dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Zmiany w projekcie, drzwi i okna

    Witam. Z powodu biurokracji nadal czekam na pozwolenie na budowę ale w trakcie tego oczekiwania dzisiaj dowiedziałem się o bardzo przykrej sytuacji, która spotkała kolegę, a mianowicie: Mają dom postawiony w stanie surowym, wstawione okna, drzwi i obecnie wykańczają wnętrze. Dzisiaj wpadł do do nich na kontrolę inspektor nadzoru budowlanego. Był bardzo nieprzyjemny i mierzył budynek oraz wszystkie pomieszczenia z dokładnością do 1 cm. Wstrzymał pracę na budowie z powodu zamurowania okna i wstawienia drzwi w miejscu gdzie ich nie było w projekcie. Wg prawa budowlanego nie jest to określone (jest tylko zapis mówiący o zmianach istotnych związanych z powiększeniem kubatury itp. oraz nieistotnych). Ja dając swój projekt architektowi powiedziałem że nie chcę wprowadzać żadnych zmian aby nie płacić mu dodatkowej kasy, natomiast również chcę zamurować dwa okna i wstawić drzwi w kotłowni. Niestety tera się obawiam że mogę mieć podobne problemy do kumpla. Czy ktoś z Was spotkał się z podobnym problemem?

  2. #2

    Domyślnie

    Zamurowanie okien wiąże się ze zmianą wyglądu elewacji
    i dlatego mogą się do tego czepiać. Ale drzwi, ściany działowe
    wewnątrz to nie powinno być problemu. To powinny być
    nieistotne zmiany, które można nanieść na projekt po
    wybudowaniu domu.
    Te okna jak architekt je na czerwono skreśli, to chyba, to może
    kosztować nawet nic. A te drzwi wewnątrz, to chyba można się
    nie przejmować.
    Ciekawe kto nasłał tego inspektora. Nie wierzę, że on tak z
    własnej inicjatywy.

  3. #3

    Domyślnie

    wystarczy, że w dzienniku budowy będzie wpis kierownika budowy, że np zmieniono wymiary okna lub zmieniono jego usytuowanie lub zamiast okna wstawiono drzwi.

  4. #4

    Domyślnie

    Kto go nasłał nie wiadomo. Był naprawdę chamski. Mi również się wydaje że jak zamuruję w trakcie budowy dwa okna (kuchnia i salon) i zamiast okna w kotłowni wstawię drzwi to wszystko będzie ok. Chcę również w środku zamienić pomieszczenie gospodarcze na WC co wiąże się z wstawieniem ścianki działowej nie powiększając ani pomniejszając pomieszczenia lecz dzieląc go właśnie ścianką działową. Ale po wizycie tego inspektora trochę "zgłupiałem". Kumpel będzie pisał odwołanie bo nie ma wyraźnego przepisu określającego jakie zmiany można wprowadzić samemu oprócz tych, które powodują zwiększenie kubatury, długości czy szerokości pomieszczeń (nie może być większe). Określa to prawo budowlane (chyba 36 art.).

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar viperolo
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    267

    Domyślnie

    jeżeli miał wpisy w dzienniku budowy odnośnie tych zmian to ma czystą sytuację, a co do zachowania tego " inspektorka" to niech opisze dokładnie jego zachowanie w odwołaniu....buractwo trzeba tępic!!
    MIESZKAMY!!!

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał PiotrTok Zobacz post
    wystarczy, że w dzienniku budowy będzie wpis kierownika budowy, że np zmieniono wymiary okna lub zmieniono jego usytuowanie lub zamiast okna wstawiono drzwi.
    no nie kolego,nie masz racji,zmainy elewacji-okna drzwi,to sa zmiany istotne i absolutnie wymagaja zmain w pozwoleniu,kier.bud. nie ma tu nic do wpisywania,to wymaga zgody projektanta i musi byc wprowadzone do projektu.

  7. #7

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezka Zobacz post
    no nie kolego,nie masz racji,zmainy elewacji-okna drzwi,to sa zmiany istotne i absolutnie wymagaja zmain w pozwoleniu,kier.bud. nie ma tu nic do wpisywania,to wymaga zgody projektanta i musi byc wprowadzone do projektu.
    to są zamiany nie istotne więc nie wymagają zmian w pozwolenie na budowę. Zresztą w linku podanym wyżej jest opis zmian nie istotnych do których należą m.in zmiany dotyczące okien i drzwi.

  9. #9

    Domyślnie

    Rzeczywiście wydaje się że artykuł 36a Prawo
    Budowlane jest w tym względzie jednoznaczny.
    Może jeszcze jakiś wpływ ma artykuł 5.
    Aż jestem ciekawy jakimi przepisami ten inspektor
    uzasadnił swoją decyzję. A może to był jakiś
    miejscowy umysłowo chory człowiek. Spytaj się
    o to w nadzorze. Czy tak trudno machnąć jakimś
    świstkiem podając się za inspektora?
    A swoją drogą może to dobry pomysł aby do
    odwołania dołączyć opinię projektanta adaptującego
    projekt.

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar BigPiotr
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Skąd
    Jaworzno
    Kod pocztowy
    43-600
    Dzielnica
    Stara Huta
    Posty
    435

    Domyślnie

    Cytat Napisał kristopherl Zobacz post
    Witam. Z powodu biurokracji nadal czekam na pozwolenie na budowę ale w trakcie tego oczekiwania dzisiaj dowiedziałem się o bardzo przykrej sytuacji, która spotkała kolegę, a mianowicie: Mają dom postawiony w stanie surowym, wstawione okna, drzwi i obecnie wykańczają wnętrze. Dzisiaj wpadł do do nich na kontrolę inspektor nadzoru budowlanego. Był bardzo nieprzyjemny i mierzył budynek oraz wszystkie pomieszczenia z dokładnością do 1 cm. Wstrzymał pracę na budowie z powodu zamurowania okna i wstawienia drzwi w miejscu gdzie ich nie było w projekcie. Wg prawa budowlanego nie jest to określone (jest tylko zapis mówiący o zmianach istotnych związanych z powiększeniem kubatury itp. oraz nieistotnych). Ja dając swój projekt architektowi powiedziałem że nie chcę wprowadzać żadnych zmian aby nie płacić mu dodatkowej kasy, natomiast również chcę zamurować dwa okna i wstawić drzwi w kotłowni. Niestety tera się obawiam że mogę mieć podobne problemy do kumpla. Czy ktoś z Was spotkał się z podobnym problemem?
    Zmiany istotne czy nieistotne do projektu i tak trzeba wprowadzić.
    Różnica polega na tym, że po zmianach istotnych należy wystąpić o nowe pozwolenie na budowę ( i tysiąc innych biurokratycznych zmian).
    Zmiany nieistotne do projektu często wprowadza kierownik budowy jeśli ma uprawnienia do projektowania i nie mylić tego, że wystarczy wpis w dzienniku bo to nie jest zmiana w projekcie!!! Najpierw, za zgodą autora projektu (a dają je biura projektowe darmo, ale imiennie na inwestora) uprawniony projektant czyli tu nasz kierbud wrysowuje na czerwono do projektu zmiany (nowe dziury na okna lub ich brak), a potem w trakcie realizacji potwierdza wykon w dzienniku.
    Tak to powinno wyglądać

    Można się domyślać że w opowiadanej sprawie inspektor nadzoru przyszedł na budowę (nie wierzę, że przypadkowo) i sprawdzał zgodność z projektem, w którym robione na gorąco zmiany nie były jeszcze w projekcie naniesione. Nic nie wiadomo czy kierbud ma uprawnienia do projektowania? Chciał je hurtem na koniec nanieść do projektu? Czy tak po kozacku chciał oddać wszystko, że zgodne z projektem?
    Trzeba by się odnieść do tego co napisał inspektor. Oni są w przepisach dobrzy i na pewno wszystko umotywował. Wykonać zalecenia i tyle.
    Niebezpieczne zmiany w czasie budowy to np.: powiększenie tarasu o jeden schodek - 20 cm, a to już zmiana istotna bo to powierzchnia zabudowy. Albo tak powszechne podniesienie sciany kolankowej o pustak - dwa, czyli zmiana kubatury. Ale inspektory rzadko chodzą na budowy jednorodzinne, a jak już przychodzą bo muszą, to nie mierzą do cm.
    Jeśli było jak wyżej to nie przypadek, nie wywalił kolega jakiej firmy wcześniej? Albo kolega tego inspektora nie mieszka gdzieś blisko i auta z materiałem rozjeżdżają mu działkę?
    Ostatnio edytowane przez BigPiotr ; 09-06-2010 o 21:38

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony