dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Instalacja do centrlnego odkurzacza

    Witam

    Nie znalazłem na tym forum bardziej pasującej kategorii, do umieszczenia tematu instalacji centralnego odkurzacza a szkoda, bo taka kategoria by się przydała.
    Dlatego temat umieściłem tu.

    A więc tak.
    Zamierzam zamontować w domku (parter + poddasze - ok 250mkw) instalację centralnego odkurzacza.

    I teraz mam takie pytanka:

    1) Dla wygodnego i łatwego użytkowania słyszałem, że najlepiej tak rozmieszczać gniazda, aby swobodnie można było wszędzie sięgnąć przy pomocy węża 7,5 m. Kuzynka ma w domu taką instalację, że musi używać węża 9m i mówi, że jest to już trochę uciążliwe i niewygodne. W sklepie sprzedawcy radzili mi abym tak rozmieścił gniazda aby ten wąż 7,5 m mógł być wygodnie używany. Proszę o opinie i porady na ten temat, czy to prawda.

    2)Jeżeli tak rozmieszczę te gniazda, to na parterze wychodzą mi 4 gniazda z szufelką w kuchni a na poddaszu 3. Czy to nie jest zbyt dużo? Jaka jest optymalna ilość gniazdek, aby nie spadła zbytnio wydajność instalacji? Na parterze wychodzi ok 40 mb rury wraz z kolankami.

    3) Jakie lepiej stosować kolanka i rozwiązania w zakrętach instalacji. Czy lepiej jedno łagodne kolanko 90 stopni czy lepiej rozwiązanie w postaci: kolanko 45 stopni plus kawałek rurki i kolejne 45 stopni.

    Proszę po pomoc i porady

  2. #2

    Domyślnie

    Prosił bym o pomoc w powyższych problemach......

  3. #3

    Domyślnie

    Mi też doradzano jak najmniejszą ilość gniazdek. Jednak podchodząc logicznie do tematu, to ilość gniazd nie ma znaczenia, gdyż w danej chwili używamy tylko jednego, a reszta jest szczelnie zamknięta. Znaczenie ma długość instalacji i ilość kolanek. Ja używam rury 9m a gniazda mam rozmieszczone centralnie po 1 na piętrze + 1 w garażu. Stosowałem łagodne kolana 90st.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    "Maksymalna Ilość gniazdek" to zdaje się typowy marketoidowy bełkot w temacie odkurzaczy centralnych. Dowolnego "wiodącego producenta" można sprawdzić, każdy chyba będzie przy swoich jednostkach centralnych podawał kretyństwo p/t: "maksymalna ilość gniazdek", a ich handlowiec potem na podstawie tego parametru wmawiał klientowi, że jak chce mieć pięć gniazdek, to musi już tą większą (i dwa razy droższą) jednostkę centralną wziąć, bo ta, co chciał pierwotnie obsługuje max. cztery.

    A co do pytań z pierwszego postu:

    1 - też się zastanawiałem nad wężem 7,5m, bo poręczniejszy, lżejszy itp. Ale będąc w sklepie Beama oglądałem sobie węże i szczerze mówiąc nie widziałem specjalnej różnicy w wadze czy poręczności między tym 7,5 a tym 9m. Tak więc u mnie będzie wąż 9m, bo wolę mieć te dodatkowe 1,5m zapasu, poza tym tych dłuższych był spory wybór, w zestawach, z bajerami, bez bajerów, a krótki - tylko jeden.
    Natomiast z całą pewnością kupię krótką rurę "rozciąganą", do szybkiego sprzątania holu, warsztatu czy samochodu.
    2 - jeśli tyle gniazd Ci wychodzi, to tyle zrób, z punktu widzenia wydajności instalacji ważniejsza jest długość rurociągu do najdalej położonego gniazdka, niż całkowita długość instalacji, oczywiście pod warunkiem, że ta jest szczelna.
    3 - nie ma co kombinować na siłę, w systemie masz kolana 90stopni "łagodne" i one wystarczą, natomiast staraj się raczej planowac tak przebieg instalacji, żeby ogólnie zakrętów było jak najmniej. Rura zapewne i tak idzie w wylewce, więc jej ułożenie jest niemal dowolne, lepiej ją puścić na skos niż latać po ścianach i zakręcać w narożnikach.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  5. #5

    Lightbulb

    Czyli lepiej rozmieszczać gniazdka tak, żeby było wygodnie to wszystko użytkować, czy żeby ograniczyć ilość gniazdek do minimum ,ale nie koniecznie żeby było wygodnie ??
    Ja jak wspominałem, rozmieściłem tak gniazdka, aby wszędzie można było sięgnąć z węża 7,5m.
    A wyszło mi tak:
    - Gniazdko w salonie,
    - drugie gniazdko w salonie przy kominku, oddalone od pierwszego ok 8 m (drugi koniec salonu, przeciwna ściana)
    - szufelka w kuchni
    - szufelka + gniazdko w przedpokoju, z którego można sięgnąć jeszcze do pokoiku przy korytarzu (gniazdko + szufelka znajdują się tuż obok siebie podłączone z łagodnego rozgałęzienia)

    i dojdzie jeszcze poddasze, którego jeszcze nie montowałem, ale liczę, że wyjdą 2-3 gniazdka.

    Czy taka ilość gniazdek jest przesadą, czy optymalnym minimum ?

    Mam prośbę, może dysponuje ktoś jakimiś zdjęciami z własnej instalacji, które mógłby mi udostępnić, w celach instruktażowych.
    Z góry dziękuję

    Mój adres: [email protected]

    Pozdrawiam

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Toć napisałem przecież:

    Cytat Napisał Jarek.P Zobacz post
    2 - jeśli tyle gniazd Ci wychodzi, to tyle zrób, z punktu widzenia wydajności instalacji ważniejsza jest długość rurociągu do najdalej położonego gniazdka, niż całkowita długość instalacji, oczywiście pod warunkiem, że ta jest szczelna.
    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  7. #7

    Domyślnie

    Tylko pamiętaj że jak będziesz musiał przepinać się z wężem nawet po to żeby posprzątać salon to też będzie denerwujące i uciążliwe, a waż musi ci starczyć do każdego narożnika. Przejdź się do koleżanki i poproś żeby dała ci poodkurzać dom na pewno się zgodzi a zobaczysz czy Ci 9m przeszkadza.
    Więcej hałasu robi jedno drzewo upadając, niż cały las rosnąc. Uczmy się widzieć to, co rośnie w ciszy.

    http://astudiodesign.pl

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony