dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Question Izolacja kanalizacji, wstrzymanie inwestycji

    W mojej miejscowości aktualnie budowana jest kanalizacja.
    Przez moją działkę ma przebiegać instalacja nie tylko do mojego domu ale również do sąsiadów. Nie miałbym z tym większego problemu jednakże na działce mamy ogródek, w przypadku gdy zgodzę się na budowę tak jak jest to zaplanowane to praktycznie zrezygnuję z uprawiania żywności.

    Zamieściłem rysunek poglądowy pod adresem http://podarunki.eu/kanalizacja/rysunek.png
    Kolorem czarnym zaznaczyłem rury, kółeczka oznaczone literkami to studzienki, od studzienki b ma być przyłącz (oznaczony na zielono literką P) do mojego domu. Studzienki c i wyższe to instalacja wyłącznie na podpięcie sąsiadów (razem 3 domy). Pomarańczowe prostokąty to miejsca w których mam rośliny: 1 - ogródek, 2 - drzewka owocowe. Gradient pokazuje w jakim kierunku pochylony jest teren (jaśniej = niżej).

    Nie chcę blokować budowy instalacji dla sąsiadów, ale absolutnie nie chcę rezygnować z ogródka i drzewek.
    W szczelność betonu studzienek czy też wieloletnią trwałość uszczelek nie wierzę, w dodatku studzienka zawsze może wybić.

    Mam dwa pytania:
    1. Czy i jaka jest możliwość wykonania izolacji w gruncie, która odciełaby zupełnie możliwość przesączania się zanieczyszczeń z studzienek ? Na przykład jak na rysunku cienka niebieska linia - takie odgrodzenie. Jak to zrobić?

    2. Czy i jakie konsekwencje mogę ponieść wstrzymując budowę kanalizacji do sąsiadów? W fazie projektowej kilka lat temu zgodę wyraził teściu, ale z tego co mówi to nikt nie mówił o prowadzeniu instalacji dla sąsiadów naszą działką. Wodociągi twierdzą, że wszystko było zgodnie z procedurą i zakładam, że faktycznie tak było.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Holyboy Zobacz post
    W mojej miejscowości aktualnie budowana jest kanalizacja.
    Przez moją działkę ma przebiegać instalacja nie tylko do mojego domu ale również do sąsiadów.
    A czemu nie mogą poprowadzić tej kanalizacji ten "milimetr" w prawo - poza granicą twojej działki?

    Cytat Napisał Holyboy Zobacz post
    Nie miałbym z tym większego problemu jednakże na działce mamy ogródek, w przypadku gdy zgodzę się na budowę tak jak jest to zaplanowane to praktycznie zrezygnuję z uprawiania żywności.
    Tylko tymczasowo. Chyba że drzewka .... trafi.

    Cytat Napisał Holyboy Zobacz post
    Gradient pokazuje w jakim kierunku pochylony jest teren (jaśniej = niżej).
    Czyli ścieki płyną od ciebie, przez sąsiadów, do głównego kolektora? Czy pomyliłeś się z gradientem?

    Cytat Napisał Holyboy Zobacz post
    W szczelność betonu studzienek czy też wieloletnią trwałość uszczelek nie wierzę, w dodatku studzienka zawsze może wybić.
    Niesłusznie. Betony używane na studzienki mają dodatki uszczelniające, a dobrze położone uszczelki (np. EPDM) dają taką samą pewność. Trzeba tylko stać im nad głową i patrzeć, czy nie robią tego niedbale, bo wtedy uszczelka może się zagiąć czy podwinąć.
    Wybicie może się zdarzyć, jeśli jesteś w dołku, a nad tobą jest jeszcze duża część kanalizacji. Ale musiałby ktoś celowo otworzyć studzienkę i wrzucić do niej np. koc, czy coś podobnego, żeby ją zatkać. Oczywiście, wykluczyć tego nie można.
    Owszem, kanalizacja może zacząć się napełniać, jeżeli np. przepompownia wysiądzie. Ale jej pojemność retencyjna jest naprawdę ogromna. Bez analizy większego kawałka planu trudno coś powiedzieć.

    Cytat Napisał Holyboy Zobacz post
    Mam dwa pytania:
    1. Czy i jaka jest możliwość wykonania izolacji w gruncie, która odciełaby zupełnie możliwość przesączania się zanieczyszczeń z studzienek ? Na przykład jak na rysunku cienka niebieska linia - takie odgrodzenie. Jak to zrobić?
    Pomysł nierealny. Kanalizacja ma być szczelna sama z siebie.

    Cytat Napisał Holyboy Zobacz post
    2. Czy i jakie konsekwencje mogę ponieść wstrzymując budowę kanalizacji do sąsiadów? W fazie projektowej kilka lat temu zgodę wyraził teściu, ale z tego co mówi to nikt nie mówił o prowadzeniu instalacji dla sąsiadów naszą działką. Wodociągi twierdzą, że wszystko było zgodnie z procedurą i zakładam, że faktycznie tak było.
    Przeczytaj tą zgodę. Bez konkretów trudno coś radzić. Ale praktyka wykonawcza jest taka, że w niektórych przypadkach właściciele bezkarnie wycofują się z wcześniejszej zgody - i pozostaje nieskanalizowana wyspa - a w innych (raczej nielicznych) inwestor (gmina) uzyskuje szybko sądowe pozwolenie na wejście na działkę. A wtedy zazwyczaj szkody są większe na zasadzie "Nu - pagadi!".

    Generalnie, jeżeli to jest kanalizacja grawitacyjna, to ja bym sugerował - zgódź się, ale z jak największymi staraniami, żeby maksimum studzienek było poza twoim terenem. Inaczej jakakolwiek praca (inspekcja, płukanie, kolejne przyłącze) oznacza wjazd ekipy na twoje podwórko. Poza tym nie tyle bym się obawiał skażenia gleby ściekami, co możliwym brzydkim zapachem. Obecnie projekty są nafaszerowane przepompowniami, a te są generatorami smrodu - i to często nie w swoim pobliżu, a kilka kilometrów dalej, w studzience rozprężnej. Zainteresuj się, czy w okolicy będzie taka.

  3. #3

    Domyślnie

    instalacja kanalizacyjna jest szczelna i nigdy się jej nie izoluje uszczelki wytrzymują długie lata, błędy montażowe koryguje się próbą szczelności w której możesz wziąć udział jak zażądasz, to ze studzienkami Beja ma rację nie pozwól robić ich na swoim terenie oczywiście oprócz tej do twojego domu
    dom szkieletowy 106mpu, 35cm styropianu i wełny, GWC żwirowe 30m3 , ogrzewanie nadmuchowe płaszczowe i zwykłe z reku bufor oraz kominek wodny, wszystko "tymi rękami zrobione"

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony