dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Stulp

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Zgierz
    Kod pocztowy
    95-100
    Posty
    95

    Domyślnie Odległość upraw od oczyszczalni.

    A dokładniej, jaka powinna być minimalna odległość krzewów i drzew owocowych od rozsączenia oczyszczalni drenażowej?
    Na logikę im więcej tym lepiej, ale wymiary działki ograniczone. Jaka jest realna odległość, po której ścieki są już tak oczyszczone, że mogą nawadniać krzaki i drzewka owocowe?
    Dom z poddaszem użytkowym Julka III. 190m/kw użytkowej powierzchni grzanej i 44m/kw garaż z pomieszczeniem gospodarczym - nieogrzewane, odizolowane od domu.
    Całość grzana podłogówką.
    Ocieplenie: 23cm styro w podłodze,7 cm styro na poddaszu, 20cm grafit na ściany z 24 BK. Okna ok 0,85 dla przegrody (Drutex - dla zasady) plus rolety zewnętrzne. Jest też kominek, będzie palony okazjonalnie.
    W dach 30cm wełny. Rekuperator Frapol i PC Ekontech 12 kW Delfin.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    zasadniczo ścieki powinny być dostatecznie oczyszczone w momencie opuszczenia oczyszczalni i wprowadzenia do gruntu.

    Odłegłości minimalne wynikają raczej z niebezpieczeństwa uszkodzenia korzeniami (zapchanie) rury drenażowej.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Bepo
    Zarejestrowany
    May 2014
    Posty
    603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Czy na oczyszczalni można coś sadzić? To znaczy, co można Mam dość mokry grunt i POŚ grozi brzydką hałdą ziemi, a szamba nie chcemy

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    posadź trawy ozdobne - miskanty, śmiałki, proso rózgowate, rozplenice

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Bepo
    Zarejestrowany
    May 2014
    Posty
    603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję Elfir! W odległości ok 10m od oczyszczalni planuję posadzić wierzbę białą(mam "bagienko" po sąsiedzku). Mam nadzieję, że wypije nadmiar wody z części działki przynajmniej

  6. #6

    Domyślnie

    ja na oczyszczalni mam zaprojektowany ogród , także są rośliny , które mogą tam rosnąć ,

  7. #7

    Domyślnie

    W przypadku oczyszczalni z drenażem rozsączającym, powinien on być zabezpieczony geowłókniną. Jaka jest skuteczność takiego zabezpieczenia? Trudno mi powiedzieć, ale lepiej jednak nie sadzić nad i w pobliżu drenażu niczego, co mogłoby sięgnąć korzeniami do rur. Oprócz wrastania w drenaż grube korzenie mogą też poprzesuwać, a nawet uszkodzić rury, a zwłaszcza uszczelki.

    Istnieje bardzo uproszczona reguła, że drzewo powinno rosnąć co najmniej w takiej odległości, ile ma wysokości, ale przecież jedne drzewa mają system korzeniowy rozległy i płytki, a inne głęboki. Warto to sprawdzić i uwzględnić przed posadzeniem.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony