dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 11 z 331
Pokaż wyniki od 201 do 220 z 6614

Temat: montaz w warstwie ocieplenia - jak to zrobic dobrze?

  1. #201
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bwojtek

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    5.311

    Domyślnie

    Cytat Napisał bitter Zobacz post
    Absolutnie nigdzie nie znalazłem w necie informacji o tym jaka jest różnica w U okna zamontowanego w murze z węgarkiem kilka cm a jakie w warstwie ocieplenia.
    Gwarantuję, że U okna jest identyczne w obu przypadkach

  2. #202
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bitter
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Dzielnica
    Powiat Goleniowski
    Posty
    2.776
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie

    Może źle się wyraziłem. Chodziło mi oczywiście o "U" całej konstrukcji. De fakto pewnie dało by się przyjąć o ile można pomniejszyć U okna jeżeli zamontuje się je w warstwie ocieplenia.

  3. #203
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar kurt76
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Środa Wielkopolska
    Posty
    821

    Domyślnie

    Cytat Napisał bitter Zobacz post
    Może źle się wyraziłem. Chodziło mi oczywiście o "U" całej konstrukcji. De fakto pewnie dało by się przyjąć o ile można pomniejszyć U okna jeżeli zamontuje się je w warstwie ocieplenia.
    Intuicyjnie uwazam, ze zysk z montazu w warstwie ocieplenia jest wiekszy niz sie wydaje.
    Zakladamy stale U samego okna, pamietamy o dosc slabych wlasciwosciach samego profila (gorszy niz przeszklenia czy sciany).
    I cala sprawa rozgrywa sie na mozliwosci przekazania "chlodu" z profila PCV dalej... i co tu mamy?

    Z mostka dookola profila, ktory przekazuje "chlod" wdziecznemu materialowi ceramicznemu lub BK pozostaja minimalne punktowe mostki na kotwach, reszta jest ladnie wytlumiona styropianem.
    Dom z poddaszem, dach dwuspadowy, brak kominów, brak garażu, 165 m2 po podłodze. Ytong 600 24 cm, cokół 12 cm EPS100 0,038, podłoga 20 cm EPS100 0,038, ściana 25 cm EPS70 0,040, okna 3-szybowe 0,5 w warstwie ocieplenia JB-D, dach 36 cm wełna 0,033, WM Bartosz bez GWC, ogrzewanie Dimplex DuoHeat, brak kominka, okien połaciowych, schody i taras oddzielone od budynku. PV 9,4 kWp SolarEdge + Hoymiles. Szacunkowe zapotrzebowanie na energię 36 kWh/m2.

  4. #204

    Domyślnie

    Cytat Napisał kurt76 Zobacz post
    I cala sprawa rozgrywa sie na mozliwosci przekazania "chlodu" z profila PCV dalej... i co tu mamy?
    Z mostka dookola profila, ktory przekazuje "chlod" wdziecznemu materialowi ceramicznemu lub BK pozostaja minimalne punktowe mostki na kotwach, reszta jest ladnie wytlumiona styropianem.
    ...lub silikatom

    Jareko linkował do izoterm różnych wariantów montażu - wydaje mi się, że na tej podstawie możnaby się pokusić o próbę policzenia (jak znajdę chwilkę może coś spróbuję)...
    http://jareko.pl/page9.php
    Ostatnio edytowane przez grzeniu666 ; 10-05-2011 o 17:24

  5. #205
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.219

    Domyślnie

    Cytat Napisał bitter Zobacz post
    Może źle się wyraziłem. Chodziło mi oczywiście o "U" całej konstrukcji. De fakto pewnie dało by się przyjąć o ile można pomniejszyć U okna jeżeli zamontuje się je w warstwie ocieplenia.
    bitter, próbujesz Wisłę kijem zawracać.

    Pozycja okna w murze (czy też dociepleniu) jak i sposób mechanicznego połączenia okna z murem oraz materiały i technologia wykonania uszczelnienia szczeliny dylatacyjnej wokół okna nie mają najmniejszego wpływu na wartość współczynnika przenikania ciepła okna.
    Rozumiem, że możesz myśleć inaczej, bo ktoś, coś nagadał.
    No to ja powiem tak: Zajrzyj do normy PN-EN ISO 10077-1:2007, w której podany jest sposób ustalania przenikalności cieplnej okna i sprawdź, czy w którymkolwiek punkcie tej normy wspomina się cokolwiek o tym, że pozycja okna w murze ościeży albo sposób uszczelnienia ma z tym związek.

    Na co ma wpływ "montaż w warstwie docieplenia"?

    Skończmy wreszcie o tych izotermach, mostkach materiałowych i geometrycznych. Pozycja okna w murze i sposób wykonania uszczelnienia wraz z szerokością węgarka ma ścisły związek z treścią normy PN-EN ISO 13788:2003 "Cieplno-wilgotnościowe właściwości komponentów budowlanych i elementów budynku - Temperatura powierzchni wewnętrznej konieczna do uniknięcia krytycznej wilgotności powierzchni i kondensacja międzywarstwowa - Metody obliczania". Dla leniwych: Ma związek z warunkami temperaturowo-wilgotnościowymi w i na powierzchni szczeliny dylatacyjnej. Krótko mówiąc z hodowlą grzyba domowego.

    Oczywiście, jak to piszą twórcy instrukcji RAL, można nie wierzyć normom i wykonać każdą czynność w dowolny inny sposób o ile wykaże się, że ten sposób przyniesie efekt zapewniony przez normę lub lepszy.

    Moim zdaniem warto o tym pamiętać
    Ostatnio edytowane przez T12345T ; 10-05-2011 o 17:26
    PRO QUALITY

  6. #206
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    z tym tylko że na powstawanie grzyba domowego ma wpływ temperatura jaką osiąga miejsce styku profila z tynkiem i murem oraz wilgotność w tyym miejscu. I nie mów Waść że izoterma nie ukazuje nam zwiększenia temperatury w tym mijescu - czyli.... albo obniżenia temperatury zewnętrznej przy tej samej wilgotnożci by pojawiły się negatywne zjawiska albo przy tych samych temperaturach podwyżeszenia zawartości wody w powietrzu
    A skoro poprzez montaż możemy uzyskać podwyższenie temperatury czyli odsunięcie od wnętrza izoterm dla danych temperatur tym samym przez to połączenie spiernicza mniej złotówek
    Czyż nie? Bo nie wydaje mi się bym herezje w tym momencie tu wygłaszał
    Reasumując miejsce zamontowania okna ma wpływ na wydawane złotówki i powoływanie się na instrukcje RAL ma się póki co nijak względem zarówno fizyki jak i przebiegu izoterm lub... jest jawnym omijaniem problemu bez chwili zastanowienia się nad całością zagadnienia
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7383340
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-JAR-EKO-uwaga

    nie odbieram PW na Forum,więc proszę nie pisać bo i tak nie odpiszę

  7. #207
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.219

    Domyślnie

    Cytat Napisał jareko Zobacz post
    z tym tylko że na powstawanie grzyba domowego ma wpływ temperatura jaką osiąga miejsce styku profila z tynkiem i murem oraz wilgotność w tyym miejscu.
    jareko, dlaczego z uporem godnym lepszej sprawy nie czytasz tego co piszę, a napisałem tak:

    Cytat Napisał T12345T
    Dla leniwych: Ma związek z warunkami temperaturowo-wilgotnościowymi w i na powierzchni szczeliny dylatacyjnej.
    Czyli napisałem to samo co Ty, tylko innymi słowy, czy to coś złego?

    Cytat Napisał jareko
    I nie mów Waść że izoterma nie ukazuje nam zwiększenia temperatury w tym mijescu
    Wcale tak nie powiedziałem i nie powiem, więc nie wpieraj mi kolego czegoś, czego nie mówię. Owszem izoterma pokazuje temperaturę w i na powierzchni złącza.

    Cytat Napisał jareko
    A skoro poprzez montaż możemy uzyskać podwyższenie temperatury czyli odsunięcie od wnętrza izoterm dla danych temperatur tym samym przez to połączenie spiernicza mniej złotówek Czyż nie? Bo nie wydaje mi się bym herezje w tym momencie tu wygłaszał
    Owszem przez połączenie okna z murem "spiernicza" mniej

    Cytat Napisał jareko
    Reasumując miejsce zamontowania okna ma wpływ na wydawane złotówki
    Owszem ma jakiś wpływ na złotówki, ale żadnego na wartość współczynnika przenikania ciepła okna, a pozwolę sobie przypomnieć co napisał bitter:

    Cytat Napisał bitter
    Może źle się wyraziłem. Chodziło mi oczywiście o "U" całej konstrukcji. De fakto pewnie dało by się przyjąć o ile można pomniejszyć U okna jeżeli zamontuje się je w warstwie ocieplenia
    Cytat Napisał jareko
    i powoływanie się na instrukcje RAL ma się póki co nijak względem zarówno fizyki jak i przebiegu izoterm lub... jest jawnym omijaniem problemu bez chwili zastanowienia się nad całością zagadnienia
    Otóż nie Panie kolego. Przed niczym nie uciekam i niczego nie omijam. Po prostu odpowiadam wprost na tezę forumowicza, że montując okno w warstwie docieplenia można wpłynąć na jego wartość współczynnika przenikania ciepła. Moim zdaniem nie można, a dowodów można poszukać w przywołanych przeze mnie normach.

    To Pan kolega próbuje mi wmówić, że mówię czego nie mówię, kręci kotem do urwania ogna i udowadnia że jak zwykle racja po kolegi stronie. Po co mamy zaśmiecać wątek, odpowiedz jareko raz, a konkretnie na tezę i założenie bitter'a:

    Czy montaż w warstwie docieplenia ma wpływ na wartość Uw? Tak/Nie*

    *Niewłaściwe skreślić.
    PRO QUALITY

  8. #208
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał T12345T Zobacz post
    Czy montaż w warstwie docieplenia ma wpływ na wartość Uw? Tak/Nie*

    *Niewłaściwe skreślić.
    Ja bym posunął się jeszcze dalej z pytaniem,bo widzę i czytam,że większość montujących na JB-D i innych,montuje,żeby zaoszczędzić kasę na energii poprzez "zatrzymanie" ciepła dzięki montażowi w ociepleniu a nie dla grzyba.

    Czy montaż w warstwie ocieplenia ma znaczny wpływ na Uw,co skutkuje oszczędnością rzędu...kWh na sezon,czy może montaż w warstwie ocieplenia ma pomijalny wpływ na zużycie kWh na poczet grzewczy.

    *Na czerwono-Niewłaściwe skreślić
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 10-05-2011 o 19:20

  9. #209
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    tylko językiem którego pojąć nie mogę hi hi hi
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7383340
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-JAR-EKO-uwaga

    nie odbieram PW na Forum,więc proszę nie pisać bo i tak nie odpiszę

  10. #210
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.219

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Ja bym posunął się jeszcze dalej z pytaniem,bo widzę i czytam,że większość montujących na JB-D i innych,montuje,żeby zaoszczędzić kasę na energii poprzez "zatrzymanie" ciepła dzięki montażowi w ociepleniu a nie dla grzyba.
    Niezbadane są ścieżki ludzkich umysłów i motywacje działań.

    Cytat Napisał Arturo72
    Czy montaż w warstwie ocieplenia ma znaczny wpływ na Uw,co skutkuje oszczędnością rzędu...kWh na sezon,czy może montaż w warstwie ocieplenia ma pomijalny wpływ na zużycie kWh na poczet grzewczy.

    *Na czerwono-Niewłaściwe skreślić
    Arturo, to dwa pytania w jednym, chyba zbyt wiele. Lepiej je zadawać oddzielnie.

    Montaż w warstwie ocieplenia nie ma żadnego wpływu na Uw, może mieć jednak wpływ na ilość energii przenikającej przez połączenie okna z murem. Wielkość strumienia ciepła przenikającego przez szczelinę dylatacyjną jest policzalna.
    PRO QUALITY

  11. #211
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.219

    Domyślnie

    Cytat Napisał jareko Zobacz post
    tylko językiem którego pojąć nie mogę hi hi hi
    jareko, po pierwsze, to nie jest odpowiedź na zadane przeze mnie pytanie, po drugie złośliwostki nigdy nie zastąpią argumentów. Nawet, a może przede wszystkim na Olimpie.
    PRO QUALITY

  12. #212
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    Oj kolego Test przepraszam najmocniej. Nie chciałem być złośliwy. Naprawdę. Czasem ty i ja wypowiadamy się w sposób niezrozumiały Reasumując. Uw okna się nie zmienia. Straty uwzględniajace okno i połączenie okna z murem się zmienia i jest policzalne.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7383340
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-JAR-EKO-uwaga

    nie odbieram PW na Forum,więc proszę nie pisać bo i tak nie odpiszę

  13. #213
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bwojtek

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    5.311

    Domyślnie

    Podstawową rzeczą by zapobiegać "grzybowi" w miejscu połączenia okna z murem - niezależnie w jakiej płaszczyźnie montowane jest okno - jest przykrycie od zewnątrz jak największej części ramy okiennej warstwą ocieplenia. Niestety nagminnie widuje się "dojechanie do ramy na styk" bo "ładnie wygląda jak cała rama jest widoczna". No a później mamy grzybobranie
    Ten sam efekt występuje w doocieplonych budynkach (np. bloki z wielkiej płyty) gdzie nie ociepla się zewnętrznych glifów.

  14. #214
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bitter
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Dzielnica
    Powiat Goleniowski
    Posty
    2.776
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie

    Dwie strony poświęciliście czepianiu się mojej błednie zinterpretowanej wypowiedzi. Pisząc o U konstrukcji miałem na myśli ścianę z zamontowanymi oknami a dokładniej co już napisaliście mam w d..pie U a chodzi mi o straty złotówek. I nie chciałbym jak kolega przedmówca ileś tam wypowiedzi wcześniej (nie chce mi się sprawdzać kto) o "intuicję" a o dokładne albo chociaż przybliżone dane. Czy jest to 10zł w miesiącu na m2 domu, okna, ściany czy czego tam czy 50zł czy może 0,05 zł.

  15. #215
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.219

    Domyślnie

    bitter, nigdy do tego tematu nie podchodziłem z "Twojej" strony, więc nie dysponuję gotowymi tego typu obliczeniami, bo to już broszka doradców energetycznych. Sorry. Ale jak jesteś aż tak zdeterminowany, aby iść wybraną drogą, to zajrzyj może na stronę firmy BuildDesk, tam jest mnóstwo przydatnej "energetycznej" wiedzy. Na próbę coś takiego :
    http://www.builddesk.pl/files/BuildD...mperaturze.pdf
    PRO QUALITY

  16. #216
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    tak jak wspomniał kolega TEST jest to do wyliczenia - chyba w OZC jest taka możliwość a już na pewno powinien umieć to wyliczyć architekt
    Jakie to będzie miało przełożenie nie złotówki ? Obstawiam stówę na sezon grzewczy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7383340
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-JAR-EKO-uwaga

    nie odbieram PW na Forum,więc proszę nie pisać bo i tak nie odpiszę

  17. #217
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar malux20
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Kujawy
    Posty
    6.059

    Domyślnie

    100zł za sezon grzewczy [ czyli zwrot po kilkudziesęciu latach?]
    dla mnie wysunięcie o jakieś 4 cm za o zł dodatkowych kosztów jest bardziej racjonalna finansowo.

  18. #218
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    Cytat Napisał malux20 Zobacz post
    100zł za sezon grzewczy [ czyli zwrot po kilkudziesęciu latach?]....
    O cholera, muszę uważać na każde słowo - bo mój żart o stówie jako pewnik się przyjął
    Luuuudzie toż macie architektów, projektantów i tym podobne stworzenia, wystarczy wyliczyć i skalkulować czy to się opłaca. Na pewno nieopłacalne jak chałupa do bunkra podobna i na 600 mkw ścian wypada 6 mkw okien
    Już tu kiedyś napisałem, jeden z klientów obliczył że skala zwrotu w projekcie "doskonały" mieści się w 20 latach co biorąc pod uwagę estetykę budynku przekonało go do takiego montażu. Innemu wyszło prawie 100 lat ale estetyka ściany 3W przeważyła
    Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie - paniatna ?

    Cytat Napisał malux20 Zobacz post
    ....dla mnie wysunięcie o jakieś 4 cm za o zł dodatkowych kosztów jest bardziej racjonalna finansowo.
    i sądzisz, że 4 cm wysuną ci bez dodatkowych kosztów? Gdzie wysunięcie na 3 cm to jest często przesadą przy jakości wymurowania ścian, ich pionowości, liniowości a każdy z Was przecież wymaga by okna w swej płaszczyźnie były w jednej lini nie tylko w obrębie parteru lecz także piętra!! A gdzie większość z Was była gdy ściany Wam stawiano? Gdzie był kierbud który przyjął odchyłkę pionu kondygnacji ponad 6 cm !!! I jak wtedy wysuniesz te swoje okna ???
    Uwielbiam teoretyzowanie i rysowanie na papierze jak to powinno wyglądać
    Można wysunąć tylko na tyle na ile pozwala listwa podparapetowa czyli w profilil 70 mm - maksimum 20 mm, w profili 80 mm - maksimum 30 mm
    Poza tym co ci da wysunięcie jak później nie dopilnujesz ekipy od ocieplenia i tego wysunięcia ci pianą dodatkowo nie uszczelni?
    Ostatnio edytowane przez jareko ; 11-05-2011 o 17:58
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7383340
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-JAR-EKO-uwaga

    nie odbieram PW na Forum,więc proszę nie pisać bo i tak nie odpiszę

  19. #219
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Jacław
    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    131

    Domyślnie

    Cytat Napisał jareko Zobacz post
    Na pewno nieopłacalne jak chałupa do bunkra podobna i na 600 mkw ścian wypada 6 mkw okien
    A co za różnica ile okien? Jeśli opłaca się na 6 mkw, to powinno opłacać na 60 mkw. I na odwrót.

    I proszę mi się tu uśmieszkami nie tłumaczyć!

  20. #220
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    a widzisz, wyliczanka w oderwaniu od całkowitych strat w chałupie mija się z celem i jest złudna gdyż % udział w kosztach maleje - stad i sens ekonomiczny jest mniejszy. I wbrew pozorom to co napisałem ma sens
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7383340
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-JAR-EKO-uwaga

    nie odbieram PW na Forum,więc proszę nie pisać bo i tak nie odpiszę

Strona 11 z 331

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony