innego wkładu (średnio raz na 3-5 godz.), brak pełnej kontroli temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, zaś w okresie letnim w celu ogrzania wody użytkowej konieczne jest "palenie w kominku" ... Ufff ... w salonie upał a tutaj dochodzi jeszcze żar kominka ...

    Zacząłem się więc rozglądać za instalacjami solarnymi oraz kotłem gazowym. Ponieważ sprawność solarów w okresie zimowym jest niewielka ich wykorzystanie do ogrzania domku i c.w.u. jest wówczas znikoma.

    Owszem, pojawiła się niedawno możliwość dofinansowania z NFOŚiGW - jak głoszą informacje do 45%. Rzeczywistość okazała się jednak nie taka różowa. Po wysłuchaniu innych którzy starali się o takie wsparcie i przeprowadzeniu własnej kalkulacji doszedłem do sedna sprawy - czas zwrotu takiej instalacji, nawet przy uwzględnieniu tzw. 45% dotacji - która w końcowym rozrachunku spada do faktycznego poziomu 25-30%, jest dla mnie zbyt długi. Poza tym te minimum 10 tyś zł jakie musiałbym wydać za instalacje solarną jak przeznaczę na ogrzewanie c.w.u. nowoczesnym kotłem gazowym to starczy na dobrych kilka lat. Poza tym i tak muszę zainstalować kocioł gazowy, jako alternatywę dla kominka, który wykorzystam do ogrzewania c.w.u., więc NIE WARTO WYDAWAĆ DWA RAZY NA TEN SAM CEL ...

    Jeśli kogoś to interesuje to więcej o tym napisałem na swoim blogu - http://mojwymarzonydomek.blogspot.com/

    Pozdrawiam
    Robercik72

Strona 5 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony